Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum se închiriază mai eficient un apartament a.dpdv al accesoriilor, b.asigurari suplimentare c. stabilirea venitului net în sistem real

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
A. Vroiam sa va intreb, am luat un apartament - etaj inferior, zona buna, renovat, cu tot felul de imbunatatiri, cum ati constatat ca e mai eficienta inchirierea, anume merita sa investesti si-n accesorii - desi chiriasii le vor deteriora odata cu inaintarea in timp - sau e mai convenabil sa mai lasi din pret si sa tii mai mult mobila, saltele si toate celelalte din casa (ramase mai vechi), in ideea ca nu se castiga atat la lux cat se pierde la mentinerea luxului ?


B. Aceeasi intrebare legata de asigurarile suplimentare , merita platita o asigurare suplimentara ca sa fii ferit de "evenimentele" inchierieii, sau nu, dat fiind ca chiriasii nu sunt la fel de dedicati, atenti - ca si cum ar fi casa lor , picura un robinet si nu-l repara, nici nu te anunta, picura un furtun si pleaca in concediu si nu inchid robinetii de coloana etc ?

Am avut tot felul de "experiente" cu chiriasii de-a lungul timpului, unele mai bune insa cele mai dese , mai rele si parca as opta pentru varianta mentinerii cat se poate - de bun simt - a accesoriilor vechi, chiar daca se pierde ceva la chirie.

Accesorii : mobilier, saltele, frigider, aragaz, masina de spalat, microunde, AC, calorifere etc
Sau, si mai simplu, la cat timp si functie de ce criterii schimbati toate accesoriile in spatiul inchiriat dat fiind ca se uzeaza mai tare si mai repede ca "acasa" ?

C. Ce sistem de impozitare ati ales, dar fiind ca s-a exclus cota forfetara, merita de la 1 ianuarie 2023 sistemul real de impozitare, adica merita bătaie de cap în sine - cineva trebuie să țină contabilitatea ?

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017

View PostRazvan319, on 07 octombrie 2022 - 12:40, said:

C. Ce sistem de impozitare ati ales, dar fiind ca s-a exclus cota forfetara, merita de la 1 ianuarie 2023 sistemul real de impozitare, adica merita bătaie de cap în sine - cineva trebuie să țină contabilitatea ?


Daca iei mii de euro pentru apartament, merita sa il declari. Pentru 2-300 E  e mai mare bataie de cap decat merita.

#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
@Razvan319 , tu nu pui problema corect. Cel mai dificil e sa alegi un chirias ok. Alege o fata, sansele sunt mult mai mici la dezastre.
"nivelul de echipare" al apartamentului ? IKEA style :)

#4
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postdon_King, on 07 octombrie 2022 - 16:54, said:

@Razvan319 , tu nu pui problema corect. Cel mai dificil e sa alegi un chirias ok. Alege o fata, sansele sunt mult mai mici la dezastre.
"nivelul de echipare" al apartamentului ? IKEA style Posted Image
E complicat si cu fetele, isi cumpara Bichon pe care il tin ascuns insa poate fi detectat dupa mirosul canapelei care trebuie aruncata dupa ce pleaca, iar rasa exacta rezulta din povestile ulterioare ale vecinilor. Cred ca mai responsabile sunt cuplurile fara copii, copiii pun manutele pline cu papica direct pe pereti.

Nivelul de dotare al apartamentului cred ca trebuie sa fie minim, am incercat si cu apartament care avea de toate in el si am ramas fara ele, dar cu multi ani in urma, probabil intre timp ne-am mai civilizat. Dosarul penal in caz ca lasa casa goala nu este eficient, dupa 2 ani iti vine NUP deoarece desi vecinii i-au vazut cu covorul persan pe umar, a declarat ca l-a dus la spalat. N-a mai ajuns niciodata curat, inapoi.

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostRazvan319, on 07 octombrie 2022 - 17:33, said:

E complicat si cu fetele, isi cumpara Bichon pe care il tin ascuns insa poate fi detectat dupa mirosul canapelei care trebuie aruncata dupa ce pleaca, iar rasa exacta rezulta din povestile ulterioare ale vecinilor. Cred ca mai responsabile sunt cuplurile fara copii, copiii pun manutele pline cu papica direct pe pereti.

Nivelul de dotare al apartamentului cred ca trebuie sa fie minim, am incercat si cu apartament care avea de toate in el si am ramas fara ele, dar cu multi ani in urma, probabil intre timp ne-am mai civilizat. Dosarul penal in caz ca lasa casa goala nu este eficient, dupa 2 ani iti vine NUP deoarece desi vecinii i-au vazut cu covorul persan pe umar, a declarat ca l-a dus la spalat. N-a mai ajuns niciodata curat, inapoi.
Corect
Ar mai fi o "chestie",vii cu unul mare si brunet{inchiriezi un BombardierPosted Image o oraPosted Image }si ii dai de inteles{chiriasului} ca este apartamentul lui ,tu te ocupi de inchiriere si toate cele, pentru ala mare si brunetPosted Image

Edited by florinellll, 07 October 2022 - 18:38.


#6
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Salut , eu as calcula in functie de ce imbunatatiri vrei sa aduci (2.000 , 5.000, 10.000 eur s.a.m.d) in cat timp ii poti recupera din diferenta de chirie.
Gen apartament bun, zona buna, nu a fost renovat niciodata probabil iei 200 eur.
Dar acelasi apartament cu o investitie de 5k-10k, poti sa iei si 400 eur? Daca termenul in care recuperezi investitia este acceptabil atunci go for it.

Edited by mihai93, 07 October 2022 - 19:45.


#7
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Pai ar trebui să crești Intr o agenție imobiliară să știi exact la sigur in cat timp îți scoți extra investiția prin ridicarea chiriei lunare

#8
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Ce randament mai au chiriile in ziua de azi ? un 7 in euro % e bun ?

Edited by mihai93, 08 October 2022 - 08:11.


#9
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Pai a crescut și prețul casei. La EUR inflația e de 11% și cursul scade

#10
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Din experienta mea nu ii intereseaza pe chiriasi ca tu ai cumparat apartamentul de 60mp+balcon, ca ai pus o bucatarie cu multe sertare, cu softclose, ca ai electrocasnice bune si noi, ca ai saltea buna, spatii multe de depozitare, bine compartimentate. Daca vecinul are pe ala de 44mp, dar e tot curat si mobilat modern(chiar daca e mai pe ieftinache, modern sa fie!), si al lui e  cu 50 euro mai jos, o sa-l ia pe ala, nu pe al tau. Ori toata investitia initiala, daca o transferi in bani inseamna mai mult de 50 euro pe luna. Poate nu am gasit eu chiriasii care trebuie.

#11
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Inclin să ți dau dreptate, prețul pare decisiv, motiv pt care cele de 2 cam mai mici adică mai ieftine au mare căutare.

Nu știu cum e cu mobilatul modern, mereu am avut mobila relativ noua in ele, la cat schimbi mobila sa fie rentabil ?

Eu am Lem's și văd că ei mențin de actualitate modelele, pot zice că le am luat ieri fiind în stare bună.

#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am 2 apartamente inchiriate de mai bine de 10 ani.
Personal, cumpar totul ieftin pentru ca vrei nu vrei, tot o inlocuiesti.

Uneori scap mai ieftin daca repar mobila. De ex chemat un baiat de la vreo firma de mobila, si in o zi nu are ce face cu tot ce e prin casa, balamale, reglaje, sertare, etc.
Alteori, zgariata de asa natura incat trebuie luata alta.

Uneori scap ieftin cu alt blat.

Cat despre elctrocasnice, cele mai ieftine care sunt si ok ca folosire.

Indiferent cat iei pe chirie, nu merita o investitie in ceva de "lux". Pretul ridicat al chiriei este direct proportional cu investitia.
Eu oricum am pretul cu 30-40 euro sub media de piata ca sa nu stau cu ele goale.

Unul din apartamente l-am avut inchiriat gol, chiriasul urmand sa vina cu mobila lui. Dar a fost pe un termen de 6 ani, stia ca vrea sa stea pe termen lung si a venit el cu tot.

#13
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postvictor29cr, on 08 octombrie 2022 - 10:26, said:

Am 2 apartamente inchiriate de mai bine de 10 ani.
Personal, cumpar totul ieftin pentru ca vrei nu vrei, tot o inlocuiesti.

Uneori scap mai ieftin daca repar mobila. De ex chemat un baiat de la vreo firma de mobila, si in o zi nu are ce face cu tot ce e prin casa, balamale, reglaje, sertare, etc.
Alteori, zgariata de asa natura incat trebuie luata alta.

Uneori scap ieftin cu alt blat.

Cat despre elctrocasnice, cele mai ieftine care sunt si ok ca folosire.

Indiferent cat iei pe chirie, nu merita o investitie in ceva de "lux". Pretul ridicat al chiriei este direct proportional cu investitia.
Eu oricum am pretul cu 30-40 euro sub media de piata ca sa nu stau cu ele goale.

Unul din apartamente l-am avut inchiriat gol, chiriasul urmand sa vina cu mobila lui. Dar a fost pe un termen de 6 ani, stia ca vrea sa stea pe termen lung si a venit el cu tot.

Gol e varianta cea mai buna. Altfel pare ok cu investiții maxime in zona foarte buna la achiziționare și preț mic la chirie din mobila și altele ieftine.

#14
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Cu cat ai reusit sa-l inchiriezi gol vs daca ar fi fost mobilat si utilat mediu?

Edited by mihai93, 08 October 2022 - 11:45.


#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postmihai93, on 08 octombrie 2022 - 11:44, said:

Cu cat ai reusit sa-l inchiriezi gol vs daca ar fi fost mobilat si utilat mediu?
190 eur, fara acte
a montat si un AC care mi l-a lasat

zona respectiva se dadea/inca se da cu 250-270

#16
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Vroiam sa vă întreb ce clauze penalizatoare contra relei intenții sau alte nerespectări ale chiriasului aveți trecute prin contracte

#17
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Daca voteaza astia legea -

În cazul clienţilor casnici, preţul final facturat se aplică doar la locurile de consum de domiciliu/reşedinţă ale clienţilor finali. Clientul casnic care are atât adresă de reşedinţă, cât şi adresă de domiciliu poate beneficia de preţul plafonat fie la adresa de domiciliu, fie la adresa de reşedinţă, pe baza unei declaraţii pe proprie răspundere depusă la furnizor, privind faptul că nu beneficiază de preţ plafonat pentru un alt loc de consum

trebuie sa vedem cum inchiriem cu cheltuieli minime apartamentul batranilor, rudelor etc ca poate la un alt loc de consum avem rude, nu chiriasi.

Din proiectul de lege nu rezulta ca o ruda de gradul 1 poate face contract in numele sau daca sta in apartamentul rudei sale.

#18
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Deocamdata e doar zgomot, cred ca ne distrage de la altele mai importante.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate