Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Magazine cash and carry

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Din categoria mentionata stiu doar Metro si Selgros.Ca parere Selgros e o gluma proasta,la capitolul preturi.Am fost recent la cel din Ghencea si batea vantul,la propriu si la figurat....Metro si-a schimbat politica,nu mai da moka legitimatii,se pare ca prefera clienti putini dar sigur revanzatori.Mai stiti altele?Ce parere aveti?

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
sellgros e super, ce vant bate?
au preturi excelente, marfa diversificata si ieftina, in afara de legume fructe, acolo lesini daca intri...

nu e diferenta mare intre cei doi, la metro e ceva mai ieftin, dar au putine pe stoc, comparativ, cel putin la mine si nu merita drumul pana acolo daca nu vii cu duba plina...
sellgros e mai la indemana un pic...

#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cash and carry e pentru revanzatori,ce cumpara cantitate.Deci drumul se amortizeaza prin pret si cantitate.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
De alte cash&carry nu stiu (dar nu inseamna, automat, ca nu exista; la noi ma refer).

In legatura cu Metro spui ca ‘si-au schimbat politica’. La ce te referi, exact, ce conditii pun acum si nu au pus mai inainte. Ca legitimatii nu au dat niciodata ‘la liber’ ci doar firmelor, pe numele persoanelor desemnate de acestea. De Selgros insa stiu ca dau si legitimatii ‘cu buletinulPosted Image persoanelor fizice (LE: nu a fost dintotdeauna asa, la inceput dadeau tot numai firmelor; eu cel putin asa imi amintesc.)

Edited by sags, 07 October 2022 - 09:26.


#5
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am fost cu un amic vecin ce vroia sa deschida La doi pasi,ca nu prea stie omu carte.Din discutie acolo am inteles ca sunt mai atenti cu legitimatiile nu ca inainte.Inainte imi amintesc in capitala ca avea toata lumea....vanzarea era prioritara la Metro..Da,era si atunci pe firma,dar.....avea toata lumea....Posted Image

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand nu ma mira ca nu ai gasit nimic, deoarece ai scris Selgros Ghencea si din pacate din cele 4 magazine din Bucuresti niciunul nu e in Ghencea...

Exista unul zis Drumul Taberei care insa in mod aiurit nu e nici macar in cartierul Drumul Taberei si cu atat mai putin pe Bulevardul Dr. Taberei.

E pe Valea Cascadelor langa intersectia cu Bld. Timisoara, dupa Dedeman.

Cartierul Drumul Taberei e marginit la nord de o parte din bld. Timisoara si la sud de bld. Ghencea si o parte din prelungirea Ghencea, dar la vest e marginit de str. Valea Oltului deci mai ai de mers pana la Valea Cascadelor.

Exista un Dedeman mai nou mai aproape de Ghencea, care insa nici el nu e in Cartierul Drumul Taberei..., si din pacate nu stiu sa fi aparut inca si un nou Selgros langa el.

Legat de produse, da majoritatea sunt scumpe si nu are rost sa te duci pt. a lua multe de acolo.
Sunt cateva lucruri bune pe care insa ma abtin sa le numesc.

Edited by loock, 07 October 2022 - 09:33.


#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ala de langa talciocul din Valea Cascadelor,peste drum de depozitul de mobila.Eu nu mai activez pe acolo de cteva decenii...

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Complexul "Flora" a lui Puzdrea se pune?    :bigwhitegrin:

#9
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cred ca Flora,Prisma,Doraly sunt en-gross catalogate...

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
"Prisma" nu mai funcţioneşte.   Posted Image   E "Hornbach" acolo.
Da' care e diferenţa între "cash and carry" şi "angro"?    :huh:

Edited by djl, 07 October 2022 - 11:17.


#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Metro si Selgros sunt si ele en-gross, ceea ce inseamna vanzari in cantitati mari, in primul rand pentru revanzatori.

Cash & carry’ e un tip de magazin cu functionare reglementata de o lege speciala. Una din conditii este ca orice client sa aiba legitimatie, altfel nu poate cumpara nimic de acolo. Ca exemplu de diferenta, NU elibereaza bon fiscal si nici chitanta pentru platile in numerar, factura e suficienta pentru a proba achitarei marfurilor si recunoscuta ca atare dpdv al contabilitatii. Pe vremuri firmele supuse TVA nu achitau nici TVA-ul (si nici nu il mai deduceau), dar din ce stiu aceasta facilitate a disparut de mult.

Edited by sags, 07 October 2022 - 11:39.


#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
am trecut sambata pe la Selgros Berceni.
Astepta lumea sa scoata micii, erau cred ca vreo 10 persoane.
Dar extrem de scumpi.............

Cumpar de la ei condimente in cantitati mai mari, de restul nu ma lipesc, iau de la Lidl totul.

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am si eu legitimatie selgros, mergeam la cel din Valea Cascadelor.
Pentru cei care se duc cu sacosa, ca la piata, sa ia cantitati mici, nu e rentabil. In situatia asta sunt si eu. Asa ca mai calc pe acolo din curiozitate, cand ma duc la Dedeman si am timp de pierdut. Dar si asta e foarte rar, am Dedeman-ul din Ghencea mai aproape.

#14
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
bai eu am luat teapa cu kauflandul de vreo 3 ori in sensul ca una avea in catalog (la oferta) si zero barat in magazin. In rest, Kauflandul mi se pare f bine aprovizionat. Legume, fructe si peste, am gasit intotdeauna mai ieftin la astia care fura (Carrefour). Dar cand vreau sa fac aprovizonare mai calumea pe toate laturile, ma duc mereu la selgross... Daca iei mai mult au oferta si eisi mai ieftin, plus ca gasesti de la calamari pana la tricoaie si tigai.

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 odastramosilor, on 07 octombrie 2022 - 14:03, said:

bai eu am luat teapa cu kauflandul de vreo 3 ori in sensul ca una avea in catalog (la oferta) si zero barat in magazin. .
Si eu, tot de vreo 3 ori, am mers dupa ceva si am plecat cu altceva.
Nu stia nimeni de oferte, de catalog. Am intrebat pe cineva de la raion, imi spunea sa ii arat revista, pai eu vin cu revista dupa mine? am vazut la tv.
Magazinul e de nota 10, se vede treaba germana dar managementul romanesc e slabut.

Am zis ca nu mai dau pe acolo, oricum nu e in drumul meu.

Edited by TheWarrior, 10 October 2022 - 05:54.


#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018

 Puferiu_, on 15 mai 2019 - 20:42, said:

Sa va dau un pont. Daca aveti drum, timp si chef, treceti prin DCN EU. Produsele sunt "atat" de originale incat, unele, nici macar nu au abtibild cu traducerea in romana. Pacat ca au doar produse dhp si fac livrari doar pentru sume colosale.

 Puferiu_, on 12 noiembrie 2018 - 21:10, said:

http://dcneu.ro/
Dupa ce l-am descoperit, a inceput sa-mi para rau de banii bagati in Auchan / Metro / Selrgros. Bine, gama nu este variata, avand doar pentru uz casnic. Insa sunt doua mari avantaje: preturile mici si multe produse sunt fabricate in occident pentru occident. Unele produse nici nu au eticheta cu traducerea in romana pe ambalaj.

 Puferiu_, on 09 ianuarie 2019 - 20:31, said:

Am mai pomenit o data de DCNeu pe alt topic si la fel au sarit cativa ca arsi. Domnilor, site-ul e mai mult informativ. Eu nu am comandat niciodata de pe site din doua motive: suma pentru comanda minima e aberanta (pentru omul de rand) si e mult mai distractiv sa ma plimb printre rafturi, sa mai descopar cate ceva. La ce preturi si ce produse au pe care nu le gasesti in alte parti, merita.
DCNeu! Spaima Metro si Selgros.

 Puferiu_, on 15 noiembrie 2020 - 09:26, said:

SI eu am aflat printr-o cunostinta. Iti trebuie neaparat masina ca sa ajungi acolo. Numai sume de la 500 in sus cheltuiesc cand ma duc.
https://comenzi.dcneu.ro/
Bine, site-ul e facut cu curu', dar e informativ.

 Puferiu_, on 15 noiembrie 2020 - 09:19, said:

Pacat ca voi sunteti saraci si nu locuiti in Bucuresti. Cel mai misto e la DCNeu.
De acolo puteti sa luati cadouri si chestii pentru uz casnic. Numai acolo imi fac cumparaturile pentru casa.

 Puferiu_, on 02 noiembrie 2019 - 20:49, said:

Voi nu ati aflat de DCNeu?! Nu ati aflat, ca de fiecare data mi-au fost sterse mesajele. De acolo se aprovizioneaza multe magazine. DCNeu tot drumul.

 Puferiu_, on 09 ianuarie 2019 - 18:17, said:

Va recomand si eu ceva. De cand am descoperit DCNeu, viata mi s-a schimbat. Nimic nu mai e la fel, simt o neliniste launtrica daca nu trec pe acolo cel putin de doua ori pe luna.

 Puferiu_, on 19 iulie 2020 - 18:48, said:

Saptamana viitoare ma duc la DCNeu. Vreti ceva?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate