Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Abatere de la autorizatie casa

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
oroles23

oroles23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.10.2007
Salutare!
Vreau sa construiesc o casa. Am proiectul autorizat la primarie. Nu m-am putut intelege cu proiectantul. Desi am cerut ca in proiect sa nu fie planseu de beton, a insistat ca nu se poate fara. Evident, din comoditate. Imi doresc planseu de lemn, nu placa de beton. Ma simt mai confortabil ... Vrajeala ca "nu e permis" sa ai planseul pe structura de lemn trebuie eradicata din obiceiurile proiectantilor si a celor care mai scriu pe forumuri. Eu stiu ca se pot obtine acoperisuri cu rigiditate semnificativa si pe structură de lemn. Dar asta e deja alta discutie...

As vrea sa stiu daca pot construi planseul din lemn chiar daca in autorizatie e trecut ca fiind din beton? Ce probleme as putea avea la receptie? Casa este doar parter, fara mansardă. Structura camerelor si suprafata se pastrează ca in autorizatie.

Edited by oroles23, 06 October 2022 - 19:55.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Planșeul de lemn dacă ai camere locuite deasupra, poate scârțâi îngrozitor când se calcă pe el. Rigiditatea construcției e mai slabă cu planșeu din lemn. Prima e constatare, a doua e opinie personală, nu e obligatoriu să fie corectă.

Edited by Digix, 06 October 2022 - 20:33.


#3
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Daca tot ai toate raspunsurile, de ce mai intrebi aici?

Da, o poti face. Totul e sa gasesti un contructor si un diriginte suficient de tampiti incat sa te lase. ISC nu va veni iar la receptie nu verifica.

#4
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 oroles23, on 06 octombrie 2022 - 19:54, said:

Eu stiu ca se pot obtine acoperisuri cu rigiditate semnificativa si pe structură de lemn. Dar asta e deja alta discutie...
Nu stiu de unde stii tu astfel de lucruri, dar ar trebui sa le explici si alora care au scris normativul P-100, pentru ca proiectantul trebuie sa respecte acel normativ.
Iar in acel normativ scrie asa:

(10) Urmatoarele categorii de plansee vor fi considerate cu rigiditate nesemnificativa, în plan orizontal:
a) plansee din elemente prefabricate de tip "fâsie" cu bucle sau cu bare de legatura la extremitati;
b) plansee din elemente prefabricate din beton cu dimensiuni mici sau din blocuri ceramice, fara suprabetonare armata sau cu sapa nearmata cu grosimea <30 mm;
c) plansee din lemn.

(2) Planseele cu rigiditate nesemnificativa în plan orizontal sunt permise numai pentru:
- ultimul nivel al cladirilor cu pereti structurali din zidarie, cu un singur nivel cu sau fara mansarda - (P) sau (P+M) , pentru zonele seismice cu ag=0,10g;
- planseele intermediare ale constructiilor cu doua si trei niveluri (P+1E÷2E), din clasele de importanta III si IV, în zonele seismice cu ag<0,15g (cu exceptia planseului peste subsol);

Deci poti sa faci acel planseu din lemn doar daca esti in zona Transilvaniei. Acolo e situata casa?

Edited by ech, 06 October 2022 - 21:15.


#5
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
as vrea sa aud o explicatie pe larg despre preferinta la planseu de lemn... si ce tip de casa construieste

poate nu pricepem noi ce vrea omu....

#6
oroles23

oroles23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.10.2007
Casa e situatata in Moldova. Rigiditatea semnificativa se poate obtine si pe structura de lemn. Se poate turna centura, apoi se pun grinzile, inca doua randuri de cărămidă si inca o centura si ai obtinut o rigiditate mai mare la planseu. Peste grinzi e necesar un 7 cm de lemn. Cu toate astea obtii o rigiditate semnificativa. Acel normativ este o nesimtire a autorităților. Bine ca mie imi poate cere rigiditate semnificativa, "doar ziduri portante" (citat din "studiul" geotehnic). Tocmai am fost intr-un market si numai semnificativă nu era rigiditatea acoperișului lor. Ca unora le e lene si nu se pricep sa calculeze rezistenta, e altceva...

 andrei_221, on 06 octombrie 2022 - 21:15, said:

as vrea sa aud o explicatie pe larg despre preferinta la planseu de lemn... si ce tip de casa construieste

poate nu pricepem noi ce vrea omu....
Casa este parter, fara mamsarda si pod locuibil sau utilizabil ca spatiu de depozitare.

 ech, on 06 octombrie 2022 - 21:07, said:


Nu stiu de unde stii tu astfel de lucruri, dar ar trebui sa le explici si alora care au scris normativul P-100, pentru ca proiectantul trebuie sa respecte acel normativ.
Iar in acel normativ scrie asa:

(10) Urmatoarele categorii de plansee vor fi considerate cu rigiditate nesemnificativa, în plan orizontal:
a) plansee din elemente prefabricate de tip "fâsie" cu bucle sau cu bare de legatura la extremitati;
b) plansee din elemente prefabricate din beton cu dimensiuni mici sau din blocuri ceramice, fara suprabetonare armata sau cu sapa nearmata cu grosimea <30 mm;
c) plansee din lemn.

(2) Planseele cu rigiditate nesemnificativa în plan orizontal sunt permise numai pentru:
- ultimul nivel al cladirilor cu pereti structurali din zidarie, cu un singur nivel cu sau fara mansarda - (P) sau (P+M) , pentru zonele seismice cu ag=0,10g;
- planseele intermediare ale constructiilor cu doua si trei niveluri (P+1Eś2E), din clasele de importanta III si IV, în zonele seismice cu ag<0,15g (cu exceptia planseului peste subsol);

Deci poti sa faci acel planseu din lemn doar daca esti in zona Transilvaniei. Acolo e situata casa?

De unde ai concluzionat ca nu se poate planseu de lemn cu rigiditate semnificativa? Eu as pune toate marketurile sa isi faca acoperisul pe structura semnificativa. Niciunul nu respecta acest normativ in zona mea!

Edited by oroles23, 06 October 2022 - 21:21.


#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
pai asta era ideea.

poti face fara frica planseu de lemn... nici nu te complici .. torni centurile si pui grinzile peste ele, le legi cu mustatile de la stalpi.

DAr... cand ploua, tot timpul stai cu teama ca pe la o tigal sparta, se scurge apa prin lemn/izolatie... direct in TV....

Eu regret ca nu am turnat planseu de beton peste etajul de la casa.

#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 oroles23, on 06 octombrie 2022 - 21:20, said:

De unde ai concluzionat ca nu se poate planseu de lemn cu rigiditate semnificativa? Eu as pune toate marketurile sa isi faca acoperisul pe structura semnificativa. Niciunul nu respecta acest normativ in zona mea!
De unde ai dedus ca am concluzionat eu?
Eu ti-am pus doar un citat din normativul P-100, care trebuie respectat de orice proiectant. Iar in acel citat scria fix asta, ca un planseu din lemn are rigiditate nesemnificativa în plan orizontal. Deci nu este concluzia mea, este un citat din normativ.
Tu propui ca proiectantii sa nu respecte acel normativ in baza spuselor tale? Ce experienta ai tu in acest sens?
Acel termen de "planseu cu rigiditate nesemnificativa" este un termen specific folosit in normativ. Planseele sunt clasificate in "plansee rigide in plan orizontal" si "plansee cu rigiditate nesemnificativa în plan orizontal".
Odata ce ai folosit acel termen, banuiesc ca proiectantul ti-a explicat deja despre asta, ca nu este foarte comun.
Ca ii dai tu cine stie ce conotatii acestui termen si apreciezi tu rigiditatea planseului este problema ta. Proiectantului nu ii folosesc la nimic aprecierile tale, el trebuie sa respecte normativul.

Quote

Eu as pune toate marketurile sa isi faca acoperisul pe structura semnificativa. Niciunul nu respecta acest normativ in zona mea!
Daca te referi la constructii metalice, nu are legatura cu subiectul. La constructiile metalice nu se aplica cerinta asta cu plansee rigide in plan orizontal.

Edited by ech, 06 October 2022 - 21:42.


#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 andrei_221, on 06 octombrie 2022 - 21:26, said:

DAr... cand ploua, tot timpul stai cu teama ca pe la o tigal sparta, se scurge apa prin lemn/izolatie... direct in TV....
halal rezon, la cate blocuri se-ntampla treaba asta, sa fi talica sanatos!

#10
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 oroles23, on 06 octombrie 2022 - 21:20, said:

Casa e situatata in Moldova. Rigiditatea semnificativa se poate obtine si pe structura de lemn. Se poate turna centura, apoi se pun grinzile, inca doua randuri de cărămidă si inca o centura si ai obtinut o rigiditate mai mare la planseu. Peste grinzi e necesar un 7 cm de lemn. Cu toate astea obtii o rigiditate semnificativa. Acel normativ este o nesimtire a autorităților. Bine ca mie imi poate cere rigiditate semnificativa, "doar ziduri portante" (citat din "studiul" geotehnic). Tocmai am fost intr-un market si numai semnificativă nu era rigiditatea acoperișului lor. Ca unora le e lene si nu se pricep sa calculeze rezistenta, e altceva...


Casa este parter, fara mamsarda si pod locuibil sau utilizabil ca spatiu de depozitare.



De unde ai concluzionat ca nu se poate planseu de lemn cu rigiditate semnificativa? Eu as pune toate marketurile sa isi faca acoperisul pe structura semnificativa. Niciunul nu respecta acest normativ in zona mea!
Confunzi lemnul cu otelul?
Da,stiu,ti-ai facut un "mic" calcul si iesi mai ieftin cu lemn
Intrebare :la soareci te-ai gandit?
Inca o "idee" ,planseul de lemn merge un rigips de nemaipomenit,vei avea permanent rosturle de imbinare la,,,,, vedere
Vad ca esti extrem de bine pregatit,lemnul lucreaza in timp cum procedezi sa nu ai surprize
Stiu ,"ie"mai calduros,asta era valabil pe vremea bunicilor

Edited by florinellll, 07 October 2022 - 06:13.


#11
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Citat din legea 10:

Art. 35. - (1) Proiectarea, verificarea, expertizarea, realizarea unei construcții
ori executarea de modificări ale acesteia fără respectarea reglementărilor
tehnice privind stabilitatea și rezistența, dacă în acest fel este pusă în pericol
viața sau integritatea corporală a uneia ori mai multor persoane, constituie
infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la un an la 5 ani și interzicerea
unor drepturi.
(2) Fapta prevăzută la alin. (1), dacă a produs una ori mai multe dintre
următoarele consecințe: pierderi de vieți omenești, vătămare gravă a integrității
corporale sau a sănătății uneia ori mai multor persoane, distrugerea totală sau
parțială a construcției, distrugerea ori degradarea unor instalații sau utilaje
importante ori alte consecințe deosebit de grave, constituie infracțiune și se
pedepsește cu închisoare de la 3 la 10 ani și interzicerea unor drepturi.

Proiectantul nu vrea să petreacă niște ani departe de familie că nu-ți place ție betonul.

Pe tine pare să nu te deranjeze câțiva ani de izolare pentru o posibila economie de 2000 de euro.

Eu zic să faci casa cum știi tu mai bine.

La o eventuală problemă sunt convins că vei putea justifica cum planșeul ăla care nu respectă normele e extraordinar de bun. Ăia care au scris codurile de proiectare și în general inginerii sunt niste proști inutili oricum :)

#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Eu zic sa nu va grabiti cu concluziile, mai ales daca nu sunteti proiectanti sau verificatori.

Eu am casa doar parter cu planseu de lemn situata in Ilfov deci destul de aproape de Vrancea Asa a fost proiectata, verificata de personalul avizat si autorizata. Da, proiectantul ar fi preferat ca planseul sa fie de beton pentru ca el era rutinat in acel tip de calcul structural, dar pentru ca preferinta mea a fost plafon de lemn a calculat si proiectat structura de asa natura incat aceasta sa indeplineasca cerintele tehnice. Va dati seama ca exista si case cu totul de lemn. Nu cred ca va inchipuiti ca oamenii aia isi toarna planseu de beton.

Deci raspunsul la intrebarea ta este ca in cazul tau nu se poate face planseu de lemn decat daca cineva comite o ilegalitate ( diriginte + constructor + beneficiar). Nu cred ca modificarea tipului asta de element structural se poate face cu dispozitie de santier, dar poti sa intrebi. In caz contrar ar trebui sa refaci toata partea de autorizare.

PS: am si 180mp de tavane de gips carton si nu au crapat la nici o imbinare, pentru ca structura se monteaza pe pereti nu pe plafon.

Edited by Scurthea211, 07 October 2022 - 08:32.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
mey uameni buni, omu' vrea tavan de lemn!
deasupra este pod
va circula prin pod odat'/săptămână
ne cramponăm de exprimarea „planșeu”, de parcă deasupra va avea depozitate 5 tone/mp...

cât despre corectitudinea normativelor și io mă-ndoiesc
sunt atâtea legi cu dedicație, încât... :(

și mereu dau exemplul: la bloc cu 5 nivele, fundația are 2,5 metri adâncime; la casă P+M, fundația are 1,2 m adâncime (despre ce vorbim acilea :o)
(știu, știu veți aduce ca argumente grosimea și cantitatea de fer+beton...)

@inițiator: faci casa cu firmă?

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Vă scapă ceva - are proiectul autorizat deci vizat spre neschimbare. Răspunsul la întrebarea lui e simplu - nu, nu poate construi altceva. Dacă face altceva decît e prevăzut în proiect încalcă legea și teoria zice că nu i se va aproba recepția lucrărilor. Ce se va întîmpla în realitate depinde ce contextul local...

Pentru viitorii amatorii de așa ceva - cereți proiectarea fără planșeu (ca și cum tavanul camerelor ar fi intradosul acoperișului). Construiți casa, faceți recepția și puteți face ulterior planșeul din ce material doriți.

 gushpi, on 07 octombrie 2022 - 08:30, said:

și mereu dau exemplul: la bloc cu 5 nivele, fundația are 2,5 metri adâncime; la casă P+M, fundația are 1,2 m adâncime (despre ce vorbim acilea Posted Image)
Îți sugerez să te uiți la termenul "adîncime de îngheț" plus studiul geotehnic al ambelor imobile.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 oroles23, on 06 octombrie 2022 - 19:54, said:


As vrea sa stiu daca pot construi planseul din lemn chiar daca in autorizatie e trecut ca fiind din beton?

Nu, legal nu poti. Proiectul trebuie respectat intocmai.
Daca vrei planseu din lemn vei cauta acel proiectant apt si capabil sa-ti faca proiectul asa cum il doresti, adica vei avea nevoie de un proiect nou.

ps.
Traind in Romania si avand in jurul nostru mirirade de imobile construite fara proiect, fara autorizatie de construire, inca un imobil in plus nu se observa.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...la termenul "adîncime de îngheț" vrei să-ți transmit recensământul caselor din .ro? (peste jumate construite direct pe pământ, încă din anii de frumoasă creștere economică 1920...1930
...la studiul geotehnic îți precizez că ambele-s din galați

(dar ai văz' că ți-am dat „like” :P )

#17
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 Scurthea211, on 07 octombrie 2022 - 08:25, said:

Va dati seama ca exista si case cu totul de lemn. Nu cred ca va inchipuiti ca oamenii aia isi toarna planseu de beton.
Acea cerinta din normativ referitoare la plansee rigide in plan orizontal se refera doar la constructii cu pereti din zidarie.
Nu se aplica la constructii din metal, lemn, etc.

 gushpi, on 07 octombrie 2022 - 08:30, said:

și mereu dau exemplul: la bloc cu 5 nivele, fundația are 2,5 metri adâncime; la casă P+M, fundația are 1,2 m adâncime (despre ce vorbim acilea Posted Image)
(știu, știu veți aduce ca argumente grosimea și cantitatea de fer+beton...)
Nu inteleg la ce te referi cu "exemplul" asta.
Si o cladire cu 5 nivele si la o casa P+M, fundatia poate fi facuta la aceeasi adancime, data de adancimea de inghet, de stratul bun de fundare ...

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Intiator, fa-ti cum vrei, dar iti spun eu ca oricat de groase pui grinzile alea, iar daca deasupra planseului se va locui, in timp acele grinzi flambeaza, se indoaie extrem de putin dar semnificativ incat sa observi ca sifonierul nu mai sta in pozitie verticala ci putin incliniat spre centul camerei....

 Scurthea211, on 07 octombrie 2022 - 08:25, said:

Eu am casa doar parter cu planseu de lemn situata
Asta e alta mancare de peste. Dar daca peste planseul ala se va locui...in timp se va lasa.

Edited by tehnics, 07 October 2022 - 12:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate