Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Auchan Bucuresti - desfiintare case cu personal uman.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#19
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Sa dea bunul Dumnezeu al magazinelor sa se implementeze acelasi sistem la toate magazinele Lidl! Ba e coada, ba casierul iti arunca produsele de parca ar vrea sa scape de tine. Pune, in pana mea, frumos produsele pe banda, ca si eu am avut grija de ele cand le-am pus in carut. Casieri=scarbosi. Self ceckout=fara graba, fara coada.

Edited by Puferiu_, 06 October 2022 - 21:03.


#20
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022
la noi functioneaza,-  deocamdata in marile supermarketuri-  din 2020
Si de asemeni in marile magazine pentru produse de casa, unelte, vopseluri, accesorii etc
cum sunt Praktiker, Home -Center , -Ikea

Attached File  101.PNG   1.03MB   93 downloadsAttached File  800x392.20201115T110040.jpg   108.92K   83 downloadsAttached File  supersou.jpg   10.4K   91 downloads

Edited by vio69c, 06 October 2022 - 21:28.


#21
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

View Postsags, on 06 octombrie 2022 - 17:08, said:

Sunt case automate cu cantar, dupa ce scanezi fiecare articol trebie sa il pui pe cantar (alaturi de cele deja scanate anterior) si verifica daca greutatea e cea care ar trebui. Insa au si case fara cantar, si acolo chiar nu au cum sa verifice; o fi supraveghere video dar evident nu pot sti foarte exact daca nu ai ‘uitat’ ceva.
Auchan nu are prostia aia cu cantarul. Si bine face. Cantarul ala e o prostie..
Cat timp la sfarsit de luna nu ies pierderi mai mari decat cele prognozate, nu au de ce verifica ceva. Oricum e in permanenta un paznic acolo in scop de descurajare.

Mai exista si sitemul in care nici nu scanezi produsele la aparat, ci iesi direct cu el plin, dupa ce le-ai scanat pe POS-ul din aplicatia de mobil.

#22
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022

View Poststalker2142, on 06 octombrie 2022 - 16:56, said:

Si la vitan au facut la fel. Imi scanam eu produsele si ma gandeam, oare prin ce metoda verifica astia ca scanezi fiecare articol ?

Odata cu tine si camera din tavan scaneaza....

#23
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Nu scaneaza nimic camera din tavan. Doar inregistreaza simplu.
Te-ai uitat prea mult la clipuri cu demonstratii care nu sunt decat concept, nu exista si nu va exista implementare la scara larga pentru mult timp, cu atat mai mult nu in piete slabe unde pierderile oricum sunt infime.

#24
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Magazinele nu sunt capabile nici portile antifurt sa le calibreze cum trebuie. Cumperi dintr-un magazin din mall un produs, iesi cu el din magazin si nu tipa nimic, apoi cand iei celelalte magazine la rand tiuie cand intri de parca ai fi iesit cu un carucior plin de produse neplatite.

#25
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostVaronul, on 06 octombrie 2022 - 18:22, said:

totusi e si un avantaj, bagi 3 gogosi dar scanezi 1, cantaresti banane si la cantar pui ceva mai ieftin, ceapa

View Postthorxx, on 06 octombrie 2022 - 21:29, said:

Cat timp la sfarsit de luna nu ies pierderi mai mari decat cele prognozate, nu au de ce verifica ceva. Oricum e in permanenta un paznic acolo in scop de descurajare.

Vezi postarea lui Varonul mai sus
Daca iti apar mii de din astia care se prefac ca scaneaza caserolele cu vita angus si somon :)

#26
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022

View Postthorxx, on 06 octombrie 2022 - 21:40, said:

Nu scaneaza nimic camera din tavan. Doar inregistreaza simplu.


Start-up-ul numeste TRIGO
Inventia a doi tineri israelieni in 2020, care a fost vanduta deja pe multe milioane dolari.Cea mai spendida si spectaculoasa reprezentare a inteligentei artificiale.
Experimentat in Angllia si Tarile de jos intai

Nici "carucior destept" nu ai nevoie....
Intri in magazin, treci credit cardul  la intrare si te plimbi prin magazin....
iei un produs , doua, trei, le pui in cos, dar te razgandesti.....intorci in raft unul din ele si iei altul de alaturi.....

Sistemul recunoaste și identifica mii de produse diferite prin viziunea artificială și,
de asemenea, identifica mii de scenarii diferite ale comportamentului uman,
cum ar fi luarea, observarea, preluarea, returnarea, introducerea într-o geantă,
introducerea într-un buzunar, transferul de la o persoană la alta, consumul in interiorul magazinului,
cumpararea in familie sau in alt grup, cumpararea de produse cu alcool care necesita permis si multe altele....

Simplu, dupa miscarile corpului, dupa miscare spre raft si inapoi....etc.....etc.....
Cu multe camere montate in tavan in diverse unghiuri care acopera tot perimetrul
Evident si ca a adunat valoare produselor cumparate , suma va fi scazuta de pe cardul tau de credit....

Intri, pui in cos, iesi si le pui in portbagaj.....cum am spus.....TRIGO...!!
Marile retele din Israel incep deja sa-si adapteze magazinele la sistem
" Caruciorul destept" va  deveni istorie  dupa numai 3 ani.....

Attached File  ert.jpg   157.96K   54 downloads


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FvFQ4L0Yn4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Prea mult sf.Intamplator am activat in domeniul furturilor din magazine,prevenire si combatere.Casierele inseamna salarii si taxe,de aia se renunta la ele, pentru marirea profitului firmei.Apoi ce viseaza unii ca sunt urmariti,scanati,sunt de fapt citeva camere fixe ce inregistreaza doar,pentru ca un prost in fata unui monitor iarasi costa bani.

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Postvio69c, on 06 octombrie 2022 - 22:17, said:

Start-up-ul numeste TRIGO



Nasol. Nu mai poti face nici o "manevra" .....   Aveam un vecin care fura bautura la greu din Mega Image.

#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Se fura constant si de peste tot.Cu cit e mai mare magazinul cu atit e mai permisiv la furturi.Cu cit scade nivelul de trai cu atit se inmultesc furturile.

#30
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Si daca vreau "pa caiet" cum e ? Arat foile la inteligenta artificiala ?

#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMelteanu, on 07 octombrie 2022 - 06:40, said:

Cu cit scade nivelul de trai cu atit se inmultesc furturile.


Pai e normal.  Eu sper sa nu se ajunga la revolte de strada, cu vitrine sparte si rafturi devalizate .... gen cum se intampla prin SUA sau Franta.

#32
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

View PostVaronul, on 06 octombrie 2022 - 18:22, said:

totusi e si un avantaj, bagi 3 gogosi dar scanezi 1, cantaresti banane si la cantar pui ceva mai ieftin, ceapa
Sunteti foarte amuzanti voi. Daa, stiu, corporatiile care scot profitul din tara.

View Postbusiness11, on 06 octombrie 2022 - 16:54, said:

Cand fac cumparaturi pentru toata saptamana mi se pare o mizerie sa le faci tu munca lor, mai ales cand ai multe produse si stai sa scanezi produs dupa produs. Cu un discount ceva mai inteleg, dar nimic, capitalism ce sa mai.
Practic pana acum casierul era sclavul tau, sau cum functiona?
Discount-ul este in timpul economisit. In loc sa stai 5-10min la coada, termini in 2 minute maxim. Sau poate instant daca ai scanat cu aplicatie. Este atat de simplu.
Ideea e ca romanul nu prea socoteste timpul, fiindca timpul lui nu costa mai nimic. Aici e de fapt problema!

Edited by NikoroB, 07 October 2022 - 07:57.


#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
hai și cu o poveste veselă:
-fac ceva cumpărături minore, printre care și o sticlă de juma cu cola
-pe drum spre casele inteligente, beau cam juma din sticla de cola
-scanez io cumințel produsele, iar când pun sticla de cola pe tavă îmi dă eroare: „pune fraiere sticla ceea pe tavă!”
-o ridic, o așez iar...
-iar mesajul
-chem fata de serviciu și-i prezint situația
-ea vede pocinogu', zâmbește și-mi zice: data care vine când mai consumați din ce vreți să plătiți, mergeți la casele fizice!
-apoi mă-mpinge spre ieșire

erată: „sticlă” însemnând „bidon” - scuze :P

on topic: neadaptabilii întotdeauna au pierit primii, c-așa-i legea selecției naturale! voi n-ați fost la școală? :o

#34
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdjl, on 06 octombrie 2022 - 17:38, said:

Mă îndoiesc că nu au vreo măsură de securitate.
Dar casele alea sunt cumva numai pentru plată cu mijloace electronice?    :huh:
Normal ca au, au dat afara casierii si au angajat security workers, care stau cu p**a in sus si cu biciul in mana, sa dirijeze sclavii care isi scaneaza singuri produsele.
Cum puteti unii sa sustineti ca e ok sistemul self-check, ma depaseste. Cand e evident ca e o masura pt cut-costs, ambalata in mizerii “nu pierde timp la case”. Nu pierde timp la case, dar la raft poti sa stai si 2 zile, ca ne convine, uite, in sensul asta facem alte magarii ca sa stai cat mai mult( magazine fara ceasuri/ fara geamuri/ carucioare care se imping f greu/ muzica ambientala placuta/ mirosuri pt fomica din tine, etc/etc, stiti despre ce vorbesc).

#35
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022
Atunci cand comanzi ceva cu ridicare de la magazin/restaurant/easy box te gandesti ca faci si munca de curier?

#36
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022

View Postgushpi, on 07 octombrie 2022 - 08:15, said:

hai și cu o poveste veselă:
-fac ceva cumpărături minore, printre care și o sticlă de juma cu cola
-pe drum spre casele inteligente, beau cam juma din sticla de cola
-scanez io cumințel produsele, iar când pun sticla de cola pe tavă îmi dă eroare: „pune fraiere sticla ceea pe tavă!”
-o ridic, o așez iar...
-iar mesajul
-chem fata de serviciu și-i prezint situația
-ea vede pocinogu', zâmbește și-mi zice: data care vine când mai consumați din ce vreți să plătiți, mergeți la casele fizice!
-apoi mă-mpinge spre ieșire


Povestea asta vesela nu se intampla la aplicatia start-up Trigo....Ai baut, desfacut, -platesti.

Dar, importanta ei este mult, mult mai mare decat contabilizarea cumparaturilor,
sau ginirea celor ce baga ciocolate sau vodca in buzunar sau carucioarele copiilor......

Importanta aplicatiei este pentru retele di dileri mai putin pentru consumatori, asa cum pare la prima vedere....

Dece ?
Pentru ca transmite retelelor alimentare, de lucruri casnice, altor retele de vanzare - datele clientului
Trigo analizează o jumătate de miliard de imagini pe zi, aceasta este o cantitate nebună de informații.
El trebuie sa ia multe decizii în timp real.
Si ofera lanțurilor de supermarketuri oceane de informații despre comportamentul consumatorilor, al clienților,
informații de neprețuit privind obisnuinta cotidiana a cumparatorului.
Unde au preferat cumpărătorii să cumpere, ce produs cauta mai mult, care zonă a magazinului este vizitata cel mai mult
și care zonă are performanțe slabe.
Datele Trigo produc hărți de flux 3D ale cumpărătorilor din magazine, cum ar fi Wise of the shopping, care fac posibilă cunoașterea lucrurilor care nu erau posibile până acum.Dar este si o interactionare practica cu clientul.
Periculoasa cumva
Desi nu există stocare a fețelor cumpărătorilor.
Clientul, lanțul de supermarketuri, va decide dacă dorește să permită identificarea personală,
iar cel puțin în Europa aceasta va necesita acordul clientului....
Dar pana atunci.....poza cu un barbat ce cumpara un prezervativ poate fi dirijata spre familia lui de rauvoitori care cumpara aceste date.....

Este pretul ce il platim comoditatii, pe care o dorim, dar fara sa intelegem implicatiile complexe ale ei.....

View PostNikoroB, on 07 octombrie 2022 - 08:31, said:

Atunci cand comanzi ceva cu ridicare de la magazin/restaurant/easy box te gandesti ca faci si munca de curier?


Zilnic citim gratis  stirile ziarelor electronice unde fonduri serioase se duc pe plata jurnalistilor, analistilor, redactorilor....
Ne simtim vinovati pentru asta ?
nu, desigur caci aici suntem veseli ca pare ca castigam noi la prima vedere.
La a doua vedere, nu castigam noi caci stirile sunt partiale, multe fake, sau altele manipulative.

Edited by vio69c, 07 October 2022 - 08:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate