Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Auchan Bucuresti - desfiintare case cu personal uman.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#1
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022
o mica intrebare...adica doua...

auchan berceni - au desfiintat toate casele cu personal uman. au numai self check sau cum vor ei sa le spuna.

intrebati de ce spun ca ii obliga legea. care lege nu stiu sa spuna.

daca ceri o reducere sau salariu pentru ca faci munca casierului iti rad in fata.

daca le spui ca asa isi pierd locul de munca si de ce accepta sa fie slugi plecate la stapan strain iar rad a prost asa...

stiu - nu o sa mai calc pe acolo...

dar nedumerirea ramane - si urmeaza intrebarile

care este ( daca exista ) aceasta lege care ii obliga sa renunte la casieri?

pot fi reclamati la anpc de exemplu si ceruta mentinerea caselor cu personal uman?

la obiect va rog. nu ma intereseaza contextul economic si maximizarea profitului care oricum nu ramane in tara. au monopolizat comertul si fac ce vor. dar chiar nu exista limita a mizeriilor si dispretului fata de consumatorul roman? chiar suntem ultima republica bananiera?

multumesc.

#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Lege (in sens juridic) pentru a desfiinta casele cu personal uman nu vad cum ar putea exista, dar nu stiu sigur. Poate sa fie legea pietii si a profituluiPosted Image, articolul cu reducerea costurilor.

Altfel, nu vad de ce consideri ca este ‘mizerie si dispret fata de consumator’. Cu ce te ajuta ca altcineva sa mute marfa ta dintr-un loc in altul, si sa iti numere banii? Ca daca nu te ajuta atunci nu vad ce ai putea reclama.
  • Daca poti muta marfa din raft in carucior atunci o poti muta si din carucior pe cantar trecand prin dreptul scannerului.
  • Cu cardul poti plati.
  • Cu numerar poti plati si, spre deosebire de personalul uman, iti restul pana la ultimul banut.
  • Cu tichete de masa cred ca poti plati, dar numai daca sunt pe un card de tichete. Tichete din acelea de hartie nu stiu daca se mai dau dar daca se dau atunci da, e un dezavantaj fiindca nu cred ca le poti folosi la acele case (dar nu sunt sigur). Uite, gaseste o sursa de tichete de masa de hartie si atunci cred ca ai ce reclama: nu le poti folosi (desi, repet, nu sunt sigur in legatura cu ele).
  • Personal uman exista si acolo si poti apela la acele persoane daca ai dificultati sau neclaritati.
Cat despre locurile de munca pierdute: da, aici e adevarat. Totusi munca de casier la hypermarket este oricum una de robot, cu oboseala psihica mare fiindca cere foarte multa atentie. Nu vad de ce ar dori cineva sa faca aceast munca inafara de cazul ca nu are alternativa - cat o fi de munca de robot, totusi aduce o paine pe masa.

Edited by sags, 06 October 2022 - 16:39.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
lege nu exista - poate doar tangential legea care prevede ca norma de munca pentru un angajat e de maxim 40 de ore pe sapt. un robot n-are limitari de-astea.

de reclamat poti sa-i reclami tu unde vrei, e democratie, doar ca nu vad care ar fi rezultatul. o reclamatie se bazeaza pe incalcarea unor legi sau a unor drepturi ale consumatorilor, eu nu vad sa incalce nimic aici. si inainte sa sustii mentinerea caselor cu personal uman, ar trebui sa incerci cateva luni job-ul asta, sa vezi cum iti omoara sufletul putin cate putin in fiecare zi. sunt absolut convins ca dupa 2 sapt o sa-ti treaca orice revolta, n-o sa-i doresti nici celui mai aprig dusman al tau sa ajunga casier de super market.

Edited by born2lose, 06 October 2022 - 16:46.


#4
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Au prea multi cumparatori si vor sa-i mai selecteze ( limiteze )

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Si mie mi se pare o bateie de joc.

Sa faci 30% case cu personal si 70% self-service mi se pare o chestie buna. Spre exemplu daca am 5 produse si ma duc la self-service am terminat in 2 minute. Daca ma duc sa stau la coada uneori ai nevoie si de 10 minute pana termini. Cand fac cumparaturi pentru toata saptamana mi se pare o mizerie sa le faci tu munca lor, mai ales cand ai multe produse si stai sa scanezi produs dupa produs. Cu un discount ceva mai inteleg, dar nimic, capitalism ce sa mai.

Faza este ca nu ai ce sa faci impotriva, chiar daca refuzi sa mai mergi la cumparaturi acolo, in maxim 5 ani de zile va fi asa peste tot.

Edited by business11, 06 October 2022 - 16:54.


#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Si la vitan au facut la fel. Imi scanam eu produsele si ma gandeam, oare prin ce metoda verifica astia ca scanezi fiecare articol ?

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 business11, on 06 octombrie 2022 - 16:54, said:

… Cand fac cumparaturi pentru toata saptamana mi se pare o mizerie sa le faci tu munca lor, mai ales cand ai multe produse si stai sa scanezi produs dupa produs. …
Adica sa scaneze altcineva ‘produs dupa produs’? Sa ti le si duca la masina? Sa ti le puna si in plase?

Dar daca ai produse multe vezi ca la Auchan ai si case automate fara cantar. Poti scana produsele cu scannerul de mana direct din cos, fara se la mai pui pe vreun cantar, numa’ sa nu te incurci in ele ce ai scanat si ce nu. Merge mult mai repede. Daca e cosul prea plin si risti sa te incurci, e mai bine sa iei un al doilea cos si le muti dintr-unul in altul pe masura ce le scanezi.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 ecococo, on 06 octombrie 2022 - 12:48, said:


auchan berceni - au desfiintat toate casele cu personal uman. au numai self check sau cum vor ei sa le spuna.

care este ( daca exista ) aceasta lege care ii obliga sa renunte la casieri?
.

Nu cred ca este o lege in acest sens, insa nu exista vreo lege care sa oblige existenta caselor de marcat. Fiind un magazin privat, acesta isi face cum doreste politica de achiziitii, vanzari si plati. Stii cum se zice, cui nu-i convine, apasa alt buton pe telecomanda.
Dar vestea proasta este ca acest exemplu este sau va fi urmat si de celelalte mega/super/hiper magazine. Antreprenorii vor sa-si mareasca profitul, chit ca sunt clientii nemultumiti. Dar acest lucru ii doare fix la basca pe antreprenori, stiind ca clientii tre' sa manance.
Au inceput cu eliminarea caselor cu personal si reducerea de personal. Cel mai interesant va fi cand se va renunta si la magazinul fizic (facturi enorme la electrica, incalzire/racire, personal de paza, personal de curatenie, samd.) si vor exista doar cele on-line sau drive.
Viitorul este foarte luminos, plin de bucurii si impliniri.

ps.
Prin aceste manevre de eliminare a caselor cu personal, cei inadaptati sau inadaptabili au primit un sut in dos.
O veste semi-buna este faptul ca exista totusi cate un angajat pe sector (care lipseste de foarte multe ori insa) pentru ajutor, pentru ca acest gen de case superinteligente si superprofitabile se blocheaza cand ti-e lumea mai draga, adica destul de des.

pps.
La un magazin Kaufland de la mine din oras functioneaza demult acest sistem.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 stalker2142, on 06 octombrie 2022 - 16:56, said:

… oare prin ce metoda verifica astia ca scanezi fiecare articol ?
Sunt case automate cu cantar, dupa ce scanezi fiecare articol trebie sa il pui pe cantar (alaturi de cele deja scanate anterior) si verifica daca greutatea e cea care ar trebui. Insa au si case fara cantar, si acolo chiar nu au cum sa verifice; o fi supraveghere video dar evident nu pot sti foarte exact daca nu ai ‘uitat’ ceva.

Edited by sags, 06 October 2022 - 17:10.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mă îndoiesc că nu au vreo măsură de securitate.
Dar casele alea sunt cumva numai pentru plată cu mijloace electronice?    :huh:

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 djl, on 06 octombrie 2022 - 17:38, said:

… Dar casele alea sunt cumva numai pentru plată cu mijloace electronice? Posted Image
Nu, la Auchan au si cu plata in numerar. Tocmai ca am scris mai sus. Si iti da rest pana la ultimul banut (da, iti da si monede de 0,01LEI daca e cazul). La Cora insa la astfel de case nu poti plati decat cu cardul, nu au si plata in numerar; mai merg tichetele de reducere de-ale lor (au un cod de bare pe ele, se scaneaza).

#12
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 ecococo, on 06 octombrie 2022 - 12:48, said:

nu o sa mai calc pe acolo...
asa procedez si eu, evit casele alea self pay
au mai bagat si mega mizeriile astea de self pay si mai e asa cate 2-3 la ele in rest e mereu coada la caseriile normale.
totusi e si un avantaj, bagi 3 gogosi dar scanezi 1, cantaresti banane si la cantar pui ceva mai ieftin, ceapa

#13
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Eu platesc doar la selfpay, nu este niciodata coada si nu sta nimeni sa ma grabeasca.
Bineinteles ca nu incerc smenuri si totul este ok.Posted Image
Scanez cardul de loyalitate, tichetul, hiperpuncte daca se aduna mai multe, totul pe telefon, et voila.

Edited by johnnickelby, 06 October 2022 - 18:35.


#14
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006
Pentru mine e ok selfpay.... dar am o obiecție.
De fiecare dată când cumpăr mai multe articole, iau un cărucior.. bag 50 bani și iau căruciorul (din interior de la auchan), la ieșire la selfpay, scanez produsele și le pun într-un cărucior identic lângă stația de scanare.
Până aici toate bune și frumoase.... dar căruciorul de lângă selfpay nu are moneda în el....
Nu stau după 50 bani, dar de multe, foarte multe ori mă rog de cei de la magazinele din complex auchan să îmi schimbe o bancnotă de un leu în 2 de 50 bani să pot să iau un cărucior.
Dacă cărucioarele din interior ar fi la liber atunci nu aș avea nici o problemă, dar să las 50 bani de 3 x pe săptămână x 12 x pe lună în total = aprox 60 lei... btw am scris cu minuscule intenționat...
Ce propuneți.... ?

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Stiu discutia de la alt supermarket, Romania se depopuleaza. Nu mai gasesc angajati sa lucreze pe lefurile alea infime.
Asa ca o ambaleaza in limbaj de coorporatie.

Nici mie nu imi convine ca pe bani mei sa lucrez pentru Auchan.
La Craiova au adus oameni, casiere, clienti nu erau prosti sa lucreze pentru Auchan.
Acum o placere sa te duci la Auchan si sa vezi atatea casiere.

Din cate stiu de la un alt supermarket, au umblat si la lefuri ca nu au avut de ales.

#16
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003

 stalker2142, on 06 octombrie 2022 - 16:56, said:

Si la vitan au facut la fel. Imi scanam eu produsele si ma gandeam, oare prin ce metoda verifica astia ca scanezi fiecare articol ?
Prin cantar, de aia te obliga sa le pui in partea cealalta si ei stiu cate grame are fiecare produs

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
La vitan nu era cu cantar, sau asa cred...le scanam si le aruncam in cos direct

#18
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Face parte din modernizare, din facilitati oferite consumatorului.
Toate stima celor ce sunt pionieri.

Iei caruciorul gol il umpli cu marfa , treci fiecare produs cu codul sau in fata dispozitivului
montat pe carucior, aceasta marcheaza pretul si aduna suma pentru toate produsele din cos
apoi introduci credit cardul, platesti si iesi afara....

Nu, nu spera ca la fundul cosului sa ai 2-3 produse netaxate.....sau cu banda lipita peste cod....
cum ai luat produsul de pe raft si l-ai pus in cos camerele magazinului care prin orice unghi.
identifica tot cu cod cosul tau si produsul.ce l-ai luat de pe raft
Asa ca la iesire nu se deschide bariera daca nu este coincidenta....

Fara coada, fara cearta la casa , fara greseli de marcare, fara timp pierdut

Edited by vio69c, 06 October 2022 - 21:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate