Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitie bicicleta 2000-2500 Lei

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017
Am avut o bicicleta mai ieftina acum ceva timp si dupa cateva plimbari s-a dus naiba, am renuntat la pedalat, iar acum vreau sa ma reapuc de pedalat ca m-am ingrasat :D

Am gasit modelul si pare ce trenuie: https://www.bikexcs....OAaAuA7EALw_wcB


Credeti ca pot gasi ceva mai bun la banii astia? Ar mai fi rockrider la 2100 lei de la decathlon.

La 1.77 si vreo 85-90 mi s-ar potrivi marimea de 48 cm cu roti de 29?

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
Mai bine asta: https://afisport.ro/...inch-l-gri.html

Schimbatoare fata spate Shimano Acera si frane tot Shimano. Nu Shimano Tourney sau MicroShift (mai ieftine!) ca la Sprint. Mai buna si caseta de pinoane.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
pt oras ia un riverside 500 (1600lei, marime M), cat timp nu faci urcari serioase.

Mtb era Rockrider Explore 520, dar s-a scumpit (2500 > 2800)

Edited by sirgoofy, 06 October 2022 - 12:19.


#4
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Eu am ceva de genul si sunt foarte ok cu ea, este foarte rezistenta: https://www.bikexcs....zwaAqS3EALw_wcB

#5
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

 sirgoofy, on 06 octombrie 2022 - 12:16, said:

pt oras ia un riverside 500 (1600lei, marime M), cat timp nu faci urcari serioase.

Mtb era Rockrider Explore 520, dar s-a scumpit (2500 > 2800)
Referitor la o bicicleta de oras: oare suspensia fata la riverside 500 are vreo importanta, sau exclusiv pentru mers in oras ar fi mai ok riverside 120?

#6
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 GUP, on 06 octombrie 2022 - 12:09, said:

Mai bine asta: https://afisport.ro/...inch-l-gri.html

Schimbatoare fata spate Shimano Acera si frane tot Shimano. Nu Shimano Tourney sau MicroShift (mai ieftine!) ca la Sprint. Mai buna si caseta de pinoane.
Pare ok ca specificatii, ar mai fi si asta:
Cross GRX HDB 7
https://www.bikexcs....rx-7-hdb-29-mtb

La sprint imi place desingul.

 MariusEXxTREME, on 06 octombrie 2022 - 12:20, said:

Eu am ceva de genul si sunt foarte ok cu ea, este foarte rezistenta: https://www.bikexcs....zwaAqS3EALw_wcB
Chiar la asta ma uitam eu, e la oferta acum, merita banii?

#7
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
Cum vrei tu. Banii tai. :)

Dar numai schimbatorul ala Acera cu Shadow Design si Hiperglyde face toti banii, fata de celelalte. https://bike.shimano...0/RD-M3000.html

#8
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 GUP, on 06 octombrie 2022 - 12:59, said:

Cum vrei tu. Banii tai. Posted Image

Dar numai schimbatorul ala Acera cu Shadow Design si Hiperglyde face toti banii, fata de celelalte. https://bike.shimano...0/RD-M3000.html
Nu neg, pare cea mai echipata, un best buy. Sunt  curios daca o mai are cineva pe aici

 GUP, on 06 octombrie 2022 - 12:59, said:

Cum vrei tu. Banii tai. Posted Image

Dar numai schimbatorul ala Acera cu Shadow Design si Hiperglyde face toti banii, fata de celelalte. https://bike.shimano...0/RD-M3000.html
Ideea e ca astia de la afisport nu sunt din Bucuresti, bikexcs au magazine fizice si pot sa merg sa vad fizic ce cumpar si tot ei s-o monteze si s-o echipez cu ce trebuie

Edited by guyroux, 06 October 2022 - 13:36.


#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
In suma pe care esti dispus sa o platesti ai fii mult mai bine satisfacut de o bicicleta SH cum e acest CUBE (echipare net superioara la orice ai putea spera sa gasesti de noua in gama aceea de pret) sau acesta(sau multe alte biciclete SH mai mult decat decente in banii astia)

#10
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 me_iauras, on 06 octombrie 2022 - 13:48, said:

In suma pe care esti dispus sa o platesti ai fii mult mai bine satisfacut de o bicicleta SH cum e acest CUBE (echipare net superioara la orice ai putea spera sa gasesti de noua in gama aceea de pret) sau acesta(sau multe alte biciclete SH mai mult decat decente in banii astia)
Ai mare dreptate, dar nu pot sa iau ceva SH, ma zgarie pe creier Posted Image Parca nu ma bucur de ea.

Edited by guyroux, 06 October 2022 - 13:56.


#11
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006

 guyroux, on 06 octombrie 2022 - 13:38, said:

Ideea e ca astia de la afisport nu sunt din Bucuresti, bikexcs au magazine fizice si pot sa merg sa vad fizic ce cumpar si tot ei s-o monteze si s-o echipez cu ce trebuie
In cazul asta, nu mai bine mergi direct la ei sa vezi ce au pe stoc? Poate-ti place ceva.

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 NikoroB, on 06 octombrie 2022 - 12:30, said:

Referitor la o bicicleta de oras: oare suspensia fata la riverside 500 are vreo importanta, sau exclusiv pentru mers in oras ar fi mai ok riverside 120?
Suspensia nu e importanta, insa riverside 120 are pretul (mult) prea mare, face 1000-1100lei, saua sudata de tija, furca pe filet, adica rahat
Desi nu are suspensie si nici frane pe disc este MAI GREA decat river 500 .

Riverside 500 pe albastru e redus la 1410 lei momentan, in stoc 3 marime M.
Care e interesat as lua acum, ofertele astea nu dureaza la decathlon (din experienta mea)

[ https://i.postimg.cc/tCjgxRfp/River-500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 06 October 2022 - 14:49.


#13
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

 NikoroB, on 06 octombrie 2022 - 12:30, said:

Referitor la o bicicleta de oras: oare suspensia fata la riverside 500 are vreo importanta, sau exclusiv pentru mers in oras ar fi mai ok riverside 120?

Care oras, amice? Nu exista bicicleta de oras la noi, la ce strazi avem noi, iti trebuie bicicleta care sa fie un pic si pentru off road.

Edited by guyroux, 06 October 2022 - 14:58.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Unde vrei sa o folosesti ? Pentru oras sau numai asfalt nu merita o bicicleta MTB cu roti groase.

#15
cristianc28

cristianc28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.01.2011

View Postguyroux, on 06 octombrie 2022 - 14:58, said:

Care oras, amice? Nu exista bicicleta de oras la noi, la ce strazi avem noi, iti trebuie bicicleta care sa fie un pic si pentru off road.

Amice, pt orasul Bucucresti, cel putin, poti folosi linistit o bicla de oras cu roti de 28 si furca fixa. Pedalez aceasta combinatie de bicla de vreo 10 ani fara nicio problema de amortizare sau altceva.. Daca nu ma crezi ca functiomeaza, uita-te la curierii pe bicla ( nu la livratorii glovo, tazz etc)  la care nu nei vedea altceva decat furca fixa( de ex: Sinapseria). Tot ce as vrea eu de la o bicla de oras e sa aiba aripi, ca sa nu ma stropesc cand minunatul Ciucu decide sa ude carosabilul din sectorul 6 cu apa murdara din Dambovita, si sa aiba lumini ca sa fiu cat mai vizibil.

#16
guyroux

guyroux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.04.2017

View Postcristianc28, on 16 octombrie 2022 - 20:11, said:

Amice, pt orasul Bucucresti, cel putin, poti folosi linistit o bicla de oras cu roti de 28 si furca fixa. Pedalez aceasta combinatie de bicla de vreo 10 ani fara nicio problema de amortizare sau altceva.. Daca nu ma crezi ca functiomeaza, uita-te la curierii pe bicla ( nu la livratorii glovo, tazz etc)  la care nu nei vedea altceva decat furca fixa( de ex: Sinapseria). Tot ce as vrea eu de la o bicla de oras e sa aiba aripi, ca sa nu ma stropesc cand minunatul Ciucu decide sa ude carosabilul din sectorul 6 cu apa murdara din Dambovita, si sa aiba lumini ca sa fiu cat mai vizibil.
Da, sunt idiot. Am luat MTB , fac 30 km in doua ore. Nu depasesc 30km pe ora cu un efort destul de mare. In rest merg pe undeva pe la 20km la ora, iar livratorii glovo si femeile cu bicicleta de oras imi zic "puturosule"Posted Image

Distractia m-a costat 3000 lei cu totul. Cine mai e prost ca mine, ca mine sa pateasca :))

View PostTruculMagic, on 06 octombrie 2022 - 17:12, said:

Unde vrei sa o folosesti ? Pentru oras sau numai asfalt nu merita o bicicleta MTB cu roti groase.
Mare dreptate ai avut :)

Edited by guyroux, 18 November 2022 - 21:48.


#17
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 03.01.2019
Revin cu mai multe detalii, am studiat si eu diverse variante pentru a fi folosite la plimbari in Bucuresti 98% si poate in imprejurimi (gen Padurea Cernica) si am hotarat sa ii iau sotiei Riverside500 albastru deschis iar pentru mine care voi iesi uneori si separat cu gasca de baieti dar nimic complicat, am gasit urmatoarele modele care mi s-au parut interesante, in maxim 2500 lei:
- Triban RC120 - 2500 lei - varianta normala fara coarne berbec, 11.2kg, furca din carbon, frana pe discuri mecanice. Ma gandesc sa nu aiba rotile prea subtiri pentru gropi, borduri si teren accidentat
- Elops 900 Speed - 2000 lei - 11.5kg, frane pe disc mecanic, usor inconfortabila pe distante lungi, din cate scria cineva (cica cele fara Speed in denumire sunt pentru confort), furca nereglabila
- Elops 500 - 2200 lei - 14.4kg, destul de bine dotata din start, frane V- brake,  furca nereglabila
- Afisport M5 - 1900 lei - recomandata in topic aici, cu multiple dotari Shimano, suspensie fata, dar cauciucuri cam groase pentru oras, din cate imi pare
- Rockrider MTB ST530 - 1700 lei - frane pe disc mecanic, posibil cam prea specializata in MTB pentru a fi folosita in oras, suspenie reglabila
- Nu exclud Riverside 500 doar ca mi s-a parut ghidonul acela cam feminin...

Daca mai sunt si alte variante de interes verific. Care ar fi mai potrivita dintre cele de mai sus?

Edited by ValentinVali, 03 January 2023 - 23:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate