Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Restrictionare editare useri in Google Docs

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
Am distribuit un google docs, (excel) spre mai multi useri din acelasi domeniu, spre completarea de diferite date. Problema intampinata ca la editare (adaugare de noi inregistrari) useri mei "se calca pe picioare" unii pe altii. Mai exact reusesc sa-si stearga datele unii altora.
Ideea e ca am vreo 50 de useri ce completeaza fiecare un numar nedefinit de randuri. Deci nu pot sa le atribui o anumita zona din document si sa le-o restrictionez.
Intrebare: exista in google docs o optiune prin care sa restrictionez stergerea zonei editate (in timp real) de alt user ?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Practic Google Docs nu are traba cu Windows - e in cloud pe un server - tine mai curand de aria asta unde l-am mutat.

#3
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Posteiffel, on 06 octombrie 2022 - 11:05, said:

Practic Google Docs nu are traba cu Windows - e in cloud pe un server - tine mai curand de aria asta unde l-am mutat.

Chiar nu am stiut pe ce arie sa deschid topicul.
E bine oriunde, numai pe softpedia sa ramana.

#4
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
Da, poti.
La sheet-ul respectiv, click dr, optiunea "protect the sheet"
Apoi in fereastra care se deschide alegi optiunea "range" (setezi zona) , si apoi "set permisions"

Dar pentru 50 de useri... cred ca este cam incomod...
Poate e mai bine sa definesti cate un sheet fiecarui utilizator, la care sa adaugi si protectie pe sheet.

Si in functie de ce vrei sa faci cu datele, le centralizezi in primul sheet pe care il faci detabil doar ptr tine

Edited by danutzu_1069, 06 October 2022 - 12:04.


#5
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdanutzu_1069, on 06 octombrie 2022 - 12:02, said:

Da, poti.
La sheet-ul respectiv, click dr, optiunea "protect the sheet"
Apoi in fereastra care se deschide alegi optiunea "range" (setezi zona) , si apoi "set permisions"

Dar pentru 50 de useri... cred ca este cam incomod...
Poate e mai bine sa definesti cate un sheet fiecarui utilizator, la care sa adaugi si protectie pe sheet.

Si in functie de ce vrei sa faci cu datele, le centralizezi in primul sheet pe care il faci detabil doar ptr tine

Multam de raspuns.
Am precizat mai sus: Ideea e ca am vreo 50 de useri ce completeaza fiecare un numar nedefinit de randuri. Deci nu pot sa le atribui o anumita zona din document si sa le-o restrictionez
Apoi fiecare user trebui sa completeze in 10 foi de calcul ale documentului. Iti dai seama, 50 de useri * 10 foi de calcul = 500 de foi de calcul.
Exclus

Singura varianta eleganta ar fi ca un user sa nu poata scrie peste ce a scis celalalt user si asta in timp real ce se completeaza date.

Edited by kolok, 06 October 2022 - 12:12.


#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Poti face un form in care scrie userul si apoi datele sunt colectate in sheet.

#7
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View PostArgv, on 06 octombrie 2022 - 12:23, said:

Poti face un form in care scrie userul si apoi datele sunt colectate in sheet.

Ar dura prea mult.
Ar fi prea complicat, din muuuulte puncte de vedere.
Prea mult de munca din partea unei singure persoane, a administratorului.
O vad ca o involutie.
Oricum, este o idee.

Ma gandesc la ceva.
Sa-i fac fiecarui sheet un formular, iar fiecare camp din sheet sa fie o intrebare din formular, iar apoi raspunsurile de la formulare sa fie culese intrun google docs restrictionat pentru useri doar la citire.
Un pic de munca pentru administrator, dar elegant, de secol 21.

Multumesc tuturor de raspunsuri.

Edited by kolok, 06 October 2022 - 12:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate