Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teorie Q

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
belea_

belea_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2018
Salut. Am o întrebare care zace în capul meu și nu am reușit sa găsesc deloc răspunsul. Înainte de a adresa întrebarea avem o situație ipotetica:
-într-un volum oarecare avem un generator termic de curent electric
-combustibilul pentru acest generator are o putere calorica de 10 kw/kg
- dintr-un kg generatorul poate produce 3 Kwh curent electric, cu un randament de ardere de 80%.
Întrebarea mea e:" În volumul dat se produce 8 kw de caldura, 20% combustibil nears, și cu plus sau minus 3kwh electricitate?"

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Iei din mediul de functionare aer pentru combustie si returnezi gaze de esapament cu 20% din energia inmagazinata in combustibil (gazele de esapament au o temperatura mai mare ca a mediului, cedezi caldura mediului cu ajutorul lor).

Asta inseamna ca pentru fiecare 10k energie introdusi sub forma de carburant pierzi 2k direct pe esapament (in mediu), obtii 3k sub forma de electricitate si degajezi differenta pana la bilant (5k) sub forma de caldura mediului.


In practica, daca am vorbi de o aplicatie de cogenerare (sa zicem), cei 5k ar trebui sa ramana integral in mediu sub forma de caldura utila pentru ca nu contin gaze toxice, o parte din caldura de pe evacuare poate fi recuperata, dar o parte trebuie obligatoriu sa fie evacuata in afara mediului incalzit (in aer liber) pentru ca nu poti raci gazele de esapament pana la temperatura ambientala.

#3
belea_

belea_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.02.2018
Mulțumesc,

O parte din creier se aștepta ca electricitatea sa fie ca BONUS al procesului de oxidare al carburantului, dar se pare ca exista destul  echilibru energetic și în sisteme mai mici.

#4
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_h1LiqMe0x8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici e inventia pe care ai gandit-o tu!
Generator pe gaz, apa calda rezultata din caldura esapamentului!

Ramane partea cu transformarea MC de gaz in electricitate  iar caldura rezultata  transformata la loc in energie termica (in apa).
Mai ramane de calculat mentenanta, piese de schimb blablabla.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Microcogenerarea e o realitate de multa vreme. Poti lua de la Yanmar o chestie cat un sifonier cu vreo 35kWh electric si vreo ~65 termic sau de la Aisin o jucarie monocilindru cat un aragaz de nu mai stiu ce putere.
In general, un motor cu aprindere cu scanteie in 4 timpi e eficient in zona a ~30% la conversia in lucru mecanic (ceea ce invarte generatorul), restul e caldura care se disipa sau poate fi utilizata in mare parte.

Exista inclusiv CET-uri care-s nimic mai mult decat un cogenerator bazat pe un motor cu ardere interna. La noi e vorba de CET Militari care are niste grupuri Jenbacher.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate