Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Compatibilitate Switch - Telefon fix

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cbogdan23

cbogdan23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.10.2022
Salutari tuturor,

Doresc sa stiu daca un switch poate prelua si da mai departe si semnal de telefonie fixa din cablul de ethernet.

Am urmatoarea situatie:
  • semnalul de internet si telefonie imi va veni prin fibra de la DIGI intr-un ONT
  • mai apoi vine in router
  • din router pleaca in diferite prize RJ45 din casa
Ma intrebam daca este posibil ca dintr-o priza de internet sa scot un cablu RJ45 care sa intre intr-un switch din care sa scot apoi:
  • un cablu RJ45 pentru un NAS
  • un cablu RJ45 sau RJ11 (daca exista switchuri cu ambele mufe) care sa intre intr-un telefon fix
Daca da este posibil atunci in functie daca are sau nu switchul porturi RJ11 voi lua si un telefon fix corespunzator, am vazut ca exista telefoane fixe cu port RJ45.

Mersi fain,
Bogdan

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Mai citeste si instructiunile de la ONT si despre telefoanele fixe.
Nu se poate ce vrei tu.
Nu cu echipamente active ca cele pe care le-ai enumerat.
Sti ceva despre telefoane cu mufa RJ 45, dar nu se aplica daca nu e telefonie digitala.
E alta mancare de alt peste!

Edited by viceroy56, 05 October 2022 - 16:17.


#3
cbogdan23

cbogdan23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.10.2022
Atunci singura solutie care stiu ca merge pentru ce vreau eu ar fi sa mai trag un cablu separat, terminat RJ11, care sa iasa direct din ONT din TEL, si il pun ca priza RJ11 langa cea RJ45.
Alta solutie mai este?

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In plus de ce ti-ar trebui  un switch si nu o priza dubla?

#5
cbogdan23

cbogdan23

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.10.2022
Daca trec pe un abonament de telefonie digitala sau telfonie IP atunci ar merge planul original?

#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Din switch nu poti. Din device-ul RDS, poate, daca are mufa pentru telefonie, altfel nu.
Exista telefonie pe IP, dar implica sa ai o centrala analog/digitala care sa comunice pe IP cu telefoanele tale, sau sa ai telefonie digitala (am inteles ca se ofera serviciul asta de cativa ani pe la noi, eu inca n-am intalnit decat analog pe unde mi-am bagat nasul), dar cred ca momentan sunt pe partea de business, cauta "Telefonie SIP" daca vrei asa ceva, si da, vei avea nevoie de un post telefonic care stie SIP/IP.

#7
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Părerea mea este că nu are rost să te complici. Telefoanele mobile de la digi sunt super ieftine iar justificarea unui post fix de telefon nu există.
În plus de asta, din ONT ai 2 ieșiri (2 mufe).
- una de rețea (ethernet) - mufa mare
- una de telefon - mufa mică.

Cele 2 nu pot fi mixate sau pot fi, dar cumpărând echipament adițional (SIP sau folosind convertoare analogice digitale).
Vrei telefon fix? VoIP - telefon - Cisco. Îl pui în casă, dar tot pe internet funcționează (ai nevoie de abonament pt a-l folosi).

#8
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Poti transporta telefonia pe acelasi cablu cu internetul, dar nu recomand. Folosesti perechile portocaliu/verde pentru internet si albastru pentru telefonie. Dar aceasta metoda iti va modifica conexiunea ethernet de la 1000 mbps la 100 mbps. Cel mai bine este sa fie totul separat, internetul pe cablurile sale si telefonia la fel.
Dar banuiesc ca vrei sa folosesti deja traseul existent, in cazul acesta sacrifici din viteza si aplici varianta cu perechile de cablu descrisa mai sus.
Edit: daca ai o priza de internet libera de tip RJ45 o poti folosi pentru telefonie, pentru ca, conectorul de telefonie, RJ11 se poate insera in mufa RJ45.

Edited by phoenix76, 05 October 2022 - 19:10.


#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcbogdan23, on 05 octombrie 2022 - 15:51, said:

Ma intrebam daca este posibil ca dintr-o priza de internet sa scot un cablu RJ45 care sa intre intr-un switch din care sa scot apoi:
  • un cablu RJ45 pentru un NAS

da

View Postcbogdan23, on 05 octombrie 2022 - 15:51, said:

un cablu RJ45 sau RJ11 (daca exista switchuri cu ambele mufe) care sa intre intr-un telefon fix
nu
trebuie un ruter care să știe VOIP și o cutie care să schimbe de la VOIP la analog.
Și ceva setări și un furnizor prietenos cu VOIP....

View Postphoenix76, on 05 octombrie 2022 - 19:07, said:

Poti transporta telefonia pe acelasi cablu cu internetul, dar nu recomand. Folosesti perechile portocaliu/verde pentru internet si albastru pentru telefonie. Dar aceasta metoda iti va modifica conexiunea ethernet de la 1000 mbps la 100 mbps.
nu.
internetul e internet, vocea e voce.
NU se amestecă una cu alta. Poți avea foarte bine internet la 1GBs pe același cablu pe care ai voce analogică.

exact cum ai spus tu datele se transportă pe anumite două perechi de fire, vocea pe altă pereche. Nici o legătură între ele.

Edited by DaculScoril0, 06 October 2022 - 00:15.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View PostDaculScoril0, on 06 octombrie 2022 - 00:13, said:

Poți avea foarte bine internet la 1GBs pe același cablu pe care ai voce analogică.

exact cum ai spus tu datele se transportă pe anumite două perechi de fire, vocea pe altă pereche. Nici o legătură între ele.
Nu. Ptr a avea internet Gigabit ai nevoie de toate cele 4 perechi ( 8 fire ) dintr-un cablu de date.
Pe vremuri la Digi iti bagau 4 fire ptr internet si doua din cele 4 ramase le bagau ptr telefon. Dar aveai 100Mbps internet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate