Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare carcasa si sursa cu pwm

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Puteti sa imi recomandati o carcasa (micro ATX) si o sursa pentru un buget de maxim 6-700 ron

Mi-as dori sa pot sa controlez cu SpeedFan fan-urile carcasei si daca e posibil inclusiv fan-ul sursei.


#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Specifica si restul componentelor....

#3
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Abea acum urmeaza sa le achizitionez. Va fi un i7 10700k, fara placa video dedicata in prima faza. Cred ca o sursa de 5-600W va fi mai mult decat suficienta chiar si in situatia in care voi pune o placa video decenta.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
N-au importanta restul componentelor.
Dar are importanta numarul ventilatoarelor dorite, de exmplu. Si tipul de carcasa, cu geam sau fara. Si tot asa.

Sa-ti faci o idee despre consumul PC-ului si implicit alegerea sursei:
https://www.mygarage...ilor-video.html

#5
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Ma gandesc la 4 ventilatoare. Cat despre prezenta geamului, pot doar sa spun ca PC-ul va sta in birou, nu se va vedea nimic. Ma intereseaza sa fie cat mai silentios, atat cat se poate in acest buget

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
De asemenea este bine sa te hotarasti in privinta placii video datorita lungimii ei. Carcasa o cumperi in functie de asta Posted Image

#7
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Imi este greu sa aleg acum o placa video. Insa atata timp cat incape o placa de performante medii e perfect.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Iar controlul ventilatoarelor il faci prin placa de baza, nu prin carcasa.
Eventual cumperi carcasa cu fancontroller inclus.

Ventilatorul sursei il vei putea controla doar daca-l schimbi pe cel original (pierzi garantia). In schimb, exista surse fara ventilator, daca te deranjeaza ventilatorul.

#9
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 21.09.2007
Intradevar, exista surse fara ventilator dar sunt destul de scumpe.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
In general o sursa de calitate nu face nici un fel de zgomot. Eu de exemplu, am de vreo 12 ani o Corsair HX520 pe care nu am auzit-o niciodata facand zgomot. Din pacate, mai nou marcile de surse disponibile la vanzare s-au tot diminuat, multe surse cinstite, de calitate disparand din oferte.
Raman insa Seasonic, Antec, Enermax, FSP, chiar si Corsair (care au Seasonic incorporat), etc.

Banuiesc ca tu doresti insa ceva silientios, asa ca-ti propun o carcasa simpla, fara brizbrizuri, fata ventilator inclus, cu posibilitatea montarii in fata, in spate si/sau in tavan a cate unui ventilator pe care il achizitionezi separat.Nu este nevoie de multe ventilatoare, cum se poarta mai nou. Este o prostie. Trebuie sa realizezi circuitul aerului din fata catre spate, fara obturari si fara piedici.
De exemplu Noctua, ventilatoare care vin cu reductoare de viteza si volum mare de aer miscat.

In acest fel nu mai ai nevoie sa controlezi turatii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate