Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfat plantare arbori pentru o mica padurice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postgushpi, on 05 octombrie 2022 - 09:32, said:

pomi voi păstra doar câte unu/doi din fiece soi: măr, păr, cais, cireș, vișin, piersic/nectarin - că nu mai mănâncă nici drakku fructe din copaci, iar țuica „îmbătrânește” frumos în beci...
asa e, am imbatranit, cand eram copil tin minte, nu se coceau corcodusele in cartier.

Eu am trecut pe nuci, unde am avut ceva loc, am si pus, dar nu altoiti, prefer sa creasca mari si sa traiasca mai mult, sa ma pomeneasca urmasii :)

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu mi-as mai dori niste chestii rarisime la noi, Davidia, Acer griseum, un cires ornamental cu scoarta rosie ce se desface in fasii orizontale si ceva Stewartia (camelie rezistenta la frig), dar cu pandemia si criza intinse pe trei ani am tot amanat.

#21
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postgushpi, on 05 octombrie 2022 - 09:32, said:

fă o plimbare prin pădurile înconjurătoare...
Fa tu o plimbare! AI ideea cati ursi au fost relocati din Sinaia/Busteni in zona mea? Iti spun eu. Multi. Inainte, localnicii mai ieseau in weekend-uri in padure, spre nord, sunt locuri superbe... Mai un gratar, mai o tuica... Acum ii aud, ca dau cu petarde la jumatate de ora! Nu sa sperie ciorile... De asemenea, mistretii s-au inmultit fantastic (au ajuns pe strada la 2 case de mine).
Gushpi, am peste 40 de soiuri de pomi. Si imi mai vin 5 toamna asta... Numai peri sunt peste 15, meri peste 10...  soiuri! Prea multi! Pe masura ce fructifica, pastrez ce-mi place, ce nu, incep sa-i elimin/altoiesc.
Am artari rosu, portocaliu si verde cu alb. Si lilieci - nu am 2 la fel. O sa mai cumpar si altii cat mai colorati, dar locul lor e in alta parte (unde pot fi admirati).
Am o gramada de salcami din vecini, nu stiu cum sa-i mai omor, dar sa tina si terenul. Am 5 molizi argintii (picea pungens simplu - creste cel mai repede - 50 cm pe an, dupa anul 4), cel mai inalt, peste 10 m, cel mai mic 50 cm. Am aproape "di tate"...
Pana acum sigur este doar mesteacunul rosu, care este comandat, Dar vor veni sigur tei, mesteacan alb, poate fag rosu, poate... sunt prea multi si iar o sa ma incurc.
Pana atunci am facut bataturi si febra musculara taind si sapand sa scot mizeriile alea de pruni salbatici, sa sap gropile pentru ce-am comandat s.a.m.d. Poate am noroc si termin pana in vara viitoare...

Edited by adip1962, 05 October 2022 - 12:48.


#22
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006

View PostTheWarrior, on 05 octombrie 2022 - 11:56, said:

asa e, am imbatranit, cand eram copil tin minte, nu se coceau corcodusele in cartier.

Eu am trecut pe nuci, unde am avut ceva loc, am si pus, dar nu altoiti, prefer sa creasca mari si sa traiasca mai mult, sa ma pomeneasca urmasii Posted Image

Scuze; nucii altoiti sunt mai predispusi la probleme ?

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View PostBingo, on 05 octombrie 2022 - 13:01, said:

Scuze; nucii altoiti sunt mai predispusi la probleme ?
Am inteles ca au o crestere mai mica si traiesc mai putin decat ceilalti.

#24
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu. Pot avea aceleasi probleme. Cauta patruagro.ro. Sunt cei mai buni.
Daca la asta se refera toti... da, traiesc mai putin si cresc mai putin inalti. Dar ar trebui sa stiti ca un nuc comun (salbatic cum ar veni) poate ajunge la 35 m inaltime, in cateva sute de ani. Asta vreti? Sau vreti nuci din al 2-lea an de la plantare? Vreti nuci doar pe extremitatile ramurilor sau pe toata ramura?
Ar fi bine ca adeptii nucilor comuni sa mai citeasca...

Edited by adip1962, 05 October 2022 - 13:17.


#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postadip1962, on 05 octombrie 2022 - 13:14, said:

Ar fi bine ca adeptii nucilor comuni sa mai citeasca...
Nu sunt adept al nucilor comuni iar de citit am mai citit.
Ideea era ca in locul a 100 de pruni altoiti (care intre timp nu mai sunt chiar 100, fiind pusi in urma cu 31 de ani) sa pun niste pomi care nu mai au nevoie de ingrijire si eventual sa aiba si o valoare peste un numar de ani, sa nu fie doar lemn de foc.

Nu doresc sa traiesc de pe urma poamelor, sau asa as vrea eu sa cred, cine stie ce vremuri mai vin..............

Astia ar fi in spatele casei, in fata am un frasin, cativa brazi, un molid, si mai in fata ar mai fi vreo 3 nuci, o gradinita cu buxusi, trandafiri, fel de fel de flori.
Mai e si o vie de 1000 mp in lateralul casei, care cu timpul poate o sa dispara si ea.

Ideea e sa muncesc cat mai putin, curtea are 3500 mp.

Edited by TheWarrior, 05 October 2022 - 13:30.


#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,105
  • Înscris: 17.01.2012
deja și io zemuiesc la ultima ta dorință... :)

View Postadip1962, on 05 octombrie 2022 - 12:44, said:

Fa tu o plimbare! AI ideea cati ursi au fost relocati din ...

uite acilea greșește turistul pădurii...
urșii apar lângă sursele de hrană ale omului..., el n-are nimic de-a face cu omu'...

așa că mergi doar cu bidonul cu apă și aparatul foto
apoi cu același bidon cu apă și cu hârlețu'

io hălăduiesc, când și când, pe dealurile slănicului
singurii care vor să-mi ia scalpul sunt câinii de la stâne, dar nu și-au găsit fraierul - sunt chel! :P

#27
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostTheWarrior, on 05 octombrie 2022 - 13:26, said:

Ideea e sa muncesc cat mai putin, curtea are 3500 mp.
Numai in Romania este aceasta problema. Nucii trebuie ingrijiti, sapati si stropiti la fel ca si ceilalti pomi. Au mai putine boli, parca doar 2 sunt cu adevarat importante. Daca vrei sa nu faci nimic, nucii nu-s o varianta.
PS Puneti intrebarea: de ce nucile romanesti nu merg la export?

View Postgushpi, on 05 octombrie 2022 - 14:28, said:

uite acilea greșește turistul pădurii...
Nu te-ai intanit cu el... Noroc ca nu-i era foame. Nu mai vreau. Dar a fost odata (ca niciodata), demult sus in Bucegi. Cand nu erau date autorizatii de constructie, cand nu erau sosele si nici garduri. Cand nu era bulevard si cand puteai merge o juma de zi fara sa te vezi cu nimeni, iar cand vedeai pe cineva te opreai sa saluti si... sa schimbi 2 vorbe.

#28
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
@adip
Nu ne-ai spus doua lucruri despre paduricea planificata:
-e mai la deal sau mai la vale?
-unde e sudul?

#29
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am spus exact la inceput. Sudul este in jos.
Diferenta intre marginile paduricii dinspre nord si sud, pe altitudine, nu depaseste 20 cm in vest si 0,5-1 m, in est, langa casa.

#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Te-am intrebat pentru ca ai spus ca acel arbore din coltul de sus umbreste prunii…

#31
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 22.08.2012
O singura recomandare: indiferent ce pui, pune de mai multe feluri, nu face o padurice dintr-un singur tip de copaci.

#32
octav645

octav645

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2005

View PostTheWarrior, on 05 octombrie 2022 - 11:56, said:

asa e, am imbatranit, cand eram copil tin minte, nu se coceau corcodusele in cartier.

Eu am trecut pe nuci, unde am avut ceva loc, am si pus, dar nu altoiti, prefer sa creasca mari si sa traiasca mai mult, sa ma pomeneasca urmasii Posted Image
Da, si eu am nuci. Sunt pe toate campurile, ii planteaza ciorile care se zboara cu nuca in plisc.Posted Image

#33
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu vreau nuci. Am un Serr si peste o luna imi vine un Fernor.
Dar, intre timp nu mai este un mesteacan rosu, sunt doi...
Mai astept un Artar Flamingo si Arborele Iudei.
Prunii salbatici sunt taiati/scosi. Gropile sunt facute... Pentru alte parti vin brazii coreeni... ceva artari japonezi (o sa am 2-4 grupari de cate 3-4 artari japonezi multicolori)...
S-ar putea sa iasa ceva frumos...

Edited by adip1962, 10 October 2022 - 15:34.


#34
octav645

octav645

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 11.12.2005

View Postadip1962, on 10 octombrie 2022 - 15:29, said:

Nu vreau nuci. Am un Serr si peste o luna imi vine un Fernor.
Dar, intre timp nu mai este un mesteacan rosu, sunt doi...
Mai astept un Artar Flamingo si Arborele Iudei.
Prunii salbatici sunt taiati/scosi. Gropile sunt facute... Pentru alte parti vin brazii coreeni... ceva artari japonezi (o sa am 2-4 grupari de cate 3-4 artari japonezi multicolori)...
S-ar putea sa iasa ceva frumos...
Dar Sequoia din California- Sierra Nevada mountains ce are? https://www.nps.gov/seki/index.htm

Edited by octav645, 10 October 2022 - 16:34.


#35
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Scuze, dar astea-s aberatii!
In primul rand nu exista pe piata, in al doilea rand, un singur arbore nu ar supravietui nici macar primei furtuni.
Te rog nu uita. In Romania, o furtuna sanatoasa rade un versant sau o padure intreaga de 20-30 m inaltime. Dar un pom care ar ajunge la... cat ajunge si in cat timp? De ce as vrea sa plantez un arbore pe care nepotii, nepotilor mei sa-l admire, daca... nu ar vinde intre timp si... arborele ar trai/creste? Asta daca s-ar putea aclimatiza...
Scuze, de povesti sunt satul.

Edited by adip1962, 10 October 2022 - 17:40.


#36
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Atentie cu arborele Iudei, sunt trei specii. Specia mediteraneeana nu prea rezista la frig, sunt rezistente doar speciile chinezesti si canadiene.
Sequoia si Sequoiadendron nu rezista la frig. Metasequoia rezista bine, e majestuos dar pierde acele iarna. Poti admira un exemplar la gradina botanica pe aleea principala, pe stanga cum intri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate