Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Pilonul II - date de piata, tendinte si alte informatii utile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Propun un topic general referitor la schimbarile din piata a fondurilor din Pilonul II de pensii private obligatorii.

Stire referitoare la scaderile recente ale activelor:
https://www.economic...tie_616088.html
(Acum imi explic si eu de ce am obsevat o mica scadere a valorii totale a contului in ultimele doua luni.)

De la 1 ianuarie 2024 va creste procentul de contributie de la 3,75% cat este acum la 4,75%:
https://economedia.r...decizional.html

Detalii privind pensiile private in Romania:
https://asfromania.r...-pensii-private

Daca vom intra in recesiune in 2023 cum prevad unii economisti, va mai creste acest procent asa cum este in proiectul de lege respectiv?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,558
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgabrolio, on 04 octombrie 2022 - 11:35, said:

Stire referitoare la scaderile recente ale activelor:
https://www.economic...tie_616088.html
(Acum imi explic si eu de ce am obsevat o mica scadere a valorii totale a contului in ultimele doua luni.)

De scazut au scazut mult in Martie-Aprilie.
Acum la mine au revenit la cat erau in Ianuarie - tot scadere e ca s-au depus bani intre timp, dar e pe revenire din ce vad in ultimele 3 luni.

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Dar acum foarte multe actiuni de pe BVB sunt la valori mici, cand se vor redresa vom vedea si o crestere la Pilonul 2.
Plus ca randamentul pe titluri de stat este mai mare acum, daca aveau pana in 4% acum au depasit 8%

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019

View Postcristiandrei, on 04 octombrie 2022 - 12:47, said:

Dar acum foarte multe actiuni de pe BVB sunt la valori mici, cand se vor redresa vom vedea si o crestere la Pilonul 2.
Plus ca randamentul pe titluri de stat este mai mare acum, daca aveau pana in 4% acum au depasit 8%
Astea-s platitudini. Cand se vor redresa, de ce s-ar redresa? Randamentul titlurilor de stat a crescut ca sa tina pasul - cat de cat - cu inflatia.

#5
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Serios, intrebi de ce s-ar redresa? adica tu consideri ca pretul la TLV, BRD si altele va ramane asa pentru foarte multi ani? OK, fiecare cu parerea lui.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019

View Postcristiandrei, on 04 octombrie 2022 - 13:40, said:

Serios, intrebi de ce s-ar redresa? adica tu consideri ca pretul la TLV, BRD si altele va ramane asa pentru foarte multi ani? OK, fiecare cu parerea lui.
Deci vorbim acum de redresare a pretului la actiuni dupa foarte multi ani. Cat ar insemna asta, 10-15? Si care va fi valoarea reala a leului (sau chiar euro) atunci? Unde-i randamentul?

#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Post__Dan__, on 04 octombrie 2022 - 13:27, said:

Astea-s platitudini. Cand se vor redresa, de ce s-ar redresa? Randamentul titlurilor de stat a crescut ca sa tina pasul - cat de cat - cu inflatia.
Corect
Aici sunt doua categorii ,unii care fac reclama si se numesc brokeri
A doua categorie "mai numeroasa"infantili si se numesc "investitori fara noroc"Posted Image

Edited by florinellll, 04 October 2022 - 14:16.


#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Recomandarea este sa n-o dati in politica, altfel mutam jucaria in Poiana.

Domnul @florinelll, exprimarile de genul nu sunt agreate aici - te rog considera ca ai fost avertizat verbal.

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postflorinellll, on 04 octombrie 2022 - 14:15, said:

Corect
Aici sunt doua categorii ,unii care fac reclama si se numesc brokeri
A doua categorie "mai numeroasa"infantili si se numesc "investitori fara noroc"Posted Image
Ok.

Care e investitia si de unde se face?
Ce inseamna randament in acceptiunea celor carora le pute Pilonul 2?

#10
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Mie imi este frica de un singur lucru. Si anume ca Statul, adica lepadaturile politice ce ne conduc, sa nu aiba acces la pilonul II pana oi iesi eu la pensie. Nu ma sperie nimic mai mult decat haita de marlani si curve politice care ne conduc acum.

#11
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View PostPekiasan, on 04 octombrie 2022 - 17:01, said:

Mie imi este frica de un singur lucru. Si anume ca Statul, adica lepadaturile politice ce ne conduc, sa nu aiba acces la pilonul II pana oi iesi eu la pensie. Nu ma sperie nimic mai mult decat haita de marlani si curve politice care ne conduc acum.
Pai asta e problema. Ca statul/politicul vrea banii aia. Si de aia se trimit utilii care sa sustina pe aici ca nu da "randament" pilonul 2.

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,861
  • Înscris: 14.08.2007

View Post__Dan__, on 04 octombrie 2022 - 13:47, said:

Deci vorbim acum de redresare a pretului la actiuni dupa foarte multi ani.
Pana ies la pensie cei care vor beneficia de pilonul II, mai este mult Posted Image Sunt irelevante crizele care apar la un moment dat pentru investitiile pe termen lung in actiuni.

Edited by utopium, 04 October 2022 - 20:07.


#13
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostPekiasan, on 04 octombrie 2022 - 17:01, said:

Mie imi este frica de un singur lucru. Si anume ca Statul, adica lepadaturile politice ce ne conduc, sa nu aiba acces la pilonul II pana oi iesi eu la pensie. Nu ma sperie nimic mai mult decat haita de marlani si curve politice care ne conduc acum.
Stai linistit,au fost ejectati in urma cu cateva luniPosted Image

#14
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.12.2015
anul acesta au scazut si actiunile si titlurile de stat (bondurile). Titlurile de stat au scazut si o sa continua sa scada datorita cresterii dobanzilor. Cum sunt evaluate zilnic de cate ori creste dobanda ele scad pentru ca nimeni nu o sa le cumpere cu dobanda lor existenta cand poate sa cumpere titluri cu o dobanda mai mare. Cu cat sunt pe termen mai lung cu atat scad mai mult. Daca sunt pastrate de detinatori cand ajung la maturitate, detinatorii primesc valoare cu care au fost emise (e posibil sa fi fost cumparate cu o valoare mai mare cand dobanda a fost mai mica decat cea cu care au fost emise). Oricum fondurile de pensii au majoritatea activelor investite in Romania ceea ce nu e, spus politicos, intelept  d.p.d.v investitional.

#15
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Situatia actuala: https://www.economic...uri_620207.html

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,558
  • Înscris: 15.06.2004
Au fost fluctuatii tot anul asta.
In august isi revenisera fata de pierderiel de la inceputul anului, acum iar sunt ep scadere.

#17
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011
E si culmea sa scada serios cand doar incasezi,vedem cand vor olati efectiv pensiile

#18
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
A schimbat cineva fondul?Care e procedura?Vreau sa trec la NN

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate