Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

poate cineva sa completeze circuitul asta electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Lone_Druid

Lone_Druid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.06.2014
Va salut. Ma intrebam daca ma puteti ajuta in urmatoarea speta: am o lanterna incarcabila cu baterie de 6V si am scos circuitul asta din ea:
https://ibb.co/2ggN8JL
https://ibb.co/WHHv7d5

Pe condensatorul mare scrie CL21 335J250V, si mai sunt 3 rezistente: cele 2 mari gri de 0.5 si 3.3 ohmi si cea de 390k ohmi. Cea din dreapta jos a fost adaugata de mine in locul uneia arse, deci nu stiu de cat era, am mers la ghici. Am pus de 56k omhi si nu merge, imi arata pe multimetru 210V DC la terminalele bateriei. si nici ledul de incarcare de circuit nu se aprinde. Stie cineva ce rezistenta ar trebui sa pun in locul celei arse? Multumesc.

#2
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,797
  • Înscris: 25.11.2004
Pune si spatele cablajului.

#3
tehtronics

tehtronics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 15.07.2006
Pune poza clara si cu cablajul(partea cu lipiturile)...
Scuze, am postat simultan

Edited by tehtronics, 02 October 2022 - 20:25.


#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cred că R2 de pe placa ta ar trebui să fie în serie cu LED-ul și poate fi de la 47-470 Ohm
Dacă e așa, este ars și LED-ul.
Ai verificat și cele 4 diode?

O schemă asemănătoare:

Attached Files


Edited by Mircel, 02 October 2022 - 21:40.


#5
Lone_Druid

Lone_Druid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.06.2014
https://ibb.co/gmyQTBP

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Cred că asta-i schema ce te va ajuta:                            Sau asta:

Attached Files


Edited by Mircel, 02 October 2022 - 21:51.


#7
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Verificati acumulatorul. Cel mai probabil este un VRLA cu plumb de 6V care deja este "ventilat" adica s-a uscat (este defect). Asta a permis tensiunii sa urce pana la tensiunea de retea iar prin led sa treaca un curent de aproape 400 mA ceea ce a dus la arderea rezistentei de limitare a acestuia. Va fi nevoie si de inlocuirea acestui led, cel mai probabil este compromis.
Din punctul meu de vedere lanterna este compromisa dar se poate restaura daca se adauga un element 18650 Li-Ion cu protectie incorporata si un incarcator de 5V inseriat cu o dioda si o  rezistenta de 4 ohm la 1W. La fel, daca se doreste totusi pastrarea acestui circuit se adauga in plus fata de cablaj o dioda zener de 5V1 la 3W in paralel pe iesire (iesirea de la puntea redresoare cu catodul diodei zener la plus), un condensator electrolitic de filtraj de 1000uF/16V in paralel pe dioda zener (are rol de a "domoli" impulsul de curent la conectarea la retea) si circuitul cu dioda si rezistenta descris anterior catre acumulatorul cu litiu.
Scopul diodei zener este de a nu permite cresterea tensiunii peste cea a diodei zener iar a diodei inseriate cu rezistenta este de a nu permite descarcarea acumulatorului la scoaterea lanternei din priza si de a limita curentul prin acumulator. Nu puneti dioda zener cu o putere mai mica de 3W, atunci cand circuitul de protectie decupleza acea dioda preia tot curentul din circuit (400mA la 5V) si se va incalzi.
Recomand inlocuirea condensatorului de 330nF/250V cu unul la 275V sau 630V, acestea la 250V au tendinta de a se scurcircuita temporar.

Atentie la cablaj, firul verde este lipit la plusul acumulatorului si nu la punctul marcat cu "1" pe placa. Pe scurt, prima pozitie la lanterna adauga in circuit rezistenta de 0,5 ohm iar pozitia doi cupleaza ledul direct la acumulator. La un acumulator cu plumb de slaba calitate, cu rezistenta interna mare, metoda functioneaza dar la cele cu litiu va arde ledul in prima secunda. Vad ca rezistenta exista pe placa, cea de 3,3 ohm, asa ca verificati aceasta situatie si alegeti 3,3 ohm pentru prima pozitie si 0,5 ohm pentru a doua pozitie (maxim). Cel mai probabil daca lipiti firele la "1" (minim, fir verde) si la "2" (maxim, fir galben) de pe placa veti realiza acest lucru.

PS: daca nu se dispune de elementi cu litiu cu protectie incorporata se poate obtine o protectie de la o baterie de telefon veche detasabila (sau se poate folosi aceasta) sau se pot cumpara module cu DW01 care fac acelasi lucru.
Atentie ca lucrati cu un montaj care se cupleaza la reteaua electrica de 230V.

#8
Lone_Druid

Lone_Druid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.06.2014

View PostThe Stressmaker, on 03 octombrie 2022 - 08:36, said:



Multumesc ptr raspuns si ptr sfatul de siguranta. o sa incerc sa o repar.

#9
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Uite aici material didactic din care te poti inspira sa imbunatatesti schemele furnizate anterior de Mircel.
https://electrosome....r-power-supply/

#10
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
O mica corectie. Curentul prin circuitul de incarcare este de 25mA. Eu am folosit o formula mai simpla pentru aflarea curentului la alimentatorul cu condensator ca fiind 75mA x 0.33 = 25mA unde 75mA este curentul printr-un condensator de 1uF si 0.33 valoarea in microfarazi a condensatorului. Calculul cu acei 400mA luau in calcul un alimentator de 5V.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate