Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Capcane pentru șoareci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016
Bună seara, dragi prieteni softpediști! Am casa bunicilor, la țară și din păcate merg acolo doar pentru o zi pe saptamână(în weekend). Acolo este foarte mult de muncă și anul ăsta am avut cam mulți dăunători printre care și șoarecii. Acum două săptămâni în urmă am descoperit primul șoarece. Mânca semințe de dovleac dintr-o sacoșă, în casă. A rupt-o la fugă cand am luat sacoșa. S-a dus afară. Am crezut că e primul și ultimul șoarece din casă. Am greșit. Săptămâna trecută am dat peste un alt șoarece(posibil să fi fost același) și am zis că nu-i de glumă. Casa bunicilor e mai veche și cred că sunt galerii făcute de soareci(pe la marchiză e o gaură și pe lângă ușa de la sală e alta). Vă rog din suflet să mă ajutati cu niște metode bune, cu capcane pentru șoareci, că m-am săturat de astfel de "amici"! Orice sfat e binevenit! Mulțumesc!

Edited by Mickeydutza, 01 October 2022 - 17:58.


#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Lipici

#3
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016
Am lipici pentru șoareci, dar e pregătit pentru bariere împotriva furnicilor care urcă în pomii fructiferi. Nu știu cum se procedează cu lipiciul de șoareci ca să scap de ei.

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu las acces pisicilor din dotare unde exista riscul de a fi soareci sau sobolani.Se pare ca mirosul lasat de motan tradeaza prezenta si nu sunt soareci sau sobolani.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mickeydutza, on 01 octombrie 2022 - 18:04, said:

Nu știu cum se procedează cu lipiciul de șoareci ca să scap de ei.
Il pui pe niste folii/tavite din plastic in preajma locurilor pe unde intra.
Poti pune si niste momeli (paine, slanina, seminte dovleac, etc.)  in jurul carora faci inele din lipici.

Ai grija ca lipiciul ala e foarte lipicios si scapi greu de el, daca se imprastie pe unde nu trebuie.

Edited by pasilla, 01 October 2022 - 18:10.


#6
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016

 Melteanu, on 01 octombrie 2022 - 18:04, said:

Eu las acces pisicilor din dotare unde exista riscul de a fi soareci sau sobolani.Se pare ca mirosul lasat de motan tradeaza prezenta si nu sunt soareci sau sobolani.
Am două pisici: una sălbatica(femelă) care vine rar și care manaca orice pui de vrăbii și porumbei care cad/vin să bea apă din curte. Dar în casă nu intră niciodată, că e cam sperioasă. Și mai am un motan care e prietenos și care nu manâncă orice. De ceva vreme am observat că îi place mai mult carne de pui și pulpe de la rotisor.

 pasilla, on 01 octombrie 2022 - 18:08, said:

Il pui pe niste folii/tavite din plastic in preajma locurilor pe unde intra.
Poti pune si niste momeli (paine, slanina, seminte dovleac, etc.)  in jurul carora faci inele din lipici.

Ai grija ca lipiciul ala e foarte lipicios si scapi greu de el, daca se imprastie pe unde nu trebuie.
Și nu e periculos pentru animalele de companie: pisici și câini?

Edited by Mickeydutza, 01 October 2022 - 18:13.


#7
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
Mie mi s-au parut eficiente pliculetele cu otrava, pasta raticida. Se vand si la bucata la farmaciile veterinare, si nu costa mult. Si au avut efect, la mine, in garaj unde aveam cativa soareci.

#8
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Capcana pentru soareci "tip carte"
Foarte eficienta si netoxica

Edited by florinellll, 01 October 2022 - 18:26.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mickeydutza, on 01 octombrie 2022 - 18:13, said:

Și nu e periculos pentru animalele de companie: pisici și câini?
Este. Nu au ce cauta animale domestice pe acolo.

 phoenix76, on 01 octombrie 2022 - 18:13, said:

Mie mi s-au parut eficiente pliculetele cu otrava, pasta raticida.
Sunt eficiente, dar soarecii contamineaza totul cu acea pasta/granule. E buna daca nu ai alimente/animale domestice/haine, etc.

#10
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
Ai dreptate, am mentionat ca le-am folosit in garaj, si intr-o hala industriala cu fieratanii. Chiar era ok sa contamineze pentru semenii lor :))
O capcana care isi facea treaba in copilarie era ceva de genul asta:
https://stildc.ro/CA...Online_417.html
Nu dadea rateuri. Se punea niste malai in gauri si hasta la vista baby ... Vad ca nu are un pret piperat.

#11
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Una bucata gresie(nu e musai). Una farfurie de ciorba(sa nu fie plata). O nuca. O scobitoare. O bucatica de șorici. Infingi soriciul in scobitoare ,iar celalat capat al scobotirii in nuca(acolo unde era codita nucii). Pe mijlocul placii de gresie asezi farfuria cu fundul in sus, sprijinita de nuca, cu scobitoarea in interior. Garantat in cateva zile ii prinzi pe toti. Evident ca poti pune mai multe capcane si ca poti inlocui soriciul cu altceva care sa stea bine in scobitoare. Cand soricelul e prins, fie aduci cu tine o pisica dragalasa Posted Image , fie iesi cu placa de gresie afara din casa si apoi ridici farfuria.

#12
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 15.03.2013
Atentie la otravurile pentru soareci!Mie mi-a raposat indirect o pisica de casa care a "inhalat" un soricel ce mancase otrava ce i-o dedicasem...Rip draga Mitzi!

#13
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016
Nu cred că e bine să folosesc pastă raticidă că nu sunt sigur dacă șoarecii stau mai mult prin casă. Poate la iarnă voi folosi așa ceva. Nu vreau să pun în pericol viața altui tip de animal.

 calincosma, on 01 octombrie 2022 - 18:35, said:

Mie mi-a raposat indirect o pisica de casa care a "inhalat" un soricel ce mancase otrava ce i-o dedicasem...Rip draga Mitzi!
De asta mi-e teamă cel mai tare. Nu vream să sufăr ca tine.

#14
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Pune cateva capcane de acest fel: https://ogorultau.ro/capcana-soareci/

#15
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Inainte de toate trebuie turnat beton pe unde intra soareci.

Lipici pus pe placi de gresie, parchet.

#16
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016

 MindArchitect, on 01 octombrie 2022 - 18:43, said:

Lipici pus pe placi de gresie, parchet.
Nu am gresie și nici parchet.

#17
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Si un sarpe domestic ar fi util,dar nu oricine il suporta.Serpii de casa tin in friu inmultirea rapida a soarecilor...

#18
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 08.02.2016
Dă-l încolo de șarpe! Ne complicăm. Cine are bani de așa ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate