Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Honda Civic 2012 1.8

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022
Buna ziua, membri Softpedia!

Scriu acest topic pentru a va cere ajutorul in legatura cu achizitia unui Honda Civic sedan 1.8 i-VTEC din anul 2012 cu 93.000km. Masina are istoric service complet, uleiul la cutia de viteze a fost schimbat in urma cu 10.000 km si interiorul se prezinta exceptional. Am verificat-o pe Carvertical si e in regula. Am tot incercat sa ma documentez in legatura cu aceasta cutie automata (ce probleme are) dar nu prea am reusit sa imi dau seama ce cutie are masina (am vazut ca sunt multe denumiri diferite). Eu am rezervat masina si urmeaza sa o achizitionez marti, insa voiam sa stiu daca vi se pare ok pretul listat (am negociat la 12.400) pentru dotarile pe care le are, anul, km etc. Va las link-ul de la mobile.de si astept sa ma luminati si pe mine. Vin de la un Audi a4 b8 diesel cu care am avut doar probleme si sper ca aceasta honda sa nu imi repete experientele neplacute din trecut. Ar trebui sa caut o Honda cu mai putini km si mai noua, dar cu mai putine dotari pt a ma incadra in bugetul de 13.000? (eventual cu cutie manuala). Recomandati si Toyota? Sunt putin in ceata si vreau sa fiu sigur ca fac alegerea potrivita. Astept orice sfat sau parere. Va multumesc!
Link mobile: https://suchen.mobil...c380f6e&ref=srp

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
E o masina frumoasa, potrivita pt un burlac sau un cuplu tanar. Motorul e un aspirat natural cunoscut si fiabil. Pretul e marisor pt o masina de 10 ani, dar platesti km putini si dotarile. Succes!

#3
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Posthowdy, on 01 octombrie 2022 - 14:58, said:

Ar trebui sa caut o Honda cu mai putini km si mai noua, dar cu mai putine dotari pt a ma incadra in bugetul de 13.000? (eventual cu cutie manuala).

parerea mea: manuala/maxim 11K Euros (2K Euros destinati pentru a aduce masina la nivel, daca este cazul)
cum stai cu stress vis-à-vis de consum? respectiv, ar fi “tragic” un motor Honda 2L, consum lejer peste cel al unui 1.8L (cutie manuala ambele)?


View Posthowdy, on 01 octombrie 2022 - 14:58, said:

Recomandati si Toyota? Sunt putin in ceata si vreau sa fiu sigur ca fac alegerea potrivita. Astept orice sfat sau parere.

pentru a fixa un precedent ferm discutiei: sint taliban Honda, antrenor de talibani Honda, un individ a carui hartie toaleta poarta logo Honda. nu restrange aria de cautare. de ce ai face asta? de ce te-ai opri numai la Honda? sau numai Toyota? ai relatat eposodul cu Audi, ok, dar sint multe alte automobile care ar merita considerate.

#4
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022

View PostMasutatsu-Oyama, on 02 octombrie 2022 - 12:43, said:



parerea mea: manuala/maxim 11K Euros (2K Euros destinati pentru a aduce masina la nivel, daca este cazul)
cum stai cu stress vis-à-vis de consum? respectiv, ar fi “tragic” un motor Honda 2L, consum lejer peste cel al unui 1.8L (cutie manuala ambele)?




pentru a fixa un precedent ferm discutiei: sint taliban Honda, antrenor de talibani Honda, un individ a carui hartie toaleta poarta logo Honda. nu restrange aria de cautare. de ce ai face asta? de ce te-ai opri numai la Honda? sau numai Toyota? ai relatat eposodul cu Audi, ok, dar sint multe alte automobile care ar merita considerate.
Consumul sa nu fie peste 12-13 in oras, in rest fiabilitatea ma intereseaza. Am citit despre 1.8 ca e bun, dar pot sa ma uit si la 2.0. Probabil dau o fuga maine si pe la reprezentante sa vad ce gasesc, poate am noroc si iau ceva mai slab, dar nou. Raman oricum sa ma mai interesez pana marti cand termina germanii Oktoberfestul.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMasutatsu-Oyama, on 02 octombrie 2022 - 12:43, said:

parerea mea: manuala

De curiozitate, de ce? Am condus Civic-uri (ce-i drept, mai noi decat cea despre care se discuta) cu CVT si mi s-au parut foarte OK.
Sunt probleme la cutiile mai vechi, sau tine doar de preferinta?

#6
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View Posthowdy, on 01 octombrie 2022 - 14:58, said:

Scriu acest topic pentru a va cere ajutorul in legatura cu achizitia unui Honda Civic sedan 1.8 i-VTEC din anul 2012 cu 93.000km.
voiam sa stiu daca vi se pare ok pretul listat (am negociat la 12.400)

Chiar a luat-o lumea razna.. 12.400 de euro pentru un Civic din 2012..Nici daca avea 9300 de km,nu 93.000. Tin minte ca se vindeau noi in Romania cu 16.000,in anii aia.

#7
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostTehCube, on 02 octombrie 2022 - 14:19, said:

De curiozitate, de ce?
…sau tine doar de preferinta?

nu pot oferi argumente tehnice “spot on”, imediat, ceea ce miroase, admit cu dificultate 🙃, a prejudecata din partea-mi si nu il ajuta pe howdy.
conduc 2 Honde, identice, motoare diferite. cutii manuale, ambele automobile, cutii care, in diverse denominari, au echipat si Honde “banale”. aceste cutii, chiar in versiune “banala”, au fost, inca sint, capabile sa suporte abuz de o magnitudine care face frica. si insist: respectiva afirmatie nu inseamna nimic, experienta mea directa, la volan, cu cutii automate fiind limitata.

Edited by Masutatsu-Oyama, 02 October 2022 - 15:02.


#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Posthowdy, on 01 octombrie 2022 - 14:58, said:

Oare de ce in poze volanu' e in pozitia asta ... ce a vrut sa ascunda - uritenia zonei cu instrumente sau altceva ?

Attached Files



#9
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022

View Postadrian_r5, on 02 octombrie 2022 - 17:44, said:


Oare de ce in poze volanu' e in pozitia asta ... ce a vrut sa ascunda - uritenia zonei cu instrumente sau altceva ?
Nu prea cred ca au ce sa ascunda.. Am verificat masina peste tot, intretinerea e facuta la reprezentanta Honda.. masina are un singur proprietar, iar dealerul asta e in curte cu reprezentanta Honda. Am vb cu ei la tel, foarte transparenti oamenii si prompti. Nu par sa aiba ceva de ascuns, iar oamenii ii fac TUV-ul inainte sa mi-o dea care stim cu totii ca nu are nicio treaba cu itp-ul de la noi.. Daca are ceva masina voi afla.

#10
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022

View Postoregano, on 02 octombrie 2022 - 14:51, said:



Chiar a luat-o lumea razna.. 12.400 de euro pentru un Civic din 2012..Nici daca avea 9300 de km,nu 93.000. Tin minte ca se vindeau noi in Romania cu 16.000,in anii aia.
M-am tot uitat la alte variatii de ani, caroserii la Honda civic si singura cu care pot sa ies cu dotari ok, an mai nou si km mai putini e versiunea tourer(combi/break, cum vreti sa ii spuneti). Nu sunt foarte incantat de cum arata, dar sa zicem ca pot trece peste asta daca vi se pare crucial faptul ca masina trebuie sa fie mai noua sau cu km mai putini ca sa poata rula mult si bine. Nu cred eu sincer ca civic full option se vindea cu 16.000 la vremea lui, dimpotriva, din ce m-am interesat varianta de top de la civic costa cat un Audi a4 cu multicele optiuni.

#11
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022

View Postbluesnake, on 02 octombrie 2022 - 11:43, said:

E o masina frumoasa, potrivita pt un burlac sau un cuplu tanar. Motorul e un aspirat natural cunoscut si fiabil. Pretul e marisor pt o masina de 10 ani, dar platesti km putini si dotarile. Succes!
Mersi de incurajare! Imi place mult masina si sper sa se dovedeasca a fi alegerea corecta 😃

#12
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022

View PostMasutatsu-Oyama, on 02 octombrie 2022 - 15:01, said:



nu pot oferi argumente tehnice “spot on”, imediat, ceea ce miroase, admit cu dificultate 🙃, a prejudecata din partea-mi si nu il ajuta pe howdy.
conduc 2 Honde, identice, motoare diferite. cutii manuale, ambele automobile, cutii care, in diverse denominari, au echipat si Honde “banale”. aceste cutii, chiar in versiune “banala”, au fost, inca sint, capabile sa suporte abuz de o magnitudine care face frica. si insist: respectiva afirmatie nu inseamna nimic, experienta mea directa, la volan, cu cutii automate fiind limitata.
Din ce am citit pe net, vazut review-uri etc, cutia asta automata e foarte ok atata timp cat o ingrijesti cum trebuie. M-am bucurat tare cand am vazut ca are uleiul deja schimbat, avand in vedere ca nu are asa multi km. Chiar pare o masina ingrijita din toate punctele de vedere, dar am vrut sa mai cer o parere din stanga, dreapta ca sa aflu si eu poate vreun ascunzis al acestor modele.

#13
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Posthowdy, on 02 octombrie 2022 - 13:50, said:

… pot sa ma uit si la 2.0.

ai putea sa consideri, daca place, o Accord 2.0L/benzina/manuala sau automata, poate? cu mentiunea ca Accord 2L inseamna 150CP/1450Kg iar Civic 1.8L inseamna 140CP/1200Kg. Accord are si un anumit “conservatorism” in aparenta…
la o analiza rapida AutoScout24 13K Euros pentru respectivul vehicul este usor peste mediana. de exemplu: 3 luni garantie incluse ar fi fost adus oferta mai aproape de realitate.

#14
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 16.07.2022
Masina din link nu e sedan, e hatchback. Eu am luat sedan (nou) in 2015, era la un pret imbatabil: cca 13.800 euro, cu TVA inclus. Fabricatie turceasca.
Hatchbackul a fost mai scump, probabil fiind produs in Anglia. Dupa cate vad, varianta ta  are trapa, comenzi complete pe volan, ai si pilot automat si banuiesc ca si senzori de parcare.
Masinuta pare ingrijita bine, motorul pot sa confirm ca este exceptional. Nu stiu cum e cutia automata, eu sunt fan manuala. Consumul? Saptamana trecuta am fost in Turcia si consumul de benzina a fost de 5.7 l/100 km. In oras papa cam 9-10 l/100 km, dar depinde mult de stilul de conducere si de trafic.
Acum merge pe al optulea an, 136.000 km si nu am schimbat nici macar un bec, iar bateria este cea originala si inca nu da semne de oboseala.
Pretul de 12.400 euro mi se pare cam piperat pentru o masina de 10 ani, dar daca e ingrijita cum trebuie, Civicul asta n-are moarte.

#15
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013
Alo, initiatorul? Ai disparut?!?
De care Audi ai luat?


View PostMasutatsu-Oyama, on 02 octombrie 2022 - 22:46, said:


ai putea sa consideri, daca place, o Accord 2.0L/benzina/manuala sau automata, poate? cu mentiunea ca Accord 2L inseamna 150CP/1450Kg iar Civic 1.8L inseamna 140CP/1200Kg. Accord are si un anumit “conservatorism” in aparenta…


Civicul de fata cantareste 1,4 tone.



#16
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022

View Postcosmin147, on 19 octombrie 2022 - 01:11, said:

Alo, initiatorul? Ai disparut?!?
De care Audi ai luat?




Civicul de fata cantareste 1,4 tone.
Salut! Honda din anunt am luat-o, dar abia maine ajunge la mine, de asta nu am mai raspuns. Va las cateva impresii maine seara dupa ce apuc sa o probez 😁. Multumesc pt opinii si indrumari!

#17
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 16.02.2013
Aaasa, domne, tre' sa te traga omu' de limba??! 😁
Bravo-bravo si felicitari pt curaj, ai facut o alegere foarte buna!

Eu am aceasta masina de vreo 3 ani si sunt foarte incantat de ea. E o masina 3 in 1: practica, economica si, la nevoie, o leacă de putere (sa nu uiti niciodata ca fata de Audi motorul cu totul diferit -  benzina fara turbina, da?).
Pentru cine e obisnuit cu benzinarele simple, motorul e demential, nu degeaba Honda  e nr 1 in motoare.
Eu am cutie manuala, altfel nici n-as fi conceput la aceasta masina.

Te astept cu impresiile!
🤩

#18
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022
Am revenit. Masina este absolut superba. Este silentioasa, se tine foarte bine pe drum si cutia automata este fina si de incredere. In trafic bara la bara este foarte confortabila, dotarile isi spun cuvantul. Trebuie sa ii dau un pic de cap cand vine vorba de functia keyless (se deschide doar portiera soferului cand apas pe butonul de pe manerul usii in loc de toate portierele), iar oglinzile pot sa le inchid doar din butonul lor special sau din telecomanda. De asemenea, masina nu se incuie singura cand ma pun in miscare, trebuie sa o incui eu din buton. Dar astea sunt doar mofturi deoarece toate functiile merg exact asa cum trebuie, iar masina este cu mult peste asteptari. Inca nu am testat acceleratia asa cum trebuie, insa faptul ca pot folosi frana de motor din padele ma linisteste stiind ca vine iarna :D. Consumul este undeva la 10 in oras momentan, doar bara la bara, (30 de min sa fac 9km). Am facut plinul cu maxxmotion de 100 de la omv si voi continua sa pun doar asta. Suportul lombar reglabil electric face experienta la volan una extrem de placuta. Masina este scurta si f usor de parcat, chiar si in cele mai mici locuri :D. Per total sunt extrem de multumit, ramane sa vedem cum se dovedeste aceasta masina in termen lung. Am sperante mari si sper sa fie totul bine. Masina a fost dusa la intretinere din 10 in 10mii km si voi continua sa fac si eu acest lucru, cel mai probabil tot la reprezentanta cum a fost facut pana acum. Daca aveti orice recomandare, va rog sa imi lasati aici. Sunt deschis la propuneri si/sau recomandari. Multumesc mult! :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate