Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Gard comun

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Azvivdar

Azvivdar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2022
Buna ziua. Se da urmatoarea situatie: locuim la casa, avem gard comun cu o doamna mai in varsta care tocmai m-a sunat astazi si mi-a spus ca ea vrea sa dea jos gardul dintre noi, dar nu are bani de alt gard ci va pune in loc carpe. Noi nu dispunem de bani acum sa refacem gardul dintre noi si ea. Ea spune ca are bani doar sa il dea jos, nu sa puna altul sau sa punem bani impreuna pentru un gard macar dintr-o plasa ieftina. Daca nu ne convine sa stam cu carpe, sa facem noi alt gard. Ideea este ca noi avem si un caine in curte pe care nu suntem de acord sa il legam in lant, iar ea ameninta ca se va duce la politie daca intra cainele in curtea ei. Drept urmare doamna ne obliga, indirect, sa facem gardul de la 0 fara ca ea sa contribuie la plata acestuia. Exista vreo posibilitate legala prin care pot amana aceasta actiune a ei, de a da jos gardul, macar pana reusim sa mai facem rost de 5 lei pentru a pune ceva in loc? Multumesc pentru raspunsuri.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,993
  • Înscris: 07.11.2006
Gardul ala cine l-a ridicat/construit?
In functie de asta analizezi posibilitatile.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
gardul pe hotar se face prin contributia ambelor parti, evident daca se inteleg.

daca nu  - fiecare isi poate face gard pe proprietatea lui...din ce doreste. doamna poate sa faca pe proprietatea ei din ce carpe vrea. dar nu prea are cum sa darame gardul de pe hotar fara sa fiti de acord si fara sa il inlocuiasca.

https://indrumari-ju...rebuie-sa-stii/

#4
Azvivdar

Azvivdar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2022
Buna ziua. Gardul apare pus pe hotar in acte, insa dansa spune ca este cu 5 cm in curtea ei. Acesta este de fapt o plasa prinsa in cativa pari. Doamna a plantat, cu un an inainte de a ne muta noi, iedera cataratoare care s-a extins si in curtea noastra. Noi am tuns mereu iedera la linia gardului pentru ca ne deranja ca aduna multi paianjeni. In fiecare an ne face reclamatie la politie ca ii tundem iedera care se afla in curtea noastra. Ea spune ca a plantat iedera ca sa nu se vada plasa pusa drept gard. Acum vrea sa dea jos gardul pentru ca iedera a facut radacini mari in curtea ei. I-am explicat ca putem pune provizoriu panouri din gard bordurat zincat pentru ca nu dispunem de bani pentru gard mai strasnic, dar ea spune ca nu are bani sa controbuie. Sa il facem noi ca ea isi pune carpe. Ma gandeam sa chem un cadastrist ca sa masoare exact suprafata noastra si sa vedem daca e 1 la 1 cu ce scrie in acte sau gardul este cu 5cm in curtea ei. Nu stiu prin ce forma legala as putea sa o oblig pe doamna sa contribuie la realizarea gardului pentru ca nu dispun de bani sa platesc tot gardul si nici nu as vrea sa stau cu carpe, cu cainele legat si cu copilul de 2 ani in brate ca sa nu se duca, curios, spre curtea vecinei.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAzvivdar, on 02 octombrie 2022 - 15:55, said:

...Ma gandeam sa chem un cadastrist ca sa masoare exact suprafata noastra si sa vedem daca e 1 la 1 cu ce scrie in acte sau gardul este cu 5cm in curtea ei...
Daca e gard comun, 50% ar trebui sa fie la tine, 50% la ea pe proprietate. Asa ca nu e deloc problema daca ar fi 5cm la ea in curte.
Problema e ca aici in Ro unii sunt in stare sa iti dea cu sapa in cap si pentru 10 cm2

#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
spune-i sa puna carpe si gata: daca vrea sa dea gardul jos sa il dea
dar cred ca baba doar joaca la cacialma poate va pacaleste sa construiti voi alt gard

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Problema e ca baba a decartat doua carti si initiatorul are in mana doar doua perechi....

View Postrexx, on 03 octombrie 2022 - 16:06, said:

dar cred ca baba doar joaca la cacialma


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Mai, dar cucoana are GPS, de știe cu precizie ca gardul e cu 5 cm pe terenul ei? Actele spun altceva. Atata timp cât oficial gardul e pe hotar, nu are voie să-l desființeze fără acordul vostru.
Spune-i sa scoată iedera, iar pe plasa rămasă montați plasa de umbrire, la care poate și ea sa contribuie cu jumătate din suma, nu costa o avere.
https://www.dedeman....AIaAt0NEALw_wcB

#9
Azvivdar

Azvivdar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2022
Buna seara. Ideea este ca ea este foarte suparata pe iedera ca are radacini mari in curtea ei. Iedera s-a incolacit mult prin plasa tip gard pe care o avem, iar ea ca sa nu se chinuie sa tunda iedera, mai bine da jos gardul. Vis-a-vis de remarcile domnilor cu cacialmaua si cartile, asa am si eu impresia ca este :)). Sotul meu este navigator si ea, printre altele, mi-a si spus la telefon ca ea imi face o favoare ca da jos gardul ca eu sa platesc doar gardul nou nu si desfiintarea acestuia ca si-asa sotul meu naviga si ea e batrana, nu are bani. Eu sunt genul de om pasnic, nu imi place sa ma cert deloc, sunt si un pic (mai mult) people pleaser si ea a stiut unde sa ma “loveasca”. I-am spus sa astepte pana-n noiembrie sa vina sotul meu ca eu sunt singura cu copilul de 2 ani si a zis ca nu are timp sa astepte, stiind ca sotul e mult mai strict. Colac peste pupaza, am uitat sa mentionez ca doamna vine la aceasta locuinta doar 1 luna pe an. Anul acesta a hotarat sa ma atace pe mine cu gardul vietii…

#10
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Ii spui clar că nu are voie și chemi poliția daca face ceva, filmează sau pune camere. Sa și pună cârpe la ea in curte. Tu fii de treabă că te mănâncă de vie..

#11
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Ia-ti 2 - 3 caini rai si da-le drumul prin curte. Se vor bucura de o curte de 2 ori mai mare cand vecina va pune gardul jos. Tu iti tii cainii in curte, nu e vina ta ca santajista darama gardul. Ca tot o mananca in coor sa va faca ea bugetul vostru, cat castiga sotul, etc.

#12
Azvivdar

Azvivdar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.10.2022
Buna seara. Avem un cane corso de 60 kg plus anuntul aferent pe poarta de la Asociatia Chinologica precum ca e caine periculos. Ea mi-a si spus ca nu cumva sa intre cainele in curtea ei ca face reclamatie la politie ca face parte din clasa cainilor periculosi. Eu i-am spus sa nu darame gardul ca eu n-am luat cainele ca sa-l tin in lant. Ca o paranteza, nici pentru paza nu l-am luat pentru ca avem camere si contract de securitate. L-am luat de drag. Ea tot incearca sa ma intepe pe mine si eu ma enervez, dar bunul simt nu ma lasa sa ma manifest nepotrivit. Ieri i-am recomandat sa foloseasca ierbicid sau auzisem ceva de motorina/kerosen pentru a scapa de iedera, dar a zis ca ii e mila de ea sa o omoare asa. Pai si daca o tai cu tot cu gard, nu moare iedera? Cred ca cel mai bine ar fi daca chiar as merge la politie in momentul in care demareaza acest proiect de daramare al gardului. Poate asa s-ar potoli si m-ar lasa in pace. Va multumesc tare, tare mult pentru raspunsuri si pentru ca mi-ati descretit si fruntea cu raspunsurile amuzante, dar prea dur de adevarate, din pacate.

#13
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

View Posthamal, on 04 octombrie 2022 - 22:07, said:

Ia-ti 2 - 3 caini rai si da-le drumul prin curte. Se vor bucura de o curte de 2 ori mai mare cand vecina va pune gardul jos. Tu iti tii cainii in curte, nu e vina ta ca santajista darama gardul. Ca tot o mananca in coor sa va faca ea bugetul vostru, cat castiga sotul, etc.
nu e nici asta o solutie  ca arunca cu otrava prin curte si ii mor cainii. si e de ajuns ca baba sa lase in curtea ei, ca acei caini vor merge peste tot.

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Eu recomand o scrisoare/notificare făcută de un avocat, prin care o informezi oficial că nu ești de acord cu modificarea propusă în acest moment (detaliezi schimbarea cerută de vecină).
Dacă totuși ea va modifica starea de fapt actuală, o va face pe propria răspundere și pe cheltuiala proprie.
Te va ajuta avocatul.
Te costă mai puțin acum acest demers, față de ce se preconizează în viitor.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
chiar daca gardul a fost facut pe terenul ei acum hotarul pe pe gard. nu unde a fost inainte de a face gardu.
daca il demoleaza ii pui politia pe cap.
pentru iedera acum in toamna unde tai dai cu total. sau decojesti si dai cu total.
toamna plantele isi trac seva din trunchi in radacini pentru conservare pe timpul iernii. daca in taieturile din coaja ii pui total, se va duce in radacina si o termina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate