Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Flacara mica cand bransez in prelungitor

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Dilalah36

Dilalah36

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2022
Buna ziua,

Locuiesc in Franta intr-o garsoniera mica.Pentru ca nu sunt multe prize,am folosit prelungitoare(mai exact unul foarte lung cu o singura iesire la care am bransat un alt prelungitor cu 3 iesiri -deci doua prelungitoare) . Toate cablurile se incalzesc,mai ales fierbatorul de apa dar si cele de la laptop,telefon.Am chemat un electrician si dupa ce s-a uitat la panoul de electricitate,a spus ca totul este in regula,sa stau linistita dar sa nu prea folosesc prelungitoare si daca folosesc,sa fie unul singur dar ca nu e nici un pericol in afara de a se strica prelungitorul.Am uitat insa sa ii precizez ca de multe ori cand bransez,apare o scanteie.Ieri seara am bransat laptopul si parca s a aprins intrerupatorul in interior,ca o flacara dar a durat doar o secunda,mai putin si m-am speriat,l-am debransat si nu vou mai folosi acel prelungitor. E normala acea flacara? De ce se produce? Din moment ce nu erau probleme la panoul de electricitate,ma gandesc ca e normal desi nu am mai auzit la nici o cunostiinta de asa ceva .
Va multumesc pentru raspuns.

#2
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Cumpara un prelungitor de calitate, si sa reiziste la un curent cat mai mare.Este normal cand bagi in priza un incarcator de laptop sa faca o mica scanteie,dar niciodata un prelungitor nu are voie sa se incalzeasca, nici cablu si nici prizele .

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
cablul de la prelungitor se incalzeste deoarece il folosesti la o putere mai mare decat poate el sa duca. ceva de genul, el este proiectat pentru 2000 W si tu il incarci cu 3000 W.
iti trebuie un prelungitor cu o putere mai mare, acesta va avea cabluri mai groase.
in ce priveste flacara (de fapt scanteia) poate fi si din cauza utilizarii intensive, fapt care a dus la largirea spatiului dintre lamelele prelungitorului.

Edited by strongsss, 01 October 2022 - 08:44.


#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Da, un prelungitor cu cablu gros sa duca cati mai multi amperi, si prolema se muta in priza sau la cablul din perete. Dar sper ca ai verificat ca siguranta de pe acel circuit sa fie conform cu ce cablu este folosit si nu cu cat vrei tu sa bagi in priza.

#5
Dilalah36

Dilalah36

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2022
Multumesc mult pentru raspunsuri.Ma gandeam si eu ca a fost ciudat ca electricianul imi spune ca e normal…cablul fierbatorului de apa se incalzeste pana tot destul de tare chiar si cand fierb doar o cana de apa iar el a spus ca e normal,ca trage multa energie ca sa incalzeasca apa.La fel si cablul radiatorului electric.A spus ca nu trebuie sa arda dar ca e normal sa se incalzeasca.Nu stiu cati wolti suporta priza,am mai avut problema in trecut sa fiu nevoita sa returnez un aspirator care se incalzea.
Nu ma pricep deloc la prelungitoare si nu stiu care e de calitate,ma uit si eu dupa pret dar ma gandeam sa il comand pe acesta : Hulker - Bloc multiprise avec 3 prises et 3 ports USB - 5 V/3,1 A - Avec câble de 1,8 m et protection contre les courts-circuits - Idéal pour la maison, le bureau, les voyages https://amzn.eu/d/1mZdDIu

Are si prize USB si protectie pentru scurt circuite si supraincalzire.Sper ca este mai de calitate.

Nu exista riscul incendiului,nu? In cel mai rau caz,pica siguranta daca folosesc prea mult curent,nu? Cel putin asa sper 😬

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,109
  • Înscris: 24.07.2022
cumpara un tester de priza. in lidl aveau ceva simplu si ieftin. sau mai complex poti gasi desi conteaza doar sa fie totul "verde" : https://www.amazon.c...,aps,811&sr=8-5

#7
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Ia un prelungitor de calitate: https://www.leroymer...ent-displaycomp

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e flacăra. E un arc electric.
E normal.
Despre încălzirea cablurilor: e doar fizica.
Efectul termic la trecerea CE.
Soluția: secțiune mai mare conductoare.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Si sectiunea mai mare se incalzeste dar mai putin. E normal sa se incalzeazca un conductor in folosire atat ca trebuie sa o faca putin sa nu prezinte riscuri.

Legat de prelungitroare casnice, 100% sunt facute pe 1.5mm² si e normal ca la 2-3KW sa faca ceva caldura. Nu prea se fac prelungitroare casnice pe 2.5mm² caci isi pierd din fklexibilitate si devin mai incomode... alea sunt mai mult industriale.

Edited by andreic, 01 October 2022 - 11:03.


#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 Dilalah36, on 01 octombrie 2022 - 08:08, said:

Buna ziua,

Locuiesc in Franta intr-o garsoniera mica.Pentru ca nu sunt multe prize,am folosit prelungitoare(mai exact unul foarte lung cu o singura iesire la care am bransat un alt prelungitor cu 3 iesiri -deci doua prelungitoare) . Toate cablurile se incalzesc,mai ales fierbatorul de apa dar si cele de la laptop,telefon.Am chemat un electrician si dupa ce s-a uitat la panoul de electricitate,a spus ca totul este in regula,sa stau linistita dar sa nu prea folosesc prelungitoare si daca folosesc,sa fie unul singur dar ca nu e nici un pericol in afara de a se strica prelungitorul.Am uitat insa sa ii precizez ca de multe ori cand bransez,apare o scanteie.Ieri seara am bransat laptopul si parca s a aprins intrerupatorul in interior,ca o flacara dar a durat doar o secunda,mai putin si m-am speriat,l-am debransat si nu vou mai folosi acel prelungitor. E normala acea flacara? De ce se produce? Din moment ce nu erau probleme la panoul de electricitate,ma gandesc ca e normal desi nu am mai auzit la nici o cunostiinta de asa ceva .
Va multumesc pentru raspuns.
Cati consumatori ai? Ce putere totala au?

Nu prea e bine sa se incalzeasca, iti dai seama. Inseamna, in principiu, ca ii apropii de limita de siguranta...

Ca idee, daca nu cunosti sectiunile conductoarelor, nu prea e bine sa depasesti 1.5, pe prelungitor. Si deruleaza cablul, sa nu stea incolacit, sa aiba spatiu sa se raceasca; sis a fie departe de surse de caldura. Fii atenta i special catre capetele cablurilor si la stechere, sa nu se incalzeasca pra mult, merita verificat. Si nu le lasa nesupravegheate.

Cat functioneaza acel incalzitor si ce consumatori mai ai?

Edited by aaaa4567, 01 October 2022 - 11:23.


#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Regula de exploatare prelungitor :
sa fie atat de lung cat este necesar fara a fi nevoit sa faci colac acel cablu
incarci 2000 W maxim pe cele casnice din comert
nu folosesti prelungitor in prelungitor niciodata pentru ca uiti si incepi sa le impodobesti cu diferiti consumatori care mai de care mai puternic .

Arcul aparut la incarcatorul laptop e normal , face parte din "asa face toate"
Ca palpaie becul e intoarcere pe nul , posibil incarcatorul obosit , vreun condensator care da sa zemuiasca .
Firbatoarele de apa sunt mari consumatori , depasesc de multe ori 2000W ca omul cand il cumpara se uita la design nu la cat trage din priza , pentru 1 minut in plus risca sa distruga priza (sunt si de 3kW)  dar nu conteza , sa arate bine pe masa .

Edited by ldpe, 01 October 2022 - 13:03.


#12
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022
In principiu poate fi si un contact prost in prelungitor sau stecher. Contactele proaste pot avea rezistenta mare (de la scanteie se oxideaza in timp) si se incalzesc puternic, apoi incalzesc terminalele stecherului si contactele din prelungitor. Aia e o problema, e risc de incendiu. Testul pe care il faceam ei era sa scot stecherul din priza si sa il pun pe mana; daca frige, atunci e o problema mare. Nu recomand testul totusi. :)

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Cumperi: https://mathaus.ro/p...wsaAvtBEALw_wcB

Se face flama cand introduci televizor, alimentator laptop, fierul de calcat etc...
Sa eviti pe cat posibil flama/arcul respectiv, esti atent ca atunci cand scoti fierul din priza sa fie butonul ala stins, adica sa traga cat mai putin curent.
Sa fie butonul stins la fierbator, sandvismaker, uscatorul de par, fierul de calcat.

Solutia sa nu mai am faca flama la priza a fost sa cumpar adaptor cu buton.
Cumperi priza cu buton, bagi in priza si apoi apesi pe buton. Nici mie nu imi place sa faca arc.

Edited by MindArchitect, 01 October 2022 - 17:23.


#14
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014
Mie ceva imi da cu virgula aici. Este normal ca, cablul prelungitorului daca este subdimensionat sa se incalzeasca, dar cum este posibil sa se incalzeasca si ( citez ):
Toate cablurile se incalzesc,mai ales fierbatorul de apa dar si cele de la laptop,telefon
Nu cumva initiatoarea a vrut sa zica ca se incalzesc stecherele cuplate in "tripla", caz in care aceasta are contacte slabe / proaste ? Mai ales ca se genereaza flama la cuplarea unui consumator.
Nu am vazut in viata mea un cablu de alimentare telefon sa se incalzeasca.
Inclin sa cred ca a gresit un pic formularea, iar cauza este prelungitorul/tripla de calitate indoielnica.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
nu mai dați sfaturi tehnice: inițiatorul este „pe lângă”!
(scuze franchețea)

boss, cumpără prelungitor pe care este trecută  inscripția: 16A sau 3600W
utilizează pe rând consumatorii mari: fierbătorul de apă și radiatorul electric

aruncă ce ai acum prin casă! (la prelungitoare mă refer :) )

#16
Dilalah36

Dilalah36

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2022
Gushpi - 😂 multumesc! Nici o problema pentru franchete,este realitatea.Sunt complet pe langa.Cand a venit electricianul,nu stiam ce e panoul de electricitate ,in viata mea nu am verificat woltii la electrocasnice,acum e prima oara cand aud si sunt socata pentru ca habar nu aveam ca nu pot bransa mai multe deodata.Multumesc pentru sfat,am aruncat toate prelungitoarele si voi cumpara altul cu inscriptia 3600 W. In continuare se incalzeste inczrcatorul de la telefon( partea aceea mare de la ihpone sau mac).Sunt fierbinti dar probabil e normal.In orice caz,le scot mereu peste o ora dar intr-o ora se incalzesc foarte tare.Daca electricianul a spus ca e normal….sper ca are dreptate.Ma gandeam sa cumpar incarcatoare cu nr mai mic de wolti,daca exista asa ceva. Multumesc pentru sfaturi!

#17
Dilalah36

Dilalah36

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2022
Pot bransa radiatorul(care consuma 2000 wolti) Klarstein,semineu/radiator,la un prelungitor A16 ,3680 cu o singura iesire? E un prelungitor lung cu o singura iesire,e ok sa bransez radiatorul la acel prelungitor? Electricianul a spus ca trebuie sa fie direct pe priza insa prizéle in garsoniera mea,dupa ce ca sunt putine,sunt fffff prost situate. E aproape imposibil sa il bransez direct la priza,ar trebuie sa mut totul.E o problema daca bransez la acel prelungitor cu o singura iesire? Multumesc.

#18
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006
Ia un prelungitor cu conductori de 2.5mmp. Ar trebui sa scrie pe el 3*2.5.
Multi pun 16A, ca asa e norma. Dar cu cabluri de 1.5 de proasta calitate.
In in acel prelungitor, indiferent cate prize are, nu trebuie sa functioneze concomitent consumatori cu putere cumulata maiare de 3600W.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate