Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Multifunctional color 1000 RON max

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare baieti.

Sunt in cautare de un multifunctional color la un buget de 1000 ron maxim. Stiu ca este cam putin, dar acesta este, nu poate fi depasit. Ce modele s-ar incadra in pretul acesta ?

Cerintele ar fi:
- fiabilitate cat mai mare
- pretul tusului/tonerului sa fie acceptabil, sa se schimbe usor si sa mearga si cu cartuse neoriginale

Nu ma pricep la imprimante, deocamdata cam acestea ar fi cerintele. Multumesc tuturor anticipat pentru raspunsuri!

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
O imprimanta CISS

Depinde și de volumul de tipărire. Cate pagini faci? Zilnic, lunar?

Edited by dorin_2k, 30 September 2022 - 20:02.


#3
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Doar la 1050 RON (alb-negru) SH Lexmark MX711de si Toner - 62D2000 110RON
Color de la 1400 RON Konica Minolta Bizhub C35

Edited by NAlexQ, 30 September 2022 - 20:47.


#4
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 14.05.2007
Recomand CISS daca ai un volum "normal". Am doua Canon-uri, de trei ani trag de ele, am tiparit cam 35.000 pe fiecare, cred ca doar de vreo 4 ori le-am incarcat in acest timp. Doar sa le folosesti periodic, una nu am mai folosit-o o perioada mai lunga si s-a uscat cerneala in capul de printare, dar si-a revenit dupa o evacuare a cernelii.

Daca ai volum mare si mai poti mari bugetul, iti recomand si eu Konica Minolta Bizhub C35. Eu am varianta C35p (e doar imprimanta). Tipareste impecabil, tonere ieftine. Gasesti reconditionate, asa am luat-o si eu.

Edited by Galacticul, 30 September 2022 - 21:02.


#5
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Din pacate nu pot depasi bugetul, si persoana pentru care iau multifunctionalul nu isi doreste second hand.

View Postdorin_2k, on 30 septembrie 2022 - 20:01, said:

O imprimanta CISS

Depinde și de volumul de tipărire. Cate pagini faci? Zilnic, lunar?

Ce inseamna CISS ? Multifunctionalul se va folosi pentru un cabinet de catre 2 persoane.

View PostGalacticul, on 30 septembrie 2022 - 21:01, said:

Recomand CISS daca ai un volum "normal". Am doua Canon-uri, de trei ani trag de ele, am tiparit cam 35.000 pe fiecare, cred ca doar de vreo 4 ori le-am incarcat in acest timp.

Imi poti recomanda un Canon ? de preferat nou.

#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Epson.
Inkjet cu ecotank

#7
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,151
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBG_183, on 30 septembrie 2022 - 21:10, said:

Ce inseamna CISS ? Multifunctionalul se va folosi pentru un cabinet de catre 2 persoane.



Imi poti recomanda un Canon ? de preferat nou.

CISS - Continuous ink system. Imprimantele cu jet care au rezervoare externe. Practic pentru umplere doar ridici un capacel si torni cerneala din sticluta.

Eu folosesc Canon G2411 si Canon G1410. Cea din urma e doar imprimanta. Sau cum recomanda si colegul de mai sus, Epson. Nu iti pot spune de un model anume pentru ca nu folosesc momentan.

La Canon ma costa 150 lei sa umplu din nou toate rezervoarele (cerneala originala), si ajunge pentru mai mult de 7000 de pagini. Evident ca daca listezi poze se schimba treaba, nu vei mai acoperi 7000.

Si EPSON L3250 pare interesanta, le gasesti pe emag.

Orice ai lua, recomand sa folosesti doar cerneala originala, pentru ca oricum nu e scumpa.

Edited by Galacticul, 01 October 2022 - 00:12.


#8
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Este bun modelul asta ?
https://www.forit.ro...1440-dpi-wi-fi/

#9
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Dublu post.

Edited by BG_183, 01 October 2022 - 04:00.


#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBloodRa, on 30 septembrie 2022 - 23:52, said:

Epson.
Inkjet cu ecotank
La Epson Inkjet ecotank iesi suficient de ieftin cu consumabilele incat sa nu te mai gandesti sa pui cerneala neoriginala (nu are cartuse, ci pui direct cerneala in ea, separat pe culori). Eu o am de vreo 2-3 ani daca nu ma insel si inca nu am consumat cerneala cu care a venit ... nu listez mult ca volum, dar listez suficient de des (oricum sunt la ordinul de mii de pagini, Epson zice ca poti lista pana la 14.000 de pagini doar cu cerneala cu care vine). Si se incadreaza si in buget (a mea a fost vreo 900 de lei) ... are scanner/copiator (silentios), listeaza si pe hartie foto (la calitate acceptabila), e destul de rapida, poti lista si de pe telefon via wi-fi direct (posibil ca asta sa depinda de model), etc. Eu de exemplu listez de multe ori de pe telefon, nu de pe laptop.

Dezavantajele unui inkjet sunt ca trebuie sa listezi suficient de des incat sa nu se usuce cerneala (daca o lasi luni de zile nefolosita nu e ok), ca dureaza cateva secunde sa se usuce foaia (adica foaia se onduleaza putin cand iese, pana se usuca, nu ca s-ar duce cerneala de pe ea daca o atingi) si ca e sensibila o foaie printata astfel la apa (fata de una laser).

Inainte am avut 2-3 imprimante laser, dar alb-negru (le foloseam mai mult pentru contabilitate). Acolo era asa de scump cartusul original incat merita sa reincarci cartusul cu toner, doar ca nu puteai face asta de multe ori, incepea la un moment dat sa faca figuri si cilindrul ... dar oricum imi trebuia una color pentru nevoile fiicei mele la scoala, asa ca asta a fost solutia. Ecotankul asta mi s-a parut o solutie neasteptat de ieftina (din punct de vedere al consumabilelor), initial nu credeam ca exista astfel de optiuni atat de ieftine, dar uite ca exista.

Edited by utopium, 01 October 2022 - 06:22.


#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBG_183, on 01 octombrie 2022 - 03:28, said:

Intre seria L32xx si L42xx (modele mai recente) diferenta pare a fi in principal la cantitatea de cerneala cu care vin si posibilitatea de a imprima fata-verso automat. Seria 3 vine cu recipiente de cerneala mai mici si fara fata-verso automat. Ar trebui sa fie suficienta si aia.

Eu am L41xx, adica cu o generatie mai veche care nu are fata-verso automat de exemplu (dar a venit cu cerneala mai multa, fiind seria 4). Cand vreau fata-verso pentru mai multe pagini, tiparesc intai toate paginile impare, apoi pun manual foile inapoi si tiparesc cele pare.

Nu vad diferente intre L3250 si L3251, uita-te si tu si vezi daca vezi ceva diferenta in afara de faptul ca pare sa aiba butoanele de sus de alta culoare:
https://www.epson.ro...k-l3250/p/30226
https://www.epson.ro...k-l3251/p/30245

Asa ca eu as lua L3250 de la Emag in loc la 899 lei: https://www.emag.ro/...5/pd/D2STZPMBM/

La modelele mai scumpe (gen 3260/4260) diferenta pare sa fie ca au si un mic ecran LCD (probabil poti seta numarul de copii cand faci o copie, etc)

Edited by utopium, 01 October 2022 - 06:59.


#12
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Multifunctional Inkjet Color Epson EcoTank L3210 la 649 RON
sau
Canon MAXIFY MB2150, Inkjet, Color, Format A4, Fax, Retea, Wi-Fi, duplex la 742 RON

Edited by NAlexQ, 01 October 2022 - 08:05.


#13
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
din gama CISS, adica incarcari ieftine cu cerneala si printari de volum mare....

Brother DCP-T520W
nu depaseste 920 lei  la emag
https://www.emag.ro/.../pd/DZ9Y1TMBM/?

are si wifi, nu trebuie legata la calculator, o poti pune oriunde, conectata la wireless si printezi inclusiv de pe telefon

in afara de CISS, orice inkjet te costa mult la cartuse si tin foarte putin cartusele (200-400 pagini)

Edited by andrei_221, 01 October 2022 - 08:47.


#14
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Ah, pacat ca imprimantele astea pana in 1000 ron nu au duplex automat, cea mai ieftina cu duplex am gasit-o pe la 1250 ron.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBG_183, on 01 octombrie 2022 - 14:30, said:

Ah, pacat ca imprimantele astea pana in 1000 ron nu au duplex automat, cea mai ieftina cu duplex am gasit-o pe la 1250 ron.
Depinde cat de des ai de listat pe ambele parti ... eu am avut ocazional nevoie, dar in peste 95% din cazuri nu am nevoie de fata-verso. Pana la urma nu e greu nici sa iei toate foile listate pe o parte si sa le bagi din nou in imprimanta ... trebuie doar sa inveti in ce pozitie trebuie sa le pui, dar le poti lua pe toate la gramada asa cum au iesit din imprimanta, nu trebuie sa le pui individual sau ceva, deci e o chestie care iti ia 3 secunde sa o faci manual pentru a lista sa zicem o carte de 100 de pagini.

Edited by utopium, 01 October 2022 - 15:17.


#16
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
La apariția imprimantelor  la noi dacă îți cumpărai un duplex separat cota cam 40 % din costul inițial (la cerneală). Acum se vând cu duplexul încorporat. Dar poți să te descurci și fără duplex: la cerneală setezi să alimentezi paginile manual și astfel ai timp să întorci foaia, iar la laser setând pagini "pare" și "impare" și ai rezolvat problema.

Edited by fiordm, 05 October 2022 - 11:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate