Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amplificatoare IPRS Baneasa (cod 8109 - Amplificator 10W) - sau celelalte variante - imbunatatiri si integrate amplificatoare la tensiune mare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Salut !

M-ar interesa daca a incercat cineva sa imbunatateasca performantele amplificatoarelor IPRS Baneasa (8109 - Amplificator 10W) , am gasit o cutie cu multe module vechi IPRS si-mi aduc aminte ca amplificatoarele astea de 10W aveau cateva probleme:

1. Distorsiuni de crossover - aveau un singur semireglabil pt reglaj curent in gol insa din ce imi amintesc la semnal mic ori distorsionau, ori aveau curent de mers in gol mai mare de 30mA - cat recomanda producatorul - si se cam incingeau finalii, mai ales daca se alegea o varianta supravoltata. Probabil nici semireglabilii nu erau de calitate si reglajul lor era brut.

2. Alimentarea era nesimetrica, avea acei condensatori pe iesire care am inteles ca nu se mai fabrica - in sensul ca suportau un curent tranzitoriu mai mare decat cei de azi. M-ar interesa daca a incercat cineva varianta diferentiala, fara condensator pe iesire.

3. Erau foarte puturoase, trebuia un atac mare sa-si atinga parametrii, imi aduc aminte ca preamplificatoarele cu 1-2 tranzistori nu erau suficiente, mergeau mult mai bine atacate direct cu iesirea de boxe auxiliare a radiocasetofonului sau un CI 741.

In fapt, mi-am pus problemele de mai sus deoarece nu am gasit integrate relativ ieftine alimentate la tensiuni mari - de cateva dati am fost pus in situatia sa inlocuiesc modulul final al unor amplificatoare (cablaj carbonizat) si varianta ar fi fost ori alte module, ori integrate insa in general tensiunile erau ceva mai mari de ± 30V si nu-s ft multe integrate ieftine sa lucreze peste 60V.

Stiu ca IPRS scosese si varianta de 15W cu o schema modificata (imbunatatita) insa n-am gasit decat placi cu cod 8109.

Ca si curiozitate, am o combina made in Japan care functioneaza ireprosabil de peste 45 de ani cu o schema de final mult mai simpla decat ce au scos pe piata cei de la Baneasa.

Attached Files


Edited by Sinmbad, 30 September 2022 - 17:51.


#2
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.03.2008
Amplificator 10W – I.P.R.S. Baneasa – Prospect 8109

https://www.electrok...-prospect-8109/

Amplificator 15W – I.P.R.S. Baneasa – Prospect SME8310

https://www.electrok...ospect-sme8310/

Alte prospecte pentru kit-uri fabricate de I.P.R.S. Baneasa , aici:

http://www.emil.matei.ro/iprs_kits.php

Edited by skystars, 30 September 2022 - 18:21.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Eram copil încă atunci când am lipit primul modul, cumpărat de la magazinul de jucării de pe strada 6 Martie din Cluj... costa parcă 99 de lei un kit. A fost bătaie pe ele când au apărut.
Ca să amplifice mai mult am micşorat rezistenţa aia de la intrare până la 470 ohmi, dar nu era foarte liniar însă nu conta, nu prea existau fiţe de audiofili pe vremea aia, pt. boxele Unitra sau RFT erau numai bune.

Edited by mihaicozac, 30 September 2022 - 18:25.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Ce ai prezentat erau jucarii pentru incepatori.
In kit erau piese declasate, cu parametrii de catalog la limita inferioara. De aici si calitatea sunetului.
Am folosit acu zeci de ani cablajul respectiv montand piese verificate.
BC 109 C, o pereche de BD-uri 139-140 cu beta identic, o pereche de 2N3055, la fel, imperechiati.
Alimentat la 24 V CC filtrat cu 6800 microFarazi, functiona ireprosabil.
Schema este corecta si functionala 100%, piese da calitate si aia e!
Ca scoti si putere si calitate mai mare/buna cu un kit de 2XTDA 2030, la pret derizoriu, e alta poveste.
Sau un TDA 2009 la aceasi putere si tensiune de alimentare. Si are si protectii incorporate.
Da, e vorba de nostalgie, dar pana la urma din rahat bici....

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
am facut revelioane cu amplifurile astea si "boxe" facute cu dufuzoare octogonale de 8W/4ohm + 1 "mic" si condensatori electrilitici cu + in +, in cutii din tego de pe santiere ... la ce surse de semnal aveam, nu ne deramjau "eventualele" distorsiuni armonice, brum de retea sa nu se auda.

singura imbunatatire, montarea 2Nurilor pe un radiator, facut rost de la deseuri de la serviciu.
cine stie de pe la ce divais o fi fost demontat, pentru ca avea gaurile deja date si izolator de mica, lipit.

Edited by r_murphy, 30 September 2022 - 18:34.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
TEGO ala era nemaipomenit pentru incinte audio.
Am facut o "boxa" cu difuzor electrodinamic, cu bobina in loc de magnet. avea transformator si redresor in cutie.
Pot zice ca era boxa activaPosted Image, ca se baga in priza!

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Nu doar kiturile erau f proaste dar si schema in sine e una slaba. Erau mai mult cu scop didactic. Bineinteles ca ii poti aduce modificari si poate o sa sune destul de om ptr cineva fara pretentii mari dar se poat face acum lucruri f misto cu niste cablaje de la chinezi (ca sa nu te omori s-al faci tu) si componente luate dintr-o sursa de incredere, in special semiconductorii.
Am facut si eu acel kit, era in jurul anilor 90, wow ce realizare mi s-a parut :)

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View Postviceroy56, on 30 septembrie 2022 - 18:24, said:

Ca scoti si putere si calitate mai mare/buna cu un kit de 2XTDA 2030, la pret derizoriu, e alta poveste.
"Pret derizoriu" acum ... atunci era "prohibitiv".

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Pe 6 Martie vizavi de jucării era un magazin de electronice, acolo un tranzistor gen BC107 costa 63,50 lei, iar pt. integratele TBA810S Tungsram aduse din Ungaria plăteam 150 de lei. Nu e de mirare că acest kit a avut mare succes, chiar dacă era de mai slabă calitate.
Problema lor era că doar tranzistorul de intrare amplifica în tensiune, şi etajul de ieşire era asimetric, adică partea superioară era Darlington (repetor de tensiune) şi cea inferioară super tranzistor sau cum se chema pe vremea aia, circuit care amplifica şi în tensiune şi în curent. Ca urmare reacţia negativă era mare pe o alternanţă şi mică pe cealaltă, de unde şi distorsiunile de neliniaritate la putere mai mare. Însă pt. audiţie la 2-3W erau ok, mai ales că incintele de atunci aveau randament acustic mult mai bun şi la nivelul ăla deranjai deja vecinii.
Au mai fost ceva îmbunătăţiri cu schimbarea lui  T1 cu BD135 sau chiar darlington BD681, creştea puterea şi scădeau distorsiunile.

Edited by mihaicozac, 30 September 2022 - 21:34.


#10
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postviceroy56, on 30 septembrie 2022 - 18:35, said:

TEGO ala era nemaipomenit pentru incinte audio.
Am facut o "boxa" cu difuzor electrodinamic, cu bobina in loc de magnet. avea transformator si redresor in cutie.
Pot zice ca era boxa activaPosted Image, ca se baga in priza!

Tego.cam vibra, era bun PAL de 1.8 mm întărit sau dublat, încă am boxe din PAL cu bass reflex făcute în anii 80 de bătrânul la care cu 4 module de astea de 10w alimentate pe la 50V și atacate direct de pe mufa de căști de la combina cu equalizer făceam sa se audă muzica până în bulevard la 200m distanta... Nu era legea poluării fonice atunci. Basi bulgărești licență Goodmans comuniști 100% cu gain ce nu mai găsești azi... Le dădeai 8-9W de la magnetofoanele Unitra și bubuiau ferestrele.

E atâta inflație azi că nici wattii nu mai sunt ce era odinioară...

Am făcut majoratul cu As2020 de la Electronică Industriala și tremurau vitrinele la vecini.

Acum mă uit la sistemele astea noi scrie 320W rms pe ele și se aud că un pisoi de 4 luni nemâncat.

Edited by Sinmbad, 30 September 2022 - 22:41.


#11
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Erai si tu mai mic si watii mai mari... Acum e invers vad. Pe cand o discutie despre kitul ala cu care aprindeai neonul de la bateria de masina?


#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postviceroy56, on 30 septembrie 2022 - 18:24, said:

In kit erau piese declasate, cu parametrii de catalog la limita inferioara.
SN=siliciu negativ (NPN), SP=siliciu pozitiv (PNP); practic rebuturi

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
ba baieti, nu mai judecati chestiile de atunci din punctul de vedere de acum, intelegeti ca pentru unii, montajul ala in plic, functionind, era o cucerire a everestului. ca era in opinci si nu in clapari de firma, este cu totul altceva, dar nu oricine isi permitea o linie akay ;)

scriam mai sus de revelioanele facute cu pocnitoarea asta (stereo, fireste), pai dadeam semnal dintr-un walkman, iar montajul era "fixat" impreuna cu partea de alimentare intr-o cutie de pantofi (la propriu) si cum nu se gaseau jackuri stereo, la walkman "adaptasem" 2 iesiri mono pe jack de 3.5mm ..

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Romanul e super inventiv!
Io am facut intr-o cutie de ABS un "amplificator stereo" cu finali AC 180/181.
2 cutii de TEGO in care am introdus cate un difuzor de la aparatele de radio Pionier Electromagnetica S541, dinainte de 1956.
Petrecerea de 14 ani cu aste scule am tinut-o, intr-o camera 3X4 m. Nu te intelegeai om cu persoana, muzica BLANA!
Ce fidelitate, ce audiofil? Canta Phoenix si "vibrau" geamurile de la biblioteca si servanta.
Acu' redam fisieere .flac pe scule super Hi-Fi, la sute de watti pe canal si strambam din nas ca are 0,001 % distorsiuni!
A analizat cineva "fidelitatea" muzicii in stream-urile difuzate? Pe bune!
Atata timp cat transmiti compresat informatia originala este deformata.
Nu comentez mai mult, nu e cazul si deviem de la subiectul thread-ului

#15
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
180 pe L si 181 pe R parca, nu? Iar diferenta de 1w o echilibrai din reostatul racit cu apa-n lighean. Ce vremuri!
E normal sa fie distorsionata muzica, de aia ii si zice flac (Free Lossless Audio Codec). Corect?

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
În ziua de azi a crescut fidelitatea audiţiei, teoretic, însă muzica (conţinutul) s-a stricat dpdv calitativ, parte din cauza publicului parte din cauza multitudinii de sintetizatoare şi programe gen AutoTune care distrug creativitatea şi mesajul sonor.

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

View PostPeerless, on 01 octombrie 2022 - 15:13, said:

180 pe L si 181 pe R parca, nu? Iar diferenta de 1w o echilibrai din reostatul racit cu apa-n lighean. Ce vremuri!
E normal sa fie distorsionata muzica, de aia ii si zice flac (Free Lossless Audio Codec). Corect?

Banuiesc ca esti doar sarcastic, nu postezi SERIOS!
De ASA ceva vorbesc.
De mistouri suntem satuli, ceva concret, corect, poti sa postezi?
Daca nu ai trait timpurile despre care vorbesc/amintim, poti sa te abtii?
Multumesc.

#18
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Si tu pari serios cand zici ca rupeai dudu cu amplificatorul asta. Ok, ti-a placut brifcorul la cheful de 14 ani si v-ati dat dedicatii la microfonul cu carbune sutit din telefonul public cu montajul facut pe placaj la casa pionierului dar nici chiar asa.
Ce zici, oi fi prins vremurile alea?
Cat despre asta de 10w eu zic ca se imbunatateste aruncandu-l si luand orice alta chinezarie. E unul stereo de 10w la 13 lei. Daca-i dai Phoenix adevarat, fara distorsiuni, din vinilul prima editie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate