Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Led RGB alimentat pe 3 fire

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Salut

Imi construiesc si eu o casa. Am topic pus si pe sectiunea "Jurnal constructie casa"
As vrea niste lumini arhitecturale pe fatada.
Cand am tras firele ma gandeam sa fie lumina alba, asa ca am tras cablu de alimentare clasic 3x1.5

Acum ar fi interesant sa am si niste culori. Am gasit la Philips niste lumini arhitecturare care ar merge puse, doar ca sunt destul de scumpe - aprox 700 lei spotul (si am cam 20 spoturi pe toata casa)
Acum  intreb si eu pe cei mai priceputi : as avea vreo posibilitate ca pe cele 3 fire de 1.5 sa alimentez un led RGB de 12 V si sa il pot comanda cumva ce culoare sa lumineze?

Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă acel led, din ce văd eu pe net, are mai multe picioare, si culoarea e data ce ce picior e alimentat, nu poti.
Dacă gasesti un sistem cu telecomandă, da, poți.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
4 fire au nevoie benzile RGB

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
El a zis led colegule.
Doar n-o pune bandă led pe casă.

Led RGB, din ce am văzut pe net are multe picioare din ălea, cred că în funcție de piciorul pe care il alimentezi schimbă culoarea.

Gen

https://www.optimusd...atod-comun.html

Și ce 4 fire la benzi ?
Nu le alimentezi din 220, doua fire, sau din alimentatorul lor?

De ce 4 fire...

Edited by waterman, 30 September 2022 - 11:13.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View Postasorin2004, on 30 septembrie 2022 - 10:30, said:

: as avea vreo posibilitate ca pe cele 3 fire de 1.5 sa alimentez un led RGB de 12 V si sa il pot comanda cumva ce culoare sa lumineze?
Pt că el asta vrea. Să comande culoarea.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nea Dorine concentrează-te un pic

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca solutia cea mai simpla e sa cauti niste spoturi ieftine RGB outdoor de pe la magazinele de bricolaj sau direct alibaba, cu alimentare direct la 220 VAC (ca sa nu mai schimbi nimic), si cu control prin telecomanda sau ceva.
Solutiile de tip HUE sau altele similare folosesc protocoale WiFi/Zigbee/Z-wave, etc. si le poti integra pe toate intr-o telecomanda de perete, ceva (de exemplu si Ikea are iluminat cu zigbee) dar problema, pe langa pret, e ca nu am prea vazut spoturi arhitecturale (outdoor).

Deci as zice sa decizi intai bugetul si apoi sa vezi daca intra ceva cu zigbee in acel buget (e cel mai elegant, si le controlezi pe toate de-odata), daca nu, chinezarii sigur gasesti si pe la 100-200 de lei bucata, cu tot cu outdoor enclosure.

Edit: uite, HUE gasesti si la set de 3 bucati - https://www.etbm.ro/...mbiance-ps03591 dar tot inseamna putin peste 400ron bucata.

Edited by TehCube, 30 September 2022 - 11:50.


#8
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@asorin2004, daca ne dai link cu ce ai gasit ala de 700 lei... poate te putem ajuta... Altfel colegii fabuleaza care mai-de-care...

Tu ai zis ca ai gasit spoturi... unu zice de LED, altul de banda...

La banii aia, cel mai probabil este spot alimentat la 230V, si are ceva telecomanda RF sau wifi sau zegbee...
Ideea este ca, cablurile / conductoarele trase sunt ok

Edited by danutzu_1069, 30 September 2022 - 12:11.


#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,133
  • Înscris: 05.12.2002

View Postasorin2004, on 30 septembrie 2022 - 10:30, said:

Salut

Imi construiesc si eu o casa. Am topic pus si pe sectiunea "Jurnal constructie casa"
As vrea niste lumini arhitecturale pe fatada.
Cand am tras firele ma gandeam sa fie lumina alba, asa ca am tras cablu de alimentare clasic 3x1.5

Acum ar fi interesant sa am si niste culori. Am gasit la Philips niste lumini arhitecturare care ar merge puse, doar ca sunt destul de scumpe - aprox 700 lei spotul (si am cam 20 spoturi pe toata casa)
Acum  intreb si eu pe cei mai priceputi : as avea vreo posibilitate ca pe cele 3 fire de 1.5 sa alimentez un led RGB de 12 V si sa il pot comanda cumva ce culoare sa lumineze?

Multumesc
Banda led ws2811 (poti folosi si un singur led).
Are alimentare +12V si un fir pentru comanda, deci 3 fire sunt suficiente.
Il controlezi cu un raspberry sau cu ceva bazat pe ESP (nodemcu, etc.) dar trebuie testat sa vezi daca apar interferente pe lungimea cablului.
Daca pui mai multe leduri poti controla culoarea de la fiecare led individual.

Alta varianta este sa pui o banda RGB si controller-ul in carcasa lampii (wifi, telecomanda, ce-o fi). Merge si cu ws2811.

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Lumini "arhitecturale" vs factura arhitecturala..
Incalzirea sau utilitatile nu te preocupa ?

#11
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
Asta imi recomandase arhitectul : https://www.luminam....DBoClSoQAvD_BwE

Doar ca pretul este extrem de mare 20 x 833 = .... Nu vreau sa dau atat.

Eu ma gandeam sa iau un astfel de spot https://www.dedeman....eagra/p/1065254 si sa ii pun un led RGB in interior cu un mic circuit de comanda , care sa ii spuna ledului ce culoare sa scoata.

Cum pot face asa ceva?

Edited by asorin2004, 30 September 2022 - 13:37.


#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iei spoturile ălea de la Dedeman și pui becuri din ăstea, le poți controla de pe telefon

https://www.a2t.ro/c...1xoC85QQAvD_BwE

Edited by waterman, 30 September 2022 - 15:04.


#13
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006

View Postwaterman, on 30 septembrie 2022 - 15:03, said:

Iei spoturile ălea de la Dedeman și pui becuri din ăstea, le poți controla de pe telefon

https://www.a2t.ro/c...1xoC85QQAvD_BwE

Ar trebui doar putin bricolaj, de pus circuitele in niste dulii GU10 - nu e mare lucru.
Sunt insa curios cum se comporta daca e sa folosesc mai multe becuri.
Ar trebui sa se poata grupa intre ele, ca sa raspunda toate la o comanda.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Adaptor dulie de la GU10 la E27 - 4.28 lei

https://www.electric...tBoCgwIQAvD_BwE

Iar despre specificații, citești și tu, sau cauți niște becuri care să se poată grupa.

#15
asorin2004

asorin2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 02.01.2006
O sa iau un set de becuri si o sa ma joc cu el sa vedem cum merg. Comunicatia lor se face pe wifi, nu prea m-ar incanta totusi sa am 20 conexiuni in router.

As studia si ideea cu WS2811. Din ce inteleg eu este o banda de leduri, adresabile (fiecare led are cate un circuit integrat care il identifica in mod unic). Le folosesti ca banda, alimentarea si semnalul merg in paralel de la un capat la altul, iar circuitele integrate fac identificarea. Poti insa si detasa cate un led.

Nu imi este clar ce putere au ledurile de pe banda.  Din ce vad, in spoturile alea mi-ar trebui macar 5w.

Edited by asorin2004, 30 September 2022 - 15:35.


#16
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca are telecomanda IR este relativ simplu si vreti neaparat cu banda RGB. Solutia pe care as alege-o eu ar fi un modul de extensie telecomanda IR, module receptoare identice pentru fiecare lampa (controller RGB) sau grupuri de lampi iar in caseta lampii LED se monteaza emitatorul IR al extenderului (atatea emitatoare cate lampi sunt, montate intr-o combinatie serie paralel ca sa poata fi comandate din acelasi loc) in fata receptorului modulului controller RGB. Asa toate lampile primesc simultan acceasi comanda. Daca lampile sunt alimentate la joasa tensiune se poate folosi al treilea fir de pe cablu ca si conductor de comanda. Receptorul extenderului se monteaza la locul de unde se vrea comanda.
Practic, semnalul de la emitatorul telecomenzii este distribuit de extenderul IR la toate lampile.
PS: se poate si pentru 230V dar se lucreaza cu tensiuni ridicate asa ca nu recomand solutia. Plus ca la 230V se pierde avantajul celui de-al treilea fir pentru ca lampa are nevoie de impamantare. Aici recomand o solutie pe baxa de X10 sau WiFi.

#17
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Eu zic sa faci mai intai un test cu 1-2 spoturi, sa vezi daca chiar iti place. Zic asta pt ca stiu pe cineva care si-a pus banda led RGBW si prin casa si pe afara (jardiniere, trepte piscina etc), integrata in smart home, control pe telefon scene automate toate nebuniile, o gramada de bani. Pana la urma dupa cateva tentative de joaca cu culorile foloseste doar alb cald ca si-a dat seama ca sunt cam kitsch-oase luminile colorate...

#18
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Pui din astea in corpurile de la Dedeman https://www.tme.eu/r...-f45-6l-ws2811/ in locul spoturilor GU10 si vei putea controla fiecare spot in parte, adica poti avea pe un corp de iluminat o culoare in sus si alta culoare in jos daca sunt doua spoturi / corp de iluminat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate