Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Sa-i actionez in judecata?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
Florentin_Radu77

Florentin_Radu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2022
(Daca nu e unde trebuie rog un moderator sa-l mute)

Salut!

Acum 3 saptamani am observat unul dintre geamurile masinii spart. De mentionat ca geamul era spart in 2 locuri de marimea unei monede de 50 bani, restul impaienjenit

Vine politia iar concluzia lor este ca unul dintre cei care au taiat iarba in acea zona a atins cel mai probabil solul cu acea motocoasa, iar cum solul este mai mult pietris 2-3 pietre ar fi sarit in el spargandu-l.

Politia nu a facut nimic cu ancheta pana acum, la primarie le-am spus iar la randul lor le-au trimis mesajul alora de la spatii verzi. Si surpriza, astazi imi vine un plic de la spatii verzi. Iar in scrisoare ei admit ca in acea zi au avut intr-adevar pe cineva in zona pt. a taia iarba, si imediat ca nu ma vor dezpagubi. Nu au spus nici ca sunt vinovati, nici ca nu sunt.

Acum ma gandesc sa vorbesc cu un avocat pt. a-i da in judecata. Ca proba este raportul politiei, insa nu stiu cat de solida este acea proba. Nu sunt inregistrari de pe vreo camera in zona din pacate.

Ce credeti, merita sa merg mai departe si sa-i actionez in judecata? N-am mai facut niciodata asta, insa cum politia nu face nimic ma simt nevoit

Multumesc!

#2
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Pentru un geam? Si nici nu esti sigur ca cei de la spatii verzi sunt vinovati. Care geam a fost spart, ce masina? Cam care este costul de inlocuire?

#3
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Daca e geam din ala "normal", cred ca e mai bine sa-l inlocuiesti tu. Pana te judeci cu ei, timp, nervi, bani care pana la urma nici nu sti sigur ca o sa-i primesti. Nici macar nu sti sigur ca ei sunt vinovati pentru asta. Daca nu castigi procesul, e mult mai mare cheltuiala.

Edited by mariustm32, 29 September 2022 - 22:44.


#4
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 17.08.2022
Sunt mai multe de luat in seama

-masina era parcata regulamentar,?
-asigurarea masini ce prevede?
-martori ?
-pe cine dai in judecata? muncitorii sau primaria. Cu muncitorii nu ai nici-o sansa
-raportul politiei este o constatare fara nici-o concluzie
-grija sa nu platesti in final si avocat si daune de judecata caci ai sanse reale sa pierzi

Edited by vio69c, 29 September 2022 - 23:15.


#5
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
N-are cum să dea Poliția o astfel de concluzie. Poate doar ți-a spus respectivul o părere.
Ai găsit tu acea pietricică in mașină ?
Ai vreun martor cum X a dat cu trimmerul și a sărit pietricica in geamul tău ?
Poate a trecut un copil cu tricicleta, a sărit pietricica si ți-a spart geamul.
Au fost cazuri când într-adevăr tăiau cu trimmerul și a sărit piatra in geam la autobuz sau la mașină, a venit Poliția la fata locului, erau ambele părți implicate și s-au înțeles ca respectiva firma sa plateasca geamul autobuzului. În caz că nu se înțelegeau, din partea autobuzului avea termen 90 de zile sa depună plângere fiind identificate ambele părți.
Așa că, nu mai pierde timpul și pune geamul ăla că nu o să rezolvi nimic. Primaria normal că nu o să-și ia fapta, tu neavând nicio dovadă solidă. Este logic.
Și ce ai vrea tu sa faca Poliția sau să rezolvi, nu înțeleg. Iar cu acționat în judecată, exact cum a spus cineva mai sus, daca n-ai unde sa pierzi timp si bani, treci la treaba..

Edited by Mihaitza07, 30 September 2022 - 00:04.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFlorentin_Radu77, on 29 septembrie 2022 - 21:01, said:


O plangere la politie se va solutiona din pacate cu NUP. Si asta dupa luni bune de asteptat.

#7
Florentin_Radu77

Florentin_Radu77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.09.2022
Multumesc pentru raspunsuri, nu voi merge mai departe. Rog un moderator sa inchida thread'ul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate