Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT(2022)

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Ramai la Thor si Xena, asta e putin peste nivelul tau.

#20
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

View PostBob493, on 30 octombrie 2022 - 14:41, said:

Thor si Xena,
Nu cred ca m-ai vazut scriind vreodata despre astia (atita stiu, ca probabil ai vrut sa zici Hercule), dar daca e pe dintr-astea, ramîi si tu sa-i duci trena lui Halep, ca-ti face inima de roman sa-ti creasca-n piept.

#21
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
A, esti fan Hercule? Habar n-aveam. Nu ti-am studiat istoricul, doar ti-am evaluat nivelul bazandu-ma pe interactiunile din trecut.

#22
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Daca in "evaluarea" ta IN JUMATEA ASTA DE ORA ti-a dat ca sint fan Hercule... yep, I rest my case.

#23
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Posthellmarvel, on 30 octombrie 2022 - 13:23, said:

Am incercat sa-l vad,

Sunt curios care sunt filmele care iti plac, pentru ca in mod constant nu faci decat sa critici. Uimeste-ma si enumera filmele care iti plac si de ce.

Am vazut filmul si mi-a placut. Reuseste sa redea atmosfera de front si trairile personajelor far sa faca exces de efecte speciale. Nu, nu am citi cartea si nu-mi dau seama cat de aproapesau cat de departe este filmul fata de carte. Insa mesajul este foarte bine transmis: razboiul e un mare rahat pe care nu-l cunosti pana nu il traiesti. Cel mai trist este ca te-ai astepta ca dupa ce citesti o asa o carte sa tragi niscaiva invataminte si sa nu repeti istoria. Se pare ca suntem condamnati sa o repetem si inca la modul din ce in ce mai exacerbat.

#24
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

View Postiladi, on 01 noiembrie 2022 - 09:19, said:

Sunt curios care sunt filmele care iti plac, pentru ca in mod constant nu faci decat sa critici. Uimeste-ma si enumera filmele care iti plac si de ce.
Degeaba ti le-as spune, pentru ca nu mi-am format opiniile din filme (daca esti totusi curios, am mai scris pe „Ultimul film/serial vazut”, un search pe-acolo te-ar ajuta). Dar tot voi va uitati la prostii dintr-astea si cind mai apare cite un topic pe aria voastra politica daca v-ati duce/apara tara in razboi”, va mirati ca majoritatea spun c-ar tuli-o din tara, si nici macar armata n-ar face.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 01 noiembrie 2022 - 09:19, said:

Am vazut filmul si mi-a placut. Reuseste sa redea atmosfera de front si trairile personajelor far sa faca exces de efecte speciale. Nu, nu am citi cartea si nu-mi dau seama cat de aproapesau cat de departe este filmul fata de carte. Insa mesajul este foarte bine transmis: razboiul e un mare rahat pe care nu-l cunosti pana nu il traiesti.
Nu e foarte aproape de carte (chiar multe lucruri sunt diferite si prea putine scene sunt comune), dar spiritul filmului e acelasi cu cel al cartii. Si ambele sunt foarte bune.

#26
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Posthellmarvel, on 01 noiembrie 2022 - 13:46, said:

Degeaba ti le-as spune, pentru ca nu mi-am format opiniile din filme (daca esti totusi curios, am mai scris pe „Ultimul film/serial vazut”, un search pe-acolo te-ar ajuta). Dar tot voi va uitati la prostii dintr-astea si cind mai apare cite un topic pe aria voastra politica daca v-ati duce/apara tara in razboi”, va mirati ca majoritatea spun c-ar tuli-o din tara, si nici macar armata n-ar face.

Ma indoiesc ca cei care il apreciaza pe Remarque fac parte din categoria acelora care fac apologia armatei obligatorii care "te facea barbat". Chiar din contra, as spune eu. Asa ca iar ai dat cu batul in balta. E destul de elocventa una din primele scene din film, cand propagandistul le spala creierele pustanilor de liceu, facandu-i sa plece topaind de fericire catre abator. Asa, ca nivel de maturitate, tot cam la nivel de fan filme cu supereroi erau si ei, de asta nu faceau nici ei diferenta intre un razboi de aparare a patriei si unul de invadare a patriei altuia. Si sunt convins ca chiar in momentul asta, la doar cateva sute de km distanta, tremura prin santuri, cu noroi in gura si cacat la fund, multi eroi de tastatura care abia acum incep sa isi dea seama ca viata bate filmul.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postiladi, on 01 noiembrie 2022 - 09:19, said:

Am vazut filmul si mi-a placut. Reuseste sa redea atmosfera de front si trairile personajelor far sa faca exces de efecte speciale. Nu, nu am citi cartea si nu-mi dau seama cat de aproapesau cat de departe este filmul fata de carte. Insa mesajul este foarte bine transmis: razboiul e un mare rahat pe care nu-l cunosti pana nu il traiesti. Cel mai trist este ca te-ai astepta ca dupa ce citesti o asa o carte sa tragi niscaiva invataminte si sa nu repeti istoria. Se pare ca suntem condamnati sa o repetem si inca la modul din ce in ce mai exacerbat.
I-au fost arse cartile lui Herr Remarque. Maniplarea a functionat bine prin 1933 si la fel de bine si in zilele noastre.

#28
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

View PostBob493, on 03 noiembrie 2022 - 10:12, said:

Chiar din contra, as spune eu.
You think, Captain Obvious? Pe cine drek' ai vazut scriind aicea ca cei carora le-a placut filmul ori cartea sint dintre apologetii razboiului ori armeții? Esti tu dintre ăia? Au si nemtii guilt trip-urile lor, dar nu ma mira ca va place "Balada celor nascuti invinsi" (asa am auzit ca se traduce titlul), zicea Radu Tudoran (ăla cu Toate pinzele sus) intr-o istorie anecdotica a secolului XX cum in primul razboi 1 (un) soldat austro-unguresc cu 1 (una) pusca austro-ungureasca si-a bagat p*la la propriu intr-un sat intreg de romani din Muntenia, intra in casele oamenilor ca la el acasa, minca, batea, viola ce vroia el, se caca si se pisa in pragul si altarul bisericii (si dascalul matura si spala cuminte in urma lui), a prins doi soldati fugiti de pe front, le-a luat pustile, i-a pus sa-si sape gropile si i-a impuscat ("Duc sa pusc la ei. Dai sape" (lopeti) le zicea oamenilor care-l intrebau de dupa gard ce voia sa faca cu ei) timp de luni de zile, pina cind a trecut pe-acolo o trupa de nemti, l-au prins si l-au executat, pentru ca era si el un dezertor. Romanii nu au avut curaj nici sa vina sa vada executia aluia, in schimb l-au omorit pe unul de-al lor care le-a spus nemtilor unde-si ascunsesera porcii.

Poate trebuia sa citesti cartea astuia, astept ecranizarea.

Edited by hellmarvel, 03 November 2022 - 19:06.


#29
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Daca n-ai citit cartea si vezi filmul, e bun.
Daca ai citit-o si te astepti la o ecrazizare macar apropiata de cea facuta in 1979, mai bine renunti...

#30
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006
Film reusit, mi-a placut.

Versiunea veche nu o mai tin minte, am vazut-o cand eram copil

Edited by marius.bunu, 01 December 2022 - 10:52.


#31
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022
Per total nota 7. Aveam asteptari mai mari, mai ales la scenariu.

#32
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
bai, ce legatura are cu cartea? :) in afara ca e WW1, frontul de vest?
filmul foarte bine facut, reda ororile din transee. te misca.

#33
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostDeathRipple, on 02 decembrie 2022 - 22:37, said:

bai, ce legatura are cu cartea? Posted Image in afara ca e WW1, frontul de vest?
filmul foarte bine facut, reda ororile din transee. te misca.

Da, asta nu am prea inteles nici eu. Filmul e bun, dar in afara de perioada istorica, locatie si numele personajului principal, nu a avut nici cea mai mica legatura cu cartea.

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Scena din groapa aia cu apa in care da peste un soldat francez este si in carte ... si mersul la furat de gaste este in carte (chiar daca e diferita scena) ... deci exista cateva scene si din carte, in rest e mai mult spiritul cartii :D

#35
AlexFCSB4

AlexFCSB4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 02.06.2020
Filmul a primit 9 nominalizări la Oscar 2023.

#36
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nominalizări pentru costume și machiaj. Per total este plictisitor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate