Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Eternul neg de pe deget

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
pilifida

pilifida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.10.2014
Hello, de 2 ani am capatat un minunat neg pe degetul mic. Greseala mea a fost ca primul an l.am lasat in pae, crezand ca va disparea de la sine.
Am mai avut o singura data in viata acum vreo 15 ani, si a trecut de la sine in cateva luni dupa ce am tot râcâit la el cu degetul.
La cel din prezent am incercat asa:
- Rostopasca - cateva saptamani
- Unguent de galbenele
- Am tot frecat la el cu foarfeca [crezand ca la un moment dat dispare]
- Duofilm
- Am fost la dermatolog - mi.a recomandat criogenare - am facut vreo 6-8 sedinte fara rezultat - mi s.a parut si ciudata abordarea, ptr ca faceam tot la 2 sapt, 1 sapt dupa sedinta nu ma lasa sa umblu la el, apoi imi zicea sa îl pilesc. Pai ce reuseam sa iau din el intr.o saptamana, crestea la loc in cealalta sapt de dupa criogenare, cat nu aveam voie sa umblu la el.
- Acum ma chinui cu verolit de vreo 2 luni, stiu ca ar trebui sa il dau zilnic, dar nu inteleg cum, pentru ca, dupa cateva zile nu ca doare, te rupe de durere, doare si in somn, asa ca dau cateva zile, tai din el, apoi pauza 1-2 zile. Am o gaura in deget de vreo 3-4 mm, dar fraeru' sigur e adanc, fiindca am mai facut o data ditamai gauroiul, am crezut ca am scapat, dar a crescut imediat inapoi. Deja nu.l mai suport.
Ceva sfaturi actualizate 2022? Topicurile vechi le.am citit toate si, sincer n.as macera chiar pipote de gaina in otet, sau sa schimb un catel de usturoi pe ora, cum am mai citit...

Edited by pilifida, 27 September 2022 - 23:13.


#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Am avut o chestie din asta prin liceu, exact in podul palmei - extrem de enervant. L-am rezolvat in cateva zile cu nitrat de argint (ai mei lucrau in petrochimie asa ca am facut "rost" de un cristal de genul si l-am lasat o noapte) - problema e ca dupa ce se umezeste ataca pielea din jur si ai o culoare total tampita in zona atinsa. N-a mai aparut dupa aceea.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Îl îngheți, nu ai altă șansă.
Mai des, lasă ce zice gigel ăla.
Altfel, cum bine ai intuit, nu scapi de el, crește la loc.
Trebuie să ajungi să poți să îi scoți filamentele negre cu penseta, altfel, nu scapi.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Am avut si io asa ceva, extrem de enervant. Am scapat de el cu o metoda nu prea ortodoxa da' functionala 100%, n-a mai ramas nici urma de neg. Posted Image Pe scurt, se recomanda criogenarea, eu am ales cealalta extrema. :D

Edited by edy_wheazel, 27 September 2022 - 23:39.


#5
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003
La fica-mea i-am pus Verolit Forte de 3 ori pe zi si peste un pansament ca sa tina/izoleze locul
In 3 sapt a scapat de el, deci 3 sapt non-stop practic a stat substanta continuu
Dcaa te doare inseamna ca n-a murit ce vrei sa indepartezi si nu prea-i ok

Edited by radu103, 27 September 2022 - 23:46.


#6
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Coji de lamaie macerate in otet. I shit you not, chiar functioneaza.

Decojesti o lamaie, si coaja o lasi in otet pentru 24 de ore parca. Pe urma iei bucata din coaja de lamaie si o pui pe neg, cu partea interioara pe neg, si bandajezi, sa stea asa. Cand se usuca, pui alta bucata de coaja. O sa inceapa sa se rupa bucati din neg. Nu e un proces lipsit de durere, dar nu e deloc horror. Doar asa am scapat de niste negi, dintre care unul maricel, si la mine a functionat rapid, in seara in care am inceput tratamentul, am si scapat de el. Nu a mai revenit.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

 edy_wheazel, on 27 septembrie 2022 - 23:38, said:

... cealalta extrema. :D
Pfuuu!  :ewwpu:
Nu știau vecinii de unde miroase a șoric pîrlit  🤷🤣

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Well, ideea ii ca atunci cand am dat jos scoarta a iesit cu tot cu o radacina.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Păi da, are o rădăcină, cu niște filamente negre care merg în carne, în diverse direcții.

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 edy_wheazel, on 27 septembrie 2022 - 23:38, said:

eu am ales cealalta extrema. Posted Image

Ce...?
[ https://media0.giphy.com/media/hX4fFjalPzwt2/giphy.gif?cid=790b7611a1dd648bbfd1d39b96450e67bc90e1cbaeb5efc9&rid=giphy.gif&ct=s - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/c4tZrPG0/Scared-emoticon.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

 pilifida, on 27 septembrie 2022 - 23:02, said:

- Am fost la dermatolog - mi.a recomandat criogenare - am facut vreo 6-8 sedinte fara rezultat

Cum adica fara rezultat? Mie mi-a criogenat un neg acum niste zeci de ani cu azot lichid, practic s-a facut verde negul, dupa care o zi m-a durut de m-am cacat pe mine, s-a facut o mare basica care a cazut cu tot cu neg, a ramas dedesupt carne vie care s-a vindecat cand a crescut pielea peste gaura. Zona unde a fost negul a ramas fara pigment. Cand ma bronzez pe mana, zona aia de pe deget ramane alba. E practic o cicatrice desi nu arata nasol, mai ales ca nu locuiesc in tari cu mult soare deci sunt alb ca vampirul.

#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Anestezie locala si excizie chirurgicala apoi arsa gaura.
Sau...metaoda clasica: acid de baterie auto.

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Azotat (nitrat) de argint - ceri la o farmacie care încă face preparate proprii. Le spui că vrei să arzi un neg.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Nitratul de argint e otrava. Sigur te serveste la farmacie la liber cu otrava.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Dr Oz recomanda într-una dintre emisiuni aplicarea unei benzi adezive (din aceea argintie) pe neg și purtarea acesteia timp de o săptămână. După aceea, înlături banda, cureți pielea moarta și repeți procedura. A spus ca și propriilor copii le-a aplicat aceasta metoda, când au avut negi, cu succes.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Electro - cauterizare.
Altfel nu scapi.

Lămâi, rostopască etc, coji de nucă stropite cu lacrimi de fată mare, sunt semi- băbisme, efective doar în cazuri rare când e la început acel neg.
Dacă nu mă crezi îți arăt cicatricile, mi s-a umplut mâna stângă prin clasa a 8-a după ce mi-a apărut unul și am încercat și eu cu rostopască, coajă verde de nucă, azotat de argint, tăiat cu lama, etc.

Mi-a trecut doar cauterizate, după 2 săptămâni ești fresh cu cicatricea.
Și ia ceva pentru creșterea imunității, dacă nu spun prostii, acești negi sunt cauzați de prezența unui virus în organism, apropiat de cel ce produce HPV, și ai șanse să re-apară când scade imunitatea.
E opinia mea și așa țin minte, dacă sunt medici pe aici și eu am emis tâmpenii, să mă corecteze.

Edited by waterman, 28 September 2022 - 08:17.


#17
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Ars cu pistolul de lipit ... acum 20j de ani. Am incercat la vremea aia cam tot, cel mai mult a tinut pana a crescut iar un pansament "veruca remuver" sau pe acolo ...
Dar pana nu am pus ansa de la pistol pe el nu a decedat ... asta la mervi, deci nu recomand!

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daca nu a iesit cu nimic, poate trebuie biosie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate