Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Tavan plin de apa in baie, de la vecin sau ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Eu stau la etajul 3. Si cam o data pe luna, pur si simplu se imbiba tavanul cu apa, ca si cum ar curge de la vecinul de la 4.

I-am batut la usa de cateva ori, am fost in baie la el, dar de fiecare data totul arata ok la ei in baie. Si spun ca nu s-au balacit etc

O sa chem un instalator cat de curand. Dar totusi ma intreb - se poate sa fie de la mine, de la instalatia mea, sa se imbibe cu apa tavanul? Ce logica ar avea?
Sau face vecinul prostii in baie intr-adevar ,dar nu vrea sa recunoasca?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
faci asigurare, repari pe asigurare si cei de la asigurare vor cere banii la vecinii de sus.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai reusit sa modifici gravitatia, sigur e de la tine.

Edited by pasilla, 27 September 2022 - 20:24.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
O avea sifonul de pardoseala cu probleme.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Are infiltratii intre cada si perete.
M-am luptat ani de zile cu un vecin, la el era intotdeauna uscat in baie, cada era bineinteles cu faianta , nu puteai sa vezi ce e dedesupt.

#6
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

 arg, on 27 septembrie 2022 - 20:23, said:

faci asigurare, repari pe asigurare si cei de la asigurare vor cere banii la vecinii de sus.
Ce fel de asigurare des[agubeste astfel de cazuri? Poti sa dai un nume de asigurator?

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Arată bine la el în baie?!
Mă faci să rîd  😂

La mine a curs pic cu pic apa, pînă a inundat vecinul de jos.
Crezi că la mine se vedea ceva?!

Clar, nu!
Mi-a spus vecinul, am cercetat, am făcut chiar contorsionism, că am o ușiță mică, cînd colo, în NIȘA de țevi (nu nu, să nu îi mai spuneți ,, ghenă"!  :no:) la o îmbinare, pica discret, dar constant.

Nah, situație fortuită, nu era nimeni de vină, am rezolvat, totul bine.

#8
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

View Postyetiro, on 27 septembrie 2022 - 22:20, said:

Ce fel de asigurare des[agubeste astfel de cazuri? Poti sa dai un nume de asigurator?

Eu am avut probleme in timp ce renovam un apartament, instalatorul a reusit performanta de a sparge o teava din reteaua de apa rece, si am inundat doi vecini. Bineinteles ca el nu avea asigurare profesionala. Asigurarea mea (Euroins, stiu, nu suna bine dar a fost ok) avea insa clauza pentru daune provocate vecinilor, am inaintat catre asigurator toate documentele, in doua saptamani vecinii au primit oferta de la firma, sume de bani stabilite de catre expertul constatator, undeva pe la 6500 lei (unul dintre ei avea plansee de rigips si i-a fost afectat si parchetul). Efectiv banii au depasit foarte putin costul materialelor, mana de lucru a fost asigurata de catre persoana care a provocat dezastrul. Ideea este ca sunt firme care accepta astfel de clauze, asa ca verificati cu atentie optiunile de pe polita facultativa de asigurare, pentru fiecare locuinta ar trebui incheiata una.

Edited by mannick, 28 September 2022 - 06:51.


#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Sa stii ca mai poate sa apara problema condensului... am avut si eu... vecinii de sub mine faceau dus de 3 ori pe zi si o data la amiaza, fiind 4 persoane... tot aburul pe care il produceau, prin masca de la baie, venea la mine... deh, bloc vechi, instalatii vechi, bloc neizolat, etc...
Tot acel abur se oprea la mine in baie si imi "picta" tavanul, ziceai ca e WC public. Si uite asa, trebuia sa curat si sa vopsesc tavanul la fiecare trimestru...
Dupa ce au vandut si au venit alti vecini, mai "cumpatati", nu am mai avut probleme...

#10
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
daca e o teava de pe coloana nu iti poti da seama doar uitandu-te la baia vecinului.

#11
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Nu e condens. Si nici nu se intampla regulat, adica in fiecare zi sau in fiecare weekend.
Am impresia ca se intampla doar cand fac  ei baie in cada sau cine stie ce fac in baie. Naiba sa-i ia.

Eu doar voiam sa fiu sigur ca nu e de la mine, de la tevile mele sau altceva. Doar nu trec tevile mele prin tavan ?!

View Postcrocko.dilul, on 27 septembrie 2022 - 20:43, said:

Are infiltratii intre cada si perete.
M-am luptat ani de zile cu un vecin, la el era intotdeauna uscat in baie, cada era bineinteles cu faianta , nu puteai sa vezi ce e dedesupt.

Poate asta chiar o fi  problema

#12
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

View Postarg, on 27 septembrie 2022 - 20:23, said:

faci asigurare, repari pe asigurare si cei de la asigurare vor cere banii la vecinii de sus.
vor cere banii, dar asta nu inseamna ca ii si vor primi. ca in mod sigur vecinii nu o sa ii dea de buna voia, iar asiguratorul va trebui sa ii dea in judecata.
iar la tribunal va trebui sa dovedeasca ca e din cauza vecinilor de sus, ca nu merge doar ca "mi s-a patat tavanul, sigur e de la vecinul de sus"

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ai dreptate, in ro apa curge in sus.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postusturoi-copalau, on 28 septembrie 2022 - 12:15, said:

Nu e condens. Si nici nu se intampla regulat, adica in fiecare zi sau in fiecare weekend.
Am impresia ca se intampla doar cand fac  ei baie in cada sau cine stie ce fac in baie. Naiba sa-i ia.

Eu doar voiam sa fiu sigur ca nu e de la mine, de la tevile mele sau altceva. Doar nu trec tevile mele prin tavan ?!



Poate asta chiar o fi  problema

Pot fi scurgeri și de la preaplinul căzii. Sau nu are bine etansata zona de contact perete-cada și pe acolo se infiltrează apa, ajunge sub cada și mai apoi la tine pe tavan.
Cu siguranță infiltratiile periodice au legătură cu momentul în care cineva face baie, iar acel cineva se balaceste cam mult. Ca dacă ar fi o problema cu tevile/instalațiile, ai avea tavanul ud zilnic.
Vecinul are copil/copii?

#15
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View Postcorinadaniela, on 28 septembrie 2022 - 13:09, said:

Pot fi scurgeri și de la preaplinul căzii. Sau nu are bine etansata zona de contact perete-cada și pe acolo se infiltrează apa, ajunge sub cada și mai apoi la tine pe tavan.
Cu siguranță infiltratiile periodice au legătură cu momentul în care cineva face baie, iar acel cineva se balaceste cam mult. Ca dacă ar fi o problema cu tevile/instalațiile, ai avea tavanul ud zilnic.
Vecinul are copil/copii?

Au si copii, trai-le-ar. Trei, parca.

E totusi prea multa apa care se infiltreaza. Nu sunt doar cativa stropi. Cat de tare se balacesc. Sunt pete cat roata carului pe tavan. Eu cred ca ei fac baie sau dus uneori langa cada, direct pe gresie, nu in cada.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mai degrabă fac curat în baie, folosind dusul pentru a clăti chiuveta, vasul de toaleta.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Posibil și așa ceva, și nu este etanșă interfața între gresie și faianță.

#18
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

 yetiro, on 27 septembrie 2022 - 22:20, said:


Ce fel de asigurare des[agubeste astfel de cazuri? Poti sa dai un nume de asigurator?
Groupamma, fără nici o problema, despăgubit în maxim o lună

Îți dau un sfat... ȘI eu am fost in aceeași situație ca tine, și fie ca îți vine sau nu să crezi, după ce am izolat tavanul și peretele cu extrudat problema a dispărut definitiv...

Se pare totuși că este vorba de condens, atât timp cât la vecin nu ai găsit umezeală sub cadă sau pe pardoseală... Este de ajuns ca un vecin cu care ai perete comun să nu încălzească Baia suficient că și apare această problemă... Eu am un an de când am izolat și nu mai am probleme...

 rexx, on 28 septembrie 2022 - 12:24, said:


vor cere banii, dar asta nu inseamna ca ii si vor primi. ca in mod sigur vecinii nu o sa ii dea de buna voia, iar asiguratorul va trebui sa ii dea in judecata.
iar la tribunal va trebui sa dovedeasca ca e din cauza vecinilor de sus, ca nu merge doar ca "mi s-a patat tavanul, sigur e de la vecinul de sus"
Nu vecinul îți dă banii, ci asigurarea... Apoi ei recuperează banii de la ei...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate