Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

A reusit cineva sa vanda energie electrica produsa domestic?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007
Se tot discuta , cam timid ce-i drept, despre "prosumatori", adica gospodariile care au instalate surse proprii de energie electrica- panouri fotovoltaice.
Teoretic, surplusul daca exista, atunci cand bate soarele dar nu este consum in casa, se poate transmite in retea.
Daca cineva a reusit sa realizeze asta, sunt si eu curios,  ce pret se plateste pentru energia furnizata? Se dau si certificate verzi?  Cine stabileste pretul, avand in vedere ca mult invocata cerere si oferta a justificat cresterea nesimtita a pretului energiei electrice?  
Ar trebui sa se vanda "la pretul pietei" nu-i asa? In acest caz, devine mult mai rentabila o investitie intr-un sistem solar, amortizarea fiind mai rapida, cu un pret marit la energie.

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, foarte buna ideea!
Poti adauga te rog si urmatoarea intrebare: A reusit cineva prin "casa verde"? Adica cu 2000 lei, nu cu 20000?

#3
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Pe legea actuala si metodologia ANRE, se compenseaza 1:1 energia activa furnizata cu energia livrata in retea. Surplusul se calculeaza si el la pretul energiei active din contractul de furnizare si se reporteaza de la o luna la alta, iar ce nu ai consumat in 24 luni si poate transfera intr-un cont bancar.

Exemplu:
Pretul EE (energie electrica) cu toate taxele incluse la Hidroelectrica este de aprox. 0.75 lei / kWh (atat platesti pentru energia consumata din retea)
Din acest pret final, EA (energie activa) reprezinta 0.25 lei / kWh (atat primesti pentru energia livrata in retea)

Daca in luna septembrie ai consumat din retea 200 kWh si ai livrat in retea 500 kWh, furnizorul va factura dupa cum urmeaza:
1) total consum: 200 kWh x 0.75 lei = 150 lei
2) compensare consum din injectare: 200 kWh x 0.25 lei = -50 lei
3) total factura septembrie: 100 lei (punctul 1 - punctul 2)
4) se reporteaza pentru luna urmatoare 300 kWh ramasi (300 kWh x 0.25 lei = 75 lei)

Regula e aceeasi la toti furnizorii, difera doar pretul energiei active.

O alta solutie este sa vinzi direct pe piata, dar acolo ai nevoie de un broker si platesti impozit pe ce vinzi.

#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

 wfnse, on 27 septembrie 2022 - 15:58, said:

4) se reporteaza pentru luna urmatoare 300 kWh ramasi (300 kWh x 0.25 lei = 75 lei)

Daca in luna a 2-a consumi 300kWh si nu mai produci nimic mai platesti si taxele de transport/distributie/etc (diferenta intre 0.75 si 0.25lei) ?

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007
Deci nema bani de la ei, peste ochi.
Avem in familia extinsa un apartament ramas nelocuit dupa ce au decedat locatarii. Am gasit in cutia postala peste 50 de somatii cu debransare &kkt penalitati.
Ei au tot "estimat" consum lunar, si cand i-am chemat sa verifice indexul de pe contor, diferenta intre estimare si realitate este de 6000 de kW.  De un an tot am dat telefoane, am trimis indexuri, au venit si ei sa vada cu ochii lor, si cu totusi continua sa vina somatii de doua ori pe luna. Niste incompetenti.


Ma gandeam, ca in cazul in care un cvartal de case unde locuiesc cetateni cu posibilitati financiare, s-ar putea construi o retea locala pe teren privat (parca ANRE sau legislatia nu permite construirea de retele de distributie private pe domeniul public) si gospodariile s-ar putea interconecta intre ele. Pot fi avantaje, cand o retea aduna cate putin de la mai multi, nu stiu, poate fi suficient pentru a incarca o masina electrica, zic si eu.
Cred ca viitorul asta va fi, reducerea dependentei energetice fata de cartelurile astea mafiote.  Poate ca iarna nu se produce  mare lucru, dar vara tot se aduna ceva.




#6
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 lyanna, on 27 septembrie 2022 - 16:18, said:

Daca in luna a 2-a consumi 300kWh si nu mai produci nimic mai platesti si taxele de transport/distributie/etc (diferenta intre 0.75 si 0.25lei) ?
Daca in luna a 2-a (octombrie sa zicem) consumi din retea 300 kWh si nu mai livrezi nimic in retea se calculeaza astfel:
1) total consum: 300 kWh x 0.75 lei = 225 lei
2) compensare consum din ce s-a reportat din septembrie: 300 kWh x 0.25 lei = -75 lei
3) total factura septembrie: 150 lei (punctul 1 - punctul 2)
4) nu mai ramane nimic de reportat luna urmatoare

Deci da, energia livrata in retea si care se reporteaza, tot la pretul energiei active se calculeaza (in cazul Hidroelectrica 0.25lei/kWh).

Din acest motiv, cei care vor sa devina prosumatori si care estimeaza ca livreaza in retea mai mult decat consuma, acestia vor fi mai avantajati daca aleg un furnizor cu un pret mai mare al energiei active sau cel putin echivalent cu taxele de transport, certificate verzi, etc.

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 adip1962, on 27 septembrie 2022 - 15:46, said:

Initiator, foarte buna ideea!
Poti adauga te rog si urmatoarea intrebare: A reusit cineva prin "casa verde"? Adica cu 2000 lei, nu cu 20000?
2000 de lei, e wax albina, mai ales dupa inflatie. 400 de euro, ce sa faci cu investitia aia?  Un panou solar luat la pretul "google", unde se estimeaza 1 euro /W, s-ar traduce in mod ideal intr-o instalatie de 400W.  
Ce oresupune casa verde? Pune cetateanul 2000 de lei si mai vin bani de la stat/ EU ca sa compenseze pana la cat?  Mai sunt si alte costuri pe langa panou.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
Eu as "inchiria" acoperisurile care au orientare buna. As pune panouri peste tot, le-as da si proprietarilor ceva, adica le-as scadea din consum, as asigura intretinerea si reparatiile si asta e. De ce sa pui pe camp, cand ai acoperisuri frumos inclinate?
As prefera sa faca asta un privat. Nu ca e ceva in neregula cu sectorul de stat in general, doar cu ala din Romania.

 tfmercedez, on 27 septembrie 2022 - 16:35, said:

2000 de lei, e wax albina, mai ales dupa inflatie. 400 de euro, ce sa faci cu investitia aia?  Un panou solar luat la pretul "google", unde se estimeaza 1 euro /W, s-ar traduce in mod ideal intr-o instalatie de 400W.  
Ce oresupune casa verde? Pune cetateanul 2000 de lei si mai vin bani de la stat/ EU ca sa compenseze pana la cat?  Mai sunt si alte costuri pe langa panou.

Oricum nu mai e 2000 lei. La aia la care m-am inscris eu era 3000 lei de anul trecut. Si capatai 3 kW.

Vand unii, adica injecteaza in sistem, doar ca sunt foarte putini.

Aflam ca se va modifica programul, pana la sfarsitul anului. Cica nu te mai inscrii la instalatori ci direct la AFM, care o sa faca rahatul praf cand se vor trezi cu 300.000 de cereri.
Sunt vrajeli, de fapt nu au bani.

Edited by cumparator, 27 September 2022 - 16:41.


#9
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

 cumparator, on 27 septembrie 2022 - 16:39, said:

Eu as "inchiria" acoperisurile care au orientare buna. As pune panouri peste tot, le-as da si proprietarilor ceva, adica le-as scadea din consum, as asigura intretinerea si reparatiile si asta e. De ce sa pui pe camp, cand ai acoperisuri frumos inclinate?
As prefera sa faca asta un privat. Nu ca e ceva in neregula cu sectorul de stat in general, doar cu ala din Romania.



Oricum nu mai e 2000 lei. La aia la care m-am inscris eu era 3000 lei de anul trecut. Si capatai 3 kW.

Vand unii, adica injecteaza in sistem, doar ca sunt foarte putini.
Asta presupune ca iti faci un business, gestionezi reteaua si vinzi curentul pe bursa sau la pret PZU.
Nu mai ai treaba cu schema de compensare pentru prosumatori.

Casa Verde a fost si este un fiasco.

Dar panourile fotovoltaice merita pentru acoperirea consumului.

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 cumparator, on 27 septembrie 2022 - 16:37, said:

Eu as "inchiria" acoperisurile care au orientare buna. As pune panouri peste tot, le-as da si proprietarilor ceva, adica le-as scadea din consum, as asigura intretinerea si reparatiile si asta e. De ce sa pui pe camp, cand ai acoperisuri frumos inclinate?
As prefera sa faca asta un privat. Nu ca e ceva in neregula cu sectorul de stat in general, doar cu ala din Romania.
pai eu ma uitam pe geam la casele din cvartalul meu, si toate au acoperis pe care bate soarele de pomana. Daca toate ar fi acoperite cu PV, si interconectate, estimez ca tot s-ar cumula vara la amiza  macar 50-100kWp. Desigur, cablajele si toate cele ar costa o gramada de bani.

Din estimarile mele, cca 4mp de PV ar putea genera cca 1kW, poate mai putin. Sunt "hectare de tigle" pe case in cartier.

O alta curiozitate de a mea, ar fi daca exista electrocasnice care sa functioneze direct cu curent continuu:  PV livreaza curent continuu. Un inverter il transforma in curent alternativ. Daca alimentezi un AC cu inverter, banuiesc ca si ala are un motor cu curent continuu.

Daca ar exista  posibilitatea conectarii directe, pe o retea separata, poti face AC sa functioneze  cu cat este disponibil.  Daca am imaginatie bogata si vorbesc pe langa,  poate ma corecteaza cineva.

#11
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

 wfnse, on 27 septembrie 2022 - 16:31, said:

Din acest motiv, cei care vor sa devina prosumatori si care estimeaza ca livreaza in retea mai mult decat consuma, acestia vor fi mai avantajati daca aleg un furnizor cu un pret mai mare al energiei active sau cel putin echivalent cu taxele de transport, certificate verzi, etc.

Foarte interesant ce zici tu!

Cea mai ieftina e la hidro, cam 0.75lei.

Cea mai scumpa la eol energy:
Preţ de furnizare 10.18965 (lei/kWh), din care:-
Pret energie – inclusiv Tg (lei/kWh): 9.95253-
Tarif transport TL (lei/kWh): 0.02557-
Tarif serviciu sistem (lei/kWh): 0.00932-
Tarif serviciu distributie (lei/kWh): 0.20223

Deci daca ai putea sa consumi de la hidro si sa injectezi cu panourile la eol ai putea face un ban frumos si aproape cinstit.

#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pana la urma, hai sa ne raportam la titlul subiectului.
Stiti pe cineva care vinde energie produsa fotovoltaic acasa?

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 cumparator, on 27 septembrie 2022 - 16:39, said:

Aflam ca se va modifica programul, pana la sfarsitul anului. Cica nu te mai inscrii la instalatori ci direct la AFM, care o sa faca rahatul praf cand se vor trezi cu 300.000 de cereri.
Sunt vrajeli, de fapt nu au bani.
Pe aria auto citeam, un coleg care sta in Spania si-a instalat vreo 15kW daca nu si mai mult. Acolo este si mai mult soare, se justifica.
Cine isi permite o masina electrica noua si o casa de 200+ mp, poate este dispus sa mai bage 50000 de euro intr-o instalatie PV.
Ideea era, daca se vinde energia la pret liberalizat sau nu?
Nu mi se pare corect ca doar unii sa poata stabili preturile, indiferent ca este vanzare sau cumparare.
Deobicei productia din PV coincide cu cererea maxima din timpul zilei, deci pretul incasat ar trebui sa fie profitabil.

Cand a fost criza energetica din Texas din 2021, in decurs de cateva ore, tarifele au ajuns si la 9000$ /MW!

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 cumparator, on 27 septembrie 2022 - 16:39, said:

Eu as "inchiria" acoperisurile care au orientare buna. As pune panouri peste tot, le-as da si proprietarilor ceva, adica le-as scadea din consum, as asigura intretinerea si reparatiile si asta e. De ce sa pui pe camp, cand ai acoperisuri frumos inclinate?
As prefera sa faca asta un privat. Nu ca e ceva in neregula cu sectorul de stat in general, doar cu ala din Romania.
Foarte corect,,"privatii" din zona energiei au fost foarte corecti ,s-a demonstrat in toata aceasta perioada.

Edited by florinellll, 27 September 2022 - 18:49.


#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004

 tfmercedez, on 27 septembrie 2022 - 16:35, said:

2000 de lei, e wax albina, mai ales dupa inflatie. 400 de euro, ce sa faci cu investitia aia?  Un panou solar luat la pretul "google", unde se estimeaza 1 euro /W, s-ar traduce in mod ideal intr-o instalatie de 400W.  
Ce oresupune casa verde? Pune cetateanul 2000 de lei si mai vin bani de la stat/ EU ca sa compenseze pana la cat?  Mai sunt si alte costuri pe langa panou.
mai vine statul cu pana la 20.000 de lei parca. un amic a reusit sa instaleze un sistem de 5 kw parca cu investitia aia de 2000 de lei (si cu serioase dureri de cap, ce-i drept),

#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 lyanna, on 27 septembrie 2022 - 16:48, said:

Foarte interesant ce zici tu!

Cea mai ieftina e la hidro, cam 0.75lei.

Cea mai scumpa la eol energy:
Preţ de furnizare 10.18965 (lei/kWh), din care:-
Pret energie – inclusiv Tg (lei/kWh): 9.95253-
Tarif transport TL (lei/kWh): 0.02557-
Tarif serviciu sistem (lei/kWh): 0.00932-
Tarif serviciu distributie (lei/kWh): 0.20223

Deci daca ai putea sa consumi de la hidro si sa injectezi cu panourile la eol ai putea face un ban frumos si aproape cinstit.
Vrabia malai viseaza
Unii s-au mutat de la cripto la prosumatori
Acolo s-au umplut de bani

 born2lose, on 27 septembrie 2022 - 18:46, said:

mai vine statul cu pana la 20.000 de lei parca. un amic a reusit sa instaleze un sistem de 5 kw parca cu investitia aia de 2000 de lei (si cu serioase dureri de cap, ce-i drept),
Un amic  a instalat 10kw cu 2000lei si cand sa o puna in functiune ........s-a trezit,ce mai vis

#17
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
se vinde insa mai mult se compenseaza, nu prea vezi bani decat daca intri puternic pe piata cu firma si campuri intregi de panouri, astia prin casa verde iesa chit pe chit.
foarte bine dupa mine, dar cine vrea ca biznis e mai stufos.

#18
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Am pus in iunie panouri de 4KW. Oficial, s-a bagat in sistem incepand chiar cu data de 1 iulie, data la care am avut si contorul cu dublu sens instalat plus contractul renegociat cu CEZ.
Pana la ora asta, s-au bagat 1.65 MWh. Consumul lunar la casa este undeva in jurul a 150 kWh. De exemplu, de pe aplicatie, luna asta am exportat 389,39 kWh. Azi a fost o zi cam urata si doar 4.20 kWh au mers. Facturile vin pe minus de cand am bagat panourile, ce e drept la locatie nu prea sta nimeni. Partea buna e ca partea casei unde sunt montate panourile (8 bucati) are o deschidere perfecta pe culoarul SE - S - SV.
Investitia a fost de aprox 20.000 RON, fonduri proprii fara interventia statului sau nu stiu ce facilitati. 1 luna a durat cu montaj, schimbat contor si modificare contract.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate