Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Masina buget 5-5500E

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Salut, ma tot uit la ceva masina cu un 140 cai minim ,spatioasa si cu un design ne-batranesc.
In bugetul meu am ceva preferinte si sper sa nu incepeti cu Logan sau skoda Fabia ca nu ma atrag oricat de mici ar fi sansele sa nu fie "Samsarite"

Am gasit masina asta ( https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81 ) in buget dar e vanduta de parc auto si in bord are 300k Km in anunt 200k , pe autovit sunt bifate optiuni care sigur masina nu le are.

In buget mai am golf 6, skoda superb 2, Skoda Octavia 2.
Caut sa fie euro 5 neaparat si 2011+

Ce parere aveti de Renault Latitude din anunt ?

Edited by FREESH, 27 September 2022 - 14:23.


#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007

View PostFREESH, on 27 septembrie 2022 - 14:23, said:

Am gasit masina asta ( https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81 ) in buget dar e vanduta de parc auto si in bord are 300k Km in anunt 200k , pe autovit sunt bifate optiuni care sigur masina nu le are.

Ce parere aveti de Renault Latitude din anunt ?
Cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bre' nene FREESH ...
Matale tocmai de la MARDARE AUTO ti-ai gasit sa cumperi masina ?

Stai potol bre' ca aia sunt cei mai mari tzepari din Constanta

#4
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Doar asa la prima vedere, oricum stiu ca parcurile auto sunt semi-tepe mai ales ca nu au istoric real la masina.

@naijax e jale cu piata auto din cta nu gasim nimic nu vezi .

Tot ce-mi place e din cealalta parte a tarii - > https://www.olx.ro/d...0&sliderIndex=7

Edited by FREESH, 27 September 2022 - 14:56.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai reduci din pretenții sau mai crești suma.
Tu vrei euro 5, 2011 +, cu bani cu care iei cu greu un 2008 decent.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
@FREESH

Haidi' bre' ce naiba
Auto rulate de la EXPOCAR sau TIRIAC AUTO

Ce-i drept, costa ceva mai mult decat ce ai matele in portofel dar riscul de tzeapa este infinit mai mic

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bugetul tau e prea mic pentru ce zici tu acolo. S-au scumpit masinile mult. Iar parcurile auto cu samsari nu sunt o idee buna deloc. Latitude ala e scump la intretinere, iar orice diesel o sa cumperi euro 5 cu dpf activ o sa iti faca batai de cap la suma pe care o ai. Nu mai zic daca pica ceva la ele.

#8
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Eu cautam ceva in 9000 si nu ai mare lucru ce sa alegi. La 5500 gasesti sub anul 2012 ..probabil da, diesel mai gasesti ceva decent. Pe benzina foarte greu.

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 12.11.2012

View PostFREESH, on 27 septembrie 2022 - 14:23, said:

Salut, ma tot uit la ceva masina cu un 140 cai minim ,spatioasa si cu un design ne-batranesc.
In bugetul meu am ceva preferinte si sper sa nu incepeti cu Logan sau skoda Fabia ca nu ma atrag oricat de mici ar fi sansele sa nu fie "Samsarite"

Am gasit masina asta ( https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81 ) in buget dar e vanduta de parc auto si in bord are 300k Km in anunt 200k , pe autovit sunt bifate optiuni care sigur masina nu le are.

In buget mai am golf 6, skoda superb 2, Skoda Octavia 2.
Caut sa fie euro 5 neaparat si 2011+

Ce parere aveti de Renault Latitude din anunt ?

Pretentii mari, buget mic

Parerea mea e ca a lu @waterman:
"Mai reduci din pretetții sau mai cresti suma."

Si te sfatui sa cauti cu euro 6 !

#10
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Am dat eu o Octavia 2 combi 1.8 tsi 160 cp cu 5500e cu 215k reali și 2011. Consuma ulei (că asta era motorul) dar în afara de faptul că peste vreo 10-15k se întrevedea un schimb de ambreiaj, nu avea nimic mașină. Și avea de la xenon cu AFL, la trapa, Webasto, sistem Canton de 300w etc. Unii cer preturi că sa ceara, dar 5500 mi se pare fair pt așa ceva. Altfel, căuta o Astra J 1.4 140 sau un Ford focus 1.5 150.

https://www.autovit....i-ID7H172e.html

Sau o Mazda 6
https://www.autovit....0-ID7H3YCU.html


#11
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007

View Postt-balt, on 27 septembrie 2022 - 17:26, said:

Unii cer preturi că sa ceara, dar 5500 mi se pare fair pt așa ceva.

Am un prieten ce fix inainte sa explodeze preturile si-a cumparat o Kia Optima, 2016, 1.7 diesel, din Germania, cu aproximativ 8500 euro. Cand a vazut preturile practicate acuma pe piata a pus-o de vanzare. Cu 14.000...

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Eu nu pricep cum de masinilea astea aduse din Vest arata aproape toate impecabile la 300k km. Am vazut Golf4 2004 impecabil si interior si exterior(cerea 2600E pe el Posted Image  ). Oare sunt europenii mai atenti? soselele mai putin prafuite si fara pietricele?  Ca altfel nu-mi explic, decat curatare profesionala.

Am un vecin, are un symbol alb din 2014, 30.000km, fata de acest Renault Latitude zici ca-i "vechitura" asa arata si omul nu si-a batut joc de Symbol plus kilometrajul mic de tot.

Care-i explicatia?

#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postsandu222, on 27 septembrie 2022 - 18:20, said:

Eu nu pricep cum de masinilea astea aduse din Vest arata aproape toate impecabile la 300k km. Am vazut Golf4 2004 impecabil si interior si exterior(cerea 2600E pe el Posted Image  ). Oare sunt europenii mai atenti? soselele mai putin prafuite si fara pietricele?  Ca altfel nu-mi explic, decat curatare profesionala.

Am un vecin, are un symbol alb din 2014, 30.000km, fata de acest Renault Latitude zici ca-i "vechitura" asa arata si omul nu si-a batut joc de Symbol plus kilometrajul mic de tot.

Care-i explicatia?

View Postsandu222, on 27 septembrie 2022 - 18:20, said:

Eu nu pricep cum de masinilea astea aduse din Vest arata aproape toate impecabile la 300k km. Am vazut Golf4 2004 impecabil si interior si exterior(cerea 2600E pe el Posted Image  ). Oare sunt europenii mai atenti? soselele mai putin prafuite si fara pietricele?  Ca altfel nu-mi explic, decat curatare profesionala.

Am un vecin, are un symbol alb din 2014, 30.000km, fata de acest Renault Latitude zici ca-i "vechitura" asa arata si omul nu si-a batut joc de Symbol plus kilometrajul mic de tot.

Care-i explicatia?
Nu se face curatare profesionala afara.Dar lumea e mai calma,nu alearga,schimba la intervalul de schimb piesele.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022

View Postsandu222, on 27 septembrie 2022 - 18:20, said:

Eu nu pricep cum de masinilea astea aduse din Vest arata aproape toate impecabile la 300k km. Am vazut Golf4 2004 impecabil si interior si exterior(cerea 2600E pe el Posted Image  ). Oare sunt europenii mai atenti? soselele mai putin prafuite si fara pietricele?  Ca altfel nu-mi explic, decat curatare profesionala.

Am un vecin, are un symbol alb din 2014, 30.000km, fata de acest Renault Latitude zici ca-i "vechitura" asa arata si omul nu si-a batut joc de Symbol plus kilometrajul mic de tot.

Care-i explicatia?
La noi soselele sunt pline de nisip, praf. Daca mergi extraurban se sablează complet botul in cativa ani, iar daca mergi doar in oras rupi jentile/pragurile de la borduri/gropane. La toate astea se adauga si vopseaua/lacul prost, plus anii cat a stat afară sub soare, nemișcată cu lunile, etc, etc.

Na, acum nici samsarii nemti nu-s fraieri, inainte sa le puna "pe net", le dau si ei un polish plus o curățare înăuntru.

#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Samsarii sunt estici sau turci.Si oriunde in lume exista praf si pietricele,etc,doar ca lumea raporteaza viteza la conditiile de drum.

#16
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Din ce vad pe olx cam pe acolo se invart Latitude 5k-8k.
Ford mondeo 2012 e in buget iar mazda6 imi place la ext dar plansa de bord deloc.

Chiar si laguna 3 e in buget

Edited by FREESH, 27 September 2022 - 20:34.


#17
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Mondeo 2014 7700 € daca te intereseaza

#18
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022

View PostMelteanu, on 27 septembrie 2022 - 19:35, said:

Samsarii sunt estici sau turci.Si oriunde in lume exista praf si pietricele,etc,doar ca lumea raporteaza viteza la conditiile de drum.
Nu, nu sunt cam oriunde. Masinile nu ies de pe camp/șantier cu noroi, strazile se mai spala, etc... Plus ca oricum ai da-o viteza medie de deplasare este cam dublă la ei față de noi, deci in mod logic fenomenul de sablare ar trebui sa fie mai accentuat acolo, doar ca nu e.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate