Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cat de mult conteaza ergonomia și greutatea unui telefon?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Companiile chineze în special au ajuns să se focuseze pe greutatea dispozitivelor, marketandu-si telefoanele punând greutatea lor de maxim 170-180g ca un lucru bun, menit să pună mai putina presiune asupra mâinii tale.

In paralel, multi revieweri s-au plâns de greutatea telefoanelor pliabile de exemplu, unele apropiindu-se de 300g, sau a lui iPhone 14 Pro Max care ajunge la 240g.

Tot aici este vorba și de ergonomie: laudele aduse lui Asus ZenFone 9 și Xperia 5 IV par sa dea sentimentul că mai sunt persoane care caută telefoane compacte, dar eșecul iPhone-urilor SE și 12/13 mini din ultimii ani, ca și plângerile legate de Pixel 6a, par sa tina acest concept in deriva.

Pentru voi cat de mult contează aceste lucruri?

Edited by TrafalgarLaw, 27 September 2022 - 09:54.


#2
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,109
  • Înscris: 24.07.2022
foarte mult! nu vreau sa il butonez doar cu 2 maini, nu vreau sa ma impunga in picior..

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Telefon mai usor = baterie mai putina...

Nu am nici o problema ca telefonul sa aiba 300g.... degeaba imi dai un telefon de 150g la care bateria tine o jumatate de zi.

#4
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Desi am mainile mari si nu mi-ar fi greu sa folosesc un Pro Max, am preferat mereu telefoanele de dimensiuni mici.
Mi se pare mult mai comod sa tin in buzunar un telefon de 150-155 mm decat o paleta de ping-pong.

Pentru mine ergonomia unui telefon a contat atat de mult incat am trecut in livada cu mere stricate...
Din pacate, trendul producatorilor de telefoane cu Android e sa lanseze flagship-uri de dimensiuni mari... in acest moment, pentru nevoile mele(sa fie mici si sa aiba stabilizare optica a imaginii), telefoane mici si bune ar fi doar astea: https://www.gsmarena...eraOIS=selected , din care ignorati iPhone-urile pentru ca am unul si nu as mai cumpara vreodata iPhone.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Depinde de persoana. Eu am Note 8. Mare cat China si greu, dar am si mana mare. Insa mai important e ca merge ca in prima zi, in comparatie cu HTC-urile anterioare care dupa 2-3 ani incepeau sa mearga incet. Inda bateria tina maxim o zi.
Soacra a primit telefon mare si se plange de el. Dar nah, daca l-a primit, se descurca.
Nevasta vrea telefon mic ... dar astea nu prea mai exista.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
având în vedere că fimeili sunt cele care le schimbă precum dresurili, atunci s-au „focusat” (vorbind corect jurnalistic :P ) pe greutăți mici!

iar dacă au „mici”, atunci iau 4 și o bere!

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Nu conteaza. Brandu' e totul (adica marca, nu muschiul).

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Greutatea nu e foarte relevanta pentru mine, nici inaltimea prea mult, ci latimea telefonului, ca sa il pot folosi cu succes cu o singura mana e bine sa fie cat mai aproape de 70 mm, nu 75+ mm. Actualul are 72 mm latime, nu am husa la el care sa-l mai ingroase, asa ca e destul de usor de folosit cu o mana.

Si da, ma intereseaza cum sta in mana, e un capitol important, nu ma atrag telefoanele cat paletele de ping pong.

Edited by utopium, 27 September 2022 - 10:57.


#9
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 08.04.2008
Pentru mine conteaza foarte mult ergonomia telefonului, mult mai mult decat dimensiunea ecranului, durata de viata a bateriei, camera, etc.
Mereu am avut telefoane compacte dar fugitiv am avut si iPhone 11 Pro Max cu care am rezistat cam 2 luni pana l-am inlocuit cu un iPhone 12 Mini iar acum am iPhone 13 Mini. Habar nu am ce optiuni voi mai avea in ecosistemul Apple dupa ce isi depaseste durata de viata telefonul actual.

Revenind la subiectul ergonomie, conteaza mult ce tip de persoana esti si cum folosesti telefonul. Fiind o persoana activa, am nevoie sa-mi incapa in buzunarul spate la un tricou de ciclism, sa-l am la indemana in rucsacul de alergare, sa-mi incapa intr-o borseta mica atunci cand alerg pe asfalt, sa pot sa-l deblochez cu o mana si sa fac poze imediat ce am nevoie, sa nu se simta ca o caramida in blugi, etc. Cat am avut 11 Pro Max am simtit limitari mai mult sau mai putin mari la fiecare categorie din cauza dimensiunilor si mai ales a greutatii.

O alta persoana care poate foloseste telefonul, sa consume mult continut video, il pune pe birou, pe consola masinii, pe canapea, pe noptiera nu vede un disconfort in a folosi un telefon mare si greu.

Ciudat e ca greutatea pare sa aiba un impact mai mare asupra ergonomiei decat dimensiunea. Un iPhone 13 Max mi s-a parut mult mai inconfortabil (cred ca e telefonul cel mai greu de folosit de pe piata), decat un Galaxy S22 Ultra care e putin mai usor si cred ca putin mai ingust.

#10
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014
Eu am acum 11T și 11 Lite 5G. Sunt la fel de late, T-ul e puțin mai lung și mai gros.
11T e mai greu decât 11Lite 5G cu 50 grame. Nu am crezut că le voi simți, dar mi se pare muuuult mai greu 11t-ul. Chiar dacă e mai rapid decât lite-ul, prefer să folosesc pe acesta, tocmai datorită greutății mai mici.

Edited by r3my_cc, 27 September 2022 - 13:27.


#11
thedude00009

thedude00009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 24.07.2022
200g e limita maxima la care as merge la următorul telefon . Actualul are 220g și deși nu pare diferență mare , îl simți la utilizare îndelungată .De asta nu îmi iau mi 11 ultra ,prea greu .

Edited by thedude00009, 03 October 2022 - 06:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate