Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Sugestie salariu arhitect

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Salutare,am nevoie de cineva din domeniul(arhitectura) sa ma ajute cu o pareere cam ce suma de bani ar fi normala raportata la exp unei persoane cu 3 ani cu drept de semnatura care momentan lucreaza la o firma privata de 4ani.
Pers respectiva are proiecte mari la activ,marea majoritate sunt blocuri pe malul marii unde lucreaza cu deadline scurt si stres emorm din cauza "sefilor".

Se gandeste serios sa si dea demisia si sa plece pe cont propriu dar fiind foarte greu la inceput din cauza ca nu are clienti ,venit sigur inca este in impas.

Cam la ce salariu ati categoriza un om asa cum am descris mai sus daca ar continua sa lucreze ca angajat.

Experienta (autocad/arhicad/sketchup/3dsmax) chiar si design interior.

Orice idee constructiva este binevenita chiar si sfat de viitor.

Edited by FREESH, 26 September 2022 - 17:54.


#2
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 01.12.2017
Sa se "rupa" acum, cat e tanar!
Daca e capabil, vor veni si clientii!
Orice inceput e greu!

Nu sunt arhitect, nu stiu sa te sfatuiesc cu salariul, dar si meseria mea e asemanatoare, de asta pot sa-ti spun ca inceputul e greu dar daca esti bun, clientii vor veni! Sa nu ai vreo indoiala in privinta asta!

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Problema se pune: poti respecta termenii unul contract de unul singur ?
Cat poti sa ceri: fa-ti un calcul standard de X lei/ora. Adaugi pretul liceentelor de soft, curent, chirie etc plus un profit, de acolo iti dai seama cat ai putea sa ceri.
Daca ai drept de semnatura te poti axa pe cei care doar au nevoie de morificari la proiecte, nu proiecte intregi.
In site cu ceva portofoliu te-ar ajuta la reclama.
In rest nu stiu ce sa iti zic...succes.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Nu sunt chiar in domeniu, dar blocuri la malu' marii nu e experienta, e copie la indigou!
Fi-miu a trecut in anul 6 la arhitectura si "colaboreaza" de peste 9 luni cu o firma de arhitectura mare din Bucuresti, dar nu i s-a cerut niciodata "blocuri".
De la biserici/manastiri la magazine super/hipermarket, depozite industriale, complexe rezidentiale la cererea benficiarului final. Inclusiv cu piscina si heliport.
Nu l-am intrebat niciodata cu cat e platit, dar de cand s-a "angajat" nu mi-a mai cerut nici macar bani de benzina sau prezervativePosted Image

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
pai ‘salariu’ nu prea se pupa cu ‘pe cont propriu’. in primul rand trebuie sa se hotarasca ce vrea sa faca mai departe.

#6
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Mersi de sfaturi,blocurile sunt proiectate la un nivel maricel nu sunt din alea de le vezi portocaliu sau gri cu alb ,sunt pentru dezvoltatori cu bani.
Singura problema e ca daca si da demisia nu mai are un venit sigur, de aici si nesiguranta intee urmatorul pas.

Daca si ar da demisia maine , de unde clienti, eu am zis cu anunt pe olxa jnceput + putina reclama si pe urma in functie de client daca avans + restu de bani.

Mersi de sfaturi,blocurile sunt proiectate la un nivel maricel nu sunt din alea de le vezi portocalii sau gri cu alb ,sunt pentru dezvoltatori cu bani.

Singura problema e ca daca si da demisia nu mai are un venit sigur, de aici si nesiguranta pt urmatorul pas,dar da pe cont propriu in doemniul asta e un "must"

Edited by FREESH, 26 September 2022 - 18:37.


#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Exista si firme serioase care angajeaza arhitecti, nu trebuie sa-si deschida el firma noua.

#8
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 09.08.2006
Ca freelancer eu as merge pe minim 250 Eu/zi. La inceput. Indiferent de domeniu.

#9
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 FREESH, on 26 septembrie 2022 - 17:49, said:

Salutare,am nevoie de cineva din domeniul(arhitectura) sa ma ajute cu o pareere ........................

Nu lucrez în domeniu însă din punctul meu de vedere, la modul general sunt mai multe probleme referitor la ceea ce spui tu.

O primă problemă vizează salarizarea - salariul reprezintă o parte esențială a muncii, este răsplata pentru munca ta.
Dacă după 4 ani nu știi cât primesc persoanele care fac munci similare ai o mare problemă - astfel de răspunsuri nu ai cum să le afli pe forum - câți arhitecți care proiectează blocuri și au 4 ani vechime crezi că citesc aici ?
Deci, pe lângă muncă ar fi trebuit să constituie o prioritate să afli care este valoarea muncii tale și implicit care este valoarea ta - adică să știi cât sunt plătiți oamenii care au munci similare cu a ta - astfel ai ști ce salarii sunt normale în domeniul tău.

Referitor la experiență - opinia mea este că faptul că ai proiectat blocuri este un avantaj doar dacă pleci la o altă firmă de arhitectură care proiectează blocuri - dacă pleci pe cont propriu este un dezavantaj, deoarece este extrem de puțin probabil să ai clienți mari care vor blocuri, cel puțin la început vei avea clienți mici vor dori case, sedii de firme sau alte clădiri mici - deci experiența în proiectat blocuri este nerelevantă și așa trebuie să privești lucrurile.
Dacă vei privi la genul că tu ai proiectat blocuri și ești meseriaș înseamnă că abordezi greșit situația.  

Referitor la salariul pe care ți l-aș spune eu sau altcineva este absolut nerelevant - ce contează care este piața muncii în orașul tău și în domeniul tău.
Adică dacă tu ești singurul arhitect bun din orașul tău poți cere mai mult, iar dacă mai sunt 100 sau 1.000 care pot face ce faci tu fie ești printre cei mai buni fie te apuci de făcut altceva unde concurența este mai mică.

Referitor la plecarea pe cont propriu problema este să analizezi lucrurile la maximul negativ - adică să calculezi ca și cum după ce pleci de la firmă și ești pe cont propriu 6 -12 luni nu o să ai niciun client.
Dacă ai o rezervă de bani să te poți descurca în această perioadă ai putea încerca - iar dacă nu ai este cam nasol, vei fi pur și simplu la voia întâmplării - adică dacă vei avea clienți în 1 - 2 luni va fi bine , iar dacă nu te vei întoarce la actuala firmă sau la alta similară în condiții mai rele decât acum  - deoarece atunci șefii tăi vor ști că ești disperat și accepți orice.

Edited by spider8, 26 September 2022 - 19:27.


#10
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,187
  • Înscris: 12.09.2013

 yo9hrb, on 26 septembrie 2022 - 19:22, said:

Ca freelancer eu as merge pe minim 250 Eu/zi. La inceput. Indiferent de domeniu.
Dupa 3-4 ani de experienta sa ceri 250e/zi....pare cam mult!Ia tu singur banii aia daca poti....

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Plata nu e pe proiect?
Mi se pare ciudat să fie pe oră/ zi/ lună

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am plătit, pentru proiectul casei, în 2015, 6 euro pe metru pătrat.  
Recent, pentru un PUZ simplu, doar parcelare,  se cere 1 euro pe metru pătrat. Cu construcții (blocuri), avize și alte chestii pe care, din păcate, nu le știu, sper asta sa nu te încurce, 8,5 euro pe metru pătrat.

 yo9hrb, on 26 septembrie 2022 - 19:22, said:

Ca freelancer eu as merge pe minim 250 Eu/zi. La inceput. Indiferent de domeniu.
Vise, taica, vise. Asa, de început.

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Ca arhitect independent, nu conteaza cata meserie stii, ci cate relatii ai. Daca nu esti "de casa" in cateva primarii, iti pot fi tergiversate aprobarile proiectelor. Beneficiarul nu are de ales, reziliaza cu tine si semneaza cu arhitectul "agreat". Sau intreaba de la inceput la primarie sa-i recomande un arhitect "sa mearga repede " toata treaba.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,333
  • Înscris: 28.10.2018
2-3000 de euro pe luna. Ca nu e toata lumea stapan de firma sa ia bani la metru patrat. La patron muncesti pe salariu. Desi pare greu de crezut, chiar si arhitectii muncesc la patron.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
trebuie cautat al doilea job.astfel miroase si alte locuri

#16
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 06.08.2015

 yo9hrb, on 26 septembrie 2022 - 19:22, said:

Ca freelancer eu as merge pe minim 250 Eu/zi. La inceput. Indiferent de domeniu.
al drq de Bill Gates

#17
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010

 FREESH, on 26 septembrie 2022 - 17:49, said:

Salutare,am nevoie de cineva din domeniul(arhitectura) sa ma ajute cu o pareere cam ce suma de bani ar fi normala raportata la exp unei persoane cu 3 ani cu drept de semnatura care momentan lucreaza la o firma privata de 4ani.
Pers respectiva are proiecte mari la activ,marea majoritate sunt blocuri pe malul marii unde lucreaza cu deadline scurt si stres emorm din cauza "sefilor".

Se gandeste serios sa si dea demisia si sa plece pe cont propriu dar fiind foarte greu la inceput din cauza ca nu are clienti ,venit sigur inca este in impas.

Cam la ce salariu ati categoriza un om asa cum am descris mai sus daca ar continua sa lucreze ca angajat.

Experienta (autocad/arhicad/sketchup/3dsmax) chiar si design interior.

Orice idee constructiva este binevenita chiar si sfat de viitor.

Imi place cum majoritatea "n-au deviat" de la problema expusa de tine. Posted Image
Sunt multe de luat in calcul, ex: forma de angajament ( arhitectii pot fi platiti per ora/ proiect/ salariat (cea mai ieftina dpdv angajator)). Insa pana ajungi la per ora ( cea mai bine platita) ai ceva de practicat, de obicei aia sunt expertii in domeniu, profesorii de la Mincu. Per proiect, tot tre' sa fii bun, insa acolo te ajuta portofoliul ( fiind un domeniu oarecum artistic), toti il fac si e o varianta ilustrativa si practica a CV-ului. Daca se gandeste sa plece, s-o faca, dar inainte ar putea trimite acel portofoliu unor companii cu care ar vrea sa colaboreze, in funtie de marimea companiei ( adica si de marimea proiectelor) vede ce bani sau ce forma de angajament poate sa ceara. Ca idee, ca angajat la o firma privata cu proiecte mari la piept ar trebui sa aiba

 abac, on 26 septembrie 2022 - 20:40, said:

2-3000 de euro pe luna.
deja. Daca vrei mai mult de atat as vrea mai multe detalii, exemple proiecte, etc. Bafta

Edited by hulk90, 26 September 2022 - 22:24.


#18
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,181
  • Înscris: 08.01.2021

 Karhu, on 26 septembrie 2022 - 19:32, said:

Plata nu e pe proiect?
Mi se pare ciudat să fie pe oră/ zi/ lună

Pe la mine se merge fie pe ora, fie pe procentaj din valoarea șantierului. Eu am angajat la ora însă limitat la un procent din valoarea șantierului.

Însă arhitectul aici nu face doar proiectul ci și urmărirea și recepția diferitelor etape (in numele meu nu al autorităților), aka combina de fapt funcția de arhitect cu aia de diriginte de șantier.  Mie nu-mi pare rău pentru banii dați, e de munca și e bine s-o facă cineva care se pricepe, pe unul ca mine m-ar putea "face" ușor meseriasii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate