Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Noul Chromecast cu Google TV (HD)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
A aparut de cateva zile o noua versiune Chromecast with Google TV dar aparatul asta nou nu vine cu alte imbunatatiri ci mai degraba vine ca un downgrade pentru ca memoria interna a fost otancita de la 2 GB la 1.5 si suportul pentru 4K nu mai exista ramanand disponibil doar suportul HD.

Partea buna e ca pretul va fi mai mic decat predecesorul sau 4K, sa vedem daca si la noi in tara va fi la fel de scazut.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OHgqwmH_jFc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by zyppster, 26 September 2022 - 16:35.


#2
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Fenomenul shrinkflation ataca si piata electronicelor.

#3
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
Daca merge la fel de bine ca precedentul, mai bine nu Posted Image

#4
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009

View Posttwism007, on 26 septembrie 2022 - 18:03, said:

Daca merge la fel de bine ca precedentul, mai bine nu Posted Image
Ai avut varianta 4k? Daca nu ai avut-o iti spun eu ca e un best buy, functioneaza impecabil.

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Si Amazon si Xiaomi au stick-uri low-cost doar HD, asa ca a scos si Google un device low-cost sa-i concureze ...

#6
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Downgrade, o prostie.
Culmea e ca ultimu model de Xiaomi e 4k, pe cand Google....

Pe cand o varianta imbunatatita 4k ?....

#7
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

 zyppster, on 26 septembrie 2022 - 16:33, said:

... vine ca un downgrade pentru ca memoria interna a fost otancita de la 2 GB la 1.5 ..

@offtopic : a trebuit sa caut in dictionar cuvantul....niciodata nu e prea tarziu sa invat ceva nou!

noul CCGTV nu e downgrade la vechiul produs , ci se adreseaza unei categorii de clienti diferiti : foarte multi potentiali clienti cu televizoare non 4k , asa-zise smart ( un soft initial instalat de producator si dat uitarii, fara update-uri ) au nevoie de un media player decent la pretul potrivit.
Asa cum Telekom a folosit chromecastul vechi , fara telecomanda, sa faca un soft propriu, tot asa sunt multe alte companii mai mari, care vor sa puna o platforma media 'smart' , whitelabel, pt milioanele lor de clienti.
Cine vrea 4K si media playere performante  cumpara Nvidia Shield ( nu firestick-uri si alte improvizatii )  - dar am sesizat ca pretul nu in zona de comfort ( ca asa e la noi - o tara ca afara cu preturi de ro )

CCGTV cu 4K e inca €70 euro pe google store in europa ; cel nou ( 1080p) e €40 ( un deal bun daca telecomenzile sunt compatibile intre ele, caci e €20 doar telecomanda )

Edited by marmota_vasi, 27 September 2022 - 05:59.


#8
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007

 narciso, on 26 septembrie 2022 - 19:09, said:

Ai avut varianta 4k? Daca nu ai avut-o iti spun eu ca e un best buy, functioneaza impecabil.
Da, am varianta 4k.
Pe langa faptul ca merge doar 4k 30fps, apar o groaza de erori la aplicatii (this device is not optimised for netflix), se deconecteaza de la wifi aproape zilnic (problema comuna), deja ai instalat cateva si nu mai ai spatiu, etc. Jenant la 500 lei

#9
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009

 twism007, on 27 septembrie 2022 - 09:13, said:

Da, am varianta 4k.
Pe langa faptul ca merge doar 4k 30fps, apar o groaza de erori la aplicatii (this device is not optimised for netflix), se deconecteaza de la wifi aproape zilnic (problema comuna), deja ai instalat cateva si nu mai ai spatiu, etc. Jenant la 500 lei
Problema cu spatiul se poate rezolva, celelalte probleme pe care le-ai expus aici , eu nu le-am intampinat.O zi frumoasa!

#10
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003
La mine e folosit de un an juma' cel putin 3 ore zilnic pe KODI si nu zice nici pis.
De la ultimul update de firmware vad ca am doi giga liberi in loc de citeva sute de mega cit aveam inainte deci me happy.

#11
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Suntem in "era" 4k. Cel putin marea majoritate a tv-urilor de pe piata sunt 4k, rar se mai gasesc full hd si sunt ca entry level pe la unii producatori, in special chinezi si turci....

E un downgrade, atat timp cat nu au scos de nou si unul 4k. Daca le scoteau pe amandoua era altceva.

Concurenta are, mai ales 4k.

#12
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
sa speram ca poate vor lansa o jucarie mai imbunatatita pe viitor. cu suport 4K.

#13
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Sunt cord-cutter si vreau sa-mi updatez Full HD ul de 10 ani
Pt acest telly Chromecast with Google TV  HD il face ca nou
Cel mai mic pret pt Romania, acum este 235 lei [47E]-vezi poza
Ma gandesc la Voyo, Digi online, Youtube si HBOMax

Attached Files



#14
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,692
  • Înscris: 28.02.2010

 MMike, on 27 septembrie 2022 - 11:00, said:

Suntem in "era" 4k. Cel putin marea majoritate a tv-urilor de pe piata sunt 4k, rar se mai gasesc full hd si sunt ca entry level pe la unii producatori, in special chinezi si turci....

E un downgrade, atat timp cat nu au scos de nou si unul 4k. Daca le scoteau pe amandoua era altceva.

Concurenta are, mai ales 4k.
E bun daca am un tv smart Lg din 2015 full hd si vreau sa îl fac si mai smart.

#15
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006

 val18, on 02 octombrie 2022 - 20:22, said:

Ma gandesc la Voyo, Digi online, Youtube si HBOMax

Digi online merge daca esti in reteaua Digi si ai wifi de la ei.
Altfel, faci cast to device.

#16
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

View Postzyppster, on 27 septembrie 2022 - 21:01, said:

sa speram ca poate vor lansa o jucarie mai imbunatatita pe viitor. cu suport 4K.
Se pare ca s-a rezolvat :)
https://www.google.c...-12-update/amp/


#17
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
L-am luat de la Amazon si mi-am reactivat un televizor FHD[1080p / 60Hz] de 11 ani. Aplicatii folosite:
-digi online, voyo, hbomax, kodi [crackle si pvr-simple [linerar-tv free and legit] cu play list-uri din git-hub, spotify, radio tune-in, rakuten tv
-voice recognition pentru youtube si web in general, stie si cateva cuvinte in romana
Nu mai este nevoie de vechea telecomanda pt ca nu mai folosesc cablu tv

Edited by val18, 24 October 2022 - 16:59.


#18
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Am "facut" smart un tv LG non-smart fullhd din 2015.
Folosesc SmartTubeNext in loc de Youtube.
Am si un cont de copil. Cum fac sa poata folosi si el SmartTubeNext ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate