Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

polish far

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Se mai poate polisha acest far sa scot acele zgarieturi sau nu mai am ce-i face si-l las asa?Daca se mai poate, imi puteti recomanda  ceva?
multumesc

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   348.89K   130 downloads
  • Attached File  2.jpg   331.45K   134 downloads
  • Attached File  3.jpg   344.02K   123 downloads


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cauți unu bun la dezmembrări, chiar dacă și acela trebuie polishat.
Ăsta e spart.

Sau măcar cauți sticla de la far, dacă restul e întreg.

Edited by waterman, 26 September 2022 - 13:35.


#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 15.08.2005
am facut eu asta la niste faruri mai vechi, nu merita: la inceput arata bine, dar in max 1 an sunt la loc matuite ca prima oara
mai bine cumperi altul nou sau daca masina e prea veche si nu se mai gasesc noi, cauti pe la dezmembrari un far in stare mai buna

si acum am vazut: farul tau e spart, nu matuit. asa ca altul nou sau altul de la dezmembrari

Edited by rexx, 26 September 2022 - 13:40.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sparturile din "sticla" si clemele rupte tot la polish le scoti?

nu ai ce face cu un far spart, acela se schimba cu totul

cam ca asta, e ca noua bo$$, iese la polish

[ https://www.bimmerfest.com/attachments/50758f05-5cb7-4ab3-93fa-6ba2335711f6-jpeg.1049740/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Iar strict despre polish, dacă e făcut bine și apoi aplici folie specială de protecție bună ține.
La mine sunt făcute acum 2 ani și ceva și apoi folie de la un atelier dedicat pe așa ceva.
Sunt ca noi.

Attached File  DSC_0580.JPG   335.25K   87 downloads

Asta e poza de atunci. Tot așa arată și acum. Trust me

Edited by waterman, 26 September 2022 - 13:56.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
E spart. Va intra apa acolo și va face veșnic condens. Se va sparge și becul poate.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
La mine a tinut polisharea 2 ani, la faruri care acu'-acu' fac 18 ani!
Fara folie.
M-a pus inginerul de la ITP sa le lustruiesc, sa dea bine la poza de la ITP.
Acu' am luat io un kit cu folii cu tot, 40 lei pe la Kauf, sa le lustruiesc singur.
La dezmembrari, faruri BUNE am gasit numai cu lupa, si elemele ie simple!
Daca mai tin 2 ani, cred ca or sa moara o data cu masina!

#8
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 waterman, on 26 septembrie 2022 - 13:34, said:

Sau măcar cauți sticla de la far, dacă restul e întreg.
farul este perfect functional,este doar un pic atins,iar gaura din sticla are doar 1 cm atat,dar se vede mare in poze.O sa vad acolo cum  izolez sa nu faca condens.Ma interesa daca pot scoate acele zgarieturi de mai sus prin polishare.Nu am de ce sa schimb un far intreg pt o mica spartura la sticla,pt ca si daca as vrea asta, in dezmembrari si pe olx se gasesc doar faruri de Anglia ECE RL.Farurile pe care le am eu sint de Europa ECE LL.

Iar un far nou nout ECE LL de Europa costa  de strigi hotii,de aia sint calculat si fac tot posibilul sa-l restaurez cum oi putea.Banii nu-i culeg din pomi.

Edited by EL-Presidente, 26 September 2022 - 17:05.


#9
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
Am vazut ca radeti toti de mine,asta este,atat pot,atat imi permit,asta e viata !

#10
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
In cazul asta il faci singuri desi nu iesi mult mai ieftin decat la "baieti".

#11
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
Il poti face si singur cu smirghel de 2000, 3000 si 5000, frecat bine cu apa, chiar ieri mi le-am facut si eu pe ale mele, cu un kit luat din Dedeman, au iesit peste asteptarile mele! Se observa diferenta si pe drum, lumineaza mai bine acum, le-am testat dimineata! https://www.dedeman....n-kit/p/1039544

#12
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022

 xymzar, on 26 septembrie 2022 - 18:28, said:

In cazul asta il faci singuri desi nu iesi mult mai ieftin decat la "baieti".
sticla la far am gasit-o la 400 lei noua,ma rog.Dar nu stiu cat mai ma costa si montatul banuiesc ca si ala e pe putin tot 3-400 lei.700 lei pt schimbat o sticla la un far mi se pare cam mult doar pt 1cm de gaura.iar unii montatori s-ar putea sa faca gura daca ma duc separat cu sticla cumparata.Ca pot fi si oameni de acest gen.
pana oi schimba sticla o sa incerc diferite metode de restaurare cumva.Nu sint pretentios,ma multumesc si cu mai prost...nu m-am nascut in puf

#13
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Bravo ție că vrei să rezolvi o problemă cu bani puțini, chiar dacă nu este ca nou. Cum ți-a recomandat bine florynsv, folosește șmirghel chiar de la 1200 dacă ai zgârieturi mari, obligatoriu cu apă în permanență (eu folosesc un recipient de stropit de 2litri presurizat) și aplici cu mișcări circulare (fără mașină), doar cu mâna. La final, după șmirghelul cel mai subțire (5000), eu folosesc un simplu polish. Gaura o poți astupa cu super glue, cel care este format din două componente, un recipient din plastic și un spray. Pui puțin, începi din partea inferioară, apoi pulverizezi puțin spray, și tot așa. La final șmirghel mare apoi din ce in ce mai mic.
Important este să începi cu acoperirea găurii apoi lustruiești farul.

#14
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
https://www.aliexpre...ail&platform=AE

o sa iau de la chinezi chiar daca dureaza 2 luni transportul.Nu vreau sa umflu buzunarul unora de pe aici  din Romania.Intre timp o sa ma chinui cum pot cu acea spartura.
Multumesc la toti

Edited by EL-Presidente, 26 September 2022 - 20:58.


#15
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
A vrut fratele meu sa-mi cumpere faruri noi de lci si l-am refuzat hahahaha.Va vine sa credeti ce frate de aur am?L-am refuzat ca nu am vrut sa profit de bunatatea lui.In orice caz farurile noi am inteles ca oricum nu erau hella,ci facute uneva in Thailanda,nici macar nu stiu cum arata si costau ambele undeva la 2000 si ceva de lei.
Le-am refuzat 🙂
.oare sint prost ca am refuzat ajutorul lui,sau am fost corect?Voi cum ati fi procedat in locul meu?
In schimb mi-a facut cadou becurile pe LED pt far.Sper sa fie bune.Si arata cam asa

Attached Files



#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

 dorin_2k, on 26 septembrie 2022 - 14:55, said:

E spart. Va intra apa acolo și va face veșnic condens. Se va sparge și becul poate.


Exact cum zice colegul. Tu vrei sa polishezi un far spart prin care va intra apa sau ninsoarea care se topeste de la caldura lui . Ce rezolvi ?

Fa rost de unul nou. Nu e cu led sau laser, deci nu te costa cine stie ce.

#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 EL-Presidente, on 27 septembrie 2022 - 10:29, said:

In schimb mi-a facut cadou becurile pe LED pt far.Sper sa fie bune.Si arata cam asa
Dacă vrei să fii corect și să faci un bine tuturor din jurul tău de pe stradă, NU monta toate porcăriile de LEDuri în faruri gândite pentru halogen.

Indiferent de sursa de lumină (LED sau halogen), un far focalizat corect acoperă fix aceeași suprafață în fața mașinii. Că asta înseamnă să fie focalizat corect.

Dacă becul se laudă (mai grav, dacă și reușește) să bată "mai lung" și "mai lat", înseamnă doar că aruncă lumină aiurea dincolo de limitele focalizării farului. Adică fix în ochii tuturor celor din jurul tău.

#18
EL-Presidente

EL-Presidente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 03.09.2022
sincer iti spun ca nici macar nu stiu daca vor fi bune pt tipul de far pe care-l am.Nu sint pretentios pt LED neaparat,ma multumesc si cu lumina de halogen H7,ca nu e cine stie ce far pe laser sau matrix
Voi afla joi acum cel tarziu vineri.O sa schimb si sticla am vorbit deja la un atelier de reparatii.
Sa stii ca spre deosebire de 80-90% dintre romani,eu chiar sint corect si nu ma laud.Si asta o pot spune chiar ss-urile din topic unde se vede clar ca farurile pe care le voi monta sint strict de Europa ECE LL.Daca eram un nesimtit puneam cum pun toti din dezmembrari de Anglia ECE RL.Eu am asteptat 2 ani sa gasesc aceste faruri de Europa

Attached Files


Edited by EL-Presidente, 28 September 2022 - 10:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate