Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Inchiriere apartament nemobilat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu ma MAI ocup cu imobiliare.Dar am o obligatie la o ruda de o varsta inaintata,sa ajut la inchirierea unui apartament cu 2 camere nemobilat in capitala.A gasit chirias,iar ambele parti vor sa aiba un contract intre ei,pina la sfarsitul anului in curs.Proprietarul intentioneaza sa faca de la 1 jan un contract mai solid,cu declarare ANAF si tot ce implica,dar momentan vor sa faca doar ceva intre parti,sa stea linistiti ambii.Ce contract e de facut intre parti,de mina?

#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Contractul tip de inchiriere nu are nici o treaba cu ANAF, acolo declari venitul daca vrei, contractul prevede termeni si conditii, eventual il poti inregistra la notariat daca vrei sa ai conditii executorii, adica sa rezolvi orice conflict fara implicare instanta.
Contractul de mana este valabil in instanta.
ANAF nu are nici o treaba cu prevederile contractuale si nici o atributie de mediere, rezolvare conflicte.
Daca nu vrei sa declari fiscal poti face contract de comodat care este identic cu cel de inchiriere dar nu implica plata chirie, obligatiile "chiriasului", termenii si conditiile,  raman aceleasi doar ca oficial nu plateste chirie.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

View PostFC72, on 25 septembrie 2022 - 08:02, said:

Contractul tip de inchiriere nu are nici o treaba cu ANAF …
De la 1 ianuarie va avea fiindca orice contract incheiat incepand cu acea data va trebui depus la ANAF. A mai fost, mai demult, aceasta cerinta.

#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am inteles ca obligativitatea înregistrării contractului la ANAF reintra in vigoare de la 1 ian 2023.De aceea am sfătuit proprietarul sa facă un contract cu chiriașul,valabil pina la 31 dec.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu pe cand inchiriam, declaram la ANAF contractul. O faceam nu pentru ca sunt un cetatean model dar imi doream sa pot dormi linistit.
Imi mai amintesc (am inchiriat intre 2010-2019) o precizare care iar ma linistea sufleteste: contractul declarat la ANAF devine titlu executoriu.
Nu am avut nevoie de asta dar cred ca daca as mai inchiria, tot asa as proceda.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,936
  • Înscris: 24.04.2013

View PostMelteanu, on 25 septembrie 2022 - 10:08, said:

… am sfătuit proprietarul sa facă un contract cu chiriașul,valabil pina la 31 dec.
Treaba aceasta are si un revers: nu cumva in preajma anului nou chiriasul, fiind cu mobila abia instalata/cumparata (cu cheltuiala de rigoare), sa se trezeasca cu o ‘negociere’ de chirie mult mai mare. Pe langa ca ar fi nevoit ca in mijloc de iarna sa gaseasca altceva, ar mai cheltui iar cu mutatul mobilei. Daca vrei sa fie contractul depus la ANAF, aceasta nu se poate face si acum? (doar ca nu e obligatoriu)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate