Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Renault Zoe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#37
oxbridge

oxbridge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.10.2011
"Zoe nu va avea o nouă generație. La finalul generației actuale, modelul ZOE va fi înlocuit de modelele Renault 5 și Renault 4", a declarat Fabrice Cambolive, Directorul de Operațiuni al mărcii Renault (COO), la Salonul Auto de la Paris, în cadrul unei mese rotunde cu jurnaliști din România.

"La începuturi, prin 2012, nu știam care va fi valoarea pe piață a mașinilor electrice, cum se vor degrada bateriile în timp și nu voiam ca această povară să cadă pe clienți. Dar realitatea este că literalmente nu există mașini electrice Renault pe piața second hand, se vând imediat, chiar dacă au 5-10 ani vechime. Iar starea de sănătate a bateriilor este, în general, peste 70%. Așadar, am depășit faza în care să ne facem griji despre durabilitatea bateriilor și despre cost", a explicat Fabrice Cambolive.

https://economie.hot...vor-inlocui.htm

#38
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Daca vor sa fie corecti pana la capat, ar trebui sa ofere un pachet de upgrade ieftin pentru ZOE alea cu bateria de 22 kW, macar pana la 41 kW. Si sa reduca pretul achizitionarii bateriei pentru masinile care inca au contract de inchiriere.

#39
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Niciun producator nu e interesat de prelungirea duratei de viata a unei masini vechi.
Uita de ele de indata ce ies pe poarta fabricii.

#40
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postoxbridge, on 17 octombrie 2022 - 18:38, said:

"...Dar realitatea este că literalmente nu există mașini electrice Renault pe piața second hand, se vând imediat, chiar dacă au 5-10 ani vechime. Iar starea de sănătate a bateriilor este, în general, peste 70%. Așadar, am depășit faza în care să ne facem griji despre durabilitatea bateriilor și despre cost", a explicat Fabrice Cambolive.

Minte, in Franta sunt multe ZOE sh de vanzare, cei care le-au avut la prima mana au platit acea "chirie" lunara, erai penalizat in cazul ca depaseai 7500km/an.
Marea majoritate nu au achitata bateria nici in prezent.

Caz practic Zoe an 2015, 59000km, s-a platit 59E/pe luna in limita a 7500km/an. Pret de vanzare  7000 de euro + trebuie achitat partea de baterie neamortizata ~2800E= 9800 E pretul adevarat.

Bateria trebuie achitata catre DIAC Renault grupul financiar ce apartine de Renault&Dacia si trebuie modificat contractul initial Posted Image

Attached Files


Edited by iulian_1976, 23 October 2022 - 00:26.


#41
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
A venit... iarna.

Masinile electrice ieftine (Leaf/Zoe), nu au management termic cu antigel pentru baterii.
Chiar si pentru cele care au, e nevoie de preconditionare termica a bateriei ca sa incarce la viteze mari.

In cazul ZOE, la 6C, pe Type 2 (poate incarca cu maxim teoretic de 22kw), incarca cu 14 kW, pentru ca bateria e rece.

Atasat tabel cu viteza de incarcare in fct de temperatura bateriei.

Attached Files



#42
wld

wld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 09.04.2006
Tabelul de mai sus e pt Spring, incarcare DC

#43
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View PostAdm, on 25 noiembrie 2022 - 11:22, said:

A venit... iarna.

Masinile electrice ieftine (Leaf/Zoe), nu au management termic cu antigel pentru baterii.
Chiar si pentru cele care au, e nevoie de preconditionare termica a bateriei ca sa incarce la viteze mari.

In cazul ZOE, la 6C, pe Type 2 (poate incarca cu maxim teoretic de 22kw), incarca cu 14 kW, pentru ca bateria e rece.

Atasat tabel cu viteza de incarcare in fct de temperatura bateriei.
Știi cumva care sunt mașinile care nu au management termic al bateriei? Eu știu de Spring,Renault Zoe, VW E-up, VW E-Golf, Nissan Leaf. Mai sunt altele ?

#44
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Nu stiu de ce dar am o banuiala ca nici Megane E-tech cu bateria de 40kwh nu are management al bateriei, informatia este oricum un fel de "clasificata".

#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

View Postdanfizesan, on 25 noiembrie 2022 - 13:21, said:

Știi cumva care sunt mașinile care nu au management termic al bateriei? Eu știu de Spring,Renault ZOE, VW E-up, VW E-Golf, Nissan Leaf. Mai sunt altele ?
Cred ca astea sunt, adica cele "ieftine".
Cand e vorba sa complice situatia cu tuburi si pompe de caldura, deja pretul sare.

Megane E-Tech arata fb in poze (mai mare decat e in realitate), dar nu am idee despre acest aspect.

#46
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdanfizesan, on 25 noiembrie 2022 - 13:21, said:

Știi cumva care sunt mașinile care nu au management termic al bateriei? Eu știu de Spring,Renault ZOE, VW E-up, VW E-Golf, Nissan Leaf. Mai sunt altele ?

Zoe are management termic, insa ce-i drept e destul de rudimentar, deoarece e doar pe aer, nu pe lichid. Si activarea preconditionarii e intrucatva butucanoasa.

#47
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Adica vrei sa spui ca ZOE are doar ventilatie.
Asta ajuta vara si cand incarca cu putere mare, dar nu ajuta daca temperatura e scazuta, adica in acest caz.
Bateria e prea rece.

https://www.speakev....eheating.99345/

#48
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

View Postdanfizesan, on 25 noiembrie 2022 - 13:21, said:

Știi cumva care sunt mașinile care nu au management termic al bateriei? Eu știu de Spring,Renault ZOE, VW E-up, VW E-Golf, Nissan Leaf. Mai sunt altele ?
Hyundai Ioniq "clasic" au si ele doar ventilatie. A nu se confunda cu Hyundai Ioniq 5 care e ok :).

"Ieftin" e relativ. Nissan Leaf se vindea cam la aceiasi bani cu un ID.3, Hyundai Kona sau C4, dar performantele la incarcarea rapida (raportat la modelele astea trei) sunt ridicole din cauza lipsei managementului termic adecvat.

Pe de alta parte, relevanta e temperatura bateriei, nu temperatura exterioara. E destul de greu sa ajungi cu o baterie de masina plimbata zilnic la sub 5 grade C, cat timp afara sunt temperaturi de iarna normala.

#49
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Din pacate, fara preconditionare, si Tesla m3 abia trage cu 50 kW la 3C.
Am stat la cativa km de SuC si nu am avut cum/cand sa incalzesc bateria.

#50
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Cum incarcati in cele 3 luni de iarna (cel putin) din PV-uri ? nu de alta dar productia e ca si inexistenta..
cat mai e un ZOE si cand merita luat ( rabla ..ceva)?

LMA!

#51
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
Pai simplu, in zilele cu soare incarcare din panouri in rest de la retea.
Din ce am auzit nu o sa se mai fabrice ZOE deci ori SH ori alt model nou din care scazi bonusul.


#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Ma uit pe mobile.de la vanzari ZOE.

La o filtrare sub 10.000 km sunt 435 de oferte. Cam multe as zice eu. Preturile variaza in jurul a 20.000 euro.

#53
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Nu e rau pretul.

#54
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Vezi sa aibă bateria la banii aia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate