Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Părere estimativă despre daună

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Bună ziua,

    Vă rog frumos dacă credeți că mă puteți ajuta și anume dacă este cineva de aici suficient de priceput încât să îmi realizeze un deviz (foarte) estimativ privind situația de mai jos.
   Întreb deoarece am observat că sunt aici pe arie persoane care chiar se pricep, eu nu și nu aș vrea să mă duc la service și să mă trezesc cu un deviz umflat artificial.

   Șoferul vinovat - eu. Mergeam liniștit, cedează anvelopa din dreapta ( cred că a intrat un cui în ea, am pățit-o și în Bulgaria dar pe spate ) și nemaiavând timp de reacție ajung în bordură și apoi lovesc cele două autoturisme parcate pe trotuar.
  Viteza estimată la impact - 40-50 kmh, nu am avut timp de frânare posibil să fi ajutat în acest sens bordura.
  Mașina mea avariată:
-Dacia Lodgy diesel 1.5 dCi 110 cp
- an fabricație decembrie 2015
- rulajul actual 129 900 km
- înafară de ce se vede în poze, e lăsat/sărit scutul în partea dreaptă, a curs ulei cred sub ea ( e ceva unsuros negru ), a sărit planetara din cutie și ușa dreapta față se deschide greu
- mașina se află acum în curtea unui service în regulă recomandat, cu autorizare RAR etc
- se folosesc piese noi sau din dezmembrări?

  Dacă devizul sare de 7 000 - 10 000 lei nu o mai fac, o vând așa și dau avansul la leasing ptr alt autoturism nou.
  Suma precizată este așa un fel de prag psihologic ptr mine nu am luat-o de undeva.
  Am asigurare full cu decontare direct la Omniasig așa că ceilalți doi păgubiți au răsuflat cât de cât ușurați.
  Vă mulțumesc!

Attached Files



#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Maxim 5000 de lei

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai la prima vedere
- bara fata = 1100-1200 lei
- far = 700-800 lei
- aripa = 1200-1300 lei
- vopsit = 700-800 lei
- manopera = minim 800 lei

Si ce nu se mai vede pe acolo Posted Image

Undeva la 5-6000 lei te costa "distractia"

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
E ceva sub capota care a tras de ea (incuietoare) inapoi. Deci mai adauga o semiaripa si balamale de capota, suport de far sau care o fi structura echivalenta si poate brate de suspensie daca rotile nu mai sunt paralele. Si o geometrie indiferent cum sunt.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cam 5500-6500 ron
nasol incident :(
cel mai bine un service cu tinichigerie-vopsitorie poate face devizul.Nu te duce in reprezentanta daca nu ai casco.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
ce mi se pare ciudat e ca la tubeless nu pierzi aerul instant ca sa nu ai timp de reactie...pp ca aveai tubeless si nu cu camera la lodgy...

#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Daca o vinzi, o sa ajunga pe mana unui samsar care o va repara 100% si cat mai ieftin posibil. Asta va fi nasol pentru cel care o va cumpara.  Masinile astea au cautare mai ales ca e diesel  si destul de noua. O mestereste samsarul si o vinde cu 9000E avand kilometraj bun, poate chiar il da inapoi la 70k.  In timp ce tie iti da maxim 3500E pe ea.  Masina asta va fi pont pentru samsari.

 Naijax, on 24 septembrie 2022 - 15:43, said:

Pai la prima vedere
- bara fata = 1100-1200 lei
- far = 700-800 lei
- aripa = 1200-1300 lei
- vopsit = 700-800 lei
- manopera = minim 800 lei

Si ce nu se mai vede pe acolo Posted Image

Undeva la 5-6000 lei te costa "distractia"

Bara fata dezmembrari sau chinezisme, nu merita sa dai bani multi pe un plastic. Ar da faliment taximetristii daca ar lua noi.
Aripa si far la fel, sunt destule masini albe de firma. Cred ca se gaseste o aripa, o contraaripa si un far. Ramane doar manopera mai scumpa. Mai nasol e cu planetara si cu bratul cu pivot. Aici vad eu costuri imprevizibile.
Partea mecanica si de directie trebuie facuta la service autorizat.  Dar partea cu estetica merge facuta la un amic cu garaj (si priceput) din spatele blocului.  Daca vrei ieftin. La service de tinichigerie te spage la piese noi si manopera. Platesti plastice si vopsele cat nu face.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Fiind stepway gasesti mai greu sh, am vrut sa zic sa cauti elemente sh in aceeasi culoare si scapi mult mai ieftin. Apoi pe partea mecanica vezi cu piese noi cat costa. Oricum n-ar trebui sa depasesti 1500-2000euro. Merita sa o refaci.
De curiozitate, ce anvelopa a fost (brand, iarna , vara , toate sezoanele?) , ce marca si ce dot ?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 drndcg, on 24 septembrie 2022 - 15:28, said:

( cred că a intrat un cui în ea, am pățit-o și în Bulgaria dar pe spate )
De obicei nu e un simplu cui ci o cedare brusca a structurii (vechime/taiere anterioara, umflare incorecta combinata cu luarea unei gropi), un cui sa fim seriosi nu-ti dezumfla instant roata... eu am mers cu un cui in ea 170km pana sa ma prind cand s-a cam lasat roata... cauciucul se muleaza pe obiect si asigura o etansare cat de cat.

Edited by andreic, 24 September 2022 - 20:32.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sandu222, on 24 septembrie 2022 - 20:12, said:

Bara fata dezmembrari sau chinezisme, nu merita sa dai bani multi pe un plastic. Ar da faliment taximetristii daca ar lua noi.
Aripa si far la fel, sunt destule masini albe de firma. Cred ca se gaseste o aripa, o contraaripa si un far. Ramane doar manopera mai scumpa. Mai nasol e cu planetara si cu bratul cu pivot. Aici vad eu costuri imprevizibile.
Partea mecanica si de directie trebuie facuta la service autorizat.  Dar partea cu estetica merge facuta la un amic cu garaj (si priceput) din spatele blocului.  Daca vrei ieftin. La service de tinichigerie te spage la piese noi si manopera. Platesti plastice si vopsele cat nu face.
planetara noua completa gasesti ieftin nu mai speria/stresa inutil omul
la fel si bascula cu pivot
deci nu mai exagera

Edited by MembruAnonim, 24 September 2022 - 21:12.


#11
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

 andreic, on 24 septembrie 2022 - 20:32, said:

De obicei nu e un simplu cui ci o cedare brusca a structurii (vechime/taiere anterioara, umflare incorecta combinata cu luarea unei gropi), un cui sa fim seriosi nu-ti dezumfla instant roata... eu am mers cu un cui in ea 170km pana sa ma prind cand s-a cam lasat roata... cauciucul se muleaza pe obiect si asigura o etansare cat de cat.
eu am avut un surub de 10 mm grosime in roata si am mers cu el pana s-a tocit floarea la nivelul crampoanelor de pe fata cauciucului. a fost pe rotile de iarna si nu pierdea presiune. am descoperit surubul cand am schimbat rotile de iarna cu cele de vara.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 TruculMagic, on 24 septembrie 2022 - 20:15, said:

Fiind stepway gasesti mai greu sh

A zis clar omu, Dacia Lodgy

#13
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Avem aici și devizul oficial.
  Totul cu factura etc.
   Ce părere aveți?
   De ex nu înțeleg pe pagina nr doi, vopsit bara fata 80 și ceva lei ora și pune opt ore pt asa ceva?!

Attached Files



#14
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
La ce ai acolo nu e mult 11k e putin, desigur ca la nea bebe la garaj e mai eftin

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate