Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Casa din chirpici

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006
Buna ziua,
Avem o casa din chirpici din anii 1950, mai poate fi reparata ???
Cam sta sa cada, nu mai sta nimeni prin ea, doar o ruda se duce sa se ocupe de ce este pe langa casa....
Cati bani trebuie ? Sau sa o daramam sa facem alta ?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,001
  • Înscris: 07.11.2006
Orice se poate repara. Intrebarea este daca acea reparatie merita facuta sau nu, din punct de vedere financiar.
Cati bani trebuie nu stie nimeni sa-ti spuna, mai ales ca n-ai dat nici un fel de detaliu in ceea ce priveste dimensiunile.
Pentru daramare si condtruire, teoretic si legal ai nevoie de cate o autorizatie. Asta depinde foarte mult de zona unde-i casa Posted Image

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vorbeste cu colegul de pe topicul asta.
Cred ca te poate lamuri mai bine.

#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
se face alta tot din chirpici?

#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Postadisz, on 24 septembrie 2022 - 10:26, said:

Orice se poate repara. Intrebarea este daca acea reparatie merita facuta sau nu, din punct de vedere financiar.
Cati bani trebuie nu stie nimeni sa-ti spuna, mai ales ca n-ai dat nici un fel de detaliu in ceea ce priveste dimensiunile.
Pentru daramare si condtruire, teoretic si legal ai nevoie de cate o autorizatie. Asta depinde foarte mult de zona unde-i casa Posted Image
Bucuresti, casa de 60 70 metri cred

View PostPunter, on 24 septembrie 2022 - 11:53, said:

se face alta tot din chirpici?
Din orice s-ar face, m-ar interesa cati bani si cat mai ieftin sa fie, dar sa si tina, caci nu suntem milionari :)

View Postpasilla, on 24 septembrie 2022 - 11:47, said:

Vorbeste cu colegul de pe topicul asta.
Cred ca te poate lamuri mai bine.
Ok, am sa urmaresc si acel topic :P

Edited by ovidiu21, 24 September 2022 - 12:29.


#6
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
@ovidiu21: pot să-ți spun că pe mine m-au costat materialele, inclusiv instalația de încălzire, 80.000 lei. Nu am intervenit la acoperiș, baie și bucătărie, deoarece erau deja renovate. Atenție, nu am plătit din acești bani decât 6500 lei pentru gletuire, șlefuire și lavabilă, plus pus 20 mp gresie, în rest munca proprie și ajutor de la prieteni. Eu estimez că ceea ce trebuie făcut la dumneavoastră, dacă lucrați doar cu meseriași și nu vă implicați deloc, va depăși 40.000 de euro în muncă și materiale.
Dacă o făceam anul trecut, cheltuiam 60% din sumă. Exemple: centrala termică de la 7500 la 12600, calorifere, robineți termostatați, ups, țeavă, mufe, coturi, toți dracii pentru instalație, de la 4000 la 7100, foaie OSB de la 38 la 100, lemn debitat 10 cm la 4 m, de la 750 la 1400, a fost jale.

Edited by marianvasile, 24 September 2022 - 17:12.


#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Postmarianvasile, on 24 septembrie 2022 - 17:06, said:

@ovidiu21: pot să-ți spun că pe mine m-au costat materialele, inclusiv instalația de încălzire, 80.000 lei. Nu am intervenit la acoperiș, baie și bucătărie, deoarece erau deja renovate. Atenție, nu am plătit din acești bani decât 6500 lei pentru gletuire, șlefuire și lavabilă, plus pus 20 mp gresie, în rest munca proprie și ajutor de la prieteni. Eu estimez că ceea ce trebuie făcut la dumneavoastră, dacă lucrați doar cu meseriași și nu vă implicați deloc, va depăși 40.000 de euro în muncă și materiale.
Dacă o făceam anul trecut, cheltuiam 60% din sumă. Exemple: centrala termică de la 7500 la 12600, calorifere, robineți termostatați, ups, țeavă, mufe, coturi, toți dracii pentru instalație, de la 4000 la 7100, foaie OSB de la 38 la 100, lemn debitat 10 cm la 4 m, de la 750 la 1400, a fost jale.
Multumesc, spor !

#8
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postmarianvasile, on 24 septembrie 2022 - 17:06, said:

@ovidiu21: pot să-ți spun că pe mine m-au costat materialele, inclusiv instalația de încălzire, 80.000 lei. Nu am intervenit la acoperiș, baie și bucătărie, deoarece erau deja renovate. Atenție, nu am plătit din acești bani decât 6500 lei pentru gletuire, șlefuire și lavabilă, plus pus 20 mp gresie, în rest munca proprie și ajutor de la prieteni. Eu estimez că ceea ce trebuie făcut la dumneavoastră, dacă lucrați doar cu meseriași și nu vă implicați deloc, va depăși 40.000 de euro în muncă și materiale.
Dacă o făceam anul trecut, cheltuiam 60% din sumă. Exemple: centrala termică de la 7500 la 12600, calorifere, robineți termostatați, ups, țeavă, mufe, coturi, toți dracii pentru instalație, de la 4000 la 7100, foaie OSB de la 38 la 100, lemn debitat 10 cm la 4 m, de la 750 la 1400, a fost jale.


Ce centrala termica e la pretul asta (model)?
Dar OSB.ul ce grosime a sarit de la 38 la 100?
Pretul este de la acelasi furnizor, sau ati cautat mai multe optiuni, si vorbim de minimul de pe piata?

#9
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
@Ca Castelul Bran: termoșemineu peleți Mareli Greyco Bijou 25 Kw, singura reprezentanță e Homefort. Am preferat acest model deoarece îl au doi vecini, a funcționat impecabil iarna trecută, față de alte modele mai ieftine instalate prin sat. De pe facturile lor am luat diferențele de preț la centrală și restul materialelor pentru instalația de încălzire (einstall).
OSB-ul este de 8, știu diferența de preț pentru că am folosit și anul trecut. Pentru acuratețe, a fost 92 de lei.  Am prins maximul de prețuri, prin iunie-iulie, de o lună au mai scăzut, nu cu mult, la mine aici este 70, la București în magaxinele de profil este în jur de 65.

Edited by marianvasile, 25 September 2022 - 14:19.


#10
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Ai idee cam cât consuma centrala aceasta? Estimativ asa, sau cu ce ai mai aflat de la cei 2 vecini.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate