Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Despre intrarea Romaniei in WW1 in 1916

* - - - - 8 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ma intreb eu de ce s-a hotarat sa intram in WW1 in razboi in 1916 ca sa luam ardealul si ce mai era ? Am stat f bine si fara el f mult timp, ce trebuia sa ucidem atatia tineri ?
Plus ca nu s-a facut un referendum ptr cei concentrabili, sa vedem cati erau deacord sa moara ptr ardealul ala, si apoi cei care au votat da, aia sa se duca.
Dar cei din conducere au hotarat ei pe pielea tinerilor, in timp ce ei stateau in lux.

Ce parere aveti de asta ? Ca facea Antanta presiuni, pai de ce n-a zis "NU, eu nu intru in razboi sa omor atatia tineri, sau facem referendum".
Vad ca se iau decizii ca sa murim sau nu, fara sa fim intrebati.

#2
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
da, de ce au murit ca prostii, nu putea fiecare sa aiba tara lui si aia era?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu te sfatuiesc sa mai studiezi cum a fost cu WW1 si Romania.

#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Aseara in documentar asa s-a zis "Antanta facea presiuni ca Romania sa intre in razboi, iar noi am acceptat pe promisiunea ca ne luam teritoriile alea inapoi".

 horhescu, on 23 septembrie 2022 - 23:24, said:

da, de ce au murit ca prostii, nu putea fiecare sa aiba tara lui si aia era?
Pai avea fiecare tara lui, noi o aveam asa cum era, trebuia sa lasam asa, nu sa moara aia ca sa iei ardealul care pana la urma nu te-a ajutat mai la nimic, ca acu tot al ungurilor e de fapt neoficial.

#5
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
dupa 2 ani de neutralitate, Romania a fost silita aproape sa intre in razboi.
puterea ei militara insa si dotarea armatei erau slabe.
Totusi, pozitia geopolitica si faptul ca putea aduce 5-600.000 soldati care sa dizloce forte germane
au crescut presiunea asupra tarii

Doar o excepțională întorsătură a evenimentelor a făcut posibil ca România,
învinsă și scoasă din luptă în martie 1918, să participe în final ca învingătoare
la tratativele care au dus la recunoașterea unirii cu Transilvania, Banat, Bucovina și Basarabia.
unul din evenimente a fost iesirea rusiei din razboi urmare revolutiei bolsevice

#6
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Postez rar...dar un topic mai mizerabil ca acesta nu am mai vazut de multa vreme.
Am intrat in WWI ca sa nu lasam de-al dracu si de ambitiosi ce suntem,  bozgoria sa puna mana pe Ardeal. Multumit?

Cand ai atatea surse de informare la indemana inca se mai fabrica asemenea topicuri mizerabile.
Aloooo. Neutralitatea nu a fost niciodata o optiune ptr Romania. Daca ramaneam neutrii probabil ca numai existam ca natie in acest moment

Si daaaa. O formatiune ne promitea Basarabia si o formatiune ne promitea Transilvania.. La sfarsitul razboiului ne-am trezit(nesperat) cu ambele regiuni in mana. Mai bine de atat nu se putea sa iasa pentru noi.

Edited by aditzuuu, 24 September 2022 - 00:58.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 vio69c, on 24 septembrie 2022 - 00:46, said:

Doar o excepțională întorsătură a evenimentelor a făcut posibil ca România,
învinsă și scoasă din luptă în martie 1918, să participe în final ca învingătoare
Regina Maria a avut rol determinant.

 aditzuuu, on 24 septembrie 2022 - 00:50, said:

dar un topic mai mizerabil ca acesta nu am mai vazut de multa vreme.
De acord 100 %

Intresanta e conjuctura geopolitica in care apare acet topic.

Edited by pasilla, 24 September 2022 - 01:03.


#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 pasilla, on 24 septembrie 2022 - 01:00, said:

Intresanta e conjuctura geopolitica in care apare acet topic.
Deci si Minetto e conserva... Bine ca avem vigilentii fara somn/cu prostata mare.
Ontopic: Pentru ca statele puternice ale momentului decid - in primul rand in propriul interes evident - ce trebuie sa faca oile. Si ce e bine pentru acestea.
La respectivul moment trebuiau dezmembrate imperiile care luasera bataie sau aveau probleme interne.

#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019

 MinettoMatoi, on 23 septembrie 2022 - 23:11, said:

s-a hotarat sa intram in WW1 in razboi in 1916
....
nu s-a facut un referendum
Ai avut curiozitatea să vezi dacă cei ce au murit pe front aveu dreptul la vot înainte de război?

#10
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 MinettoMatoi, on 23 septembrie 2022 - 23:11, said:

Ma intreb eu de ce s-a hotarat sa intram in WW1 in razboi in 1916 ca sa luam ardealul si ce mai era ? Am stat f bine si fara el f mult timp, ce trebuia sa ucidem atatia tineri ?
Plus ca nu s-a facut un referendum ptr cei concentrabili, sa vedem cati erau deacord sa moara ptr ardealul ala, si apoi cei care au votat da, aia sa se duca.
Dar cei din conducere au hotarat ei pe pielea tinerilor, in timp ce ei stateau in lux.

Ce parere aveti de asta ? Ca facea Antanta presiuni, pai de ce n-a zis "NU, eu nu intru in razboi sa omor atatia tineri, sau facem referendum".
Vad ca se iau decizii ca sa murim sau nu, fara sa fim intrebati.
Valabil si in zilele noastre

#11
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013

 exqusit_drunk, on 24 septembrie 2022 - 03:16, said:

Ai avut curiozitatea să vezi dacă cei ce au murit pe front aveu dreptul la vot înainte de război?

https://www.agerpres...iversal--204572

Dacă în 1912 în România existau circa 100.000 de alegători, în 1926 numărul lor a sporit la 3,4 milioane, ajungând în 1937 la 4,6 milioane. Totodată, dacă în 1914 un deputat era ales de circa 400 de cetăţeni, în 1920 el era ales de 50.000 de cetăţeni, adică de 125 de ori mai mulţi ("Istoria României în anii 1918-1940. Evoluţia regimului politic de la democraţie la dictatură")

Edited by collina1976, 24 September 2022 - 07:10.


#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator,
Ai mai deschis 2 subiecte despre Antonescu, acum apari si cu acesta.
Toate 3 vadesc o reala necunoastere a istoriei Romaniai de parca nu ai fi facut niciun an de scoala. Inteleg ca atunci nu ti-a placut, dar sa sti ca exista si alte mijloace sa o inveti acum si nu neaparat de aici.

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

 MinettoMatoi, on 24 septembrie 2022 - 00:43, said:

Aseara in documentar asa s-a zis "Antanta facea presiuni ca Romania sa intre in razboi, iar noi am acceptat pe promisiunea ca ne luam teritoriile alea inapoi".

Si le-am luat. Nu văd unde e dilema, nu e bine că s-a reîntregit țara?

 pasilla, on 24 septembrie 2022 - 01:00, said:


Intresanta e conjuctura geopolitica in care apare acet topic.

Credeai că e întâmplător activ și pe topicul despre Ungaria? :icecream:

Edited by george_alexandru, 24 September 2022 - 08:32.


#14
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

 pasilla, on 24 septembrie 2022 - 01:00, said:

Regina Maria a avut rol determinant.



[ https://reginamaria.org/wp-content/uploads/2020/02/6B.-Regina-Maria-%C8%99i-generalul-Alexandru-Averescu-T%C3%A2rgu-Ocna-septembrie-1917.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Prezenta pe front, in transee, la spitalele de campanie, permanent in randul sodatilor

Am lăsat drumul și am intrat în tranșee, un întreg labirint de tranșee, alunecoase, prin care ne era greu să înaintăm,
cu multe suișuri și coborâșuri”.
„Soldații au fost uimiți și încântați să mă vadă [], m-au primit cu cea mai adâncă și sinceră bucurie”, mărturisea regina Maria în jurnalul său.

Iar Constantin Argentoianu, unul dintre cei mai fidelisi fructuasi  comentatori ai epociiin cartea sa Pentru cei de mâine. Amintiri din vremea celor de ieri, vol. 3, Editura Humanitas,:

Ofițerii și soldații noștri de la Mărăști și Mărășești nu o vor uita nici pe pământ nici în cer pe Regina Maria a României, mama celor răniți și descurajați în acele momente, nu o vor uita și o vor slăvi veșnic pentru că ea le-a alinat durerile fizice și le-a micșorat suferințele morale; pentru aceasta întregul neam românesc trebuie să poarte marii Regine o recunoscătoare și caldă dragoste, iar generațiile viitoare o veșnică amintire”.

Attached File  19.png   824.91K   17 downloadsAttached File  7A.-Regina-Maria-și-regele-Ferdinand-I-decorând-soldații-distinși-în-luptele-de-la-Mărășești-28-august-1917.jpg   211.88K   17 downloadsAttached File  regina_maria.jpg   153.32K   17 downloads

#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Matoi face analogii intre recrutarile lui Putin si ale lui Ferdinand.... Posted Image

intre alipirea Ardealului si a Ucrainei

#16
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
La inceput am stat deoparte sa vedem cum evolueaza lucrurile. Pe urma am intrat pentru ca pe hartie armata noastra era extraordinara, in realitate starea ei era catastrofala, soldatii prost pregatiti, echipamentul depasit si uzat, s-a furat imens din banii si resursele alocate pentru armata, numai un noroc extraordinar a facut sa iesim mai bine din razboi - am fost de partea invingatorilor, iar teritoriile noi primite au fost mai mult o pedeapsa pentru invinsi.

#17
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 george_alexandru, on 24 septembrie 2022 - 08:30, said:

Si le-am luat. Nu văd unde e dilema, nu e bine că s-a reîntregit țara?

Și acum istoria se repetă!

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Ce repetarea a istoriei visezi tu acolo?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate