Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pensie privata facultativa vs "bani la saltea"

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022

 born2lose, on 24 septembrie 2022 - 01:00, said:

cum adica sa plateasca tot? banii aia sunt plasati si ei in investitii, ce-i drept de cele mai sigure, dar care pot avea pierderi si ele. in ultimele cateva luni de ex, activul meu de pensie privata a scazut si cu 20% fata de maximul absolut.

Nimic nu este infailibil. Acele investitii au fost facute in contextul in care economia mondiala duduia. Astazi, cand este limpede ca se incearca o reducere substantiala a consumului de resurse la nivel planetar, este foarte posibil ca acele investitii sa nu mai fie deloc profitabile.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 florinellll, on 24 septembrie 2022 - 08:54, said:

Foarte corect,1% din investitori castiga ,problema este cu ceilalti 99%
Edt
Cati bani ai castigat din investitii de genul acesta?
O suma,daca se poate
ceilalți 99% pierd că-și vând acțiunile de frică la prima scădere.dacă nu vinzi ci mai cumperi fiindcă EȘTI INVESTITOR pentru pensia ta nu? atunci ai medie tot mai mică și profit din dividende tot mai mare procentual vorbind.
mi-ai cerut un exemplu ți-l dau cu specificația că am cumpărat acea acțiune de la STAT cu 11 lei parcă iar aceasta a început să scadă constant  până la 4.5 lei.eu am tot cumpărat pe măsură ce scădea până am ajuns la media de 6 lei pe acțiune.la un moment dat am atras atenția colegilor dar aici investitori nu sunt numai cârcotași care plâng că s-a vândut ieftin petromul austriecilor.
uite aici câștig din dividende anuale de la listare plus prețul acțiunii de azi https://forum.softpe...-20-din-cotaie/

asta este UNA  din acțiunile deținute.MULȚUMIT? calculele le faci tu dacă vrei

 wertyck, on 24 septembrie 2022 - 09:19, said:

e chiar jucătorul de pe bursă...
nu sunt jucător că NU MĂ JOC.
am cumpărat acțiuni deci sunt patron -pe bucățica de firmă ce-mi revine mie- pe lângă statul român și ceilalți colegi acționari.
din păcate multă lume zice că joci la bursă.omv se joacă cu petromul?

 cristiandrei, on 24 septembrie 2022 - 09:29, said:

in curand si SNP...
mai stai să intre și acțiunile din majorarea de capital fiindcă cei ce vor banii-n mână repede vor vinde atunci

eu acum scad media la EL-electrica exact pe modelul SNN-nuclearelectrica.peste ani când trece nebunia cu electricitatea vor de și cei de la EL dividende bune cum au dat și până acuma aproximativ 600 de lei /1000 de acțiuni deținute

#21
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022

 EMPP, on 24 septembrie 2022 - 17:34, said:

am cumpărat acțiuni deci sunt patron -pe bucățica de firmă ce-mi revine mie

Actionar ca patron este un termen utilizat atunci cand discutam despre firma unui singur om. :)

#22
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

 EMPP, on 24 septembrie 2022 - 17:34, said:

am cumpărat acțiuni deci sunt patron

Patron esti pe SRL, pe SA esti actionar.

Nu as indemna un amator pe stock picking, nu mai intreba ce a intrebat daca nu era amator. Face foarte rau la karma cand din dorinta de a ajuta il arunci pe altul in garla si apoi ala te injura.
Dar 400Euro/an de la angajator pe Pilon 3 + MSCI World recomand oricui. cu mentiunea sa descarce din detineri tot cand iese la pensie nu peste un Q, iar detinerile sa fie detineri nu porcarii gen Revolut, Etoro, Trading212.

Edited by MooF2010, 24 September 2022 - 22:38.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 MooF2010, on 24 septembrie 2022 - 22:34, said:

nu mai intreba ce a intrebat daca nu era amator.
toată lumea este amatoare la început.amator poți fi tot timpul dar niste acțiuni poate lua de ceva bani lunar constant că nu-i un capăt de țară

#24
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

 EMPP, on 25 septembrie 2022 - 16:30, said:

toată lumea este amatoare la început.amator poți fi tot timpul dar niste acțiuni poate lua de ceva bani lunar constant că nu-i un capăt de țară

Nu prea lucrezi cu oameni nu?
Sa stii de la unul care modeleaza oameni, sa pleci de la premiza ca oricine va urma exact parcursul tau si ca va gandi la fel e cea mai mare pacaleala. Deci, nu pot recomanda lucruri de nivel 2 (gen stock picking) unui amator.

Sa initiezi o tranzactie intr-un broker e banal, sa intelegi de ce am vandut Apple pe 15 august si am lansat ordin de buy la 130$ in urmatoarea secunda (care inca nu mi-a intrat) si de unde am stiut ca va scadea e mai divicil si trece de nivelul de amator. Deci nu poti recomanda stock picking pana nu imi arata ca stie sa analizeze o companie. Stiai ca FCF-ul lui Apple a scazut in ultimul Q sau ca bugetarea pe urmatorul an a scazut in vara asta? sau si tu faci stock picking lautareste?

E usor sa ne dam cu parerea, dar altii isi pierd avansuri sau mai rau banii de viitorul apartament in combinatii d-astea recomandate fara jena, care mare atentie ca nu sunt neaparat gresite tehnic  ci doar moral. Evident ai sa vii si sa zici ca fiecare e responsabil de banii sai. Te stergi pe maini, ca in fond ai dreptate. Insa eu prefer sa fiu mai empatic.

Edited by MooF2010, 25 September 2022 - 19:37.


#25
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Multumesc frumos pentru sfaturi!

Vad ca am initiat un subiect interesant pentru comunitate!

Putem concluziona ca banii tinuti la saltea vor fi mancati de inflatie. Banii tinuti in depozitele bancare sau in fonduri de pensie ofera un randament scazut. Majoritatea este de acord in investitiile bursiere.

Pe langa partea de investitii la bursa as vrea sa va cer sfatul in urmatorul aspect: ce parere aveti de cumpararea terenurilor agricole, arendarea acestora anual si vanzarea terenurilor la varsta pensionarii?
Comparativ cu apartamentele/ casele, in caz de cutremur sau incendiu terenurile raman neafectate iar pe termen lung nu necesita interventii - zugraveli, schimbare mobila, etc.

Desigur, daca un destept ridica o cladire ilegala pe terenul tau, om te-a facut! Posted Image

#26
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022

View Postbuha, on 29 septembrie 2022 - 16:57, said:

Putem concluziona ca banii tinuti la saltea vor fi mancati de inflatie. Banii tinuti in depozitele bancare sau in fonduri de pensie ofera un randament scazut. Majoritatea este de acord in investitiile bursiere.

Mai este o varianta. Daca ai foarte multi bani si vrei sa-i depozitezi pe termen lung, poti cumpara lingouri de aur si le depozitezi intr-un sertar inchiriat la BNR. Sigur ca si aurul poate sa scada dar nu se va intampla niciodata sa nu mai valoreze nimic. Daca ai depus astazi 1 milion de euro in linguri si faci puscarie 30 de ani, este posibil ca euro si chiar UE sa nu mai existe cand iesi dar lingourile acelea tot vor valora destul de mult Posted Image

Edited by ranger88, 29 September 2022 - 17:21.


#27
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Suntem oameni normali - cu un milion de dolari nu cred ca cere nimeni sfaturi pe forum. Posted Image

Nu cred ca este deloc o idee buna sa cumperi - vinzi aur. Bancile vand respectiv cumpara aur la anumite perioade de timp iar pretul de cumparare este destul de mic raportat la pretul de vanzare!

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMooF2010, on 24 septembrie 2022 - 22:34, said:

Patron esti pe SRL, pe SA esti actionar.
și pe srl esti acționar deși nu sunt acțiuni.ai 25% din srl.atunci esti patron sau acționar?

View PostMooF2010, on 25 septembrie 2022 - 19:32, said:

E usor sa ne dam cu parerea, dar altii isi pierd avansuri sau mai rau banii de viitorul apartament in combinatii d-astea recomandate
era vorba să înceapă să cumpere constant lună de lună nu să bage banii de casă dintr-o dată pe bursă.dar GARANTAT este mai câștigat unu care a cumpărat constant lunar apple de acum xx ani decât unul care tot vinde și cumpăra acțiuni.poți lua acțiuni și dacă nu le ai cu tradingul așa bine.important să nu intri chiar pe maxime ca să nu te panicheze și descurajeze o eventuală scădere

View Postbuha, on 29 septembrie 2022 - 17:26, said:

Suntem oameni normali - cu un milion de dolari nu cred ca cere nimeni sfaturi pe forum. Posted Image
să știi că am văzut  și cunoscut milionari care au rămas fără milion nefăcând nicio afacere păguboasă.știi cum arată ouăle de broască-n baltă?când le iei în palme îți fug printre degete.exact așa sunt banii în mâna unuia care crede că dacă are un milion nu mai trebuie să muncească niciodată.

View Postbuha, on 29 septembrie 2022 - 16:57, said:

: ce parere aveti de cumpararea terenurilor agricole,
astea trebuiau cumpărate  mai  demult când nu interesau pe nimeni.azi ar trebui să ai 50 de hectare și bani cash pe lângă destul de mulți

de când ai deschis topicul de exemplu acțiunile TGN au crescut de la 200 la 300 de lei.un exemplu numai

#29
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

View PostEMPP, on 07 ianuarie 2023 - 19:01, said:

astea trebuiau cumpărate  mai  demult când nu interesau pe nimeni.azi ar trebui să ai 50 de hectare și bani cash pe lângă destul de mulți

M-am linistit intre timp; am vazut ca a cumpara teren agricol in Romania nu este deloc usor si in plus "a trecut valul". Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate