Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Pensie privata facultativa vs "bani la saltea"

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

Ehehee de la o varsta incep sa ma gandesc ce fac la batranete! Posted Image

Momentan contribui la Pilonul I (pensie de stat) + Pilonul II (pensie administrata privat - BCR by default dar as vrea sa trec la concurenta).

Uitandu-ma la punctele de pensie pe care le-am acumulat pana acum + suma si randamentul de la BCR ma gandesc sa mai pun un ban deoparte.


As vrea sa va intreb ce sa aleg:
V1 - pensie privata facultativa Pilonul III (avantaje: deductibilitate fiscala; dezavantaje: banii sunt "blocati" pana la 60 de ani);
SAU
V2 - ii schimb in valuta si ii pun intr-un cont de care nu ma ating (avantaje: banii sunt mereu disponibili in cazul unei probleme grave medicale, dezavantaje: este posibil ca randamentul financiar sa fie mai mic decat in cazul Pilonului III).

As vrea un sfat din partea voastra cum ar fi mai bine sa procedez!

Nu ma dau banii afara din casa dar vorba aia "daca nu curge, picura!" Posted Image

Multumesc frumos!

#2
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
V1 - e naspa ca ii tii blocati pana la 60 de ani / imbolnavire / handicap (Doamne fereste de asa ceva), desi vei avea ceva randament de pe urma lor
V2 - ii mananca inflatia daca nu faci absolut nimic cu ei

eu vin cu varianta V3, baga-i intr-un depozit. tot o sa-i manance inflatia incet incet dar nu asa de tare. bonus... ai si acces la ei cand ai nevoie.

Edited by horhescu, 23 September 2022 - 15:36.


#3
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Ar mai fi o varianta sa investesti in titluri de stat. Pierzi mai putin din cauza inflatiei.

#4
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.08.2013
Pilonul 3 obligatoriu 400 euro anual. Cere angajatorului sa contibuie si el.

Cu Restul banilor cumperi ETF SP500, contributie lunara/saptamanala de aceiasi valoare. Pana la 60 de ani vei acumula o suma semnificativa.

Mai exista depozitul online TBI pe 5 ani cu dobanda 10% pe care tot e bine sa il ai in vedere.

#5
ranger88

ranger88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.09.2022
Mereu am avut senzatia ca aceste pensii private sunt, in realitate, o uriasa schema. Ramane de vazut ce se va intampla peste un numar de decenii sau poate mai repede dar nu cred ca vor avea bani sa plateasca tot, nu in contextul in care omenirea se indreapta spre contractie economica.

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

View Postbuha, on 23 septembrie 2022 - 15:22, said:

Va salut!

Ehehee de la o varsta incep sa ma gandesc ce fac la batranete! Posted Image

Momentan contribui la Pilonul I (pensie de stat) + Pilonul II (pensie administrata privat - BCR by default dar as vrea sa trec la concurenta).

Uitandu-ma la punctele de pensie pe care le-am acumulat pana acum + suma si randamentul de la BCR ma gandesc sa mai pun un ban deoparte.


As vrea sa va intreb ce sa aleg:
V1 - pensie privata facultativa Pilonul III (avantaje: deductibilitate fiscala; dezavantaje: banii sunt "blocati" pana la 60 de ani);
SAU
V2 - ii schimb in valuta si ii pun intr-un cont de care nu ma ating (avantaje: banii sunt mereu disponibili in cazul unei probleme grave medicale, dezavantaje: este posibil ca randamentul financiar sa fie mai mic decat in cazul Pilonului III).

As vrea un sfat din partea voastra cum ar fi mai bine sa procedez!

Nu ma dau banii afara din casa dar vorba aia "daca nu curge, picura!" Posted Image

Multumesc frumos!
Unde te uiti la punctele de la pilonul 1 ?

#7
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Contributia pentru pilonul 3 trebuie sa fie de minim 7.5 ani ( 90 luni), dupa ii poti scoate.

#8
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Multumesc pentru sfaturi!

Cautand mai multe detalii pe internet am dat peste acest video; poate ii este cuiva de folos!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tudWgn98mL4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postvictord36, on 23 septembrie 2022 - 19:17, said:

Unde te uiti la punctele de la pilonul 1 ?

Iti faci cont pe cnpp.ro si te poti uita la istoricul cotizatiilor.

#9
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014
Recomand să investești într-un ETF all world, în speță VWCE.

Are în componență 4000+ acțiuni din toată lumea. N-ai cum să dai greș - doar dacă se duce-n cap toată economia globală. Și atunci, într-adevăr, pensia va fi ultima problemă.

Edited by daddypuff, 23 September 2022 - 21:12.


#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Cauta un fond de pensii privat din alta tara. Si tine mine un lucru: nimeni nu are grija de banii tai mai bine ca tine.

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Eu zic ca banii la salteaua bancii sunt cea mai buna solutie.

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postranger88, on 23 septembrie 2022 - 18:49, said:

Mereu am avut senzatia ca aceste pensii private sunt, in realitate, o uriasa schema. Ramane de vazut ce se va intampla peste un numar de decenii sau poate mai repede dar nu cred ca vor avea bani sa plateasca tot, nu in contextul in care omenirea se indreapta spre contractie economica.
cum adica sa plateasca tot? banii aia sunt plasati si ei in investitii, ce-i drept de cele mai sigure, dar care pot avea pierderi si ele. in ultimele cateva luni de ex, activul meu de pensie privata a scazut si cu 20% fata de maximul absolut.

#13
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 ranger88, on 23 septembrie 2022 - 18:49, said:

Mereu am avut senzatia ca aceste pensii private sunt, in realitate, o uriasa schema. Ramane de vazut ce se va intampla peste un numar de decenii sau poate mai repede dar nu cred ca vor avea bani sa plateasca tot, nu in contextul in care omenirea se indreapta spre contractie economica.
Smecherii iau banii fraierilor
Mama prostilor este mereu gestanta

#14
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 born2lose, on 24 septembrie 2022 - 01:00, said:

cum adica sa plateasca tot? banii aia sunt plasati si ei in investitii, ce-i drept de cele mai sigure, dar care pot avea pierderi si ele. in ultimele cateva luni de ex, activul meu de pensie privata a scazut si cu 20% fata de maximul absolut.
LIKE

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 abac, on 23 septembrie 2022 - 21:19, said:

Eu zic ca banii la salteaua bancii sunt cea mai buna solutie.
eu zic că-i cea mai proastă.
acum scad acțiunile cumpără și tu petrom.romgaz,transgaz,electrica,transelectrica,banca transilvania

 florinellll, on 24 septembrie 2022 - 06:56, said:

LIKE
bravo
dacă atât pricepi...

vezi că petrom a vândut 10% din acțiuni cu 0,1 LEI  printr-o MAJORARE DE CAPITAL.acum intră acele acțiuni în piață și coroborat cu războiu poate mai scade prețul.petrom ca idee anul acesta a dat DOUĂ dividende plus 10% din acțiunile deținute le puteai cumpăra cu 0,1 lei

 florinellll, on 24 septembrie 2022 - 06:34, said:

Smecherii iau banii fraierilor
Mama prostilor este mereu gestanta
perfect dar aici n-ai dreptate nu se aplică zicala ta și CEILALȚI SUNT PROȘTII-cei care stau și cârcotesc de pe margine

Edited by EMPP, 24 September 2022 - 08:32.


#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 EMPP, on 24 septembrie 2022 - 08:32, said:

eu zic că-i cea mai proastă.
acum scad acțiunile cumpără și tu petrom.romgaz,transgaz,electrica,transelectrica,banca transilvania


bravo
dacă atât pricepi...

vezi că petrom a vândut 10% din acțiuni cu 0,1 LEI  printr-o MAJORARE DE CAPITAL.acum intră acele acțiuni în piață și coroborat cu războiu poate mai scade prețul.petrom ca idee anul acesta a dat DOUĂ dividende plus 10% din acțiunile deținute le puteai cumpăra cu 0,1 lei


perfect dar aici n-ai dreptate nu se aplică zicala ta și CEILALȚI SUNT PROȘTII-cei care stau și cârcotesc de pe margine
Foarte corect,1% din investitori castiga ,problema este cu ceilalti 99%
Edt
Cati bani ai castigat din investitii de genul acesta?
O suma,daca se poate

Edited by florinellll, 24 September 2022 - 09:00.


#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,994
  • Înscris: 13.03.2005
@EMPP nu e chibitul de pe margine, ci chiar a investit pe bursa din Romania. I-am urmărit postările de ani de zile , pe topicul referitor la bursa...
Deci, @florinellll, @EMPP nu e profesorul care te îndeamnă să investești, e chiar jucătorul de pe bursă...

#18
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

 florinellll, on 24 septembrie 2022 - 06:34, said:

Smecherii iau banii fraierilor
Mama prostilor este mereu gestanta

 florinellll, on 24 septembrie 2022 - 06:56, said:

LIKE


Adica sa fim smecheri din aia care ne langem la batranete ca e mica pensia si sa ne rugam de PSD(+PNL) sa mai mareasca punctul de pensie?
Daca ai intelege ce este Pilonul 2, si 3, ai intelege de ce a scazut cu 20%, fata de maximul pe care l-a avut! Te mai poti uita pe BVB ca sa-ti explici mai multe...asa mai bine aruncam lozinci.

 EMPP, on 24 septembrie 2022 - 08:32, said:

acum scad acțiunile cumpără și tu petrom.romgaz,transgaz,electrica,transelectrica,banca transilvania

vezi că petrom a vândut 10% din acțiuni cu 0,1 LEI  printr-o MAJORARE DE CAPITAL.acum intră acele acțiuni în piață și coroborat cu războiu poate mai scade prețul.petrom ca idee anul acesta a dat DOUĂ dividende plus 10% din acțiunile deținute le puteai cumpăra cu 0,1 lei



Clar ca acum este o perioada de cumparat actiuni la BVB, de exemplu TLV, BRD, in curand si SNP... am cumparat, dar  incerc sa cumpar mai aproape de pretul minim, desigur ca nu voi putea sa aleg momentul optim dar macar sa fiu pe aproape.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate