Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Citirea contorului.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,487
  • Înscris: 12.07.2010
Nu-i de râs cu chestiile astea și eu dau citirile lunare, dar dacă cititorii lor de contoare nu au acces o perioadă mai lungă la contoare pot să întrerupă furnizarea utilității și pe urmă umbli după ei. Acum depinde și de furnizori. Eu la gospodăria de la țară am fost anunțat telefonic (deși dădusem citirea) că dacă nu mă prezint să descui pentru verificări ei întrerup furnizarea curentului electric. Nu fusese citit contorul cred că de șase luni de "ai lor", și cum merg rar acolo nu i-am întâlnit. Nu aveam cum să ajung în timp util, dar i-am "trimis" la un vecin care avea cheia, l-au citit și mi-au spus să trimit o poză cu contorul în două zile ceea ce am și făcut.

#20
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 adisz, on 23 septembrie 2022 - 12:44, said:





Partea interesanta este ca in contul online facut la Eon perioadele de trimitere a indexului citit, calendarul de transmitere index cat si citirea contorului de catre OD SUNT specificate foarte clar si citet. Cum de n-ai observat acest lucru?
In ceea ce priveste necitirea contoruluii stai linistit nu te lasa Eon fara sa platesti. Iti baga "din burta" (estimeaza) o anume cantitate
Acum m-am uitat. Nu am găsit nimic de citirea din luna aceasta.
Si nimic nu ma anunțat în prealabil ca vor citi contorul.
Asa ca dacă trimit factura mai mare decât cea estimata din contract, sau cea trimisa de mine, Anpc scrie pe ei.
Deci nu poți trimite omul pe teren și sa între în curte ca la el acasă fără o notificare și o legitimare.

#21
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
sa nu exageram. Omul sigur are legitimatie, si ar fi putut sa o arate, daca nu era vanturat din curte.

ANPC pt ce?

intai erai ingrijorat ca o reclama omul ala pe mama, acum ii reclami tu pe ei, fara motiv.

Mama putea sa sune un vecin, sa verifice daca a fost si la el etc - dar asa sunt batranii, suspiciosi si rai uneori

LE: de celputin 2 ani nu se mai trimit notificari - scrie in factura cand este intervalul de citire, asadar esti informat cand vin. Spune-i si mamei data viitoare

Edited by irina2014, 23 September 2022 - 13:33.


#22
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019

 PNX, on 23 septembrie 2022 - 13:12, said:

Deci nu poți trimite omul pe teren și sa între în curte ca la el acasă fără o notificare și o legitimare.
Poarta avea zavorul tras? Are sonerie, o aude cineva? De ce nu va lasati propriul numar scris la intrare pentru a fi apelat pe viitor?

#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002

 PNX, on 23 septembrie 2022 - 13:12, said:

Acum m-am uitat. Nu am găsit nimic de citirea din luna aceasta.
Si nimic nu ma anunțat în prealabil ca vor citi contorul.
Asa ca dacă trimit factura mai mare decât cea estimata din contract, sau cea trimisa de mine, Anpc scrie pe ei.
Deci nu poți trimite omul pe teren și sa între în curte ca la el acasă fără o notificare și o legitimare.
Daca este client EON si ai cont facut la ei, cauta bine si o sa gasesti pe site si calendarul, precum am eu.
Attached File  calendar_citire_EON.PNG   43.18K   26 downloads
Trimis si mesaj, email in functie de cum e setat. Iar toti care au venit sa citeaza la mine cel putin indexul, anuntau si aveau legitimatie.

Dar mai bine sa nu platesti cateva luni, iti suspenda energia, la reconectare o sa te oblige sa muti contorul la limita de proprietate, dar o sa fii linistit ca nu mai intra nimeni in curte/casa.

#24
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 vestale, on 23 septembrie 2022 - 14:15, said:


Daca este client EON si ai cont facut la ei, cauta bine si o sa gasesti pe site si calendarul, precum am eu.
calendar_citire_EON.PNG
Trimis si mesaj, email in functie de cum e setat. Iar toti care au venit sa citeaza la mine cel putin indexul, anuntau si aveau legitimatie.

Dar mai bine sa nu platesti cateva luni, iti suspenda energia, la reconectare o sa te oblige sa muti contorul la limita de proprietate, dar o sa fii linistit ca nu mai intra nimeni in curte/casa.
Eu să-mi mut contorul?
Pana una alta, eu am transmis indexul.
Si au și estimarea.
Iar tu spui ca au fost în martie la citit?
Nu au fost, iar ANRE au amendat furnizorii.
Eu au specificat ca vin dar la convorbirea telefonica au spus chiar ei ca veneau la 6 luni.
Legea era cu citirea la 3 luni de mult parca.
Ca nu o respectau ei, e alta.


#25
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
tu degeaba te certi cu noi sau cu ei - le permiti accesul sau iti asumi consecintele, care or fi alea

repet: pe factura, oricare ar fi furnizorul, scrie: citire de regularizare in perioada X, deci esti anuntat.

timp de cativa ani, citirea se facea la 6 luni, acum, din vara asta, s-a revenit la 3 luni.

Edited by irina2014, 23 September 2022 - 16:42.


#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
Poti trimite acelasi numar ca index in fiecare luna sau cand ti se cere, dar sa nu fie cel de pe aparat de la data trimiterii. Si de aceea mai trebuie sa ajunga un reprezentant de-al operatorului de furnizare sa verifice ca nu ai mintit.
Daca iti taie energia electrica pentru neplata, la reconectarea se muta contoarul la limita de proprietate sa le fi mai usor data viitor, la urmatoarea deconectarea, dar cine plateste aceea taxa pentru reconectare?

Edited by vestale, 23 September 2022 - 16:43.


#27
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 vestale, on 23 septembrie 2022 - 16:42, said:

Poti trimite acelasi numar ca index in fiecare luna sau cand ti se cere, dar sa nu fie cel de pe aparat de la data trimiterii. Si de aceea mai trebuie sa ajunga un reprezentant de-al operatorului de furnizare sa verifice ca nu ai mintit.
Daca iti taie energia electrica pentru neplata, la reconectarea se muta contoarul la limita de proprietate sa le fi mai usor data viitor, la urmatoarea deconectarea, dar cine plateste aceea taxa pentru reconectare?
Pentru reconectare, da.
Dar pentru contor?
Oricum se pun contoare cu autocitire prin zona, iar dacă nu o sa fac o cerere sa pună contorul la limita proprietății.
Chiar am și un stâlp care ma cam deranjează.
E foarte aproape de casa.
Eu oricum plătesc, nu au pentru ce sa ma deconecteze.
Eu cu oprirea cititorului ma îngrijorează.

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 vestale, on 23 septembrie 2022 - 10:24, said:

Ii faci cont online
și trimiți tu citirea lunar conform datei ce apare acolo

#29
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 irina2014, on 23 septembrie 2022 - 16:41, said:

tu degeaba te certi cu noi sau cu ei - le permiti accesul sau iti asumi consecintele, care or fi alea

repet: pe factura, oricare ar fi furnizorul, scrie: citire de regularizare in perioada X, deci esti anuntat.

timp de cativa ani, citirea se facea la 6 luni, acum, din vara asta, s-a revenit la 3 luni.
Ma uit pe factura de 10 minute cap coada și nu vad nicăieri unde ma anunță că urmează citirea contorului.

#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002

 PNX, on 23 septembrie 2022 - 17:18, said:

Pentru reconectare, da.
Dar pentru contor?
Oricum se pun contoare cu autocitire prin zona, iar dacă nu o sa fac o cerere sa pună contorul la limita proprietății.
Chiar am și un stâlp care ma cam deranjează.
E foarte aproape de casa.
Eu oricum plătesc, nu au pentru ce sa ma deconecteze.
Eu cu oprirea cititorului ma îngrijorează.
Calendarul l-ai in gasit pe pagina web? Ai configurat sa iti trimita un email, notificare in aplicatie cand e de citit indexul, cand este emisa, achitata factura?
Inclusiv mutarea contoarului o sa intre in aceea taxa de reconectare.
Am contoar cu autotransmitere a indexului de peste un an si jumatate instalat, pus cu fonduri europene- modernizare retea de distributie schimbat fire tot ce trebuie, dar inca nu e dat drum la retea de date si indexul tot de pe ecran il citesc si eu si cei trimii operatorul de distributie.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 PNX, on 23 septembrie 2022 - 10:09, said:


Fa o poza la contor si o atasezi mailului.

#32
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 EMPP, on 23 septembrie 2022 - 17:19, said:


și trimiți tu citirea lunar conform datei ce apare acolo
Citirea se face începând cu data de 15 pe aplicația care o am pe telefon.
Ceia ce am făcut.
Am transmis 250 de kw.



 MembruAnonim, on 23 septembrie 2022 - 18:17, said:



Fa o poza la contor si o atasezi mailului.
Am făcut, dar e o carcasa din plexic sau ceva transparent care cu trecerea timpului a devenit opac și nu se prea înțelege.
Plus ca de atunci și pana acum sa mai adăugat kilowați care trebuie să îi plătesc cu preț întreg.
A sărit de peste 255 de kilowați.
Pe ăștia ii plătesc cu 80 de bani iar ce a depășit cu 2,2 lei.
Si sa mai adăugat de atunci cam 50.
Deci încă 100 de lei în plus.

#33
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 PNX, on 23 septembrie 2022 - 17:29, said:

Ma uit pe factura de 10 minute cap coada și nu vad nicăieri unde ma anunță că urmează citirea contorului.
la Enel este pe pag 3 in dreapta - sus, scrie cu majuscule "transmitere index". Scriei ntai perioada pt in care transmiti indexul pt luna anterioara, apoi "Citiri de regularizare interval: ...."

La Electrica Furnizare e pe prima pagina, stanga, al doilea dreptunghi de sus in jos, care incepe cu "centru informare clienti"

trebuie sa fie pe factura!

Edited by irina2014, 23 September 2022 - 19:36.


#34
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,120
  • Înscris: 10.07.2013

 PNX, on 23 septembrie 2022 - 11:43, said:

După cum spuneam, indexul îl trimit prin aplicație, iar atunci când se citește, îmi scrie ca indexul trimis nu se ia în considerare în luna respectiva, când vine sa citească.
E, luna asta nu a trimis notificare, pentru ca e prima data când vine la trei luni.
Înainte vena o data la 6 luni.
Dacă e sa vina o factura de 6000 de lei, în baza a ce o trimete?
Estimarea de 200 kw, sau ca am trimis indexul de 250?

Faci o poza la contor in care sa se vada indexul iar dupa o trimiti pe email catre distribuitor si furnizor. Posted Image

#35
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

 irina2014, on 23 septembrie 2022 - 19:34, said:


la Enel este pe pag 3 in dreapta - sus, scrie cu majuscule "transmitere index". Scriei ntai perioada pt in care transmiti indexul pt luna anterioara, apoi "Citiri de regularizare interval: ...."

La Electrica Furnizare e pe prima pagina, stanga, al doilea dreptunghi de sus in jos, care incepe cu "centru informare clienti"

trebuie sa fie pe factura!
La eon sunt.
Nu e nimic sau nu vad eu pe factura.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate