Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

golf 7 2016 - cablu deschidere capota rupt - Bucuresti.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Salve
pe scurt - masina fara baterie ( moarta). Cand sa schimb bateria se "f..u" deschidere capotei.

Incercat tot e e pe net in regim de amator,din pacate fara succes.
Nu se doreste distrugerea grilei ornament. Incercat cu defacerea suruburilor (cheie modificata etc) , fara succes.

Masinuta e veche si cam chinuita deci caut solutii buget.
Am pus un filmulet cu o varianta gasita pe net - nu m-as hazarda sa demontez jumatate de masina..

1. Se baga cineva (contra cost) sa rezolve?
2. Alte idei care sa mearga in regim de "DIY" fara sa necesite scule si skills "mare"?

Multu!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9j6hiB2J6zg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
"Calitate germană"

#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
E "boala lor" din ce vad.  Nu e grav -piesa de legatura (e undeva in zona farului) are un plastic mai slab si a cedat.
De fapt la VW( Cel putin la asta) e cam "hiperinginerie", totul e supradimensionat/prins. Fata de Fiat de exemplu zici ca au avut target sa dubleze nr de suruburi/prinderi:)
la capota pare ca au uitat.

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Da jos capitonajul rotii si ia si exploreaza pana ajungi la cablu. Daca il ajungi, de multe ori e suficient sa tragi de teaca ca sa il actionezi, mai ales daca are vreun racord sau ceva care impiedica circulatia cablului in teaca.

#5
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Merci.cum ziceam tot ce  poate domestic s a incercat.caut "suport"extern.

#6
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
Daca spui ca ai incercat tot, atunci ranga ...

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Merci:))

#8
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Ai lasat un videoclip insa ai spus ca nu te-ai baga pt ca ar insemna sa demontezi jumatate de masina?
Pana la urma ai incercat sau nu?

Nu demontezi deloc jumatate de masina, ai 3 chestii de scos:
-Roata pe care ma indoiesc ca ti-ar fi frica sa o scoti
-Contra-aripa care are niste mici clipsuri de plastic, daca le rupi, gasesti cu 1-2 lei sa cumperi altele noi, sunt ca un fel de surubele de plastic-cauciuc
-Capacul din spatele farului pe care oricum trebuie sa-l scoti de fiecare data cand schimbi becul din far deci nimic special nici acolo

Da, e mai complicat ca trebuie sa simti, nu poti sa vezi efectiv cablul, dar nu vad sa ai alta varianta

#9
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.03.2015
Eu am patit acelasi lucru la sora-sa din Spania... dupa ce m-au refuzat 5 mecanici ca nu isi bat capul cu acesta am mers la un prieten cu elevator si am luat-o la bibilit.
Langa farul din stanga are o clema de plastic in care se imbina cele doua cabluri.. Intre farul din stanga si radiator am reusit sa agatam bucata de cablu ce vine de la mecanismul de deschiderea a capotei cu un cleste papagal si tras de el cu un pic de forta pana a declansat mecanismul.

Nu stiu daca ii acelasi sistem dar ai putea sa incerci sa te uiti pe sub ea daca vezi ceva

#10
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 goldieczr, on 23 septembrie 2022 - 13:52, said:

Ai lasat un videoclip insa ai spus ca nu te-ai baga pt ca ar insemna sa demontezi jumatate de masina?
Pana la urma ai incercat sau nu?

Nu demontezi deloc jumatate de masina, ai 3 chestii de scos:
-Roata pe care ma indoiesc ca ti-ar fi frica sa o scoti
-Contra-aripa care are niste mici clipsuri de plastic, daca le rupi, gasesti cu 1-2 lei sa cumperi altele noi, sunt ca un fel de surubele de plastic-cauciuc
-Capacul din spatele farului pe care oricum trebuie sa-l scoti de fiecare data cand schimbi becul din far deci nimic special nici acolo

Da, e mai complicat ca trebuie sa simti, nu poti sa vezi efectiv cablul, dar nu vad sa ai alta varianta

multumesc
e vorba de varianta cu "roata" si cea " cu sigla". nu sunt eu langa masina ci am incercat sa ajut "remote" un amic. Cheile alea de s-ar baga langa capota nu sunt disponibile iar demontatul roata /far( ce am vazut in film)iar nu este ceva prea "Domestic".
din acest motiv am postat - poate era cineva in domeniu care sa rezolve. (cu bani).

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  IMG_20220924_123009.jpg   160.61K   29 downloadsAttached File  IMG_20220924_130203.jpg   194.4K   30 downloads
Done.
Mega stupida treaba.e de demontat o groaza ca sa l si inlocuiesti.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Asa pare cand faci prima data ceva. Apoi vezi ca nu e mare lucru. Tot oameni le-au pus acolo.

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005
neah. 3 oameni ( 2 cu maini mari si un copilut :)
nu e greu dpdv logic

dupa ce s-a deschis a mai durat 1 ora de demontat ca sa poti inlocui piesa :)
clar inginerul neamt n-avea treaba si a complicat maxim un amarat de cablu..
dincolo de gluma, job done, multumesc,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate