Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie masina noua stoc hybrid

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Stefanmitrea01

Stefanmitrea01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.02.2014
Buna ziua!

As avea nevoie de un sfat din partea voastra, situatia sta in felul urmator:

Suntem o familie formata din 3 persoane, din care un copil de 2 ani jumate. Detinem in momentul de fata un mondeo mk5, automat si in luna mai am dat comanda pentru Dacia Spring, avem nevoie de o a doua masina. Timpul a trecut, masina nu a venit, in cariera profesionala s-au facut niste schimbari si am dori sa renuntam la Spring si sa ne luam o alta masina.

Bugetul este undeva in jur de 25.000 euro, necesitatea este maxim luna ianuarie. Dorim ca masina sa fie automata, spatioasa, hybrid, spatioasa, in principal va fi folosita ca o a doua masina, pentru naveta sotiei si pentru oras, dar vor mai fi situatii cand . In momentul de fata avem o oferta pentru Renault Arkana, echiparea Intens culoarea rosie, la pretul de 26.700, masina este pe stoc la Flamicom Ramnicu Valcea.

Stiti cumva site-uri unde pot gasi masini noi pe stoc?

Ce parere aveti de Renault Arkana sau poate stiti sa imi recomandati altceva in bugetul acesta?

Multumesc.

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Daca faci o selectie cu criteriile tale si pui 26.500 pe site autovt aduce vreo 25 de rezultate printre care Corolla, Swace etc

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Arkana ala e cu motorizarea hibrida 1.6 sau 1.3 mild hybrid?

Techno e noua denumire pentru echiparea care se numea Intens, cu motorizarea 1.3 tce 140 EDC costa 24.465
asta poate fi comandat pentru februarie 2023
https://vanzari.rena...01uc386498.html

Eu nu recomand motorizarea hybrid, cosuma putin in oras dar e slaba pe autostrada, in depasiri, la munte pe urcare
La 1.3 tce am avut consum in afara intre 4 si 6.5, cu o medie undeva la 5 si ceva

#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 Stefanmitrea01, on 23 septembrie 2022 - 08:23, said:

naveta sotiei si pentru oras
Naveta ... citi km / zi  ... urban / interurban / mixt ?

#5
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Arkana la 27000 este "mild" hybrid in descriere si "micro" hybrid in descrierea motorului, de fapt o benzinara normala cu un start-stop mai evoluat, care vine la pachet cu o cutie dublu ambreiaj. E o masina ok, dar nu e hybrid. Motorizarea hybrid adevarata este excelenta la Renault, dar e mai scumpa si niciodata pe stoc. Problema ta nu e neaparat marca. Exista o gama larga de hibride, incepand cu clasicii, Toyota si Honda, continuand cu Suzuki si Mazda, care folosesc sistemele hybrid Toyota, apoi Renault, care merge pe principii similare pentru gama full hybrid (motor aspirat cu o cilindree normala, cutie de viteze multimodala, fara ambreiaje), dupa care o gramada de constructori ce incearca sa foloseasca motoare mai mici turboalimentate si cutii automate clasice (fie ele cu convertizor de cuplu ori dublu ambreiaj). Problema este ca hibridele adevarate nu prea stau pe stoc.

#6
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 Stefanmitrea01, on 23 septembrie 2022 - 08:23, said:

Buna ziua!

As avea nevoie de un sfat din partea voastra, situatia sta in felul urmator:

Suntem o familie formata din 3 persoane, din care un copil de 2 ani jumate. Detinem in momentul de fata un mondeo mk5, automat si in luna mai am dat comanda pentru Dacia Spring, avem nevoie de o a doua masina. Timpul a trecut, masina nu a venit, in cariera profesionala s-au facut niste schimbari si am dori sa renuntam la Spring si sa ne luam o alta masina.

Bugetul este undeva in jur de 25.000 euro, necesitatea este maxim luna ianuarie. Dorim ca masina sa fie automata, spatioasa, hybrid, spatioasa, in principal va fi folosita ca o a doua masina, pentru naveta sotiei si pentru oras, dar vor mai fi situatii cand . In momentul de fata avem o oferta pentru Renault Arkana, echiparea Intens culoarea rosie, la pretul de 26.700, masina este pe stoc la Flamicom Ramnicu Valcea.

Stiti cumva site-uri unde pot gasi masini noi pe stoc?

Ce parere aveti de Renault Arkana sau poate stiti sa imi recomandati altceva in bugetul acesta?

Multumesc.
Ai scris "spatioasa" de 2 ori  ,Renault Arkana nu este o masina spatioasa
Cu 25000 iti iei un Koleos Initiale Paris ,absolut impecabila ca noua,intradevar spatioasa
Stiu, gusturile nu se discutaPosted Image

Edited by florinellll, 23 September 2022 - 11:09.


#7
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 mannick, on 23 septembrie 2022 - 10:38, said:

Arkana la 27000 este "mild" hybrid in descriere si "micro" hybrid in descrierea motorului, de fapt o benzinara normala cu un start-stop mai evoluat, care vine la pachet cu o cutie dublu ambreiaj.

Arkana 1.6 hybrid-multimode echiparea de mijloc Techno costa cam 26-26.500 cu rabla.
Intrebam ce versiune e, pentru ca unii dealeri sau persoane fizice au pe stoc masini cateodata si cu cateva mii de km facuti ...pe care vor sa le vanda la un pret mai mare decat e pretul de nou.

#8
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Aș recomanda Suzuki Swace hibrid. E copie Toyota dar ceva mai ieftin. E undeva pe la 24.000. Despre stocuri nu știu va trebui să verifici tu dacă o găsești.

#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Ssangyong Korando,cu 1,5 benzina sau 1,6 diesel.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Suzuki Swace e best buy daca vrei masina spatioasa si hibrida "full", nu pacaleli gen mild hibrid.
Sfat: nu renunta la comanda de la Spring, cand vine poti sa faci 2-3k EUR fara mai complicatii "vanzand" rezervarea si tichetul rabla, eventual.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 danX, on 23 septembrie 2022 - 14:49, said:

Suzuki Swace e best buy daca vrei masina spatioasa si hibrida "full", nu pacaleli gen mild hibrid.
Sfat: nu renunta la comanda de la Spring, cand vine poti sa faci 2-3k EUR fara mai complicatii "vanzand" rezervarea si tichetul rabla, eventual.

[ https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/files/eyJmbiI6InJ6azlzcWI1eGlnbS1BVVRPVklUUk8iLCJ3IjpbeyJmbiI6InE3bXo1M2JpZnB6ay1BVVRPVklUUk8iLCJzIjoiMTYiLCJwIjoiMTAsLTEwIiwiYSI6IjAifV19.qNay0LyT0hOz6oVV4ieirWuhSIlaQjHJ8H6CYGbI8xs/image;s=1080x720 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Suzuki Swace 1.8 Hybrid CVT la pret bun: https://www.autovit....t-ID7GNIXW.html

Edited by xmanyacs77, 23 September 2022 - 20:33.


#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 stalker2142, on 23 septembrie 2022 - 08:42, said:

Eu nu recomand motorizarea hybrid, cosuma putin in oras dar e slaba pe autostrada, in depasiri, la munte pe urcare
La 1.3 tce am avut consum in afara intre 4 si 6.5, cu o medie undeva la 5 si ceva


Te referi la hibride in general? Nu de alta, dar hibridul meu ia suta in 7,5 secunde si e limitat la 230 kmph. Nu e chiar pielea pe autostrada.

#13
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,400
  • Înscris: 26.05.2022

 florinellll, on 23 septembrie 2022 - 11:05, said:


Ai scris "spatioasa" de 2 ori  ,Renault Arkana nu este o masina spatioasa
Cu 25000 iti iei un Koleos Initiale Paris ,absolut impecabila ca noua,intradevar spatioasa
Stiu, gusturile nu se discutaPosted Image
Având în vedere că totusi voia spring, cu siguranță orice altă mașină se încadrează la faza cu "spațioasă"...

Edited by NikoroB, 23 September 2022 - 21:25.


#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

 abac, on 23 septembrie 2022 - 20:44, said:

Te referi la hibride in general? Nu de alta, dar hibridul meu ia suta in 7,5 secunde si e limitat la 230 kmph. Nu e chiar pielea pe autostrada.

Ma refeream doar la motorizarile de pe arkana 1.6 aspirat hybrid 145hp 148nm care este mai slab ca 1.3 turbo mild-hybrid 140 si 260nm de pe aceasi masina
1.3 nu doar ca are performanta mai mare, in afara orasului poate reproduce consumul mic al hybridului sau chiar sa-l invinga in anumite conditii, costa si cu vreo 2 mii mai putin, nu are dezavantajul unei baterii scumpe care va trebui inlocuita in viitor, e clasificat tot ca hybrid in acte, singurul scenariu unde pierde e consumul in oras

Acum au lansat noul austral si au trecut la o noua motorizare hybrida bazata pe un 1.2 turbo cu putere si cuplu motor mai mari

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai toate brandurile de mașini au pe siteul oficial o secțiune pentru mașini disponibile imediat.
Exemplu:
https://stoc.volkswa...line-sales=true

#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca Corolla/Swace pica, avand in vedere ce timpi de livrare dadeau Corolla. Nu stiu la swace cum e, ce contract are Suzuki cu Toyota, dar nu l-am mai vazut nici pe ala pe stoc de ceva vreme (pe site suzuki, pe olx/autovit vad ca mai apar cateva).
Oricum, daca omul voia arkana nu o sa-i placa swace, ca e foarte joasa.

Mi se pare ciudat ca unele masini apar pe autovit si olx dar pe siteurile brandului nu. Exista si dealeri "neautorizati"? Ca vad ca sunt masini noi...

#17
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 06.01.2022

 TehCube, on 27 septembrie 2022 - 15:19, said:

Mi se pare ciudat ca unele masini apar pe autovit si olx dar pe siteurile brandului nu. Exista si dealeri "neautorizati"? Ca vad ca sunt masini noi...
Pe site-urile astea adauga si dealerii oficiali masini, si de test-drive, si care nu sunt inca acolo, ca sa te atraga sa suni la ei. Cum era si pe la case, sunai sa vezi o casa si iti ziceau ca nu o mai au fix pe aia...dar au alta la fel, sa te atraga la ei. De exemplu de la Mazda am vazut masini adaugate pe olx, care fizic nu existau la acea reprezentanta.

#18
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://subarumotors...-hybrid-150-cp/
Nu e noua, e si mai scumpa, dar e o masina buna ...
Altfel, mHev gasesti Puma cred ca cea mai ieftina, dar nu merge pe curent...alea sunt PHEV si acolo e mai greu cu pretul si disponibilitatea.

Edited by d-ardeleanu, 28 September 2022 - 10:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate