Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

24.000 lei manopera? Inlocuire canalizare si alimentare apa rece bloc 9 etaje

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005
Salutare,

Maine o sa avem de dezbatut aceasta oferta din atasament. Pe scurt: materialele sunt vreo 8-9000 de lei si manopera 24.000 de lei. Se doreste in locuirea tevilor de canalizare si a conductei de apa rece - doar in subsol, nu in intreg blocul. Este vorba de un bloc din 1986 cu 9 etaje si 40 apartamente, o singura scara.

Subsolul e din acela generos, cat un etaj, condițiile de lucru sunt f bune. Nu stiu cat este de spart si cat este doar de inlocuit tevile vechi.

Asa din start, "240 da milioane" mi se pare cam mult manopera doar daca ma raportez la pretul materialelor dar nu am idee cat costa o lucrare asemănătoare.

Locatia: Iasi. Firma este una cu 2 angajati infiitanta in 2018. Nu am nimic cu firmele mici, daca ofera preturi competitive.

Daca-mi puteti impartasi din experienta voastra si cat mai repede, ca sa am ce expune maine la sedinta.

Attached Files


Edited by o_mores, 22 September 2022 - 23:54.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie mi se pare o suma enorma (materiale+manopera).
De ce nu cereti un deviz bazat pe cantitati ?

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Se va demonta instaliile ... găsiți o firmă serioasă.

La așa purcoi de bani să fie o firmă cu departament de PR, controlul calității șamd.

#4
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005

 britneysbitch, on 23 septembrie 2022 - 00:15, said:

Se va demonta instaliile ... găsiți o firmă serioasă.

La așa purcoi de bani să fie o firmă cu departament de PR, controlul calității șamd.

Intr-adevar, devizul estimativ pare sa fie scris chiar de către instalatori...  E o firma cu 2 angajati, cu o cifra de afaceri de 253.000 lei in 2021. Probabil au cate o lucrare de 24.000 lei pe luna...

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Daca este vorba de o lucrare unde doi instalatori lucreaza o luna de zile, inseamna un salariu (dupa taxe) de aprox 7000 lei de om. Ce vi se pare asa mult?

#6
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 o_mores, on 22 septembrie 2022 - 23:54, said:

Asa din start, "240 da milioane" mi se pare cam mult manopera
alte firme ati mai contactat?

#7
o_mores

o_mores

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 16.04.2005

 dan210, on 23 septembrie 2022 - 00:37, said:

alte firme ati mai contactat?

Eu nu am contactat pe nimeni, dar o sa ma implic... Ar fi doua firme din ce zicea președintele. Mâine cică vine un reprezentant de la firma cu devizul de mai sus. Între timp ce am m ai văzut pe aici era un preț de 12.000 la 2 scări, dar probabil nu același tip de lucrare.

Și nu cred ca e interesul locatarilor ca lucrarea sa dureze 20 30 zile... Mai ales la prețul asta...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 LukRo, on 23 septembrie 2022 - 00:35, said:

Daca este vorba de o lucrare unde doi instalatori lucreaza o luna de zile, inseamna un salariu (dupa taxe) de aprox 7000 lei de om. Ce vi se pare asa mult?
Nu pare ca e vorba de asa ceva, chiar daca asa scrie in acea informare.
Trebuie vazut un deviz exact.

Edited by pasilla, 23 September 2022 - 00:58.


#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 o_mores, on 22 septembrie 2022 - 23:54, said:

Asa din start, "240 da milioane" mi se pare cam mult manopera doar daca ma raportez la pretul materialelor dar nu am idee cat costa o lucrare asemănătoare.
ce legătură are manopera cu prețul materialelor?

 LukRo, on 23 septembrie 2022 - 00:35, said:

Daca este vorba de o lucrare unde doi instalatori lucreaza o luna de zile, inseamna un salariu (dupa taxe) de aprox 7000 lei de om. Ce vi se pare asa mult?
o firmă mai are și alte cheltuieli în afară de salarii, așa că nu cred să ajungă la 7000 de lei salariu.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Ce e mizeria asta in contract cu garanție doi ani?

#11
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Eu as ma cauta...Daca o banala hartie oficiala(oferta pret,in cazul de fata) nu poate fi editata corect...
" suma evaluata dupa alte subsoluri asemanatoare"...Lucrarea poate fi evaluata la suma de: ...,Suma nu poate fi evaluata.Suma poate fi estimata...
"tipul de de tevi va fi stabilita de beneficiar" ;
" se va demonta instalatiile"
Si multe altele.
24.000 lei este o suma mare. Nu vorbesc daca estimarea este corecta,ca nu stiu asta.

Edited by Bebeluka, 23 September 2022 - 04:23.


#12
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
intreaba-i ce e aia phd?Poate a vrut sa scrie dorel pehd.....decat asa meseriasi, mai bine lipsa!

#13
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007

View PostLukRo, on 23 septembrie 2022 - 00:35, said:

Daca este vorba de o lucrare unde doi instalatori lucreaza o luna de zile, inseamna un salariu (dupa taxe) de aprox 7000 lei de om. Ce vi se pare asa mult?
Dar ce fac baietii aia 8 ore pe zi timp de o luna 2 persoane? Vorbim de inlocuit tevi , nu transformat subsolul in spatiu de locuit.

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
Vorbim doar de lucru in subsol?
Pe cate coloane sunt organizate apartamentele? Mie imi suna a patru apartamente pe scara, deci 8 coloane daca fiecare au o baie si o bucatarie.

Daca e asa, pare un pix excesiv pretul, si un pic imprudent sa faci lucrarea cu PEHD sau PPR.

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
600 lei/ apartament , ce e asa "oai ce scump e " ?
Hidroizolatia la 300 metri patrati bloc costa 30000lei - asta "oai ce scump e " ca manopera e de 1000 de ori mai putina .

Acolo intervine : proiect, executie, materiale , GARANTIE .

#16
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Exemplu de zilele trecute: inlocuire tevi apa (cu tot ce presupune: spart, scos, pus, astupat - nu e sigur daca si varuit dupa...), inlocuire tevi scurgere pluviala - pt o verticala de 5 apartamente = 30000 lei

nu stiu alte detalii: garantie, durata, echipa etc. Toata coloana are centrale de apartament, banuiesc ca exista doar tevi de apa rece?

mi s-a parut enorm

Edited by irina2014, 23 September 2022 - 07:56.


#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005

View Postldpe, on 23 septembrie 2022 - 07:40, said:

600 lei/ apartament , ce e asa "oai ce scump e " ?
Hidroizolatia la 300 metri patrati bloc costa 30000lei - asta "oai ce scump e " ca manopera e de 1000 de ori mai putina .

Acolo intervine : proiect, executie, materiale , GARANTIE .

Lucrarea nu are amploarea a  40 apartamente, e in spatiul de sub 4 apartamente care compun amprenta parterului. Proiect si garantie... fie, daca zici tu.
In practica proiect va fi sa duca la ochi tevile asemanator cu ceea ce e deja acolo iar garantia la o firma cu doi angajati valoreaza cat hartia pe care e scrisa.

#18
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,476
  • Înscris: 09.05.2008

View PostBebeluka, on 23 septembrie 2022 - 04:20, said:

Eu as ma cauta...Daca o banala hartie oficiala(oferta pret,in cazul de fata) nu poate fi editata corect...
" suma evaluata dupa alte subsoluri asemanatoare"...Lucrarea poate fi evaluata la suma de: ...,Suma nu poate fi evaluata.Suma poate fi estimata...
"tipul de de tevi va fi stabilita de beneficiar" ;
" se va demonta instalatiile"
Si multe altele.
24.000 lei este o suma mare. Nu vorbesc daca estimarea este corecta,ca nu stiu asta.
Aia e bataie de batjocura, nu hartie oficiala.
Ii dadeam reject din start, putea sa fie pretu' 2400.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate