Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

varice+rezultate analize ciudate.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andyITA

andyITA

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2022
Buna ziua,
Ma confrunt cu ceva destul de ciudat:

N-am avut niciodata probleme cu inima. Ultima oara am verificat-o ce-i drept la un cardiolog cu ECO si EKG in urma cu 8 ani si totul era ok.
Nu fumez, nu beau alcool (decat ocazional), fac sala regulat dar pentru intretinere mai mult,  fara steroizi fara suplimente nutritive in acest sens.
Incerc sa mananc pe cat se poate de ok, sa zic asa ca viciu ar fi dulciurile, dar nu ceva exagerat. am 1.78inaltime cu 72 kg si varsta de 35 de ani. Am job de birou, destul de sedentar pe partea asta profesionala.

In ultimii ani am sesizat aparitia pe aici, pe acolo a cate 2-3 vene mov (varice in forma de panza de paianjen) dar rarut.
Recent m-am mutat la casa si in jur de 3 luni am stat foarte mult in picioare reparand, curatand, facand fel de fel de treburi. Chiar ma bucuram ca am un stil de viata mai activ.
M-am trezit dintr o data acum 2 saptamani cu durere in talpi, efectiv dupa ce stateam in picioare sau in special cand mergeam, ma dureau incat trebuia sa stau jos. De asemenea le simteam fierbinti dar vizual nu aratau umflate.
M-a vazut doctora de familie si mi a spus ca am cel mai probabil inceput (gradul 1) de boala de circulatie periferica si ca nu ar trebui sa mi fac griji, mi-a dat si detralex 1000 mg/zi timp de 1 luna si mi-a spus sa il iau ca imi voi reveni.

In ultimii 2 ani, la analizele periodice mi-au iesit valori ok la hemoleucograma insa la Colesterol mi-a iesit: Colesterol total:  216 mg/dl, Trigliceride 32 mg/dl,  LDL colesterol direct 159 mg/dl HDL colesterol 65 mg/dl. Din ce am inteles nu mai pot imbunatati LDL colesterolul din alimentatie deoarece probabil este genetic acest factor de risc deoarece trigliceridele sunt foarte bune.

De cateva zile am sesizat ca mi au aparut varice si pe unul din picioare mai proeminent si am dat jos parul de pe picior ca nu se vedea foarte bine si constat ca arata destul de rau. Am atasat poze.

Ce parere aveti ? s-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? poate fi vre-o problema grava la inima de mi a facut aceste varice sa apara atat de repede ?
Deja m-am programat la cardiolog pt eco si EKG inima + eco doppler + apoi sa ma vada si un chirurg cardiovascular. Pana ajung la programare eram curios daca mai este cineva in situatia mea si cum a gestionat situatia.

Multumesc anticipat !

Attached Files



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Nu mai amesteca problema circulatorie cu inima.
Lasă inima în pace, dacă nu ai palpitații, adică, fă control și la ea, dacă este bine, uită, nu o mai lega de circulația periferică.

Da, este cam devreme, avînd în vedere vîrsta ta, dar nici nu ești unicat.
O să primești medicație, de tipul celei deja primite, o să duci problema pe picioare, nu îți mai face griji așa mari.

Dar nu scapi cu ,,luat o lună " și gata, o să ai schemă, iei, faci pauză, iei, faci pauză, ca să nu evolueze treaba aia.
Sănătate.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mergi (și) la un medic flebolog.


https://www.doc.ro/t...-telangiectazii

#4
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
"""Deja m-am programat la cardiolog pt eco si EKG inima + eco doppler + apoi sa ma vada si un chirurg cardiovascular."""
Cine ti-a recomandat investigatiile respective?
Este foarte grav ,boala de care suferi se numeste Ipohondrie

Edited by florinellll, 23 September 2022 - 06:10.


#5
andyITA

andyITA

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2022

 florinellll, on 23 septembrie 2022 - 06:07, said:

"""Deja m-am programat la cardiolog pt eco si EKG inima + eco doppler + apoi sa ma vada si un chirurg cardiovascular."""
Cine ti-a recomandat investigatiile respective?
Este foarte grav ,boala de care suferi se numeste Ipohondrie
Stiu ca sunt ipohondru, asta mi s-a declansat cand a murit tatal meu cand aveam 16 ani de cancer si a trebuit sa il ingrijesc pana la final.
Doctora de familie a2-a oara cand mi a vazut piciorul mi-a recomandat sa vad si un medic pe chirurgie cardio sa vada daca e necesar si altceva in afara de detralex.
Sunt stresat deoarece imi impacteaza viata de zi cu zi in ultimile 2 saptamani + ca in timpul noptii ma tot intorc pe toate partile ca simt ca e ceva in neregula cu picioarele mele.

Mersi oricum pentru raspunsuri.

#6
zhukovsky

zhukovsky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.01.2022
Am aprox acceasi problema, acceasi varsta. toti doctorii mi-au spus ca nu sunt varice

Am fost la dermatolog pt alta problema si am vorbit si de aceste vene - mi-a scris "insuficienta venoasa"
m-a trimis sa fac un doppler, doctorita care mi-a facut era cardiolog, a verificat venele mari, principale care au fost ok
Nu mi s-a dat tratament ca fiind necesar, doar niste recomandari:

- picioare ridicate pe perna seara inainte de culcare 30 min (la 30 grade)
- ridicat de pe scaun la 1h
- nu stat in picioare
- nu dusuri/bai fierbinti
- nu stat la soare puternic
- mers pe jos
- ciorapi de compresie in avion la curse lungi

A zis ca in timp se poate agrava, gen se pot dezvolta varice si ca factorul ereditar joaca un rol important. Am intrebat si un chirurg la fel mi-a zis ca nu sunt varice si recomandarea cu picioarele ridicate
Nu mi-a zis nimeni ca ar putea fi vreo problema la inima, nici nu vad nici o legatura - deci din punctul asta de vedere nu mi-as face griji

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 andyITA, on 22 septembrie 2022 - 20:26, said:

Ce parere aveti ? s-a mai confruntat cineva cu asa ceva ? poate fi vre-o problema grava la inima de mi a facut aceste varice sa apara atat de repede ?
Deja m-am programat la cardiolog pt eco si EKG inima + eco doppler + apoi sa ma vada si un chirurg cardiovascular. Pana ajung la programare eram curios daca mai este cineva in situatia mea si cum a gestionat situatia.
Ce se vede in poze sunt varice clasa CEAP C1, nu necesita tratament. Daca observi ca ti se umfla gambele, poti purta ciorapi compresivi.

Chirurgul cardiovascular face protezari de valve, de vase mari etc, nu se ocupa cu varice. Chirurgul vascular le trateaza, insa doar de la clasa C3 incolo.

 andyITA, on 23 septembrie 2022 - 08:07, said:

Doctora de familie a2-a oara cand mi a vazut piciorul mi-a recomandat sa vad si un medic pe chirurgie cardio
:lol:
Unde a facut facultatea respectiva doamna, la Vascauti?

#8
zhukovsky

zhukovsky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.01.2022

 Karhu, on 23 septembrie 2022 - 14:37, said:

Unde a facut facultatea respectiva doamna, la Vascauti?

Si pe mine m-a trimis generalista la chirurgie, deci probabil si asta a facut la Vascauti Posted Image
Chirurgul s-a cam ofticat

Sunt curios de acest detralex, conform wikipedia nu pare sa fie foarte grozav

"Diosmin is a dietary supplement used to aid treatment of hemorrhoids and venous diseases, i.e., chronic venous insufficiency including spider and varicose veins, leg swelling (edema), stasis dermatitis and venous ulcers.[1] The mechanism of action of Diosmin and other phlebotonics is undefined,[1] and clinical evidence of benefit is limited"

 zhukovsky, on 23 septembrie 2022 - 11:36, said:


Multumesc pt raspuns. Ma bucur pe de-o parte ca mai sunt si alti oameni in situatia mea ca pot corela cu ce mi se intampla. Imi pare rau in acelasi timp ca suntem parteneri de suferinta Posted Image

Intrebare: ai avut dureri ? eu de 2 saptamani am dureri in talpa dupa ce merg la mult de 2 ore (cumulat)in ziua respectiva sau daca stau mai mult de cateva ore (cumulat) in picioare. Cum ai reusit sa scapi de dureri si cat a durat recuperarea sa zicem?

Din ce am inteles durerea apare ca urmare a oxigenarii slabe ale muschilor talpilor care duc greutatea intregului corp si care protesteaza in felul asta prin inflamatie rezultand in durere.

Edited by Dany_Darke, 23 September 2022 - 19:29.


#9
zhukovsky

zhukovsky

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.01.2022
Am si dureri/oboseala in zona talpilor, se amelioreaza/trec cand stau jos/la orizontala. Am observat ca ajuta ridicarea picioarelor
Totusi si alti oameni au dureri de picioare dupa mers/stat in picioare mai mult, oameni care nu au aceste venectazii deci nu stiu exact cat de anormale sunt aceste dureri

Nu am reusit sa scap de ele, daca stie cineva mai multe sunt curios
Afectiunea pare ceva cronic - "insuficienta venoasa cronica" prin care eu inteleg ca vei suferi pe viata

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 zhukovsky, on 24 septembrie 2022 - 22:21, said:

Am si dureri/oboseala in zona talpilor, se amelioreaza/trec cand stau jos/la orizontala. Am observat ca ajuta ridicarea picioarelor
Afectiunea pare ceva cronic - "insuficienta venoasa cronica" prin care eu inteleg ca vei suferi pe viata
ce-ai mai facut ?
eu am aceleasi simptome dar NICI un medic nu se gandeste , in cazul meu, ca ar putea fi ceva circulator !
TOTI imi spun ca-i din cauza operatiilor pe care le-am facut pe coloana

#11
mariamarchlove

mariamarchlove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.05.2022
Salut! Nu cred că este un motiv de mare îngrijorare. Simptomele într-adevăr nu indică probleme cu inima, ci mai degrabă aveți varice. Încercați să aplicați pe zonele afectate gelul Vasaxal, ar trebui să ajute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate