Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Puls mic din senin

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022
Bună seara,
Scriu și aici pentru că nu știu unde să mai cer păreri.

Acum câteva săptămâni am avut două momente în care m-am trezit brusc, din somn, cu puls 135, fără motiv (cu distanță de o săptămână, două între cele două incidente). A doua oară am decis să merg la urgențe, unde mi s-a făcut ekg (au zis că e bine), mi s-a făcut o perfuzie cu ei știu ce (îmi amintesc doar ceva de vitamina C și glucoză?), și mi s-a dat o pastilă pentru palpitații (din păcate, nu îmi amintesc numele ei), concluzia fiind "atac de panică/anxietate".

Acum, nu știu dacă asta are vreo legătură cu situația de atunci, dar de vreo săptămână continui să am puls mic, între 50 și 60 în repaus și între 50 și 70 în mișcare. Știu, valorile astea sunt normale, dar, știindu-mă, pulsul meu, în mod normal, era peste 80. Acum, am acele valori mici (pentru mine) chiar și dacă consum Pepsi sau ciocolată.

Ca istoric medical, eu am tiroidită Hashimoto cu hipotiroidism sub tratament cu Euthyrox. La ultimele analize, mi-au ieșit valorile TSH-ului mărite, fierul scăzut (32ug/Dl), proteina C reactivă puțin mărită (10.96mg/L), fibrinogenul mărit (500) și fosfataza alcalina puțin mărită (109.21U/L). Pe lângă pulsul "mic", mă simt și amețită, am o stare generală de rău și confuzie (nu exagerat). Magneziul și calciul mi-au ieșit la limita valorilor normale, nu știu dacă ar avea vreo legătură. Când îmi iau tensiunea, este 110/80, dar acum mă simt puțin agitată și o am 129/80...

Ar putea ști cineva de ce aș începe, din senin, să am un puls diferit, mic față de cel pe care îl aveam în mod normal, deși există factori care ar trebui să îl mărească? Pe lângă simptomele menționate mai sus, îmi este și foarte frig, am mâinile, picioarele și nasul extrem de reci, și pielea foarte albă. Uneori, parcă mi se "izolează" capul, aud de parcă aș fi într-o cameră izolată fonic. Am și multe spasme musculare și dureri în spate.

Plănuiesc să mă programez la cardiolog, dar până atunci, am vrut să caut și alte păreri pentru că sunt foarte panicată și nu mai am liniște, gândindu-mă că ar putea fi ceva grav...

Mulțumesc! O seară frumoasă! ❤️
P.S. Sunt fată, am 24 de ani și petrec foarte mult timp la birou (dacă are vreo importanță). De asemenea, nu prea consum apă, cred că beau APROAPE o sticlă de 2l pe săptămână.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ccarpediem_, on 22 septembrie 2022 - 19:14, said:

De asemenea, nu prea consum apă, cred că beau APROAPE o sticlă de 2l pe săptămână.
Vrei sa te sinucizi ? Macar ai aport de lichide din alte surse (supe, fructe, sucuri, etc.) ?

Edited by pasilla, 22 September 2022 - 20:26.


#3
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
În mod evident ai niște probleme.
Îți este foarte frig, ai mâinile, picioarele și nasul extrem de reci și pielea foarte albă deoarece ai o problemă cu circulația sângelui - pur și simplu corpul tău nu poate face față să mențină temperatura constantă și implicit să încălzească sângele pentru tot corpul și atunci spre extremități circulă mai putin sânge, ai măinile reci etc.

Asa simplist vorbind în acest moment corpul tău nu are resurse pentru tot corpul și atunci trece pe un modul de supravietuire în care taie energia de unde este mai putin necesară și o direcționează spre locul unde este vitală, adică la inimă, creier etc.
Faptul că îți este rău, ai o stare de confuzie etc. - sunt dacă vrei ca niște semnale de alarmă - corpul îți arată că are o problemă pe care tu ar trebui să o rezolvi.
Pulsul mic/mare brusc probabil apare din aceeași cauză, inima funcționează greu și atunci mărește sau micșorează nr. de bătăi/minut pentru a compensa alte problemel care există.

În altă ordine de idei 2 l de apă pe săptămână înseamnă cam 300 ml apă pe zi.
Apa reprezintă între 55-75% din greutatea unei persoane și inevitabil în fiecare zi pierdem apă prin transpirație, respiratie, nevoi fiziologice - adică în MOD CERT pierdem mai mult de 300 ml apă zilnic.

Este posibil ca toate problemele tale să fie doar pentru că ești deshidratată sever deoarece corpul a consumat toată apa disponibilă din tesuturi.
Este posibil să fie alte probleme, de asta ar trebui să mergi la un doctor.

Oricum ar fi îmi este foarte greu să înțeleg de ce ai bea doar 300 ml de apă pe zi când pe toate drumurile sunt acele îndemnuri să bem 2 l de apă pe zi.

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Fara zabava mergi la spitalul Parhon si solicita un consult psihoneuroendocrinologic. E un inceput ca iti constientizezi dinamica fiziologiei insa problema e foarte complexa. O prima miscare: iesi din biroul ala la fiecare 50 min si urca scari, mergi alert 10-15 min, hidrateazate, cinci sase gustari zilnice. Din ce spui tu practic nu traiesti, esti intre regnuri, mai mult spre vegetal. Incearca sa intelegi ce zice colegul mai sus, deshidratare se traduce si prin vascozitate crescuta a fluidelor in corp, practic esti in regim de avarie.

Edited by kesarion111, 22 September 2022 - 20:52.


#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

 ccarpediem_, on 22 septembrie 2022 - 19:14, said:

Bună seara,
Scriu și aici pentru că nu știu unde să mai cer păreri.

Acum câteva săptămâni am avut două momente în care m-am trezit brusc, din somn, cu puls 135, fără motiv (cu distanță de o săptămână, două între cele două incidente). A doua oară am decis să merg la urgențe, unde mi s-a făcut ekg (au zis că e bine), mi s-a făcut o perfuzie cu ei știu ce (îmi amintesc doar ceva de vitamina C și glucoză?), și mi s-a dat o pastilă pentru palpitații (din păcate, nu îmi amintesc numele ei), concluzia fiind "atac de panică/anxietate".

Acum, nu știu dacă asta are vreo legătură cu situația de atunci, dar de vreo săptămână continui să am puls mic, între 50 și 60 în repaus și între 50 și 70 în mișcare. Știu, valorile astea sunt normale, dar, știindu-mă, pulsul meu, în mod normal, era peste 80. Acum, am acele valori mici (pentru mine) chiar și dacă consum Pepsi sau ciocolată.

Ca istoric medical, eu am tiroidită Hashimoto cu hipotiroidism sub tratament cu Euthyrox. La ultimele analize, mi-au ieșit valorile TSH-ului mărite, fierul scăzut (32ug/Dl), proteina C reactivă puțin mărită (10.96mg/L), fibrinogenul mărit (500) și fosfataza alcalina puțin mărită (109.21U/L). Pe lângă pulsul "mic", mă simt și amețită, am o stare generală de rău și confuzie (nu exagerat). Magneziul și calciul mi-au ieșit la limita valorilor normale, nu știu dacă ar avea vreo legătură. Când îmi iau tensiunea, este 110/80, dar acum mă simt puțin agitată și o am 129/80...

Ar putea ști cineva de ce aș începe, din senin, să am un puls diferit, mic față de cel pe care îl aveam în mod normal, deși există factori care ar trebui să îl mărească? Pe lângă simptomele menționate mai sus, îmi este și foarte frig, am mâinile, picioarele și nasul extrem de reci, și pielea foarte albă. Uneori, parcă mi se "izolează" capul, aud de parcă aș fi într-o cameră izolată fonic. Am și multe spasme musculare și dureri în spate.

Plănuiesc să mă programez la cardiolog, dar până atunci, am vrut să caut și alte păreri pentru că sunt foarte panicată și nu mai am liniște, gândindu-mă că ar putea fi ceva grav...

Mulțumesc! O seară frumoasă! ❤️
P.S. Sunt fată, am 24 de ani și petrec foarte mult timp la birou (dacă are vreo importanță). De asemenea, nu prea consum apă, cred că beau APROAPE o sticlă de 2l pe săptămână.
La mine a fost invers, am avut atacuri de panica in feb - martie 2020 pana in august 2020 din cauza covid, si pana in momentul respectiv aveam puls 60-65,dormeam noptile normal, acum sare de 80 in orice stare...am facut si o tensiune mica de 13,14, am facut EKG la inima, nimic concludent, plus ca acum ma trezesc de 2 3 ori pe noapte si ma simt mereu obosit

#6
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 pasilla, on 22 septembrie 2022 - 20:25, said:

Vrei sa te sinucizi ? Macar ai aport de lichide din alte surse (supe, fructe, sucuri, etc.) ?
Nu, nu încerc asta, Doamne ferește Posted Image . Dar, din păcate, nu prea reușesc să mă conving să beau apa necesară corpului... Acum, în ultimele două zile, m-am chinuit puțin mai mult să beau lichide (am băut doi litri ieri, azi mai puțin) și am mâncat și supă, în rest, foarte rar... În afară de suc, din când în când, nu prea consum nici fructe sau mâncare cum ar fi supă...

#7
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017
Te duci la endocrinolog sa-ti dozeze corect Euthyrox-ul.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bea apa mai multa. Si eu daca stau la birou si nu fac miscare, nu simt nevoia sa beau apa. Bea dimineata cand te trezesti un pahar cu apa si mai bea si in timpul zilei. E foarte putin 2l de apa in 7 zile.

#9
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 spider8, on 22 septembrie 2022 - 20:47, said:


Eu știam că deshidratarea are, printre simptome, pulsul mărit, nu scăzut, de aceea nu mă gândeam că ar putea fi asta...

De asta îmi e teamă, că aș putea avea o problemă mai gravă, dacă corpul îmi dă asemenea "semnale", și aș putea păți ceva. La analize, cele ce țin de circulația sângelui au ieșit în regulă mai mereu, dar e adevărat că doamna asistentă care se ocupa cu recoltarea mi-a spus că pare că nu prea beau apă și că aș avea sângele "gros".

Din păcate, oricât de "promovat" ar fi obiceiul sănătos cu a bea doi litri de apă pe zi, eu nu reușesc în niciun fel. De două zile mă chinui să îndrept acest obicei prost și am reușit să beau o sticlă de doi litri într-o zi (ieri, azi am băut mai puțin). Totuși, dacă chiar ar fi deshidratarea cauza, o pot "trata" prin a bea apă corespunzător, cei doi litri pe zi, sau trebuie și ceva tratament medicamentos, mers la doctor, etc?

Mulțumesc pentru răspunsul frumos și amănunțit! ❤️

 TruculMagic, on 22 septembrie 2022 - 21:49, said:

Bea apa mai multa. Si eu daca stau la birou si nu fac miscare, nu simt nevoia sa beau apa. Bea dimineata cand te trezesti un pahar cu apa si mai bea si in timpul zilei. E foarte putin 2l de apa in 7 zile.
Da, știu, beau foarte puțină apă și încerc să repar asta, dar nu pot să nu mă întreb dacă deshidratarea ar putea fi cauza pentru care pulsul meu normal s-a schimbat 🤔. Știu că deshidratarea ar trebui să facă ca inima să bată mai rapid, dar mie îmi bate mai lent decât pulsul pe care îl aveam eu în mod normal (80+). Voi încerca să beau mai multă apă, mulțumesc pentru răspuns și sfat! ❤️

 ovidiu21, on 22 septembrie 2022 - 20:47, said:

La mine a fost invers, am avut atacuri de panica in feb - martie 2020 pana in august 2020 din cauza covid, si pana in momentul respectiv aveam puls 60-65,dormeam noptile normal, acum sare de 80 in orice stare...am facut si o tensiune mica de 13,14, am facut EKG la inima, nimic concludent, plus ca acum ma trezesc de 2 3 ori pe noapte si ma simt mereu obosit
Asta este o parte din ceea ce mă frământă pe mine. Și eu sufăr de anxietate generalizată și o mică depresie (sunt diagnosticată de medicul psihiatru), și, din cauza agitației, pulsul meu trecea de 80, dar acum, deși încă sunt stresată și agitată mai mereu, pulsul e ca cel al unui om "normal", acel 60-65 pe care l-ai avut și tu, dar pentru mine este "anormal", având în vedere că eu consum și sucuri și alimente care cresc pulsul, nu îl scad (Pepsi, ciocolată, etc), sunt agitată și mereu parcă stau să am un atac de panică. Din ce știu eu, stresul și agitația cresc pulsul, nu îl scad 🤔.

 der25, on 22 septembrie 2022 - 21:34, said:

Te duci la endocrinolog sa-ti dozeze corect Euthyrox-ul.
Am programare pe 20 octombrie. Să fie asta problema? Eu am mai avut valorile mărite la TSH până acum, dar niciodată nu am avut aceste simptome când s-a întâmplat asta... Chiar și cu hipotiroidism, care ar trebui să încetinească organismul, pulsul meu era tot peste 80, iar acum, subit, fără nicio modificare în stilul meu de viață, îl am 60-65... 😅

Edited by Dany_Darke, 23 September 2022 - 08:22.


#10
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 ccarpediem_, on 22 septembrie 2022 - 19:14, said:

De asemenea, nu prea consum apă, cred că beau APROAPE o sticlă de 2l pe săptămână.

Daca tu te-ai gandit ca asa faci economie la apa, conform recomandarilor UE, sa stii ca faci o mare greseala...

#11
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Mergi repejor la medicul de familie să-ți dea trimiteri pentru analize și consultații la medicii specialiști. E normal să fii îngrijorată, dar răspunsurile pe care le cauți nu le vei găsi în niciun caz pe internet, pe un forum unde ne dăm cu toții cu părerea, fie că ne pricepem, fie că nu.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Multe dintre simptome au legătură cu afecțiunea de baza, hipotiroidismul. Așadar, mergi la endocrinolog, pentru analize, ecografie și evaluarea funcției tiroidiene, posibil sa fie necesara ajustarea dozei de euthyrox. Sa ceri și analize pentru colesterol, pentru nivelul de magneziu (nivelul scăzut al acestuia produce spasme musculare) .
Pe de alta parte, faptul ca nu te hidratezi corect, are ca efect printre altele și creșterea nivelului de toxine din organism, pentru ca nu le elimini prin urina. De câte ori urinezi pe zi și ce culoare are urina? Cum stai cu greutatea, ești normoponderala sau ai kg în plus fata de greutatea normala?
Lasă Pepsi deoparte și încearcă sa bei apa, ceai, lapte, consuma fructe, supe/ciorbe.
Ești tânără și îți faci rău singura prin faptul ca nu consumi suficiente lichide.
Mergi la medic, nu mai amâna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate