Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Instalatie incalzire bloc din 1986

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
53rg1u

53rg1u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.08.2007
Va salut,

Recent am renovat un apartament intr-un bloc cu 4 etaje din 1986 (din prefabricate) in Cluj.

Fiind ultimul apartament racordat la termoficare pe scara mea, m-am debransat, am taiat tevile de incalzire si am blindat la subsol.

Dar mai ramane o dilema: stie cineva daca e posibil ca si coloanele de incalzire sa comunice cu scara cealalta? Am intrebat impreuna cu instalatorul pe la vecinul de la etajul 4 dar el a zis ca nu stie… dupa multe insistente ne-a aratat putin prin casa dar nu ne-am dat seama din cauza perdelelor si domnul era putin ametit… in fine.

S-a mai lovit cineva de chestia asta? A trebuit sa blindeze doar la subsol? Gen coloanele care urca din subsol sunt unice per scara?

Mersi.

#2
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 31.07.2017
debransatii, specia cea mai viabila din Romania.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
De regula nu comunica, instalatiile sunt pe scara. Scara vecina are subsol tehnic?

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ai noroc te-ai scos. Daca nu si o sa inceapa vre-un vecin de scara sau vecin de apartament sa faca reclamatii ca nu are caldura, ai de refacut instalatia pe banii tai.

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 53rg1u, on 22 septembrie 2022 - 16:48, said:

[...]S-a mai lovit cineva de chestia asta? A trebuit sa blindeze doar la subsol? Gen coloanele care urca din subsol sunt unice per scara?[...]

Da' robineți nu erau în beci? Cel puțin 1 pe tur?
La mine au blindat prin casă și atât; au zis că cei de la termoficare o să blindeze în beci după ce iau ceasul de-acolo. Chestie necesară pentru hîrțogăria aferentă ce trebuie predată la administrație. Chiar azi a venit tanti de la Termoficare să verifice debranșarea și să-mi lase hârtia necesară.

Iar pentru a tăia coloanele principale de prin casă ne-au recomandat să luăm semnături de la vecinii de deasupra (ca să fim relativ acoperiți).

Edited by shiva, 22 September 2022 - 18:02.


#6
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011

 yo9hrb, on 22 septembrie 2022 - 16:58, said:

De regula nu comunica, instalatiile sunt pe scara.

Aerisirea este uneori comuna .

Edited by chflorin, 22 September 2022 - 18:05.


#7
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Din ce am inteles initiatorul era singurul care a mai ramas la termoficare pe scara respectiva, restul erau debranati si probabil cu centrale individuale si de asta s-a putut debransa de la subsol bindand fiecare coloana. Dca blindarea a fost nedistructiva instalatia se poate reface usor la nevoie. Dar intreb: la cluj nu este nevoie de un proiect de debransare , fiecare o face asa de capul lui ?.

#8
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Da, e posibil ca teava care te deserveste pe tine sa deserveasca si un vecin. Or fi scari diferite  dar sunt despartite doar de un perete. Daca e asa, trebuie sa vezi niste tevi orizontale intre coloanele tale si zid.

#9
53rg1u

53rg1u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.08.2007

 yo9hrb, on 22 septembrie 2022 - 16:58, said:

De regula nu comunica, instalatiile sunt pe scara. Scara vecina are subsol tehnic?

Da, am fost si in subsolul tehnic de la scara vecina si s-a uitat instalatorul pe acolo ca sa isi faca o idee de traseul tevilor. Traseul e fix la fel si in scara cealalta, adica vin 2 tevi (probabil tur si retur) de la centrala mare si pe urma se rasfireaza si urca in sus spre apartamente. In scara cealalta mai este doar o singura persoana pe termoficare.

 shiva, on 22 septembrie 2022 - 18:00, said:

Da' robineți nu erau în beci? Cel puțin 1 pe tur?

Ba da, erau sau sunt 2 robineti. Instalatorul a taiat tevile si le-a pus dop si intr-un capat si in celalalt.

Edited by 53rg1u, 22 September 2022 - 22:11.


#10
53rg1u

53rg1u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.08.2007

 dannvlas, on 22 septembrie 2022 - 20:03, said:

Daca e asa, trebuie sa vezi niste tevi orizontale intre coloanele tale si zid.

Eu nu am avut nici o teava orizontala care sa treaca spre scara cealalta, ci doar spre alt apartament din scara mea.

Edited by 53rg1u, 22 September 2022 - 22:32.


#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 AlexD2, on 22 septembrie 2022 - 18:54, said:

[...]Dar intreb: la cluj nu este nevoie de un proiect de debransare , fiecare o face asa de capul lui ?.

Este http://www.termonapo...ura-debransare/

De unde mirarea mea că a blindat direct în beci (probabil instalatorul care realizează instalația CT); contractorii Termonapoca care fac debranșarea o fac în casă. Pentru tăiat țevi prin beci e "altă lucrare pe alți bani". Aduni hârtiile necesare de la vecini și asociație, le trimiți pe mail, primești factura pe mail, plătești online (nr de calorifere + racordurile de apă caldă ~ 1000 de lei) și aștepți o săpt. să te sune când vin cu debranșarea. Vin tătarii și-ți dau foc la casă și apoi mai aștepți 2 săpt. să vină cineva de la Termonapoca să verifice și să-ți dea hârtia magică care o duci la asociație, împreună cu ceasurile de apă caldă.

Altfel, platești termoficare în continuare. Deja au început probele la instalația de cartier; nu știu dacă se mai avizează debranșări.

Edited by shiva, 22 September 2022 - 22:56.


#12
53rg1u

53rg1u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.08.2007

 shiva, on 22 septembrie 2022 - 22:53, said:

Altfel, platești termoficare în continuare. Deja au început probele la instalația de cartier; nu știu dacă se mai avizează debranșări.

Eu debransarea am facut-o, am PV-ul de la Termonapoca sau Compania de Apa sau cum s-o numi. Dar nu l-as numi proiect, e o cerere doar.

Iar pentru blindatul de la subsol nu mi-a spus nimeni ca trebuie facut vreun anume proiect, nici de la asociatie cand am mers cu cererea si mi-au scris pe ea ca e ultimul apartament racordat, nici cei 4 instalatori cu care am discutat, nici cei care au venit de la termoficare sa imi taie tevile de la calorifere.

¯\_(ツ)_/¯

#13
53rg1u

53rg1u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.08.2007

 shiva, on 22 septembrie 2022 - 22:53, said:

împreună cu ceasurile de apă caldă

Ceasurile de apa calda nici nu cred ca le mai am, am facut doar poza la ele si probabil le-au aruncat muncitorii. Iar PV-ul doar acum am aflat sunand pe cineva si reconfirmand ce ai spus tu: ca trebuie sa predau o copie la asociatie... nu mi-a explicat nimeni toata procedura cap-coada desi am intrebat pe oricine am putut iar pe site-ul de la Termonapoca nu scrie ce trebuie sa faci dupa ce te debransezi. Trebuie tot sa aflu cioturi de informatii, uneori cand poate e prea tarziu. Nu imi mai iau in viata mea apartament in bloc vechi...

Edited by 53rg1u, 23 September 2022 - 10:20.


#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 53rg1u, on 23 septembrie 2022 - 09:17, said:

[...]blindatul de la subsol nu mi-a spus nimeni ca trebuie facut vreun anume proiect[..]

Blindarea pe tur în beci o fac cei de la Termoficare când vin să ia ceasul de pe scară. Pe retur, faci tu dacă vrei (noi am închis doar robineții) - ca să nu mai intre apă în instalație. Ideal, să ai și semnăturile vecinilor de pe scară pt. blindarea din beci.

Poate ajunge să trimiți poza și scanarea PV-ului pe mail la administrație. Dă-le un telefon.

Edited by shiva, 23 September 2022 - 10:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate