Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Cofraje fundatie din polistiren extrudat sau EPX casa pasiva

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mihaiboldor

mihaiboldor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2021
Salutare grup,

Vreau sa construiesc o casa cat mai pasiva cat se poate in regin DIY si as vrea sa incep de la fundatie direct cu ceva care cred ca o sa imi usureze munca si anume:
As vrea sa fac cofrajul fundatiei direct din polistiren extrudat ( avand in vedere ca tot asta ar trebui sa folosesc la izolatia fundatiei)
Ce se intampla daca incep prin a face de la inceput acest lucru si sa scap de facut cofraje din lemn sau alte solutii ca apoi sa adaug izolatia?
Este ok sa pun izolatia si pe talpa fundatii sau doar pe lateral?
Ma gandeam sa  invelesc cumva complet (  laterale si baza)  fundatia in folie cu crampoane in forma continua, apoi cofraje din polistiren extrudat in care sa torn direct betonul ( evident cu fierul aferent necesar).
Va rog sa imi spuneti daca este o idee buna.
Am vazut pe net diverse cofraje facute din polistiren expandat, insa stiu ca cel extrudat are o rezistenta mai mare si este recomandat in zona de fundatie -
Oare la ce costuri sa ma astept cu o fundatie in acest fel pentru o casa cu amprenta la sol de 85mp si 1m adancimea fundatiei.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si pareri.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007
vrei sa o faci tu cum vezi pe net, cu sfaturi de la necunoscuti, sau faci proiect?

#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmihaiboldor, on 21 septembrie 2022 - 16:20, said:

[...]
Ce se intampla daca incep prin a face de la inceput acest lucru si sa scap de facut cofraje din lemn sau alte solutii ca apoi sa adaug izolatia?

Cum sustii polistirenul? In santuri? Probabil ca merge; cu multa, multa grija si cu polistirenul sustinut foarte bine. Mai complicat este cu zona supraterana a fundatiei ...


View Postmihaiboldor, on 21 septembrie 2022 - 16:20, said:

Este ok sa pun izolatia si pe talpa fundatii sau doar pe lateral?

P-asta o discuti cu persoana care-ti face studiul geo si cu structuristul; sa vezi ce incarcare ai si ce material poti folosi.


View Postmihaiboldor, on 21 septembrie 2022 - 16:20, said:

Ma gandeam sa  invelesc cumva complet (  laterale si baza)  fundatia in folie cu crampoane in forma continua, apoi cofraje din polistiren extrudat in care sa torn direct betonul ( evident cu fierul aferent necesar).

Ma indoiesc ca poti pune si foilia cu crampoane; se rupa cu mare usurinta.


View Postmihaiboldor, on 21 septembrie 2022 - 16:20, said:

[...]Am vazut pe net diverse cofraje facute din polistiren expandat, insa stiu ca cel extrudat are o rezistenta mai mare si este recomandat in zona de fundatie [...]

In mod normal te uiti la fisele tehnice. Exista si expandat cu rezistenta mare la compresiune.

Edited by DIY, 21 September 2022 - 17:01.


#4
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am facut asa, tot in regim diy, dar nu am bagat polistiren sub talpa. Nu cred ca o sa gasesti structurist care sa accepte polistiren sub talpa si oricum nu pierzi cine stie ce caldura pe acolo. Eu am pus intai polistiren pe marginea gropilor unde aveam fundatiile izolate si am turnat beton direct in el, iar in partea de sus am facut niste grilaje din lemn, ca sa tina polistirenul sa nu se ridice la turnare. Apoi am facut grinzile de echilibrare si am pus polistiren pe lateralele lor, fara sa pun pe exteriorul fundatiei, unde am cofrat cu tego, deoarece acolo ar fi fost greu de sprijinit polistirenul, dar nu imposibil (pe interior era intepenit de pamant, piatra si polistirenul de sub placa). Nu folosi polistiren expandat nicaieri unde e in contact cu pamantul, pentru ca nu este rezistent la umezeala. Se poate fara probleme in regim diy, doar sa stii sa citesti planurile, si sa chemi proiectantul sa verifice inainte sa torni (la mine proiectantul e sotia mea, asa ca a fost mereu acolo). Pe mine m-a costat in jur de 20k euro materialele pentru fundatia de aprox 200m2, izolata cu polistiren de 10cm pe blocurile de fundare si grinzi si cu 20cm sub placa incluzand aici si utilajele pentru decopertat, sapat, bagat piatra, inchiriat mai compactor, tevi pentru canalizarea din fundatie, nisip, materiale pentru impamantarea naturala, tego si lemn pentru cofraje, spuma, distantieri etc

Edited by nightmare392, 21 September 2022 - 18:26.


#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 26.11.2001
foloseste acest clip ca si inspiratie - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vqmb7RAuh4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iti recomand sa ai proiect, structurist, autorizatie, diriginte de santier , etc.

#6
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmihaiboldor, on 21 septembrie 2022 - 16:20, said:


Este ok sa pun izolatia si pe talpa fundatii sau doar pe lateral?

temperatura pământului sub talpă, la 1 metru adâncime va fi de 15...12*C
apoi vei avea 1 metru de pământ
apoi 15 cm de beton
apoi iar 5...10 cm de extrudat peste care torni 3...5 cm de șapă
apoi sistemul IPAT de-ncălzire
în casă, la nivelul podelei vei avea 22-24*C

cam cât de mare va fi pierderea de energie între aerul din casă și pământul de sub talpă: 0,1%? 0,2%?

:o

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 08.08.2018
De ce te-ai complica izoland fundatia, cand oricum faci izolatie peste placa...

#8
mihaiboldor

mihaiboldor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2021

View Postlaffin, on 21 septembrie 2022 - 16:53, said:

vrei sa o faci tu cum vezi pe net, cu sfaturi de la necunoscuti, sau faci proiect?
Vreau sa fac proiect cu arhitect si tot ce trebuie insa constructia in sine e posibil sa o fac eu si socrul meu care are experienta in constructii.

#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

View Postgushpi, on 23 septembrie 2022 - 11:10, said:


temperatura pământului sub talpă, la 1 metru adâncime va fi de 15...12*C
apoi vei avea 1 metru de pământ
Asta e o prostie, in functie de zona si tipul solului ai o limita de inghet, de regula intre 70-100 cm asta inseamna ca la adancimea respectiva nu vei avea sub 0 grade, nu ca la 1m in pamant ai 12 grade. De abia pe la 12-13 m ai 10-12 grade in functie de anotimp

@initiator: Polistirenul nu il pune pe talpa ca nu rezista si ai grija la cofrarea deasupra pamantului, politirenul nu poate tine betonul, tot trebuie sa faci cofraj din lemn serios.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmihaiboldor, on 21 septembrie 2022 - 16:20, said:

Am vazut pe net diverse cofraje facute din polistiren expandat,


E veche de peste 10 ani tehnologia (daca nu mai mult).  Chiar nu stiu dece la noi nu are prea mare succes deoarece reduce timpul de lucru si este un mod eficient de constructie, din cate imi pot da eu seama.

Sa isi mai dea si altii cu parerea.

Postez si link-ul: https://www.myhomeex...test-technology

View Postdon_King, on 21 septembrie 2022 - 20:01, said:

iti recomand sa ai proiect, structurist, autorizatie, diriginte de santier , etc.


Asta se subintelege. Nu as construi ceva de capul meu , care la un cutremur minor sa se crape-n paispe' sau sa se darame peste mine.

#11
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 26.11.2001
Tehnologia ICF (sau mai simplu beton in cofraje de polistirent) este intens utilizata in tari ca USA. Pe hartie este totul ok si casa iese "beton", trebuie sa iei in calcul si potentialele minusuri :

- lipsa forta calificata in Romania pe acest sistem. O caramida pusa prost poti sa o mai tencuiesti, un perete ICF stramb nu prea ai ce sa ii faci.
- trebuie sa stii exact ce fel de beton si aditivi folosesti la turnare. Ai nevoie de ceva mai fluid ca sa eviti segregarile. Mare grija la vibrare.

Sunt multe clipuri pe YT cu constructii ICF, nu vei reinventa roata. Mare grija la executie, sprijinire pereti, verificare planeitate.

O cladire ICF nu se va darama cu una cu doua :)

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrelu_24, on 23 septembrie 2022 - 12:02, said:

Asta e o prostie, in functie de zona si tipul solului ai o limita de inghet, de regula intre 70-100 cm asta inseamna ca la adancimea respectiva nu vei avea sub 0 grade, nu ca la 1m in pamant ai 12 grade. De abia pe la 12-13 m ai 10-12 grade in functie de anotimp

io aș zice că descrierea ta se aplică terenului care nu are nimic pe el, aflat în bătaia vântului
în momentul în care ai ceva pus pe acel teren, graficul temperaturilor se modifică
iar dacă ai o casă, atunci pământul de sub casă nu va ajunge niciodată la 0*C, ci va sta mai mereu între 10 și 15*C
(da, spre extremitățile casei temp va varia mai mult, dar asta nu va influența temp din int casei...)

dacă nu mă crezi, mergi în beci și bagă un termometru-n pământ!

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdon_King, on 23 septembrie 2022 - 18:31, said:

- lipsa forta calificata in Romania pe acest sistem. O caramida pusa prost poti sa o mai tencuiesti, un perete ICF stramb nu prea ai ce sa ii faci.


Eu inteleg (si asa as face) ca ai un contract cu firma prestatoare. Iese peretele stramb, nici o problema, sa il dea jos pe cheltuiala lor si sa remedieze situatia.

Un amic si-a dotat toata casa cu termopane noi. A facut frumos contract. Uitase-ra sa ii aduca plaseele de insecte . Nimic mai simplu, le-a dat mai putini bani la final pe toata lucrarea, conform contractului (pentur intarziere). Foarte eficient a lucrat. Nu pe vorbe, nu pe altceva decat scris si semnat de ambele parti. In Romania e un risc enorm sa iasa fix ce nu vrei, daca nu esti mana de fier.

#14
AndCipa86

AndCipa86

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2022
Eu cred ca este o idee foarte buna, asta prin cofrare laterala cu XPS arata timp cat ai garantia ca nu va ceda presiunii exercitate. O sapatura bine facuta cu pereti drepti iti va mentine XPS ul stabil si nu va pleca nicaieri, se propteste in peretele solului. Eu voi face la fel insa mare atentie la gropi, orice neplaneitate a peretelui este un punct slab. Daca ai imbinare nut fe feder la placi, poti monta niste benzi adezive pentru o etansare mai buna. Singurul dezavantaj pe care-l vad eu este ca nu-i mai poti aplica hidroizolatie fundatiei.

#15
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 15.06.2009
Ba se poate si hidroizolatie, plasa fibra, adeziv si apoi zeama de hidro. Umplutura intre fundatie-demisol-subsol si sol cu rupere de capilaritate, un sort 3-5cm

#16
AndCipa86

AndCipa86

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.06.2022
Imi poti spune ce fel de plasa/ adeziv trebuie folosit pentru hidroizolare?
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate