Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Geamuri balcon de sus pana jos

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Doresc sa reamenajez un apartament si m-am gandit sa profit mai mult de suprafata balconului.
Este apartamentul parintilor, au peste 65 de ani si am observat ca isi petrec destul de mult timp in jurul masutei din balcon. Balconul are o lungime de 9 metri, am pus 2 calorifere, este placut si pe timpul iernii; au si doua scaune tip fotoliu, isi beau cafeaua, micul dejun, integrame...activitati specifice oamenilor mai in varsta.
Intrebarea mea este daca am voie sa sparg aproximativ 50 de cm din balustrada de bca si sa pun o tamplarie din termopan cu geamuri de sus pana jos (sa ramana doar un prag de 30 cm din bca si restul geam).
Acesta este blocul, apartamentul situat la etajul 3:
Attached File  20220920_183713.jpg   122.06K   254 downloads

Eu vreau sa fac ceva de genul asta, binenteles o sa se vada mai frumos datorita lungimii:
Attached File  francuzskoe-osteklenie-balkona-61.jpg   133.14K   227 downloads

Oare am nevoie de aprobari pentru ca modific fatada blocului? este doar BCA, nu afectez structura si oricum fiecare si-au inchis balcoanele dupa bunul plac.

Unii chiar au renuntat la gemuri si au facut zidarie. Vedeti balconul vecinilor din partea dreapta, tot la etajul 3.

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Fațada este consideratã spațiu comun, deci ai nevoie atât de aprobarea vecinilor cât și de autorizație construire. Asta conform legii. În realitate, fiecare face dupã cum îl taie capul (vezi fiecare cum și-a închis balconul).

https://lege5.ro/Gra...p=gu3dmnbyhe4do

Edited by george_alexandru, 20 September 2022 - 19:30.


#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 Y0samiteSam, on 20 septembrie 2022 - 19:16, said:

Doresc sa reamenajez un apartament si m-am gandit sa profit mai mult de suprafata balconului.
Este apartamentul parintilor, au peste 65 de ani si am observat ca isi petrec destul de mult timp in jurul masutei din balcon. Balconul are o lungime de 9 metri, am pus 2 calorifere, este placut si pe timpul iernii; au si doua scaune tip fotoliu, isi beau cafeaua, micul dejun, integrame...activitati specifice oamenilor mai in varsta.
Intrebarea mea este daca am voie sa sparg aproximativ 50 de cm din balustrada de bca si sa pun o tamplarie din termopan cu geamuri de sus pana jos (sa ramana doar un prag de 30 cm din bca si restul geam).
Acesta este blocul, apartamentul situat la etajul 3:
20220920_183713.jpg

Eu vreau sa fac ceva de genul asta, binenteles o sa se vada mai frumos datorita lungimii:
francuzskoe-osteklenie-balkona-61.jpg

Oare am nevoie de aprobari pentru ca modific fatada blocului? este doar BCA, nu afectez structura si oricum fiecare si-au inchis balcoanele dupa bunul plac.

Unii chiar au renuntat la gemuri si au facut zidarie. Vedeti balconul vecinilor din partea dreapta, tot la etajul 3.
frumoasa ideea

#4
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Daca vecinii de la 1,2 si 4 si-au facut balcoanele identice de ce ai vrea tu sa sari atat de mult din schema? De facut poti face cum vrei, fara aprobari si fara nimic, nimeni nu are, dar nu prea este ok, ca estetica a acelei coloane de apartamente. Si eu voi avea balconul diferit de a celorlalti vecini, mult diferit, tot asa, cu sticla si in partea de jos. Acum are panel in partea de jos, la fel cum au ceilalti. Dar eu am un tei care-mi “intra in casa” in zona balconului si un pic pe geamul de la bucatarie, vreau sa vad cat mai mult din acel tei si vegetatia de pe langa, apartamentul este tot la etajul 3. Tu ce vrei sa vezi prin sticla mai multa?

Edited by Dorel-Jefuitorul, 20 September 2022 - 20:10.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Y0samiteSam, on 20 septembrie 2022 - 19:16, said:

Doresc sa reamenajez un apartament si m-am gandit sa profit mai mult de suprafata balconului.
Este apartamentul parintilor, au peste 65 de ani si am observat ca isi petrec destul de mult timp in jurul masutei din balcon. Balconul are o lungime de 9 metri, am pus 2 calorifere, este placut si pe timpul iernii; au si doua scaune tip fotoliu, isi beau cafeaua, micul dejun, integrame...activitati specifice oamenilor mai in varsta.
Intrebarea mea este daca am voie sa sparg aproximativ 50 de cm din balustrada de bca si sa pun o tamplarie din termopan cu geamuri de sus pana jos (sa ramana doar un prag de 30 cm din bca si restul geam).
Acesta este blocul, apartamentul situat la etajul 3:
20220920_183713.jpg

Eu vreau sa fac ceva de genul asta, binenteles o sa se vada mai frumos datorita lungimii:
francuzskoe-osteklenie-balkona-61.jpg

Oare am nevoie de aprobari pentru ca modific fatada blocului? este doar BCA, nu afectez structura si oricum fiecare si-au inchis balcoanele dupa bunul plac.

Unii chiar au renuntat la gemuri si au facut zidarie. Vedeti balconul vecinilor din partea dreapta, tot la etajul 3.

daca schimbi formaferestrelor ai nevoie de proiect si autorizatie de constructie

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 Dorel-Jefuitorul, on 20 septembrie 2022 - 20:10, said:

Tu ce vrei sa vezi prin sticla mai multa?
In zare se vede marea, sunt aproximativ 2 kilometri; in fata blocului este o gradinita, sunt niste flori, un nuc si doi copaci (habar nu am "cum ii cheama") apoi este trotuarul circulat non-stop dupa care soseaua. Multa agitatie: oameni, masini, etc... nu te plictisesti, ai ce sa vezi Posted Image

#7
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
In pura teorie ai nevoie de autorizatie, dar in practica fiecare face ce il taie capul, si daca nu umbli la structura de rezistenta si in plus vecinii sunt ok, si nu se apuca sa te reclame, atunci poti face linistit.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
balconul este din bca dar are o centură în partea de sus pe care tu trebuie s-o refaci să nu zboare acel bca

perete de sticla pare frumos dar trece timpul si ai nevoie de un pic de siguranta -sprijin care atunci o să lipsească

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Este doar impresia mea sau arata ca nuca in perete ?  Ce ma bucur ca mai sunt blocuri noi construite care nu permit nimanui sa le inchida. Mi se pare o mega tiganie.

#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Nu are nici un fel de centura; in urma cu 5-6 ani am schimbat ferestrele si am avut ocazia sa vad cu ochii mei cum s-a facut instalarea.
Pur si simplu este o bordura din bca cu adeziv si tencuiala pe care sta sprijinta rama de la termopan.

 Bogotta, on 21 septembrie 2022 - 06:14, said:

Este doar impresia mea sau arata ca nuca in perete ?  Ce ma bucur ca mai sunt blocuri noi construite care nu permit nimanui sa le inchida. Mi se pare o mega tiganie.
ti se pare tiganie ca vreau sa refac fatada cu sticla? Vorbim despre un bloc din 1988, deci nu este nou; nu discutam aici despre blocurile noi care sunt din constructie cu acelasi tip de termopan si aceasi tip de balustrada.
In lipsa unei legi clare, fiecare locatar si-a inchis balconul dupa bunul plac, unii au renuntat la geamuri si au zidit lateralele, au pus termopan gri, maro, alb si tot asa. Anvelopare si-au facut doar cei care au avut bani, dupa o perioada au facut si restul, binenteles ca este diferenta de culoare...deci despre ce tiganie vorbim?
Nici mie nu imi place, as fi vrut sa fie toata tencuiala la fel, de sus pana jos dar daca nimeni nu intervine eu ce pot sa fac? nu exista un standard dupa care sa ma ghidez tocmai de asta intreb aici: am sau nu voie sa pun geamuri mai mari.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Exact. Daca toti vecinii ar face ca tine, cu fizx aceleasi culori ale tamplariei, ar arata altfel.  Insa cum numai tu ai luat decizia sa schimbi ceva ....  din exterior o sa arate aiuristic.

Cum zicea cineva mai sus, ai nevoie de autorizatie insa daca nu ai vecini turnatori, poti face cam ce vrei. Este unul din avantajele traiului in Romania.

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 Y0samiteSam, on 21 septembrie 2022 - 06:30, said:

Nu are nici un fel de centura; in urma cu 5-6 ani am schimbat ferestrele si am avut ocazia sa vad cu ochii mei cum s-a facut instalarea.
Pur si simplu este o bordura din bca cu adeziv si tencuiala pe care sta sprijinta rama de la termopan.


ti se pare tiganie ca vreau sa refac fatada cu sticla? Vorbim despre un bloc din 1988, deci nu este nou; nu discutam aici despre blocurile noi care sunt din constructie cu acelasi tip de termopan si aceasi tip de balustrada.
In lipsa unei legi clare, fiecare locatar si-a inchis balconul dupa bunul plac, unii au renuntat la geamuri si au zidit lateralele, au pus termopan gri, maro, alb si tot asa. Anvelopare si-au facut doar cei care au avut bani, dupa o perioada au facut si restul, binenteles ca este diferenta de culoare...deci despre ce tiganie vorbim?
Nici mie nu imi place, as fi vrut sa fie toata tencuiala la fel, de sus pana jos dar daca nimeni nu intervine eu ce pot sa fac? nu exista un standard dupa care sa ma ghidez tocmai de asta intreb aici: am sau nu voie sa pun geamuri mai mari.
EXISTA legi clare de multi ani. Dar, cum suntem in Romania, nimanui nu ii pasa de lege si nici nu exista autoritati care sa ia masuri. Adica exista, doar ca sunt inutile, doar consumatori de bani de la buget.
Doar ca sa clarificam.

#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Dar la noi nu trebuie sa fie fatadele blocurilor identice,intr-un stil anume?

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Daca tot faci proiect si obtii autorizatie, da jos tot parapetul balconului pana la placa de beton si prinzi un perete din tamplarie de sus pana jos intre placile balconului.

 Melteanu, on 21 septembrie 2022 - 07:06, said:

Dar la noi nu trebuie sa fie fatadele blocurilor identice,intr-un stil anume?

Asa dupa mintea ta, cand iesi tu dimineata si te uiti la blocurile romanesti comuniste, trebuie sa nu trebuie?

Edited by abac, 21 September 2022 - 07:09.


#15
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ca blocurile sunt sau nu comuniste nu are relevanta,parerea mea.Dacia veche chiar daca e facuta in comunism,la itp trebuie sa corespunda doar tehnic.Si da,eu ca primarie as impune un aspect fatadei blocurilor.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu ai inteles ce te-am intrebat.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 Melteanu, on 21 septembrie 2022 - 07:06, said:

Dar la noi nu trebuie sa fie fatadele blocurilor identice,intr-un stil anume?


Intr-o lume ideala da.  :)   Dar .... nu traim in aceasta lume ....

#18
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu zic ca trebuie,sa aibe un aspect decent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate