Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

O noua ticalosenie marca Digi

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018

View Postmodoran, on 20 septembrie 2022 - 15:27, said:

La internet se face remote, dar la cablu tv nici nu cred ca se poate fizic daca esti pe fibra si ai mininod din ala.


Se poate la TV FIBRA , daca esti deconectat din sistem pentru neplata si o tii asa , vine echipa tehnica si face o atenuare puternica (o rupe ) la fibra  incat nu-ti mai vine semnal.
Dupa ce platesti aceeasi echipa revine si sudeaza Posted Image)) P.S Sursa sigura.

Edited by StefanRO, 20 September 2022 - 15:32.


#20
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

View PostArgv, on 20 septembrie 2022 - 15:12, said:

Si care era vechea ticalosenie?

Am abonament la ei din 2004. As umple 100 de pagini daca as spune toate abuzurile contractuale de care m-am lovit personal sau de care am auzit de la prieteni/rude in cursul timpului.
Unul asa pe scurt - aveam un abonament contractat in conditii avantajoase in 2004(cand RDS abia aparuse la mine in oras). Dupa vreo cativa ani, am vrut sa suspend abonamentul TV pe o perioada de 6 luni. Au refuzat suspendarea serviciului si m-au obligat sa inchei un nou contract (cu alte conditii, mai dezavantajoase pentru mine) ca sa pot sa suspend serviciul TV.
Deci, practic au conditionat suspendarea unui serviciu de incheierea unui nou abonament.
Nu mai zic si cate modificari unilaterale din partea RDS au existat in contracte, de-a lungul timpului, ca deja deturnez subiectul initial.

In cazul de fata, cum ziceam, deconectarea nu a existat, nici fizic, dar nici remote, din centrul lor, altfel plateam fara nicio obiectie.
Practic, pentru ei e mai convenabil dpdv financiar sa te oblige la o taxa de reziliere fictiva, in loc sa achiti penalitatile de intarziere, care sunt doar de 0,2% pe zi.
Si e si mai comod sa nu te deconecteze efectiv, ci doar sa iti ceara taxa de reconectare, ca oricum n-ai de ales, trebuie sa platesti.

Imi pare rau ca nu am inregistrat apelul in care doamna de la Digi imi explica cum deconectarea inseamna nu doar intreruperea serviciilor, ci poate insemna si reducerea vitezei la Internet sau limitarea accesului la unele posturi TV ...

Edited by lex2010, 20 September 2022 - 15:40.


#21
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Pt a bloca accesul la tv , cei ce au mininod...
Se intervine la stalp unde se îndoaie ușor fibra astfel nu mai ai semnal tv.
@Initiator: orice factura neachitate pana în data de 30 a lunii curente, poate atrage deconectarea, fie ea și din sistem adică nu fizic.
Taxa de 15 lei e corecta.
Condoleanțe!

De unde ști tu ca nu a existat deconectarea?
Și care e problema ca modifica clauze unilateral?
Ai dreptul sa rezilieze.
Suspendarea serviciilor 3 luni nicidecum 6
Merita atata stres pentru 15 lei ?

#22
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Da, taxa de reconectare e corecta, daca m-ar fi deconectat, fie fizic, fie din sistem.
Nu este si cazul meu. Am avut toate serviciile disponibile neintrerupt.
Multumesc!

Edited by lex2010, 20 September 2022 - 15:41.


#23
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020

View Posteiffel, on 20 septembrie 2022 - 15:09, said:

Nu trimit niciodata om pe teren - deconectarea se face remote din GPON/ONT.

Posibi lsa nu fi luat comanda din sistem sau cine stie ce s-a intamplat.
Daca e pe infrastructura veche, cea cu FTTB, Cablu TV trebuie deconectat fizic, se scoate mufa abonatului din splitter-ul din cutia aia de pe scara. Internetul e oprit mereu remote, PPPoE e "vinovat".

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
fraza asta este in limba romana? daca au uitat sa-l decontecteze, nu aveau cum sa-l reconecteze. ii cere o taxa pe ceva ce nu s-a intamplat!

View Posteiffel, on 20 septembrie 2022 - 14:27, said:

Cand ai achitat au facur reconectarea in sistem si gata, te-au taxat. Chiar daca au uitat sa te deconecteze real.

un contract presupune doua parti, deci ar trebui sa anunte orice modificare a lui

View Postcsachiri, on 20 septembrie 2022 - 15:41, said:

De unde ști tu ca nu a existat deconectarea?
Și care e problema ca modifica clauze unilateral?

parerea ta este ca ar trebui sa lasam jepcarii sa ne faca? parerea mea este ca NU. trebuie sa te bati pana in panzele albe, pentru ceva ce ti se pare ca e dreptul tau.

Quote

Merita atata stres pentru 15 lei ?

Edited by strongsss, 20 September 2022 - 15:51.


#25
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Eu inteleg ca, in cazul asta, oamenii au actionat conform contractului, dpdv al taxelor. Ca nu s-au deplasat sa-ti taie cablul, e problema lor. Contractul spune clar: in X situatie, platesti Y bani. Si asta s-a intamplat. Restul e cancan si motiv de hatereala, ca le-am suportat nu-stiu-cate de-a lungul anilor (lol) si motiv de topic-uri cu titluri a la Romania TV.

Edited by iRunaway, 20 September 2022 - 16:03.


#26
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,646
  • Înscris: 06.03.2004
In ultimul timp la abonamentul digital blochează smart cardul si evident nu se mai vad canalele codate,restul funcționează.

#27
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

View PostiRunaway, on 20 septembrie 2022 - 16:02, said:

Eu inteleg ca, in cazul asta, oamenii au actionat conform contractului, dpdv al taxelor. Ca nu s-au deplasat sa-ti taie cablul, e problema lor. Contractul spune clar: in X situatie, platesti Y bani. Si asta s-a intamplat. Restul e cancan si motiv de hatereala, ca le-am suportat nu-stiu-cate de-a lungul anilor (lol) si motiv de topic-uri cu titluri a la Romania TV.

Nope. Se pare ca n-ai prea inteles...

#28
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
problema mai mare e ca tu nu ai platit factura, de asta iti cer penalizari. o factura platita partial nu este platita, indiferent ce te-ai considerat tu indreptatit sa platesti. ca ar fi putut sa-ti ofere o amanare sau o scutire de la plata taxei de deconectare in situatia descrisa e alta discutie, dar ai scris de 2 sau 3 ori in postul initial ca nu ai platit factura si apoi te plangi ca ti-au pus penalizari…

#29
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Ia trimite un PM Helperului și revino cu răspunsul,mersi.

#30
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
nici tu n-ai inteles. nu se plange de penalitati, ci de o taxa pentru o situatie care n-a existat.

Quote

problema mai mare e ca tu nu ai platit factura, de asta iti cer penalizari.

imi aduc aminte de vremurile cand cereau taxa de mentenanta, desi nu  faceau mentenanta.

daca n-au facut deconectarea, de ce au cerut bani?

View PostiRunaway, on 20 septembrie 2022 - 16:02, said:

Contractul spune clar: in X situatie, platesti Y bani.

Edited by strongsss, 20 September 2022 - 16:16.


#31
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt sigur ca ai probleme mai importante decat aia 15 lei.
Principii? Sa nu fie cumva mofturi.
Da-le aia 15 lei si vezi-ti de celelalte treburi.
Sunt atatea probleme in familie, in comunitate, in tara si in lume, incat principiile astea trebuie sa ia si ele temperatura mediului ambiant. Nu vei deveni erou si nu vei invata minte pe nimeni.

#32
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
De unde ideea ca deconectarea trebuie sa se intample fizic (mecanic)? Cand te deconecteaza Vodafone o face din centrala, nu vine la tine sa iti scoata modemul din iphone.

Edited by abac, 20 September 2022 - 16:36.


#33
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006

View Postlex2010, on 20 septembrie 2022 - 15:41, said:

Da, taxa de reconectare e corecta, daca m-ar fi deconectat, fie fizic, fie din sistem.
Nu este si cazul meu. Am avut toate serviciile disponibile neintrerupt.
Multumesc!

Daca inca nu te-ai resemnat - cum te invita toata lumea... fa-le o reclamatie la ANPC! Daca nici aia nu-ti dau dreptate, atunci e musai sa mergi sa te culci!  ;)

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006
Io in locul lui Digi sa fiu, ti-as cere scuze pentru abuzarea ego-ului, as anula "suma abuziva" de 15 lei pentru reconectare, dar in schimb te-as taxa cu 30 de lei pentru ca ai beneficiat ilegal de servicii.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

View PostStefanRO, on 20 septembrie 2022 - 15:32, said:

Se poate la TV FIBRA , daca esti deconectat din sistem pentru neplata si o tii asa , vine echipa tehnica si face o atenuare puternica (o rupe ) la fibra  incat nu-ti mai vine semnal.
Dupa ce platesti aceeasi echipa revine si sudeaza Posted Image)) P.S Sursa sigura.
Peste tot pe unde e fibra se face remote - e acelasi GPON/ONT care e folosit si ptr Net si ptr TV.
Pur si simplu il dezactiveaza remote.

Doar unde e infrastructura foarte veche de nu intra cu fibra in casa ci doar in scara de bloc se face vizic la TV. Ptr net se blocheaza remote portul alocat in switch ptr clientul respectiv.

Nu indoaie nimeni fibra ca sa induca atenuare. E prea mare deranjul.

#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
ilegalitatea fiind? daca era ceva in neregula, nu ilegal, in neregula, trebuiau sa-l deconecteze.

View Postadisz, on 20 septembrie 2022 - 16:44, said:

in schimb te-as taxa cu 30 de lei pentru ca ai beneficiat ilegal de servicii.

eu n-as ceda pentru 15 lei. nici macar pt 5. din simplu motiv ca nu-mi da nimeni 5 lei degeaba.
am negociat ani  de zile cu varzafone si am ajuns la un abonament de 13 lei, cu apeluri nelimitate.
le-am si spus: decat sa ma cert cu nevasta, acasa, mai bine ma cert cu voi la telefon

View Postmaccip, on 20 septembrie 2022 - 16:19, said:

Sunt sigur ca ai probleme mai importante decat aia 15 lei.

Edited by strongsss, 20 September 2022 - 17:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate