Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Info solutie timberframe pentru o casa de vacanta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostCristiALF, on 22 septembrie 2022 - 22:56, said:

Am refacut planul, am zis sa fac un compromis pentru moment (intentionez sa-l remedizez ulterior) a.i. sa pot baga si un al doilea dormitor micut / birou. Pentru acest lucru insa, trebuie sa intru direct in living, deci fara vestibul. lucru neplacut.
Cam asa a iesit planul..
Ulterior insa, va trebui sa fac un mic vestibul la intrare, ceva gen 2m x 2.5m la exterior, ca zona tampon. Trebuie sa ma gandesc cum rezolv acest vestibul dpdv arhitectural/acoperisului

Arata bine. Lipsesc dimensiunile, pt usoara descifrare, dar....e ok.

USA intrare probabil va trebui centrata pe linia holului, sa ai o grinda .
Cind intri, daca tragi USA spre bucatarie poti face un "zidultz" in interior 1.5 m, poti sa pui in dulapior. Are si rol de rezistentza

Intrarea; marchiza, dar nu 2x2.5....un 1.5 x 3, cu intrare din lateral, acoperisul se prelungeste peste maechiza

#38
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

View Postmircea812, on 23 septembrie 2022 - 07:40, said:

1. E cald in zona unde ai terenul vara? Terasa spre vest este ''criminal'' de calda in Bucuresti Posted Image  Ai umbrire naturala?
As spune ca e chiar bine, un climat asa cum ne dorim, cald e doar vara, dar nu este totusi Baragan Posted Image , sunt 820m altitudine. Iar serile sunt racoroase, momentan avem acolo o rulota si in Iunie au fost nopti in care a trebuit sa dau drumul la Trumavent Posted Image  
Deci nu e problema cu supraincalzirea. Cred ca vor fi zile/dimineti in care voi cobora in curte sa beau o cafea pentru a ma incalzi la soare ca soparla Posted Image


View Postmircea812, on 23 septembrie 2022 - 07:40, said:

2. Imi pare mare totusi casa. Uite una mica de tot Posted Image


Nu imi plac cele mici, am deja rulota pentru asta ! Posted Image
Deci mai mica de 45-50mp utili oricum nu as fi vrut sa fac. In ultima versiune avem acelasi 8.8m x 8.7m aprox, adica 76.5 mp construiti (fara sa iau in considerare si stratul de izolatie exterioara), fara terasa (asta mai are aproape 25mp).

@Ca Castelul Bran: merci, v-am zis ca sunt deja expert  Posted Image (sa mai zic ca TOATA compartimentarea pe proiectul initial este facuta de MINE, dupa ce ideile arhitectei mi s-au parut Posted Image  , cu toata tema de proiectare data catre ea la cel mai mic detaliu ??).
Stiu ca se mai poate lucra acolo la vestibul si asta fac, ideea ta e buna si o luasem si eu in considerare, o sa vad ce pot scoate dintr-o zona din asta gen tampon/semi-vestibul la intrare. Ideea cu marchiza da, e excelenta, doar ca nu prea vreau sa mai maresc suprafata si initial si mie imi placea intrare pe lateral, dar pe urma nu ma multmeste cotul de 90 grade catre living, in perspectiva mutarii mobilei/obiectelor voluminoase, de aceea preferam tot drept..Dar exploram..
Dormitorul principal acum ar avea undeva la 14.6mp de ex, cel mic este de 8.9mp (pe desen scara aprox este  1 ml = 4 casute)
Trebuie sa il inoportunez pe structurist acum cu eficientizarea structurii...sa vezi bucurie pe capul lui..Posted Image

Edited by CristiALF, 23 September 2022 - 10:11.


#39
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Mareste geamurile spre soare si ia in calcul musi tripan. La casa pe structura usoara solar gain-ul chiar se simte.

Necesitate vestibulului e cam supraevaluata. Daca ai si usa care da din living spre terasa sau din dormitor in balcon, ce faci? Faci si pt astea inca un vestibul?

Eu am hol de 3x3 la intrare cu o deschidere de 1,8m spre living pe care proiectasem sa o inchid cu o usa culisanta tocmai pt a avea acest vestibul.
Nu mai montez culisanta pt ca nu simt nici un inconfort la deschiderea normala a usii de exterior iarna. Nici deschiderea usii de terasa care leaga direct livingul de exterior nu are mare efect negativ.

#40
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Geamurile vor fi suficiente, sunt figurate si pe plan si da, fiind casa eficienta termic, tamplaria va fi de calitate.
Cu vestibulul sa stii ca nu e atat de mult vorba despre frig - nu ma intereseaza prea mult acest aspect, cred ca ai perfecta dreptate ca nu va impacta foarte mult. Ideea principala era mai mult legata de mizerie - intri in casa pe ploaie si aduci mizeria din curte acolo, plus zona unde sa pui un cuier/pantofoar, dar si zidul acela intermediar poate fi o solutie buna cred.
Eu nici nu vreau usa culisanta nicaieri, sunt fan lucruri simple si fiabile in timp.
Veste buna - am vorbit cu structuristul si mi-a confirmat posibilitatea eficientizarii structurii (ex paharale fundatiilor izolate de la 1.2 x 1.2 s-ar putea duce spre 0.8 x 0.8 in noile conditii) Posted Image - ceea ce era logic si de asteptat de altfel. Vom incepe probabil in perioada urmatoare discutiile aplicate, sa vedem cum facem si cu arhitectura noua - clar alti bani, alta distractie, dar asta e..mai bine mai cheltuim 1000-1500 EUR si refacem proiectul, decat sa bagam zeci de mii aiurea..

Edited by CristiALF, 23 September 2022 - 11:47.


#41
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
E fain ca ai gasit un arhitect / structurist educat.
Mie primul mi-a trantit o fundatie continua cu talpa de 1200, elevatie de 300 grosime si fier fara numar in ea.
Al doilea a subtiat-o binisor dar a fost total refractor la idea de fundatii izolate, pe motiv de zona seismica si teren in panta.

Ai inceput discutiile si pe parte de framing ?

#42
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Am un structurist cu vechi state in bransa, in varsta.. dar nici de mine nu scapa usor 😂
Am trimis o schita catre cei de care spuneam, astept sa primesc o oferta aproximativa.

#43
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Utilitatea windfangului/marchizei pt zona noastra este f mare.

Aspectul cu lasat sosonii si altele a fost punctat. Urmatorul este folositea ca zona tampon impotriva frigului, viscolului, caldurii, ploii samd....
Cu atit mai mult la o casa fara inertie termica

#44
cm20041976

cm20041976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2013
Salut. Mă bucur că suntem din ce in ce mai multi cei care vedem și altceva in afara de cărămidă sau BCA.... Anul trecut am reușit să încep o casa tip timberframe cu o echipa locală (virgini in domeniu dar foarte isteți). Lemnul (Douglas) l-am cumpărat în iarna lui 2019-2020 din surse locale și l-am avut stivuit la uscat. Am avut planuri detaliate de execuție de la structurista (o recomand din toată inima daca este cineva interesat) și n-au fost probleme la executie. Fundația o dau toți supradimensionata dar trebuie adaptata la teren. Eu am optat pentru varianta de grinda culcata cu pahare mai mari că în plan. Fundatia a fost izolată cu polistiren și folie cu crampoane până la nivelul solului. La închiderea exterioara am folosit osb, folie și polistiren, la interior urmează vata, osb, folie și rigips. Prinderea lemnului pe fundație am făcut-o cu tija filetata prinsa de armarea din fundație. In timpul execuției sunt multe amănunte de care trebuie ținut cont și dacă nu poți fi prezent pe șantier îți recomand să apelezi la o firma specializata. In cazul in care te hotărăști totuși să o faci in regie proprie documenteaza-te strașnic înainte.

#45
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Nu incepi un jurnal?

#46
Adriana73

Adriana73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.07.2009

 cm20041976, on 22 februarie 2023 - 05:13, said:

Am avut planuri detaliate de execuție de la structurista (o recomand din toată inima daca este cineva interesat) și n-au fost probleme la executie.

Ma intereseaza pe mine datele de contact ale structuristei.

#47
cm20041976

cm20041976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.11.2013

View Postblue_marlin, on 22 februarie 2023 - 11:58, said:

Nu incepi un jurnal?

Salut. Din păcate stau foarte prost cu timpul. Dacă există întrebări punctuale voi încerca să răspund.

View PostAdriana73, on 14 martie 2023 - 09:46, said:



Ma intereseaza pe mine datele de contact ale structuristei.

Nu pot publica aici datele de contact. Aștept mesaj privat si-ti voi răspunde acolo. Mulțumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate