Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Rugăminte Tema de proiectare casa 80-100 mp utili parter.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrelu_24, on 16 septembrie 2022 - 12:55, said:

/casa mea de la tara semana cu cerintele tale. O mentiune, camara si magazia merita se le faci afara, intr-o alta constructie. Costa mai putin si nici nu trebuie sa le incalzesti. Cel putin la camara trebuie sa ai o temperatura mai mica decat in casa si vei fii nevoit sa izolezi intre camara si bucatarie. Nu e un capoat de tara daca iesi 1-2 ori/zi din casa sa te duci la camara.

Bun proiect, nu stiu volumetria exterioara cum arata.
Eu am o chestie mai mare si cu etaj, dar parterul e in aceeasi filozofie cu o schimbare majora si interesanta:
anume gandeste-te (ma refer la colegul cu topicul) sa lasi un mare spatiu deschis toata partea de jos: hol + living + loc de masa + bucatarie (locul de gatit) => desigur cu stalpii de sustinere si grinzile necesare; doar la locul de gatit niste usi glisante daca vei dori sa izolezi mirosurile cand gatesti

O casa NU e doar un apartament fara vecini. Sentimentul de casa nu ti-l da curtea ci impartirea spatiului.
E f. greu sa simti uitandu-te pe un plan cat de bine te va servi o casa sa nu.
De aia zic, viziteaza multe case pe dinauntru, dupa aceea automat vei recunoaste aranjamente nefericite si pe cele inedite si utile.

#20
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Daca doresti open-space:|
https://forum.softpe...6#entry20792403

#21
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

View PostDIY, on 16 septembrie 2022 - 18:30, said:

Daca doresti open-space:|
https://forum.softpe...6#entry20792403


Mulțumesc,  open space ar fi frumos dar cu ceva , cumva de a bloca mirosul de gateala...sunt mai tradiționalist asa puțin.:)


#22
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Bună dimineața,  ce părere aveți de împărțirea asta ?

Attached Files



#23
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,440
  • Înscris: 06.06.2006
De afara se intra direct in living?

#24
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003

View Postkretzu77, on 19 septembrie 2022 - 11:30, said:

De afara se intra direct in living?
SOC si GROAZA dar asta e definitia luxului si modernismului actual
Experienta trecutului nu prea conteaza sau nu se cunoaste
https://leblog.ro/im...-de-la-intrare/
https://ro.wikipedia.org/wiki/Vestibul

Edited by radu103, 19 September 2022 - 12:25.


#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Postradu103, on 19 septembrie 2022 - 12:25, said:

SOC si GROAZA ...

...mai mare cand trebuie sa-ti duci musafirii de manuta la baie !!!

#26
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,440
  • Înscris: 06.06.2006

View Postradu103, on 19 septembrie 2022 - 12:25, said:

SOC si GROAZA dar asta e definitia luxului si modernismului actual
Experienta trecutului nu prea conteaza sau nu se cunoaste
https://leblog.ro/im...-de-la-intrare/
https://ro.wikipedia.org/wiki/Vestibul
Ma doare in cot de lux si modernism in anumite situatii.
Cu 2 copii, e complicata rau solutia cu intrarea direct in living de afara.

#27
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Deci trebuie umblat acolo ..un hol mic ceva în rest este ok sa înțeleg...

#28
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,447
  • Înscris: 15.11.2003

View PostLivia2021, on 20 septembrie 2022 - 13:47, said:

Deci trebuie umblat acolo ..un hol mic ceva în rest este ok sa înțeleg...
Cum preferi, e subiectiva treaba.
Istoric vorbind oamenii s-au prins ca un hol are mai multe beneficii/intrebuintari, reduse pentru cazul tau unde ai doar parter :
- nu comunica aerul cald/rece dinauntru cu partea de afara la fel de violent -> curent de se trantesc usile
- ai o zona cu podea diferita unde poti intra cu incaltamintea murdara de afara
- ai unde pune un cuier absolut necesar in sezonul rece ptr ca noi nu suntem in Bahamas si folosim parton/geaca in sezoanele reci
- si vizual exista o separatie daca apare un mic paravan/perete, cand intra cineva nu vede toata casa dintr-o data

Edited by radu103, 20 September 2022 - 15:43.


#29
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
2 chestii:
- izolatie cat cuprinde
- cat mai mult acoperis cu panta spre sud pentru panouri fotovoltaice.

bafta!

#30
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
@Livia2021 , tu nu pui problema cum e firesc. Trebuie sa intelegi si sa accepti faptul ca vei construi de fapt 2 case. Una acum si alta cand copii vor pleca la ale lor (prima casa va deveni prea mare). De aceea eu iti sugerez (daca exista buget) o casa in care sa fie copii ok dar fara sa investesti "pana la ultimul ban". Confort, dar nu lux.  Peste vreo 15-10 ani, cu alta experienta de viata, o sa vinzi prima casa si o sa construiesti alta, doar pt cei 2 soti. Cu siguranta mai mica, dar mai cocheta si mai luxoasa.

Nu as construi camere de oaspeti si alte asemenea, nu le vei folosi niciodata. Strictul necesar in care sa fii fericit tu alaturi de familie.

my 2c

#31
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Un mic sfat ca ai mentionat un beci si mansarda in posturile anterioare.


Nu vă bateți joc de scări. Înțeleg că e "posibil" sa nu stați mult pe acolo (macar la inceput), și că voi considerați că o scară "armonica" sau rabatabila este un inconvenient acceptabil.

Gândiți-va că pe termen lung orice inconvenient oricât de mic devine frustrare și motiv sa nu mai mergi in locul respectiv. Deși par nesemnificative, scările sunt extrem de importante sa fie făcute bine de la început. Putin prea inalte si te impiedici; putin prea inguste si iti aluneca piciorul de pe ele si te duci sanie; putin prea late, nu calci bine si iar te impiedici.

Sa fie utile, sigure și să ajute, nu sa devină obstacol (mai ales pe masura ce inaintati in varsta).

Personal am renunțat la case (când voiam să cumpăr) și din cauza modului în care fuseseră făcute scările sau lipsa accesului in pod din casa. Mi s-a acrit de scări drepte sau rabatabile de acces în pod sau în beciuri. Sunt extrem de incomode și greu de folosit. Sa nu spun periculoase.

Din posturile anterioare (sper sa va fi schimbat parerea deja): puneți zona de dormit la mansarda, fără baie și cu scări rabatabile de acces la parter. Rețeta perfectă când vrei sa mergi urgent la buda la 3 dimineața. Mai bine faceti doar casa parter putin mai mare.

Pe arhitect nu îl doare mana sa deseneze ce vreți voi, dar aveti grija să nu va bateți joc de banii voștri.

Cu beciul, sa te asiguri din proiect ca are scara cu trepte normale de acces. Daca spatiul este o problema, se poate face in forma de L cu treapta de odihna pe marginea peretilor.

Spuneti un NU hotarat scarilor verticale/armonica.

#32
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Later edit: am gasit si planul pe care l-ai postat anterior, imaginea mare, in caz ca mai era cineva curios.

Spre surprinderea mea, nu exista terasa sau o iesire sprea gradina in partea opusa intrarii principale. Ce faci cand vrei sa iesi in curte? Poate vrei o masa in spatele casei - dai o roata intregii case ca sa iesi afara cu o inghetata sau un ceai.

Planul asta imi pare mai mult destinat oamenilor carora le-au plecat copii de acasa sau tinerilor pensionari. Pana pleaca de acasa, copii vor avea nevoie de spatii private in care sa faca ce fac adolescentii: sa invete, sa citeasca, sa vorbeasca cu prietenii fara sa stie restul gospodariei ultimele barfe din cercul lor de prieteni.

Attached File  Plan_casa.jpg   234.2K   51 downloads

Dar am gasit si pozele cu rezultatul final dupa planul ala. Poate casa e ok, dar intrarea este un exemplu de ASA NU.

Attached File  Intrare_casa.jpg   1.06MB   59 downloads

Ce mama ei de treaba au facut cu scarile alea? Si cu rampa aia care e total inutila.

Probabil au zis ca fac si ei ceva prietenos cu oamenii cu dizabilitati - pare o porcarie ca nu ai cum sa ajungi cu un carucior la rampa aia. Nu pare nici utila pentru a cara chestii masive cu liza pe rampa pana in casa.

Sa nu mai spun de trotuarul din jurul casei - mi se pare ingust, iar seara risti sa calci stramb si sa ramai cu glenza la 90 de grade. Parintii nevestei au asa ceva ingust la casa lor si e o porcarie.

Si tinand cont de suprafata si numarul geamurilor, izolatia trebuie sa fie facuta cu simt de raspundere.


Later edit 2: recomand sa incepeti cu inventarierea rutinei voastre zilnice si sa va ganditi bine la ce ati vrea sa faceti cand sunteti la casa. Poate ati mai fost in vacante si ati inchiriat o casuta, poate ati mai stat in vizita la vreo ruda la casa.
- va placut in fiecare dimineata sa luati micul dejun afara? dra pranzul sau cina?
- ati stat sa faceti gratar afara? poate vreti sa faceti asta indiferent de vreme (e.g. zona de gratar ferita de intemperii sau un foisor)
- v-a placut sa stati in gradina? (insecte mai mult sau mai putin suparatoare)
- va place sa aveti grija de gradina? (poate va trebuie si un mic sopron pentru unelte)
- preferati sa stati mai mult in casa?
- acum ca stati la casa, cat de des ajungeti in oras? va trebuie platforma mare in fata casei sa parcati 1, 2, 3 masini?
- vreti pomi sau vreti sa faceti o mica sera macar pentru verdeturi? (acest lucru va va tine mai legati de casa)
- faceti sport acasa? poate vreti o terasa sau un loc unde sa faceti sport
- stati claie peste gramada afara sau aveti nevoie de zone delimitate / intimitate?
- cum unii stau mai mult afara, altii pot prefersa sa stea mai mult in casa - au unde fara sa dea toata lumea peste ei?
- mancati impreuna sau fiecare cand apuca?
- la ce ora ar trebui sa plece fiecare membru al familiei de acasa?
etc.

Cand aveti rutina zilnica a familiei trasata, inseamna ca aveti si jumatate din tema pentru arhitect. Doar voi stiti ce va trebuie cu adevarat, si, sincer, doar voua o sa va pese. Ceilalti va vor oferi un serviciu contra bani si vor depune minimul de efort pentru maximul de profit.

Edited by Quoriah, 21 September 2022 - 23:19.


#33
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Foarte adevărat și mulțumim de sfaturi !!!
Suntem cumva în discuții cu arhitectul pe planul de mai sus..undeva in jur de 90 de metri utili plus minus..așteptăm o schiță de la el .
I am spus de o întrare din living și bacatarie pe Teresa.
I am spus ca vrem un șemineu undeva în living.
Probabil un pod puțin mai înalt sau nu..
Nimic bătut în cuie momentan.
Am cerut alt certificat de urbanism și bineînțeles ca trebuie sa obținem din nou avizele.
Orice ce sfat este binevenit !


#34
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021

View PostLivia2021, on 23 septembrie 2022 - 11:27, said:

Foarte adevărat și mulțumim de sfaturi !!!
Suntem cumva în discuții cu arhitectul pe planul de mai sus..undeva in jur de 90 de metri utili plus minus..așteptăm o schiță de la el .
I am spus de o intrare/iesire din living și bucatarie pe Teresa.
I am spus ca vrem un șemineu undeva în living.
Probabil un pod puțin mai înalt..
Nimic bătut în cuie momentan.
Am cerut alt certificat de urbanism și bineînțeles ca trebuie sa obținem din nou avizele.
Orice ce sfat este binevenit !

..

Cred ca sunt cumva într o combinație de stiluri traditional/ mediteranean.
Mi ar plăcea mult sa folosim ceva bârne din lemn cel puțin pentru living ( tavan)
Ceva caramida plina zidărie.. poate chiar si piatra de rău.. țiglă/olane..
Arhitectul a spus ceva de grinzi decor montate pur și simplu fără rol de susținere. Grinzi lemn stratificat pentru a nu se deforma , răsuci,  crapă..
Pe o lungime mai mare de 4 m ar cam fi probleme lemnul absoarbe multă umiditate și are aceasta tendința de a lucra foarte mult.
Iar cu lemnul uscat este iarăși o prob destul de mare ..se găsește destul de greu și costul nu I chiar asa de mic.

#35
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ia-o altfel, real. Nu vei gasi lemn uscat nicaieri. Toate chestiile alea pe care le vrei vor costa.
Toti vor sa te pacaleasca si daca nu te pricepi vor reusi. Daca te lasi pe constructor, la fel, vei lua teapa.
Ca nimic nu e ok si de asta toti care s-au ocupat de constructia unei case si-au ruinat sanatatea. Si au spus ca nu vor repeta experienta.

#36
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007

Quote

Suntem cumva în discuții cu arhitectul pe planul de mai sus..undeva in jur de 90 de metri utili plus minus..așteptăm o schiță de la el
Am cerut alt certificat de urbanism și bineînțeles ca trebuie sa obținem din nou avizele.
Eu nu inteleg cum ati cerut alt CU. Din cate stiu, pentru ala e nevoie de un dosar care cuprinde un plan de amplasament, un memoriu, o schita a viitoarei constructii.

Quote

Ca nimic nu e ok si de asta toti care s-au ocupat de constructia unei case si-au ruinat sanatatea. Si au spus ca nu vor repeta experienta
Asta nu e adevarat, fie numai si punctual.
Sunt aproape la fel de sanatos si ma gandesc sa mai fac una. Ma tine in loc finantarea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate