Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Samsung Odyssey G7 - 27 inch vs 32 inch

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
IonutunoI

IonutunoI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.08.2013
Salutare,

Doream sa va cer o parere in speranta ca ma puteti ajuta sa ma decid pe care dintre cele 2 variante a acestui monitor sa o aleg, pentru ca gasesc avantaje si dezavantaje la ambele si mi-e foarte greu sa imi dau seama care ar fi alegerea cea mai buna

Varianta de 32 de inch:
https://www.samsung....lc32g75tqsrxen/

Varianta de 27 de inch:
https://www.samsung....lc27g75tqsrxen/

Monitoarele sunt identice cu exceptia dimensiunii, si practic, pentru mine, fiecare au urmatoarele avantaje/dezavantaje:

Varianta de 27 inch:
Avantaje:
- Mai ieftin (in jur de 2100 lei la momentul cand scriu asta)
- Se gaseste in mult mai multe magazine in momentul de fata
- PPI mai mare (desi ar fi identic cu monitorul meu actual, un full hd la 24 de inch)

Dezavantaje:
- Trecand de la un monitor de 24 de inch, nu mi se pare cu mult mai mare, si imi surade mai mult cel de 32 ca marime
- Fiind atat de curbat, cel de 32 ar parea mai ok din punctul asta de vedere

Varianta de 32 inch:
Avantaje:
- Mult mai mare fata de monitorul meu actual, si mi-ar placea foarte mult ca si dimensiune (am mai folosit la un momentdat un TV de aceeasi marime pe post de monitor si eram super multumit)
- Fiind mai mare, si faptul ca e curbat atat de mult arata mai bine si e mai immersive

Dezavantaje:
- Nu stiu de ce, dar nu il gasesc in stoc in prea multe locuri (si asta imi pare un motiv de ingrijorare, ati avea idee de ce?)
- PPI-ul ar fi identic cu monitorul meu actual, pentru ca 1080 la 24inch are acelasi PPI cu 2k la 32 de inch
- Pretul, care bineinteles ca e mai mare (in jur de 2600 pe unele site-uri de care nu prea am auzit, sau 3000 pe la reselleri la emag)


Monitorul meu actual este:
https://www.emag.ro/...1/pd/D65SHJBBM/

TLDR: Sa merg pe monitor mai mare cum mi-as dori, de 32 inch, dar cu PPI mai mic,mai scump si care se gaseste cam greu?
Sau pe monitor mai mic, de 27 inch, cu PPI mai mare, si mai ieftin, dar care nu ar fi un foarte mare upgrade ca si marime?

Multumesc!

Edited by IonutunoI, 15 September 2022 - 17:28.


#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
In general, pentru gaming multi zic ca iti ajunge 27" la 1440p. Daca ti-e mai la indemana, nu cred ca vei fi dezamagit de el.
Eu il am pe cel de 32" (si inca un AOC G32G1 langa), si mi se pare foarte ok si pentru jocuri si pentru munca, dar nu am cu ce sa te ajut legat de alegere. Da, ppi-ul nu e grozav, daca stai aproape de el se vad pixelii in unele situatii. Si e greu, am avut probleme cu gasit un suport de monitor care sa sustina 2x 32" si 7 kg per brat, si chiar si-asa trebuie sa strang tare suburile ca sa-l tina pe loc.

In afara de asta nu am de ce sa ma plang. E annoying si ca dureaza cateva secunde bune sa-si revina din sleep, dar banuiesc ca e aceeasi problema si pe cel de 27". AOC-ul isi revine imediat, astalalt are nevoie de vreo 5 secunde minim.

#3
Sa_Fugim

Sa_Fugim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 03.10.2022
Depinde si de distanta dintre tine si monitor. Pentru un birou standard, 24 inch ar fi sweetspotul. 32 inch pentru un birou normal e foarte mult pentru ca nu il poti cuprinde tot in vedere.
Depinde si la ce folosesti monitorul. Sunt persoane care folosesc TVuri de 40-50 inch pe post de monitor si sunt foarte multumiti. Imo e contraproductiv.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate